Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 7 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΦΟΛΕΣ - ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΣΚΥΛΟΥΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 11, 2013 7:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Αυτές οι φόλες μπαίνουν από άτομα που απλά έχουν αρρωστημένο μυαλό. Μπαίνουν κατά καιρούς σε διάφορες περιοχές εντός πόλεων.
Από την άλλη όμως, επειδή θα πρέπει να τα λέμε και όλα, υπάρχουν άτομα που πάνε τα σκυλιά τους να κάνουν την ανάγκη τους σε πάρκα και παιδικές χαρές που παίζουν παιδάκια. Εκεί λοιπόν υπάρχουν προκλήσεις και πέφτουμε όλοι στην παροιμία που λέει "μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 14, 2013 7:18 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Αντιμετωπίζοντας τη δηλητηρίαση III http://www.gpeppas.gr/ktiniatrika/dilitiriasis3.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2013 8:38 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΠΡΕΒΕΖΑ: Με τοξικά "δολώματα"δηλητηρίασαν δύο ακόμη σκύλους

Νέα κρούσματα θανάτου σκύλων στην Πρέβεζα , στην Καστροσυκιά και τον Παντοκράτορα,από «δολώματα» με δηλητήριο, πιθανόν υδροκυάνιο, τις τελευταίες ημέρες, προστίθενται στον κατάλογο των ανάλογων περιστατικών τους 3 τελευταίους μήνες και προκαλούν προβληματισμό.Το μέλος της φιλοζωικής οργάνωσης Παρέμβασης για τα Ζώα Πρέβεζας, Πέλλα Καλογήρου καταγγέλλει στο Αθηναικό Πρακτορείο Ειδήσεων ότι « λίγο έξω από το σπίτι της στην Καστροσυκιά , ασυνείδητοι τοποθέτησαν 3 δολώματα , με αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή του μέσα λίγα δευτερόλεπτα ο σκύλος της μπροστά στα μάτια της».

Η κ.Καλογήρου η οποία είναι και αντιπρόσωπος, του Ελληνικού Κέντρου Περίθαλψης Άγριων Ζωών για την Πρέβεζας, υποστηρίζει ,πως τα στοιχεία που περισυνέλεξε και η ιατρική γνωμάτευση που έχει από τον κτηνίατρο, αποδεικνύουν ότι η συγκεκριμένη τοξική ουσία είναι δηλητήριο άκρως τοξικό, πολύ πιθανόν υδροκυάνιο. Μάλιστα εντόπισε το ένα δόλωμα, το οποίο σήμερα θα αποστείλει για χημική ανάλυση.

Πριν 4 ημέρες η κ. Καλογήρου, βρέθηκε μπροστά σε ένα ακόμη δολοφονημένο ζώο κοντά στον Παντοκράτορα.
Η συμπτωματολογία ήταν ίδια, δηλαδή, έντονο αιμορραγικό επεισόδιο από τη μύτη.Το μέλος της Παρέμβασης για τα Ζώα, κατέθεσε μήνυση στη Εισαγγελία Πρέβεζας ,κατ' αγνώστων και κατά παντός υπευθύνου, ενώ όπως λέει, είναι αποφασισμένη να εξακριβώσει με κάθε τρόπο την ταυτότητα των δραστών οι οποίοι το τελευταίο διάστημα .έχουν επιδοθεί στην ανεξέλεγκτη θανάτωση αδέσποτων και μη σκύλων.Μάλιστα κυκλοφόρησε και αφίσα με επικήρυξη 2000 ευρώ, για όποιον δώσει πληροφορίες σχετικά με την υπόθεση.

ΠΗΓΗ: epirusgate.blogspot.gr

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2013 5:40 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ολο το δράμα μετά από κατάποση φόλας σε κυνηγόσκυλα και οι προσπάθειες για την διάσωση τους εξελίσσontai μπροστά στα μάτια μας στα λίγα λεπτά που διαρκεί αυτό το βίντεο :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 22, 2013 9:17 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Το βίντεο δεν παίζει το αφαίρεσαν !!!
Και όμως μπορούσε να προσφέρει πολλά γιατί άλλο να το ακούς και άλλο να βλέπεις όλο αυτό το πολύ λυπηρό και άθλιο γεγονός και την κατάντια του θγρθιου που λέγεται " άνθρωπος " .
:(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 24, 2013 12:19 pm 
Άβαταρ μέλους

«Mόνο όταν εκθέτεις απολύτως ένα έγκλημα, ένα πρόβλημα, ενδεχομένως και η κοινωνία, η οποία έρχεται αντιμέτωπη με αυτό, να μπει στη διαδικασία να το σταματήσει, να το λύσει». Με το επιχείρημα αυτό το zoosos έδωσε στη δημοσιότητα ένα βίντεο από κάμερα ασφαλείας καταστήματος στη Δράμα, όπου καταγράφεται ο μαρτυρικός θάνατος της Λίζας, μια αδέσποτης σκυλίτσας που δηλητηριάστηκε από φόλα.

υπάλληλος ενός καταστήματος, που είδε ένα πρωί του Δεκεμβρίου 2012, ότι το ζώο δεν ήταν καλά του έδωσε γάλα προκειμένου να το βοηθήσει να αποβάλλει μέσω του εμετού το δηλητήριο. Όταν έφτασαν εκεί οι καταστηματάρχες, που φρόντιζαν τη Λίζα και ήξεραν τι να κάνουν για να βοηθήσουν το ζώο – η Λίζα είχε ξαναπέσει θύμα δηλητηρίασης το 2011, όμως τότε είχε σωθεί - ήταν ήδη πολύ αργά καθώς είχαν περάσει πολλές ώρες.

Ο ιδιοκτήτης ενός καταστήματος επί της οδού Εθνικής Άμυνας έξω από το οποίο διαδραματίστηκε το συμβάν, όταν την επόμενη μέρα της δηλητηρίασης του ζώου έλεγξε τι είχε καταγραφεί, σοκαρίστηκε από το θέαμα.

Θέλοντας να βοηθήσει παρέδωσε το υλικό στο σύλλογο «Φίλοι των Ζώων Δράμας». Δυστυχώς η κάμερα δεν κατέγραψε τον δράστη, δείχνει όμως το δράμα του ζώου και την αγωνία εκείνων που προσπάθησαν να το βοηθήσουν.

http://tvxs.gr/news/periballon/kamera-a ... y-apo-fola

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 26, 2013 7:28 pm 
Άβαταρ μέλους

ARISTOS έγραψε:

«Mόνο όταν εκθέτεις απολύτως ένα έγκλημα, ένα πρόβλημα, ενδεχομένως και η κοινωνία, η οποία έρχεται αντιμέτωπη με αυτό, να μπει στη διαδικασία να το σταματήσει, να το λύσει». Με το επιχείρημα αυτό το zoosos έδωσε στη δημοσιότητα ένα βίντεο από κάμερα ασφαλείας καταστήματος στη Δράμα, όπου καταγράφεται ο μαρτυρικός θάνατος της Λίζας, μια αδέσποτης σκυλίτσας που δηλητηριάστηκε από φόλα.

υπάλληλος ενός καταστήματος, που είδε ένα πρωί του Δεκεμβρίου 2012, ότι το ζώο δεν ήταν καλά του έδωσε γάλα προκειμένου να το βοηθήσει να αποβάλλει μέσω του εμετού το δηλητήριο. Όταν έφτασαν εκεί οι καταστηματάρχες, που φρόντιζαν τη Λίζα και ήξεραν τι να κάνουν για να βοηθήσουν το ζώο – η Λίζα είχε ξαναπέσει θύμα δηλητηρίασης το 2011, όμως τότε είχε σωθεί - ήταν ήδη πολύ αργά καθώς είχαν περάσει πολλές ώρες.

Ο ιδιοκτήτης ενός καταστήματος επί της οδού Εθνικής Άμυνας έξω από το οποίο διαδραματίστηκε το συμβάν, όταν την επόμενη μέρα της δηλητηρίασης του ζώου έλεγξε τι είχε καταγραφεί, σοκαρίστηκε από το θέαμα.

Θέλοντας να βοηθήσει παρέδωσε το υλικό στο σύλλογο «Φίλοι των Ζώων Δράμας». Δυστυχώς η κάμερα δεν κατέγραψε τον δράστη, δείχνει όμως το δράμα του ζώου και την αγωνία εκείνων που προσπάθησαν να το βοηθήσουν.

http://tvxs.gr/news/periballon/kamera-a ... y-apo-fola

Πολύ σοκαριστικό αλλά αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 26, 2013 10:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Πραγματικα σκληρες εικονες :(

Δυστηχος ομως ηπαρχουν ανεγκεφαλοι και εμεις πρεπει να ξερουμε πως να σωσουμε τα ζωα μας...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 26, 2013 12:26 am 
Άβαταρ μέλους

οσοι ανεβαινεται ΣΧΙΣΤΟ προσοχη.

την περασμενη δευτερα 17/06 ειχα ανεβει σχιστο.
αφησα το αμαξι απεναντι απο το κιοσκι.εκανα τη βολτα μου και γυρισα στο αμαξι για να παω λιγο πιο κατω.εχει μια δεξια στροφη και στο αριστερο χερι εχει κατι μελισσια.στα 50 μετρα βρηκα μια σκια και αφησα το αμαξι.εκανε φοβερη ζεστη.
βγαζω το σκυλο κανουμε τη βολτα μας γυρναμε στο αμαξι καθομαστε λιγο στη σκια να πιω λιγο καφε και νερο ο σκυλος.κανω και 2 τσιγαρα και εφυγα.πολυ ζεστη.ομως ολα καλα.
παω σπιτι νερακι ,φαγακι για το σκυλο.ηπιε και εφαγε με ορεξη.
το βραδυ κατα τις 02:00 εκανε εμετο οτι ειχε φαει.ε λεω θα τον χτυπησε η ζεστη.
τον βαζω κατω απο την βρυση.
την αλλη μερα τριτη εξω η γλωσσα λεω σιγουρα τον χτυπησε η ζεστη.περνω τηλ το γιατρο μου λεει να τον κανω μπανια και να του δεινω ζαχαρονερο.
το συνεχισα ετσι τεταρτη, πεμπτη καιπαρασκευηδεν πολυετρωγε.
το σαββατο το σκυλι δεν μπορουσε να σηκωσει το καφαλι του, να σηκωθει ορθιο,εκλεγε ποναγε παντου.
περνω το γιατρο μου λεει εχει φαει δηλητιριο εξασθενημενο λογο των βροχων και του τα εσκασε μετα απο μια εβδομαδα.τοσες μερες δουλευε μεσα του.
το φαρμακειο σωζει παιδια.ειχα χαπια ενεργου ανθρακα του εδωσα 4.2 μπλε 2 κοκκινα.του κανω μια ατροπινη.και του φτιαχνω ενα μπολ νερο με ζαχαρη και λαδι.απο το καψημο που ενιωθε μεσα του αρχισε να πινει και σταματησε μολις αδειασε.
εχω σκασει.ειναι αμαρτια λεω να παει ετσι το ζωντανο 10 μηνων.εχει μελλον μπροστα του εχει να μου δειξει πολλα γιατι ειναι αστερι.
να του μιλαω,ακομα δεν γνωριστικαμε σε μεγαλωνα 10 μηνες για να φυγεις ετσι αδοξα?κανονισε,εσυ γεννηθηκες για να μεινεις και να διδαξεις του ελεγα γιατι οντως το εχει.
μετα απο 5 ωρες το σκυλι ηταν ορθιο και μου εκανε παιχνιδια.
λεω αγορι μου ηρθες για να μεινεις.
το ποσο κατουρημα εκανε ,μιλαμε καθε 3 λεπτα και με μεγαλη διαρκεια.εβγαζε τις τοξινες.
απ'οτι μου ειπε ο γιατρος,κοντα σε μελισσια βαζουνε για να μην πλησιαζουν ζωα και ενοχλουν τις μελισσες.
και μετα που τα σκευτομουν καπια στιγμη τον ειδα με χωματα γυρω απο την μουσουδα του σαν να να εσκαψε το χωμα με τη μουρη.
ευτιχως που σωθηκε.αν ηταν αλλη και τον επιανε εκεινη την στιγμη τον ειχα χασει γιατι δεν ειχα το φαρμακειο μαζι.το ειχα σπιτι. :oops:
τωρα ειμαστε σε αναρωση με καλη διαθεση και πολυ ορεξη.αλλα για βουνο θα αργησουμε κανενα μηνα.εκανα και εξετασεις ολες καθαρες.
ολα καλα. :wink:
προσοχη παιδια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 26, 2013 3:10 pm 
Άβαταρ μέλους

manpap έγραψε:

αφησα το αμαξι απεναντι απο το κιοσκι.εκανα τη βολτα μου και γυρισα στο αμαξι για να παω λιγο πιο κατω.εχει μια δεξια στροφη και στο αριστερο χερι εχει κατι μελισσια.στα 50 μετρα βρηκα μια σκια και αφησα το αμαξι.εκανε φοβερη ζεστη.
βγαζω το σκυλο κανουμε τη βολτα μας γυρναμε στο αμαξι καθομαστε λιγο στη σκια να πιω λιγο καφε και νερο ο σκυλος.κανω και 2 τσιγαρα και εφυγα.πολυ ζεστη.ομως ολα καλα.
την αλλη μερα τριτη εξω η γλωσσα λεω σιγουρα τον χτυπησε η ζεστη.περνω τηλ το γιατρο μου λεει να τον κανω μπανια και να του δεινω ζαχαρονερο.
το σαββατο το σκυλι δεν μπορουσε να σηκωσει το καφαλι του, να σηκωθει ορθιο,εκλεγε ποναγε παντου.
περνω το γιατρο μου λεει εχει φαει δηλητιριο εξασθενημενο λογο των βροχων και του τα εσκασε μετα απο μια εβδομαδα.τοσες μερες δουλευε μεσα του.
το φαρμακειο σωζει παιδια.ειχα χαπια ενεργου ανθρακα του εδωσα 4.2 μπλε 2 κοκκινα.του κανω μια ατροπινη.και του φτιαχνω ενα μπολ νερο με ζαχαρη και λαδι.απο το καψημο που ενιωθε μεσα του αρχισε να πινει και σταματησε μολις αδειασε.
εχω σκασει.ειναι αμαρτια λεω να παει ετσι το ζωντανο 10 μηνων.εχει μελλον μπροστα του εχει να μου δειξει πολλα γιατι ειναι αστερι.
να του μιλαω,ακομα δεν γνωριστικαμε σε μεγαλωνα 10 μηνες για να φυγεις ετσι αδοξα?κανονισε,εσυ γεννηθηκες για να μεινεις και να διδαξεις του ελεγα γιατι οντως το εχει.
το ποσο κατουρημα εκανε ,μιλαμε καθε 3 λεπτα και με μεγαλη διαρκεια.εβγαζε τις τοξινες.
απ'οτι μου ειπε ο γιατρος,κοντα σε μελισσια βαζουνε για να μην πλησιαζουν ζωα και ενοχλουν τις μελισσες.
και μετα που τα σκευτομουν καπια στιγμη τον ειδα με χωματα γυρω απο την μουσουδα του σαν να να εσκαψε το χωμα με τη μουρη.
ευτιχως που σωθηκε.αν ηταν αλλη και τον επιανε εκεινη την στιγμη τον ειχα χασει γιατι δεν ειχα το φαρμακειο μαζι.το ειχα σπιτι. :oops:
τωρα ειμαστε σε αναρωση με καλη διαθεση και πολυ ορεξη.αλλα για βουνο θα αργησουμε κανενα μηνα.εκανα και εξετασεις ολες καθαρες.
προσοχη παιδια.

PΠεραστικα στο σκυλακο.Και ολα αυτα σε ενα χωρο που ειναι ζωνη εκπαιδευσης σκυλων,και μονο , και γνωστος πανελλαδικα.Σκεφτειτε τη γινετε στην επαρχια.Δυστηχως ο ΚΥΝΗΓΟΣ και οσκυλοσ του ειναι υπο διωγμο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 26, 2013 10:53 pm 
Άβαταρ μέλους

manpap έγραψε:

προσοχη παιδια.

αντε ρε φιλεμου μανο επαθες τετεια πλακααα :shock: :shock: :shock: :( ωντος βγαλτωνα τυχερουλη :wink: :lol: :lol: αφου την πηδηξε ετσι ευκωλα,,,,,,,,και εγω το πασχα θημασε που εφαγε και η δικιαμου ποιντερινα φωλα,,,και την πρωλαβα και την γλητωσε :wink: τη να πης φιλαρακιμου,,δεν ξερουμε απο που να φυλαχτουμεεεεε :( :( ,,,,και εγω εχθες εβγαλα μια βωλτα την ποιντερινα στο κτημα που την εχω,και πεταχτηκε μπρωστατης ενας λαφιατης κανα μετρο και την τρωμαξε :lol: και η ρουφιανα τον πηρε στο κυνηγι :shock: :shock: ευτηχως δεν τον βρηκε και να εχουμε καμια μαχηηη :lol: :lol: ,,,,,,και σημερα που την ξαναβγαλα τον εψαχνε στο ειδιω μερως να τον βρη την ατιμηηηη :lol: :lol: εας πρωσεχουμε ωσο μπωρουμεεε :wink: :wink: περαστικατουυυ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 01, 2013 10:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν έχει Σχιστό κλπ. Άμα ο άλλος είναι ηλίθιος.............. για να μην προσδόσω βαρύτερους χαρακτηρισμούς, θα την κάνει.

Μάνο πάλι καλά. Καλή του ανάρρωση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 01, 2013 10:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν έχει Σχιστό κλπ. Άμα ο άλλος είναι ηλίθιος.............. για να μην προσδόσω βαρύτερους χαρακτηρισμούς, θα την κάνει.

Μάνο πάλι καλά. Καλή του ανάρρωση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 02, 2013 8:27 am 

Έλα ρε Μάνο, περαστικά στο σκυλί. Έλειπα καμιά βδομάδα και σήμερα το διάβασα.

Αφού ρίχνουν φόλες και στο Σχιστό, δε θέλω να φανταστώ πόσοι από εμάς θα κλάψουν. Τι άλλο να πούμε ρε γμτ.?
Και ειδικά στη συγκεκριμένη τοποθεσία, πάνω από το νεκροταφείο, κρατάει standard πουλιά (και λαγό). Εγώ ανεβοκατεβαίνω συχνά (τουλάχιστον 2 φορές/εβδομάδα) και τις περισσότερες, εκεί αμόλαγα. Από τύχη δεν ανέβηκα εδώ και 10 μέρες επειδή απουσίαζα εκτός Αττικής.

Άντε να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 02, 2013 1:33 pm 
Άβαταρ μέλους

ευχαριστω παιδια.
ολα καλα.πηρε τα πανω του κανονικα.αρχισε τις τρελες του (ποιντερ :wink: ) και ειναι ετοιμο για δραση.βεβαια δεν το εχω βγαλει.θα ερθει κι αυτη η στιγμη.
παντως ειναι μεγαλη αδικια να κανεις ονειρα και καποιος-καποιοι να σου τα κοβουν ετσι επιδη ειναι μικρομυαλοι (αμυαλοι).παντως αυτη τη φορα δεν τους εγινε η χαρη :evil:
για να λεμε και την αληθεια ομως,ρε παιδια απο εδω και περα αφου το εζησα αυτο,φοβαμε πολυ :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 7 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: