Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 30, 2008 8:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγω παντως αυτο που κανω ειναι λιγο πριν το αμαξι να δενω παντα τον σκυλο και δευτερο κοιταω μεσα στο κουτι πριν το βαλω.Κριμα...θλυβερα πραγματα και κτηνωδη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 31, 2008 9:48 am 
Άβαταρ μέλους

αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ έγραψε:
Κριμα,πολυ κριμα για ακομη μια φορα.
Φιλος το περασμενο σαββατοκύριακο εκανε εξορμηση στα Γιαννενα για μπεκατσες,με θλιβερο τελος.
2 Αγγλικα σεττερ και 1 κουρτσχαρ φωλιαστηκαν.
Ηταν σχεδιασμενο,προφανως απο ντοπιους αφου εριξαν τις φολες μεσα στο σκυλοκουτο.Ανιποψιαστο το παιδι,εβαλε τα σκυλια μεσα για το δρομο της επιστροφης,ομως...κριμα.

ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ,ΥΣΤΕΡΑ ΑΜΑ ΤΟΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙΣ ΘΑ ΦΤΑΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΥΤΟΙ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΣΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 12, 2008 4:07 pm 
Άβαταρ μέλους

παιδιά μια λύση που εφαρμόζω εγώ είναι ισχυρό αλατόνερο, για την προκληση εμετού, Μπορείς έχεις αλάτι μαζί σου πάντα δεν παθάινει τίποτα.
Το έχω εφαρμόσει και την τελευταία φορά ο ψόφιος ποντικός βγήκε όλος.
παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 12, 2008 10:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα σας πω και εγώ ένα φάρμακο για την φόλα που το έμαθε στον πατέρα μου ο βοσκός παππούς μου... Και φυσικά μας έσωσε πριν δυοχρόνια.. Αγνό ελαιόλαδο.. Να έχετε πάντα μαζί σας ένα μπουκαλάκι του νερού, και μόλις καταλάβετε οτί έγινε το κακό, του το βάζετε μέσα στο στόμα να το πιει αναγκαστικά..Σε λίγα δευτερόλεπτα θα έρθει και ο εμετός και ταυτόχρονα καθαρίζει το πεπτικό σύστημα. Μετά κάνουμε τις ενέσεις μας και πάμε στο αμάξι όπου έχουμε άλλο ένα μπουκαλάκι και του το δίνουμε και αυτό αναγκαστικά. Εμένα τότε ο σκύλος, αφού του δώσαμε και το δεύτερο μπουκαλάκι, έκανε αμέσως και διάρροια που σημαίνει πως καθάρισε ''παντου''.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 23, 2008 5:06 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Αξιότιμοι κύριοι,

Πριν από 2 ημέρες έχασα ένα σκυλάκι 7 μηνών μέσα στα χέρια μου και μπροστά στα μάτια του 4τράχρονου γιού μου, (με τον οποίο μεγάλωναν σχεδόν μαζί), με μαρτυρικό και εξεφτελιστικό θάνατο από φυτοφάρμακο πανίσχυρου νευροτοξικού παράγοντα.

Το γεγονός πως σε απόσταση λιγότερη από 100 μέτρα από την πόρτα του σπιτιού μου βρέθηκε κομμάτι σαλάμι δηλητηριασμένο επί τούτοις και από τοξικό δηλητήριο το οποίο θα μπορούσε να είχε αποβεί μοιραίο ακόμη και για το ίδιο μου το παιδι ή και για κάποιο ξένο που παίζουν εκεί με έκανε έξω φρενών. Ως συνήθως στην Ελλάδα δεν ασχολούμεθα με κάτι παρά μόνο όταν μας αγγίξει.

Ποτέ όμως δεν είναι αργά. Ρώτησα και όπως προφανώς γνωρίζετε τέτοια άκρως τοξικά δηλητήρια είναι πολύ εύκολο να προμηθευτεί ο οποιοσδήποτε ανεξέλεγχτα στο εμπόριο λόγω του ότι δεν υπάρχει το νομικό πλαίσιο που να υποχρεώνει κάποιον να συμβουλευτεί πρώτα γεωπόνο και μόνο κατόπιν δικής του έγκρισης και συνταγογραφίας να μπορέσει να αποκτήσει πρόσβαση σε ότι εγγράφως κρίνει σωστό ο ειδικός για την περίπτωση. Βλέπετε θεωρείται πιό επικύνδινο να έχει κάποιος όπλο παρά φυτοφάρμακα στην κατοχή του!!

Κατόπιν αυτής της προσωπικής μου δραματικής εμπειρίας αποφάσισα να ξεκινήσω αγώνα εντός και εκτός Ελλάδος ώστε να αποκατασταθεί η τάξη.. Θα χρειαστώ την συμπαράσταση και βοήθειά σας σαν οι πλέον αρμόδιοι επί του θέματος ώστε να έχει επιτυχή έκβαση αυτός ο αγώνας μου..

Αν συμφωνείτε με την ενέργειά μου αυτη παρακαλώ πολύ ανταποκριθείτε το συντομότερο δυνατόν ώστε να συντονιστούμε όλοι μαζί μιάς και παράλληλα βρίσκομαι σε επαφές και με το Γεωτεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, με οργανώσεις κυνηγετικές, ζωοφιλίας, με καταστήματα pet shop των βορείων προαστείων της Αθήνας σύντομα θα είναι και απ\'όλη την Ελλάδα καθώς και με την SAPT Hellas (Δράση για τα αδέσποτα - Σκύλοι Θεραπείας Ελλαδας) της οποίας χορηγός είναι το <<ΙΔΡΥΜΑ ΣΤΑΥΡΟΣ Σ. ΝΙΑΡΧΟΣ>>..
Φυσικά ακολουθούν κι άλλοι υποστηρικτές εντός και εκτός Ελλάδος.

Ανεμένω ανταπόκρισή σας η οποία δεδομένου του κύρους της τεχνογνωσίας αλλά και της αρμοδιότητος που έχετε εκτιμώ πως θα είναι ανεκτίμητης αξίας..
Με ιδιαίτερη τιμή

Αγγελος Χρονόπουλος Τηλ. 210.806.8065 Κιν. 6948400566

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: φολες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 23, 2008 9:10 pm 
Άβαταρ μέλους

προσοχη μεγαλη στο σχιστο οποιος πηγαινει απο την απεναντι πλευρα του νεκροταφειου ειναι γεματο φολες ενημερωσα και τον ναυτη στην πυλη και το γνωριζε και εκεινος το γεγονος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 10, 2008 7:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Διαβάστε εδώ για να δείτε γιατί μετά αρχίζουν οι φόλες :shock:

Παράθεση:
Καταστρέφονται κοπάδια από τα αδέσποτα σκυλιά

http://www.imerazante.gr/imera/news/detail.php?ID=12512

Ημέρα τση Ζάκυθος – Καθημερινή Εφημερίδα της Ζακύνθου

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 27, 2008 1:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Κυριακή πρωί σε καρτέρι φάσσας, με το που άρχισε να βγαίνει ο ήλιος αντηχησαν μέσα στην ησυχία του πρωινού οι απεγνωσμένες εκκλήσεις κάποιου άμοιρου κυνηγού να βρει ενέσεις για το κακόμοιρο το σκυλί του που λίγο πριν είχε φάει φόλα. Κατέβαινε το βουνό και φώναζε αν κάποιος από μας είχε μαζί του ένεση... Δεν τον έβλεπα... Μόνο τον άκουγα να φωνάζει και μου σπάραζε την ψυχή....
η περιοχή ήταν πάνω από την Αρίστη...
Γιατί ρε γαμώτο…

Είναι γελοίο να είσαι λαθροθήρας...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΦΟΛΕΣ!! ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΣΚΥΛΟΥΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 30, 2008 11:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο Γιώργος Πέππας ας αποφασίσει που ακριβώς πρέπει να μπεί αυτό το θέμα .Μετά απο αυτό που έγινε εχτές και σήμερα στη περιοχή Γιαννιτσούς στη Λαμία πιστεύω ότι μέσα απο αυτό το Φόρουμ ίσως μπορούμε να σώσουμε κάποια σκυλιά συναδέλφων προειδοποιόντας για φόλες.
Απο το γήπεδο της Γιαννιτσούς προς το Μονοδέδρι ( για όσους γνωρίζουν την περιοχή πάνω απο την Μακρακώμη της Λαμίας) υπήρχε σήμερα Κυριακή ένα πεθαμένο Σέττερ και δίπλα του ενέσεις ατροπίνης !!!! Φρικτό θέαμα. Πιό κάτω υπήρχε και άλλο ένα τελειωμένο. Το Σάββατο , μάθαμε , ότι και άλλο ένα σκυλί χάθηκε στην ίδια περιοχή.
Προσοχή .παιδιά. Θα πρέπει να αναφέρουμε για φόλες μόνο αν έχουμε ίδια γνώση η αν το έχουμε μάθει απο τελείως εξακριβωμένη πηγή .Και ξέρετε γιατί . Διότι έχει γίνει τις μόδας να βγάζουν φήμες μαιμού για φόλες απλά για να διώχνουν τους κυνηγούς απο την περιοχή. Το χειρότερο όμως είναι ότι σε λίγο βγαίνει μια άλλη φήμη ότι η πρώτη φήμη ήταν μαιμού και ο κόσμος ξεθαρεύει. Και τότε γίνεται η ζημιά. Αυτό ακριβώς έγινε στην Γιαννιτσού.Εδώ και 2 εβδομάδες που φάνηκαν αρκετά πουλιά στη περιοχή είχε βγεί ψεύτικη φήμη για φόλες. Μέχρι και το περασμένο Σ/Κ κανένας δεν πίστευε στις φήμες.
Ας φανεί λοιπόν για άλλη μια φορά χρήσιμο αυτό το πολύτιμο φόρουμ για όλους τους κυνηγούς και τους κυνόφιλους.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 30, 2008 11:13 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Με ενημέρωσαν επίσης και για τον Κιθαιρώνα για φόλες και για την Κάζα, ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 01, 2008 12:11 am 
Άβαταρ μέλους

Oντως στον Κιθαιρωνα και στην Καζα παιζουν φολες,απο μερους μου ενημερωθηκε ο προεδρος του εκει κυν/κου συλλογου και η θυροφυλακας.Ειναι λιγα τα μερη και καποιοι τα θελουν τσιφλικια τους,τις σπερνουν κοντα στο αυτοκινητο συνηθως παιδια τα σκυλια στην επιστροφη προς το αμαξι στο λουρι.Παντα φαρμακειο κοντα.Σημερα πηγε φιλος στον Κιθαιρωνα,σηκωσε τεσσερα πουλια και ενω επεστρεφε στο αμαξι ειδε καποιο Ι.Χ.να απομακρυνεται,εδεσε τη σκυλιτσα και οταν εφτασε στο τζιπ ειδε κατι κρεατα που δεν υπηρχαν πρωτα.Οι τυποι φαινεται ακουσαν τα τουφεκια και εδρασαν αστραπιαια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Φάκελος Φόλες - Ιατρικές & Νομικές Ενέργειες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 01, 2008 10:31 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Φάκελος Φόλες - Ιατρικές & Νομικές Ενέργειες

http://www.gpeppas.gr/ktiniatrika/fakelosfola.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 01, 2008 2:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλό άρθρο για να ξέρουμε τι παίζετε , αλλά μακριά από μας :evil:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 01, 2008 5:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητοι φίλοι προσοχη.
Πολλα κρούσματα φόλας στην περιοχη της Καζας. Καθε χρόνο τα ίδια κάποιοι τέτοια εποχη ρύχνουν δηλητηριασμένα λουκανικα και αργότερα ρίχνουν καθαρα λουκάνικα για να κυνηγάνε μόνοι τους. Οσοι πάνε και βρήσκουν λουκανικα μετά τα πρώτα κρούσματα φεύγουν τρέχοντας και αφήνουν τους "μαγκες" να παίζουν σε άδειο τερέν. Το Σαββατο 6 σκυλιά δεν ξαναγύρησαν στα κουμάσια τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 12:28 am 
Σήμερα και ενώ είχα φτάσει σπίτι μου, βλέπω τα γνωστά συμπτώματα του φυτοφάρμακου. Μπλε γλώσσα, αφρούς, σπασμούς΄, άρνηση φαγητού.
Πάνω στην τρέλα της στιγμής δίνω πρώτα ατροπίνη και μετά FILTALON. Ευτυχώς το σκυλάκι κάνει εμετό πριν πέσει ξερό απο τη εξάντληση.
Όλα αυτά σε μέρος χιλιοκυνηγημένο και μετά απο χθεσινή μου επίπληξη σε αλβανό βοσκό γιατί έκανε μισή ώρα να με απελευθερώσει απο τα τσοπανόσκυλά του.
Στη περιοχή δήμου Ευρωστίνης Κορινθίας και σε κάθε περιοχή που έχει προηγηθεί παρόμοιο περιστατικό.

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: