Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 10:31 am 
Άβαταρ μέλους

Απο νεότερη πληροφώρηση που είχα 19 σκυλιά πήγαν νεκρά σε κτηνίατρο της Ελευσήνας από την περιοχή της κάζας. Εμένα ένας γνωστός έχασε το σκυλί του και ένας άλλος φίλος ευτυχώς το πρόλαβε και το γλητωσε. Ο ένας από αυτούς μάζεψε 25 λουκάνικα τα οποία δεν υπήρχαν το Σαββάτο . Πρέπει η Θηροφυλακή να κάνει ελέγχους στα αυτοκίνητα στην περιοχή και σε όποιον βρεί έστω και ένα λουκάνικο ( ακόμα κια για το "κολατσιό" )να τον στέλνει στο δικαστήριο και να δημοσιεύει και το όνομα του γιατί κάποια "παιδιά" ενδιαφέροντε πολύ να τους πούνε μια "καλημέρα".

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 10:37 am 
Άβαταρ μέλους

l.porichis έγραψε:
Απο νεότερη πληροφώρηση που είχα 19 σκυλιά πήγαν νεκρά σε κτηνίατρο της Ελευσήνας από την περιοχή της κάζας. Εμένα ένας γνωστός άχασε το σκυλί του και ένας άλλος φίλος ευτυχώς το πρόλαβε ακι το γλητωσε. ο ένας από αυτούς μάζεψε 25 λουκάνικα τα οποία δεν υπήρχαν το Σββάτο . Πρέπει η Θηροφυλακή να κάνει ελέγχους στα αυτοκίνητα στην περιοχή και σε όποιον βρεί έστω και ένα λουκάνικο ( ακόμα κια για το "κολατσιό" να τον στέλνει στο δικαστήριο και να δημοσιεύει και το όνομα του γιατί κάποια π"παιδιά" ενδιαφέροντε πολύ να τους πούνε μια "καλημέρα".

Επειδη τυγχανει να ειμαι μελος του Κ.Σ.Ελευσινας και εργαζομαι και στηε εκει περιοχη επιβεβαιωνω τα νουμερα σου και τις προθεσεις οντως πολλων για μια καλημερα σε εκεινα τα καλοπαιδα!Ο προεδρος εχει αυξησει τις περιπολιες ακομη και με συμβατικα Ι.Χ.στην εκει περιοχη και εχτες δημοσιευσε το θεμα στο ενθετο Εθνος-Κυνηγι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 2:52 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΝΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΓΙΝΗ,ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΧΑΝΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΤΟΥ.ΧΤΕΣ ΒΡΗΚΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΥΛΕΣ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 3:19 pm 
akapa έγραψε:
Σήμερα και ενώ είχα φτάσει σπίτι μου, βλέπω τα γνωστά συμπτώματα του φυτοφάρμακου. Μπλε γλώσσα, αφρούς, σπασμούς΄, άρνηση φαγητού.
Πάνω στην τρέλα της στιγμής δίνω πρώτα ατροπίνη και μετά FILTALON. Ευτυχώς το σκυλάκι κάνει εμετό πριν πέσει ξερό απο τη εξάντληση.
Όλα αυτά σε μέρος χιλιοκυνηγημένο και μετά απο χθεσινή μου επίπληξη σε αλβανό βοσκό γιατί έκανε μισή ώρα να με απελευθερώσει απο τα τσοπανόσκυλά του.
Στη περιοχή δήμου Ευρωστίνης Κορινθίας και σε κάθε περιοχή που έχει προηγηθεί παρόμοιο περιστατικό.

Ευτυχώς που δεν είδα τον αλβανό να βάζει την φόλα. Ίσως τον ανάγκαζα να την φάει και πήγαινα φυλακή για χάρη του.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 4:45 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Greg έγραψε:
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΝΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΓΙΝΗ,ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΧΑΝΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΤΟΥ.ΧΤΕΣ ΒΡΗΚΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΥΛΕΣ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ.

Καλησπέρα παιδιά.
Φίλε greg αν θέλεις πες μας τι συναίβει χωρίς να αναφέρεις την περιοχή (αν δεν θέλεις) για να καταλάβουμε και να φυλαγόμαστε από το τι παίζει εκεί έξω , κάθε φορά ακούω καινούργια πράγματα καλό είναι λοιπόν να τα γνωρίζουμε για να βρούμε και τα ανάλογα αντίμετρα αν είναι δυνατόν !
Πάντως δεν είναι λύση να τους παραχωρούμε το πεδίο γιατί αυτός είναι ο σκοπός τους με τον ένα η τον άλλο τρόπο .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 5:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Χωρίς να θέλω να κάνω το χαλασμένο τηλέφωνο ακουσα και για φόλες στην περιοχη των Καλαβρήτων απο παρέες γουρουνάδων που τσακώθηκαν. Αν κάποιος έχει πιο έγκυρες πληρωφορίες ας τις αναφέρει. Αν βρεθεί ένα ψώφιο ελάφι παίζει πρωτο θέμα στις ειδήσεις με επικεντρο τους αναθεματησμενους τους κυνηγούς. Μήπως είδε κανείς να αναφέρεται έστο και στα ψιλά γράμματα η γεννοκτονία των κυν. σκύλων που συντελήται αυτές τις μέρες? Μήπως οι κυν. οργανώσεις πρέπει να δημοσιοποιήσουν το θέμα και να περάσουν στην αντεπίθεση.?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 9:29 pm 
Άβαταρ μέλους

ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΡΙΞΑΝ ΦΟΛΕΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ,ΑΛΛΑ ΤΗΝΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΑΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ,ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΔΩΝ,ΚΑΝΑΝΕ ΣΑΝ ΑΓΡΙΑ ΘΗΡΙΑ.ΕΙΣΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΔΕΣ,ΚΑΙ ΓΙΝΑΝ ΠΡΟΣΤΡΙΒΕΣ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΕΠΠΑΣ,ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΧΤΕΣ ,ΕΓΩ ΑΝ ΔΩ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ 2 ΑΤΟΜΑ ,ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ,Η ΠΑΩ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ. ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΩ΄΄ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ,ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ,,ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ,,,
ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΗ Ο ΤΟΠΟΣ ΦΟΛΕΣ.ΑΝ ΔΕ ΔΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ;ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 9:53 pm 
akapa έγραψε:
akapa έγραψε:
Σήμερα και ενώ είχα φτάσει σπίτι μου, βλέπω τα γνωστά συμπτώματα του φυτοφάρμακου. Μπλε γλώσσα, αφρούς, σπασμούς΄, άρνηση φαγητού.
Πάνω στην τρέλα της στιγμής δίνω πρώτα ατροπίνη και μετά FILTALON. Ευτυχώς το σκυλάκι κάνει εμετό πριν πέσει ξερό απο τη εξάντληση.
Όλα αυτά σε μέρος χιλιοκυνηγημένο και μετά απο χθεσινή μου επίπληξη σε αλβανό βοσκό γιατί έκανε μισή ώρα να με απελευθερώσει απο τα τσοπανόσκυλά του.
Στη περιοχή δήμου Ευρωστίνης Κορινθίας και σε κάθε περιοχή που έχει προηγηθεί παρόμοιο περιστατικό.

Ευτυχώς που δεν είδα τον αλβανό να βάζει την φόλα. Ίσως τον ανάγκαζα να την φάει και πήγαινα φυλακή για χάρη του.

ΧΊΛΙΑ ΣΥΓΝΏΜΗ στον αλβανο και σε ολους σας πρέπει να ζητήσω αλλά υπάρχει ένα λάθος στις παραπάνω πληροφορίες.
"ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΦΟΛΑ ΑΛΛΑ ΦΙΔΙ" ειπε ο γιατρός και μου έδειξε 2 τρύπες 2 εκατοστά απο την άκρη της γλώσσας της σκυλίτσας μου. ΄
Τσάμπα το τάραξα με το FILTALON τουλάχιστον σωστά έδωσα ατροπίνη. Προς γνώση και συμμόρφωση λοιπόν.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 14, 2009 1:48 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Θανάτωσαν σκυλιά στην Διάβα Καλαμπάκας

Η ιστορία φαίνεται ότι επαναλαμβάνεται για ακόμη μια φορά. Βέβαια υπάρχει μια διαφορά αφού την προηγούμενη φορά «έκλαιγαν» οι κτηνοτρόφοι ενώ τώρα την «πλήρωσαν» οι κυνηγοί.
Κάποιοι θεωρούν ότι είναι χόμπι να δολοφονείς τα ζώα των άλλων. Αναφερόμαστε στο μακάβριο τρόπο που βρήκαν κάποιοι να δηλητηριάζουν σκυλιά.
Πριν από λίγους μήνες κτηνοτρόφους με πόνο ψυχής δήλωναν στην στήλη μας ότι του καταστρέφουν όταν δολοφονούν τους φύλακες των κοπαδιών τους. Υπαίτιους για τα φαινόμενα έδειχναν τους κυνηγούς που έσπερναν τα μέρη με δηλητηριώδη σκευάσματα για να σκοτώνουν τα ζώα που έτρωγαν τους λαγούς.

Και τώρα όμως σαφής αιχμή κατά των κυνηγών άφησε χθες ο πρώην Αντινομάρχης Γεώργιος Γεωργίου. Ο κ. Γεωργίου είναι κυνηγός αλλά και θύμα των ασυνείδητων, όπως λέει που προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες. Την Κυριακή το πρωί ο Γιώργος Γεωργίου κατά την διάρκεια του κυνηγιού στάθηκε άτυχος. Τα δυο σκυλιά που είχε μαζί του έφαγαν δηλητηριώδη σκευάσματα. Παρά την προσπάθειά του να τα γλυτώσει αυτό κατέστη αδύνατον. Κάποιοι άλλοι κυνηγοί ήταν πιο τυχεροί και με την ανάλογη φαρμακευτική αγωγή τα γλύτωσαν.
Μιλώντας στην στήλη μας ο πρώην Αντινομάρχης ανέφερε πως όλα δείχνουν ότι σε τέτοιες, ενέργειες προβαίνουν κάποιοι κυνηγοί που δεν επιθυμούν ξένους να κυνηγούν στην περιοχή (κυρίως Αθηναίους). Μάλιστα αυτό γίνεται τις πρώτες ημέρες μετά την απαγόρευση του κυνηγιού των τριχωτών (λαγούς κ.ά.). Ανέφερε πως υπάρχουν ενδείξεις για το ποιος είναι ο δράστης αυτών των ενεργειών αλλά είναι δύσκολο να αποδειχτεί. Ήδη κατέθεσε μήνυση στο Α.Τ. Καλαμπάκας και την υπόθεση ερευνά η Αστυνομία.
Το σίγουρο είναι ότι αν κάποιος συλληφθεί επ’ αυτοφώρω να προβαίνει σε τέτοιες ενέργειες θα πληρώσει για όλες τις υποθέσεις. Πέραν του ότι το εγχείρημα είναι άκρως επικίνδυνα αν συλληφθεί από συναδέλφους του.

Βαγγέλης Γκιάτας
Έρευνα

http://www.trikaland.gr/2009011312744/e ... pakas.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 02, 2009 4:18 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Diogenis έγραψε:
Συνάδελφοι σήμερα ο μεγάλος μου σκύλος έπεσε θύμα φόλας.
Για τους θεσσαλονικείς προκειμένου να προσέχουν, περιοχή Ίσωμα

Ο σκύλος έψαχνε πολύ ανοικτά όπως συνηθίζει να κάνει. Κάποια στιγμή του σφύριξα και το μπίπερ άρχισε να πλησιάζει ώσπου άρχισε να χτυπάει συνεχώς οπότε και πήγα να τον βρω. Τον βρήκα σε κατάσταση απελπιστική με αφρούς και αστάθεια που σε 2-3 λεπτά εξελίχθηκε σε παράληση.

Του έκανα αμέσως 5 ατροπίνες υποδόριες στο σβέρκο
Δυστυχώς δεν είχα εμετικό ούτε καρβουνάκια. Δεν έιμαι σε θέση να γνωρίζω εάν έκανε εμετό.
Επικοινώνησα με τον κτηνίατρό μου ο οποιος με καθοδήγησε ζητώντας την κλινική εικόνα του σκύλου.
Το σκυλί συνήλθε κάπως μετά από 15 λεπτά οπότε και τον έβαλα στο τρέιλορ.

Σε 1 ώρα τον πήγα σε ιδιωτική κλινική στον Περιφερειακό όπου έκαναν και ενδοφλέβεια ατροπίνη
Το σκυλί ήταν πολύ καλύτερα μέχρι τις 19:00 το βράδυ όταν και άρχισε πάλι να επιδεινώνεται και να παρουσιάζει κάποια αστάθεια.
Θα παραμείνει μέσα ελπίζοντας να το ξεπεράσει.

Δύσκολες καταστάσεις παιδιά...πολύ δύσκολες...ούτε στον εχθρό μου.
Εδώ επιτρέψτε μου να πω πως εάν ο σκύλος δεν είχε μπίπερ μπορεί να μην προλάβαινα...

Όσο για τους ανεγκέφαλους...
Ο θεός να τους λυπηθεί γιατί φαντάζομαι πως έχουν πολύ σοβαρά -ψυχιατρικής φύσεως- προβλήματα, για να φτάσουν σε αυτού του είδους τις πράξεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 02, 2009 8:19 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Diogenis έγραψε:
Συνάδελφοι σήμερα ο μεγάλος μου σκύλος έπεσε θύμα φόλας.
Για τους θεσσαλονικείς προκειμένου να προσέχουν, περιοχή Ίσωμα

Ο σκύλος έψαχνε πολύ ανοικτά όπως συνηθίζει να κάνει. Κάποια στιγμή του σφύριξα και το μπίπερ άρχισε να πλησιάζει ώσπου άρχισε να χτυπάει συνεχώς οπότε και πήγα να τον βρω. Τον βρήκα σε κατάσταση απελπιστική με αφρούς και αστάθεια που σε 2-3 λεπτά εξελίχθηκε σε παράληση.

Του έκανα αμέσως 5 ατροπίνες υποδόριες στο σβέρκο
Δυστυχώς δεν είχα εμετικό ούτε καρβουνάκια. Δεν έιμαι σε θέση να γνωρίζω εάν έκανε εμετό.
Επικοινώνησα με τον κτηνίατρό μου ο οποιος με καθοδήγησε ζητώντας την κλινική εικόνα του σκύλου.
Το σκυλί συνήλθε κάπως μετά από 15 λεπτά οπότε και τον έβαλα στο τρέιλορ.

Σε 1 ώρα τον πήγα σε ιδιωτική κλινική στον Περιφερειακό όπου έκαναν και ενδοφλέβεια ατροπίνη
Το σκυλί ήταν πολύ καλύτερα μέχρι τις 19:00 το βράδυ όταν και άρχισε πάλι να επιδεινώνεται και να παρουσιάζει κάποια αστάθεια.
Θα παραμείνει μέσα ελπίζοντας να το ξεπεράσει.

Δύσκολες καταστάσεις παιδιά...πολύ δύσκολες...ούτε στον εχθρό μου.
Εδώ επιτρέψτε μου να πω πως εάν ο σκύλος δεν είχε μπίπερ μπορεί να μην προλάβαινα...

Όσο για τους ανεγκέφαλους...
Ο θεός να τους λυπηθεί γιατί φαντάζομαι πως έχουν πολύ σοβαρά -ψυχιατρικής φύσεως- προβλήματα, για να φτάσουν σε αυτού του είδους τις πράξεις.

Διογενη ευχομαι να παει καλυτερα το σκυλακι και να ζησει

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Φόβοι για δηλητηρίαση σε κοπάδια και χωράφια της Λήμνου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 09, 2009 9:57 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Φόβοι για δηλητηρίαση σε κοπάδια και χωράφια της Λήμνου

Εξαιρετικά επικίνδυνη για την υγεία αλλά και τη ζωή των κοπαδιών που βόσκουν ανέμελα στα βοσκοτόπια, αλλά και για τα φυτά, αποδεικνύεται η αλόγιστη χρήση ισχυρών δηλητηρίων από τους αγρότες της Λήμνου που προσπαθούν να εξολοθρεύσουν τα αγριοκούνελα τα οποία ρημάζουν τα χωράφια τους!

Άνδρες της Θηροφυλακής εντοπίζουν συνεχώς νεκρά αγριοκούνελα, τις τελευταίες ημέρες, κυρίως στην περιοχή μεταξύ του Ρεπανιδίου και του Βάρους. Οι κτηνίατροι του Επαρχείου που τα εξέτασαν, εξακρίβωσαν ότι ο θάνατός τους επήλθε από δηλητηρίαση. Μάλιστα, στον οργανισμό τους βρέθηκαν κατάλοιπα καρβαμιδικών εστέρων, που είναι ουσίες ιδιαίτερα τοξικές οι οποίες χρησιμοποιούνται ως εντομοκτόνα και είναι εξαιρετικά επιβλαβείς για τα ζώα και τον άνθρωπο. Όπως λένε οι ειδικοί, η αλόγιστη χρήση τους επιβαρύνει το περιβάλλον και καθιστά τοξικά τα φυτά.

Το χειρότερο, ωστόσο, είναι ότι οι ουσίες αυτές μεταφέρονται σε άλλες περιοχές με τον αέρα, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζει κανείς ποια περιοχή είναι μολυσμένη! Με ανακοίνωσή του, το Επαρχείο προτρέπει τους κτηνοτρόφους να απομακρύνουν τα κοπάδια τους από τις ύποπτες περιοχές ώστε να αποφύγουν τυχόν δηλητηρίαση ή βλάβη στο γάλα που παράγουν. Ταυτόχρονα, συνιστά στους αγρότες να αποφεύγουν τη χρήση των επικίνδυνων αυτών ουσιών.

Ωστόσο, οι αγρότες αντιδρούν, καθώς τα αγριοκούνελα ρημάζουν τους αγρούς και τα χωράφια τους καταστρέφοντας τις σοδειές. Ο πληθυσμός τους αυξάνεται ραγδαία και η ζημιά που προκαλούν στην παραγωγή είναι τεράστια. Μάλιστα, κατηγορούν τις αρχές ότι άργησε να σχηματίσει ειδικά συνεργεία κυνηγιού των αγριοκούνελων, με αποτέλεσμα να μην είναι πλέον αναστρέψιμη η κατάσταση. Έτσι, το Επαρχείο αναζητά άλλους τρόπους για να προστατέψει τη δημόσια υγεία.

http://www.protothema.gr/content.php?id=23651

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 27, 2009 9:17 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Δηλητηρίασαν ποιμενικούς σκύλους στα Γρεβενά

Ανθρωποκυνηγητό έχουν εξαπολύσει όλες οι συναρμόδιες αρχές για να εντοπίσουν τους ασυνείδητους δολοφόνους ζώων, που «έσπειραν» φόλες μια τεράστια έκταση στα Γρεβενά, προκαλώντας το θάνατο άγνωστου αριθμού σκύλων που χρησιμοποιούνταν από κτηνοτρόφους ως φύλακες για τα κοπάδια τους!

Η αποτρόπαιη αυτή πράξη ήρθε στο φως από καταγγελίες που έκαναν στην Περιβαλλοντική Οργάνωση «Καλλιστώ» κτηνοτρόφοι της περιοχής Πηγαδίτσα Γρεβενών, οι οποίοι είδαν τους σκύλους τους να ξεψυχούν μπροστά στα μάτια τους με φρικτούς πόνους! Η έρευνα που έκανε η οργάνωση, αποκάλυψε ότι υπήρχαν δηλητηριασμένα δολώματα διάσπαρτα σε μια μεγάλη περιοχή με ακτίνα περίπου τεσσάρων χιλιομέτρων!

Αυτό δείχνει ότι αυτοί που τοποθέτησαν τις φόλες το έκαναν βάσει οργανωμένου σχεδίου, με σκοπό να προκαλέσουν όσο το δυνατό μεγαλύτερη ζημιά… Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο ένας κτηνοτρόφος έχασε οκτώ από τα σκυλιά που διατηρούσε για τη φύλαξη του κοπαδιού του! Οι υποψίες στρέφονται σε ιδιοκτήτες σκύλων που σκοτώθηκαν από τους ποιμενικούς σκύλους, όταν εμφανίστηκαν κοντά στο κοπάδι που είναι εκπαιδευμένοι να προστατεύουν.

Η «Καλλιστώ» επισημαίνει στην ανακοίνωσή της ότι απαιτείται αυστηροποίηση των ποινών για τους δράστες δηλητηρίασης ζώων, αλλά και ότι πρέπει να χωροθετούνται οι περιοχές εκγύμνασης κυνηγετικών σκύλων μακριά από τις περιοχές όπου βόσκουν κοπάδια.

http://www.protothema.gr/content.php?id=32925

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 29, 2009 5:18 pm 

Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο τον κυνηγετικό σύλλογο Πειραιά για να επιβεβαιώσω εαν από Δευτέρα 1/6/09 ξεκινούν τα εκπαιδευτικά στο Σχιστό. Η κοπέλα που απάντησε με ενημέρωσε πως έχουν πληροφορίες για φόλες στο Σχιστό και μου είπε να έχω μαζί τα απαραίτητα εμετικά. ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 29, 2009 5:22 pm 
Άβαταρ μέλους

ΝΙΚΩΝΑΣ ΔΕΚΟΥΛΑΚΟΣ έγραψε:
Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο τον κυνηγετικό σύλλογο Πειραιά για να επιβεβαιώσω εαν από Δευτέρα 1/6/09 ξεκινούν τα εκπαιδευτικά στο Σχιστό. Η κοπέλα που απάντησε με ενημέρωσε πως έχουν πληροφορίες για φόλες στο Σχιστό και μου είπε να έχω μαζί τα απαραίτητα εμετικά. ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Ωραιος ο Νικος,αντε για βαρεθηκαμε το μεσα...παντα οπως ειπες με το φαρμακειο μαζι μας :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: