Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 34 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές απαγορεύσεις - τοπικισμός διαφόρων μορφών !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 05, 2009 6:37 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα .
Ειλικρινά έχω απογοητευθεί πολύ και εγώ με αυτά που συμβαίνουν στις Κυκλάδες ειδικότερα.
Δείχνει πόσο βαριά νοσεί το σύστημα και μεις σαν κυνηγοί .
Νομίζω ότι εδώ που έχουν πάει τα πράγματα την λύση μπορούν να την δώσουν μόνο και γρήγορα μάλιστα η ΔΚΟΣΕ με την ευλογία της ΚΣΕ .
Αλλιώς τα πράγματα θα ξεφύγουν και οι μόνοι που θα είναι οι ωφελημένοι θα έιναι "πειρατές " της μίας μεριάς και οι "τοπικιστές " της άλλης και οι δύο παράνομοι και δειλοί , όπως και οι γνωστοί αντικυνηγετικοί κύκλοι που τέτοια περιμένουν για να βοηθηθούν στον σκοπό τους να απαγορευτεί αρχικά τοπικά μέχρι να μπορέσουν ολοκληρωτικά το κυνήγι !
Οι νόμιμοι κυνηγοί δεν φταίνε σε τίποτε και δεν έιναι σωστό να πληρώνουν τα λάθη και παρανομίες άλλων.
Οι πρόεδροι των εμπλεκόμενων συλλόγων πρέπει να δείξουν ψυχραιμία και να αφήσουν τους όποιους λεονταρισμούς κατά μέρους και να κάτσουν να βρουν λύσει και να τιμωρήσουν παραδειγματικά αυτούς που παρανομούν με τον ένα η άλλο τρόπο !
Ψυχραιμία λοιπόν .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 06, 2009 10:13 am 
Άβαταρ μέλους

Έχω φρικάρει πραγματικά έτσι που κάνουν δημόσια βούκινο το κυνήγι σε όλους παρόλα τα προβλήματα που έχει εκεί και ρεζιλεύουν τα μέλη τους .
Και μάλιστα τώρα έχουν ξεφύγει και πρόεδροι με απίστευτο λεξιλόγιο !
Ο ένας να κατηγορεί για λαθροθηρία μέλη του άλλου συλλόγου , να αναφέρει παραδείγματα αλλά μην μπορεί να πιάσει κανένα οργανώνοντας μία παγίδα όταν μάλλον είναι και μέλος του ΔΣ παρόν στην παρανομία !!!!!!!!!!!!
Να λέει μάλιστα ότι έχουν απηυδήσει κάποια μέλη του τοπικού συλλόγου και θα πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους εναντίον κυνηγών από άλλες περιοχές η του άλλου συλλόγου !!!!!!!!!
Ο άλλος να λέει ξέρω ποιοι κάνουν λαθροθηρία αλλά δε μπορώ να τους πιάσω !!!!!!!!!!!!!!!!!
Εγώ ξέρετε τι βλέπω πλήρη ανικανότητα και των δύο προέδρων και δυστυχώς πάνε τάχιστα να κλείσουν το κυνήγι στις περιοχές τους με επιπτώσεις και σε εμάς που δεν φταίμε τίποτε .
Είμαι από τις Κυκλάδες και πονάω πραγματικά για όλα αυτά κρίμα , προσθέτουν βούτυρο στο ψωμί των αντικυνηγών και των λαθροθήρων.
Πιάστε τους όποια και να είναι αλλιώς μόνο κακό κάνετε . :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 06, 2009 5:03 pm 
Άβαταρ μέλους

KYKLADES έγραψε:
και δυστυχώς πάνε τάχιστα να κλείσουν το κυνήγι στις περιοχές τους με επιπτώσεις και σε εμάς που δεν φταίμε τίποτε .
Είμαι από τις Κυκλάδες και πονάω πραγματικά για όλα αυτά κρίμα , προσθέτουν βούτυρο στο ψωμί των αντικυνηγών και των λαθροθήρων.

Συμφωνώ απόλυτα, τελειώνετε κύριοι νομίζω ότι όλοι μας έχουμε κοινό σκοπό.
Αφήσε τα τοπικιστικά σας και ενωθείτε προς όφελος όλων μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 26, 2010 8:51 am 
Άβαταρ μέλους

Μετά λύπης διαπιστώνετε ότι ορισμένοι συνάδελφοι δεν έχουν καταλάβει τίποτε ακόμη για το τι συμβαίνει στο κυνήγι !
Οταν απαντούν σε εκκλήσεις για συμμετοχή σε διαβουλεύσεις όπως για τον Υμηττό, με το Τι με νοιάζει για τους Αθηναίους να πάνε .......... !
Δεν έχουν καταλάβει ότι το επόμενο που θα κινδυνεύει είναι το δικό τους βουνό και ότι είναι πολύ λίγοι για να το σώσουν μόνοι τους !
Οι ότι κάποιοι άλλοι τρίβουν τα χέρια τους γιατί θεωρούν ότι θα κυνηγάνε μόνοι τους έστω και παράνομα .
Έλεος πια ανεγκέφαλοι τοπικιστές , το επόμενο σπίτι που θα καεί θα είναι το δικό σας ! :evil:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 26, 2010 9:57 am 
Άβαταρ μέλους

dpapakostantinu έγραψε:
Μετά λύπης διαπιστώνετε ότι ορισμένοι συνάδελφοι δεν έχουν καταλάβει τίποτε ακόμη για το τι συμβαίνει στο κυνήγι !
Οταν απαντούν σε εκκλήσεις για συμμετοχή σε διαβουλεύσεις όπως για τον Υμηττό, με το Τι με νοιάζει για τους Αθηναίους να πάνε .......... !
Δεν έχουν καταλάβει ότι το επόμενο που θα κινδυνεύει είναι το δικό τους βουνό και ότι είναι πολύ λίγοι για να το σώσουν μόνοι τους !
Οι ότι κάποιοι άλλοι τρίβουν τα χέρια τους γιατί θεωρούν ότι θα κυνηγάνε μόνοι τους έστω και παράνομα .
Έλεος πια ανεγκέφαλοι τοπικιστές , το επόμενο σπίτι που θα καεί θα είναι το δικό σας ! :evil:

Μακάρι να μπορούσα να πω πως έχεις άδικο… αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα…
ΞΥΠΝΑΤΕ ΤΟ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!!! :evil: :evil: :evil:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 24, 2010 4:46 pm 
Άβαταρ μέλους

Ανοίγω λοιπόν εγώ το θέμα για τον τοπικισμό όποιας μορφής που επηρεάζει στο κυνήγι

Η Δημοκρατία είναι κατάκτηση, αλλά έχει και ποιοτικά χαρακτηριστικά (κυρίως), που δείχνουν το επίπεδο αυτών που την εφαρμόζουν και την απολαμβάνουν...π.χ, το ιερό δικαίωμα στην έκφραση, δεν πρέπει να ισχύει, μόνο για το περιγέλιο, αλλά και στη διατύπωση θέσεων και προτιμήσεων.
:mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 24, 2010 4:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Για να γελάσουμε λίγο είμαι επαρχιώτης καμία σχέση με Αθήνα Θεσσαλονίκη :wink:

Τί λέει ένας τοπικιστής και επιπόλαιος Αθηναίος σε έναν Θεσσαλονικιό;

1. Δεν τρως κάθε πρωί μπουγάτσα με γάλα/Milko κτλ.
2. Δεν ντύνεσαι σαν πυγολαμπίδα για να πας έστω και μέχρι το περίπτερο.
3. Δεν χρησιμοποιείς τη λέξη «με» αντί «μου» (ούτε «σε» αντί «σου»).
4. Γελάς με αυτούς που αποκαλούν την πόλη τους «συμπρωτεύουσα» χωρίς λόγο.
5. Δεν αναφέρεις τη λέξη «χαλαρά» κάθε 2 λεπτά.
6. Έχουμε αξιοπρεπείς ομάδες (ΟΣΦΠ , ΠΑΟ, ΑΕΚ).
7. Όταν θέλεις, παραγγέλνεις σάντουιτς και ξέρεις ότι υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σ' αυτό και στο σουβλάκι.
8. Όταν λες «θέλω τέσσερα καλαμάκια πίτα απ’ όλα» δε σε κοιτάζει ο σουβλατζής σαν μ.......
9. Όταν παραγγέλνεις καλαμάκι, το λες έτσι ώστε να καταλάβει ο άλλος τι κρέας ακριβώς θέλεις να έχει το σουβλάκι και δεν λες αόριστα «χοιρινό», γιατί μπορεί να εννοείς και το γύρο.
10. Δεν ονομάζεις την πίτα «σάντουιτς».
11. Την τυρόπιτα δεν τη λες «μπουγάτσα», γιατί δεν είναι.
12. Αν, πάλι, την πεις «μπουγάτσα με τυρί», ο άλλος δεν θα καταλάβει αν θες τυρόπιτα απλή ή τυρόπιτα στριφτή ή τυρόπιτα κουρού κτλ.
13. Ζεις στην ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ αυτής της χώρας και στο επίκεντρο όλων των γεγονότων, και αυτό τα λέει όλα.
14. Δεν κοκορεύεσαι συνεχώς για την πόλη σου ότι είναι η καλύτερη – γιατί, θέλουν δεν θέλουν οι «βόρειοι», είναι η καλύτερη, ενώ αυτοί είναι βλάχοι, απλώς δεν το έχουν καταλάβει ακόμα.
15. Δεν τονίζεις το γράμμα «λ», γιατί αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στη γραμματική.
16. Ξέρεις ότι οι Θεσσαλονικιές δεν είναι πιο ωραίες από τις Αθηναίες μόνο και μόνο επειδή βάζουν εκατό κιλά μεϊκάπ.
17. Δεν μπορείς να καταλάβεις τι το ωραίο μπορεί να βρει κανείς στο Λευκό Πύργο – επίσης, αναρωτιέσαι γιατί ονομάζεται «Λευκός».
18. Εκνευρίζεσαι όταν σε ρωτάνε από πού είσαι και απαντάς «από Αθήνα» και σε ξαναρωτάνε «Ναι, αλλά τι καταγωγή έχεις;».
19. Ξέρεις πώς μοιάζει ένα Μετρό, κι επίσης ξέρεις να το χρησιμοποιείς.
20. Έχεις πάει διακοπές στα περισσότερα νησιά και όχι ΜΟΝΟ στη Χαλκιδική.
21. Περπατάς γρήγορα στο δρόμο, γιατί, πολύ απλά, δεν είσαι αργόσχολος.
22. Οι γυναίκες δεν βάφουν τα νύχια τους με «όζα», μόνο με μανό.
23. (συνέχεια του 7) Σάντουιτς ονομάζεις οτιδήποτε φαγώσιμο το οποίο αποτελείται από δύο μέρη του ίδιου του υλικού (π.χ. ψωμί , παντεσπάνι, μπισκότο) και τη γέμιση ενδιάμεσα το σουβλάκι αποτελείται από μια πίτα και τη γέμιση, όσο και να χτυπιέστε, σάντουιτς δε γίνεται!
24. Τα τυριά έχουν πολλές ονομασίες, δε λέγονται όλα «κασέρια» ούτε «φέτα».
25. Όταν παθαίνεις λάστιχο, απλώς έχεις πάθει ΛΑΣΤΙΧΟ. Δεν έχεις πάθει «φουίτ» ούτε «τουίφ» ούτε «φρου φρου», απλώς λάστιχο!!!
26. Γνωρίζεις καλά ότι η προστακτική του ρήματος «πηγαίνω» είναι «πήγαινε» και όχι «πάνε»! Λέμε «πήγαινε φέρε μου τα τσιγάρα μου» και όχι «πάνε φέρε τα τσιγάρα μου». Τι πάει να πει «πάνε»;
27. Τις καραμέλες γάλακτος δεν τις λες ΦΛΟΚΕΣ.
28. Δεν αποκαλείς τον πασατέμπο και τους ηλιόσπορους «άσπρα» και «μαύρα σπόρια» αντίστοιχα.
29. Το γάλα χωρίζεται σε άσπρο και σοκολατούχο ή Milko, όχι σε άσπρο και μαύρο.
30. Περνάς σε κάποια σχολή στη «Σαλόνικα» και αποφασίζεις να ξαναδώσεις Πανελλήνιες.
31. Το φιστίκι Αιγίνης ξέρεις ότι δεν έχει άλλη ονομασία, όπως «σανφιστίκ».
32. Ξέρεις ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ λεμονίτας και λεμονάδας.
33. Το χρώμα φούξια δεν το λες «φουκς».
34. Την τυροκαυτερή δεν τη λες «χτυπητή».
35. Το ρήμα «ξέρεις» δεν το λες «ξες».
36. Το πλαστικό καλαμάκι δεν το είπες ποτέ «πουρουφάν».
37. Τις τσίχλες τις λες «τσίχλες» και όχι «μαστίχες». Άλλο μαστίχα, άλλο τσίχλα.
38. Δεν λες την ταραμοσαλάτα, τη μελιτζανοσαλάτα, τη ρώσικη και οτιδήποτε άλλο αυτού του είδους «αλοιφή».
39. (συνέχεια του 18) Εκνευρίζεσαι όταν σε ρωτάνε από πού είσαι, απαντάς «από Αθήνα» και αμέσως σχολιάζουν: «Καλά, πώς μπορείτε και ζείτε εκεί κάτω;». Έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι τα τελευταία χρόνια οι δείκτες ρύπανσης είναι υψηλότεροι στη «συμπρωτεύουσα».
40. Δεν παραγγέλνεις παντού «ρετσίνα» και δε βρίζεις το μαγαζάτορα όταν δεν έχει Μαλαματίνα, λες και είναι το διασημότερο προϊόν στο κόσμο.
41. Όταν πλακώνεσαι στο φαΐ, κάνεις κοιλίτσα ή στομαχάκι και όχι «βούζα».
42. Όταν σου σπάσει το τζάμι, δεν φωνάζεις τον «τζαμτζή».
43. Πας στο γήπεδο για να δεις μπάλα και όχι για να βρίσεις την Αθήνα.
44. Εκατοντάδες ελληνικές λέξεις έχουν διαφορετική έννοια ανάλογα με την περίπτωση στην οποία χρησιμοποιούνται. Λέμε, ας πούμε, «ΩΡΑΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ» εννοώντας «τραγούδι» (μεταφορική έννοια), λέμε και «ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥΡΤΑ» εννοώντας ένα μέρος της τούρτας (κυριολεκτική έννοια). Το καλαμάκι είναι μία από αυτές!
45. Δεν κάνεις γυαλιά καρφιά όσα οχήματα φέρουν πινακίδες από Θεσσαλονίκη, ούτε πλακώνεις τους οδηγούς στο ξύλο. Οι «Βησιγότθοι» και οι «Οστρογότθοι» τα κάνουνε αυτά.
46. Ξέρεις να ξεχωρίζεις την εθνική οδό Αθήνας-Θεσ/νίκης, την εθνική οδό Αθήνας-Πάτρας, την εθική οδό Αθήνας-Κορίνθου κτλ. και δεν αποκαλείς την εθνική οδό «ΔΙΕΘΝH».
47. Τονίζεις τη λέξη «στρογγυλός» στη λήγουσα και όχι στην προπαραλήγουσα, όπως λες «αραβικά» και όχι «αράβικα» (βασικά, οι Θεσσαλονικείς έχουν ένα γενικότερο πρόβλημα με τους τόνους).
48. Δεν μπλέκεις τα ταξί με τα μπατσικά, γιατί κάποιος με στοιχειώδη κοινό νου προνόησε να έχουν διαφορετικά χρώματα.
49. Ok, την «πιτούλα» την καταργήσανε, την είπανε «ψωμάκι», «τυλιχτό» κτλ. Τώρα έχουμε την εκδοχή του «σάντουιτς» (για τους εκλεκτούς πελάτες!). Ε, πλέον ξεχάστε τα όλα! Ήρθε η «γλώσσα» σαν καινούριο είδος τοστ.
50. Δε λες «χαζομερώ», λες «χασομερώ».
51. Τον άνθρωπο που κάνει ντελίβερι δεν τον λες «πακετά».
52. Δε λες «Πού σουρτούκευες;», λες «Πού γυρνούσες;».
53. Δε λες το τετράγωνο με πολυκατοικίες (χτισμένες και κατοικημένες) «οικοδομή».
54. Με λίγα λόγια, λες ότι μένεις σε πολυκατοικία και όχι σε οικοδομή.
55. Όταν θες να πεις σε κάποιον ότι το σπίτι σου είναι, π.χ., στην Αγγελάκη, λες «Μένω στην Αγγελάκη» και όχι «Κάθομαι στην Αγγελάκη».
56. Τον ΠΑΟΚ δεν τον λες ΜΠΑΟΚ.
57. Λες «λουκανικόπιτα» όταν παραγγέλνεις και όχι «λουκανόπιτα».
58. Έχεις δει από ΚΟΝΤΑ τους Ολυμπιακούς Αγώνες, έναρξη και λήξη, και μετά κοιμήθηκες στο κρεβάτι σου, όπως έκαναν και οι προπαππούδες σου.
59. Λες «επίτηδες» και όχι «εξεπίτηδες», το οποίο δεν υπάρχει πουθενά ως λέξη.
60. Λες, π.χ., «δύο χιλιάδες ευρώ» και όχι «δύο χιλάδες ευρώ».
61. Όταν πηγαίνεις στο σπίτι ενός φίλου σου και βλέπεις τη μητέρα του, λες «γεια σας, κυρία τάδε» και όχι «γεια σου, θεία».
62. Δε γράφεις στους τοίχους υβριστικά συνθήματα για τις άλλες πόλεις της Ελλάδος.
63. H Τροχαία της Αθήνας κόβει κλήσεις ανεξαρτήτως του τι πινακίδες φέρει το κάθε αυτοκίνητο.
64. Ως Αθηναίος, λες τη φράση «και καλά» και όχι «ντεμέκ» («Ντεμέκ» = «και καλά», για όποιον δεν το κατάλαβε).

:lol: :lol: :lol:

Υ.Γ.
Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε κάποια στιγμή όλοι μας ότι ανεξάρτητα από την καταγωγή, τον τόπο διαμονής, τις διαλέκτους, τις ποδοσφαιρικές και πολιτικές μας προτιμήσεις είμαστε όλοι Έλληνες και ειδικά εμείς οι κυνηγοί είμαστε συνάδλφοι και <θεός> μας έιναι το κυνήγι .

Μην μασάμε λοιπόν από τους λίγους κακούς δώθε ν και κείθε ν που σκοπός τους είναι το διαίρει και βασίλευε . :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 24, 2010 5:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Και για να σοβαρευτούμε :roll:

Τοπικισμός
Με την έναρξη της κυνηγητικής περιόδου επανεμφανίζεται το πρόβλημα της εχθρικής αντιμετώπισης των κυνηγών, οι οποίοι μετακινούνται για να κυνηγήσουν σε άλλες περιοχές της Ελλάδας, από τους ντόπιους κυνηγούς . Συχνά στο παρελθόν έχουν αναφερθεί θλιβερά φαινόμενα (π.χ. επιθέσεις σε συναδέλφους και σκυλιά, διαπληκτισμοί, απειλές κλπ.). Προφανώς κάποιοι θεωρούν ότι με την έλευση των «ξένων» τα θηράματα της περιοχής δεν θα επαρκέσουν για όλους. Πιθανότατα τέτοιοι φόβοι να είναι βάσιμοι μόνο στην περίπτωση, που οι κυνηγοί δεν τηρούν την ισχύουσα νομοθεσία και αποτελούν απειλή για το οικοσύστημα της περιοχής. Όμως «επικίνδυνος» κυνηγός δεν είναι εξ ορισμού ο «ξενόφερτος», αλλά την ίδια βλάβη μπορεί να προκαλέσει ο οποιοσδήποτε, ντόπιος ή ξένος, κυνηγά ασυνείδητα χωρίς σεβασμό στους νόμους των ανθρώπων και κυρίως στους νόμους της φύσης. Από τη στιγμή λοιπόν, που υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο για τις περιοχές , όπου επιτρέπεται το κυνήγι, χωρίς να υπάρχουν τοπικοί περιορισμοί για την ισχύ της άδειας θήρας, τέτοιου είδους συμπεριφορές εναντίον κυνηγών άλλων περιοχών θα πρέπει να εκλείψουν στο μέλλον. Αν μας απασχολεί η προστασία των θηραμάτων, οφείλουμε να εφαρμόζουμε τους κανόνες του ‘fair play” όλοι μας και να μην καταφεύγουμε σε δικαιολογίες, που στερούνται βασιμότητας. Θέλω να πιστεύω ότι όποιος δηλώνει κυνηγός και ασχολείται με το κυνήγι διαθέτει και την απαιτούμενη γνώση και οικολογική ευαισθησία ώστε να μην αποτελεί απειλή για τους άλλους και το περιβάλλον. Θέλω επίσης να πιστεύω ότι αυτές οι σκέψεις ίσως να αποτελέσουν την αφορμή για να κάνουμε όλοι την αυτοκριτική μας για την συμπεριφορά μας τόσο απέναντι στους ανθρώπους, όσο και στα θηράματα…

Καλό κυνήγι σε όλους
http://cazador1.blogspot.com/2010/04/blog-post_26.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 24, 2010 10:29 pm 
Άβαταρ μέλους

[quote="gpeppas"][quote="KOSTASMP"]ΜΗΠΩΣ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΡΕΖΕΡΒΕΣ??
:wink: [/size][/color][/b]

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 12, 2010 5:08 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Για να δείτε πόσο βαθύ είναι το πρόβλημα του τοπικισμού (πέρδικα στα νησιά και όχι μόνο ) και πόσο δουλειά και χρόνο θέλει για να ξεριζωθεί , αν ποτέ γίνει δυνατόν αυτό !
Μην ψάχνετε λοιπόν γιατί χτυπιούνται νωρίτερα σε νησιά και στην Ηπειρωτική Ελλάδα
:(

Παράθεση:

Σπέρνεις ανέμους, θερίζεις θύελλες και αδιαφορία!

Την στιγμή μάλιστα που οι γείτονες μας πλήρωσαν με το κάλπικο νόμισμα της καλής γειτονίας, χτυπώντας τις πέρδικες νωρίτερα, σύμφωνα με τις μαρτυρίες όλων όσων πήγαν και είδαν, μα και των Θηροφυλάκων που κλήθηκαν να προστατέψουν το θήραμα τις μέρες που οι Συριανοί ήταν παρόντες…μόνο!

Υπάρχει και η μαρτυρία υψηλού στελέχους της Δ’ ΚΟΣΕ ότι σε κάποιο περδικονήσι έγινε Δ.Σ. και πάρθηκε η απόφαση να χτυπήσουν τα πουλιά νωρίτερα…! Έτσι έκριναν οι λεβέντες, αυτοί που μας κατηγορούν για μπαμπέσηδες και κλέφτες.
Μπράβο σας κυνηγαράδες μου! Όταν σας τελειώσει το κρέας, ειδοποιήστε μας να σας στείλουμε, αν και ο Σύλλογος μας έχει κάνει το κουμάντο του και γι’ αυτό. Ετοιμάζεται το πεσκέσι. Πληρώνετε κοροΐδα και όλα αυτά, για χατίρι αυτών που δεν χορταίνουν με τίποτα.

ΕΔΩ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ http://kaliakouda.blogspot.com/2010/10/ ... _7488.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 12, 2010 6:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Προβλήματα Τοπικισμού

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=2945

Εγώ κυνηγάω εδώ!

http://skilia.gr/moral-code/1085-i-hunt-here.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 12, 2010 11:53 am 
Άβαταρ μέλους

Και άλλα χάλια μεγαλύτερα ακόμη :!:
Παράθεση:
http://www.diananews.gr/article.asp?cat ... d=12084980

ΜΥΣΤΗΡΙΟ - ΠΥΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

Επικίνδυνοι τυφεκιοφόροι... χωρίς όνομα

ομβικό σημείο της σύγκρουσης που έχει διχάσει τον κόσμο των κυνηγών στα Ιωάννινα ήταν η απόφαση ΑΡΣΗΣ της τοπικής απαγόρευσης κυνηγίου στο Καλοχώρι για τη χρονιά που διανύουμε, όπως εισηγήθηκε η Ομοσπονδία Ηπείρου και αποδέχθηκε το Δασαρχείο Ιωαννίνων.

Αντίθετα όμως με ό,τι θα ανέμενε ίσως κανείς, στην απόφαση τερματισμού της απαγόρευσης αντέδρασε σφόδρα ο Κυνηγετικός Σύλλογος Ιωαννίνων, ενώ μέλη του... προσέφυγαν ακόμα και στο Συμβούλιο της Επικρατείας για να ανατρέψουν την απόφαση του δασαρχείου.

Μόνο που η εμπλοκή του ΣτΕ στην υπόθεση δίνει στην υπόθεση άλλες πολύ πιο επικίνδυνες διαστάσεις, καθώς νομικοί κύκλοι δεν αποκλείουν ακόμα και... τη συνολική απαγόρευση του κυνηγίου στον νομό με τη διαδικασία των ασφαλιστικών μέτρων, μέχρις ότου εκδικαστεί τελεσίδικα η απόφαση!

Κλιμάκιο θηροφυλάκων συνέλαβε στην περιοχή της Χίνκας μια ομάδα 5 ατόμων που κυνηγούσαν παράνομα αγριόχοιρους μέρα Παρασκευή.

Ανάμεσά τους ήταν και... δύο άτομα που είχαν ηγηθεί του αγώνα για να μην αρθεί η απαγόρευση στο Καλοχώρι(!), επικαλούμενοι τους κινδύνους λαθροθηρίας.

Οι συλληφθέντες ισχυρίστηκαν ότι απλώς δοκίμαζαν ένα νέο σκυλί ήδη χτυπημένο από αγριογούρουνο, αλλά δυσκολεύτηκαν να εξηγήσουν γιατί είχαν μαζί και τα όπλα τους, γεμάτα με... δράμια και μονόβολα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 12, 2010 4:13 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ermolaos έγραψε:
Παράθεση:

ομβικό σημείο της σύγκρουσης που έχει διχάσει τον κόσμο των κυνηγών στα Ιωάννινα ήταν η απόφαση ΑΡΣΗΣ της τοπικής απαγόρευσης κυνηγίου στο Καλοχώρι για τη χρονιά που διανύουμε, όπως εισηγήθηκε η Ομοσπονδία Ηπείρου και αποδέχθηκε το Δασαρχείο Ιωαννίνων.

Αντίθετα όμως με ό,τι θα ανέμενε ίσως κανείς, στην απόφαση τερματισμού της απαγόρευσης αντέδρασε σφόδρα ο Κυνηγετικός Σύλλογος Ιωαννίνων, ενώ μέλη του... προσέφυγαν ακόμα και στο Συμβούλιο της Επικρατείας για να ανατρέψουν την απόφαση του δασαρχείου.

Μόνο που η εμπλοκή του ΣτΕ στην υπόθεση δίνει στην υπόθεση άλλες πολύ πιο επικίνδυνες διαστάσεις, καθώς νομικοί κύκλοι δεν αποκλείουν ακόμα και... τη συνολική απαγόρευση του κυνηγίου στον νομό με τη διαδικασία των ασφαλιστικών μέτρων, μέχρις ότου εκδικαστεί τελεσίδικα η απόφαση!

Κλιμάκιο θηροφυλάκων συνέλαβε στην περιοχή της Χίνκας μια ομάδα 5 ατόμων που κυνηγούσαν παράνομα αγριόχοιρους μέρα Παρασκευή.

Ανάμεσά τους ήταν και... δύο άτομα που είχαν ηγηθεί του αγώνα για να μην αρθεί η απαγόρευση στο Καλοχώρι(!), επικαλούμενοι τους κινδύνους λαθροθηρίας.

Οι συλληφθέντες ισχυρίστηκαν ότι απλώς δοκίμαζαν ένα νέο σκυλί ήδη χτυπημένο από αγριογούρουνο, αλλά δυσκολεύτηκαν να εξηγήσουν γιατί είχαν μαζί και τα όπλα τους, γεμάτα με... δράμια και μονόβολα!

Παράθεση:

Το δασαρχείο και η Κυνηγετική Ομοσπονδία Ηπείρου θεωρούν ότι τα κίνητρα πίσω από το Καλοχώρι είναι ένας ιδιότυπος τοπικισμός που ενδημεί σε παρέες «γουρουνάδων» της περιοχής, οι οποίοι θα ήθελαν το Καλοχώρι... «ελεύθερο» άλλων κυνηγών.
Δεν ξέρουμε αν είναι έτσι, αλλά ένα περιστατικό που συνέβη πριν από λίγες μέρες δημιουργεί εύλογους προβληματισμούς...

:!: :!: :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 13, 2010 10:24 am 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
ermolaos έγραψε:
Παράθεση:

Παράθεση:

Το δασαρχείο και η Κυνηγετική Ομοσπονδία Ηπείρου θεωρούν ότι τα κίνητρα πίσω από το Καλοχώρι είναι ένας ιδιότυπος τοπικισμός που ενδημεί σε παρέες «γουρουνάδων» της περιοχής, οι οποίοι θα ήθελαν το Καλοχώρι... «ελεύθερο» άλλων κυνηγών.
Δεν ξέρουμε αν είναι έτσι, αλλά ένα περιστατικό που συνέβη πριν από λίγες μέρες δημιουργεί εύλογους προβληματισμούς...

:!: :!: :!: :!: :!:

Ετσι μπραβο διαλυστε τα ολα να κυνηγατε μονοι σας .
Γιαννιωτες νομιμοι ξυπνηστε γιατι θα καταδικασουν και εσας μαζι με τους αλλους εκτος Ιωαννινων συναδελφους .
Ακου πιθανος ιδιωτοπος τοπικισμος :shock: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 13, 2010 10:31 am 
Άβαταρ μέλους

Αρθρα που αναφέρονται στον τοπικισμο 8)

Εγώ κυνηγάω εδώ! http://skilia.gr/moral-code/1085-i-hunt-here.html

Προβλήματα Τοπικισμού: Μόνοι μας ή όλοι μαζί; http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=2945

Τοπικισμός ή κάτι άλλο… http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=4029

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 34 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: