Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κυνηγώντας με γεράκι και σκύλο δείκτη, ξεσηκωτή .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 10, 2007 10:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Τώρα τελευταία μιας και έχω αναγκαστικά πολύ χρόνο στο σπίτι έχω αρχίσει και ασχολούμαι , ενημερώνομαι για την ιερακοτροφία , γεράκια και κυνήγι και έχω ενθουσιαστεί πραγματικά !
Νομίζω ότι το κυνήγι με ένα γεράκι και ένα καλό σκύλο φέρμας είναι ένα από τα καλύτερα κυνήγια που μπορούν να υπάρξουν , ο τέλειος κυνηγός άρπαγας , ο σκύλος δείκτης με άριστη εκπαίδευσή και ο άνθρωπος ο οργανωτής !
Τι συνδυασμός , από τα αρχαιότερα κυνήγια στον κόσμο !
Στην Ελλάδα απαγορεύεται όπως συνήθως !!

Το βλέπω σαν καλώς κείμενο ελπίζοντας πάντα σε άρση της απαγόρευσης !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 11, 2007 9:06 am 

Eίχα δει ένα ντοκυμαντέρ με έναν που κυνηγούσε με Πόϊντερ και Γεράκι ... Καταπληκτικό και θεαματικό κυνήγι , με το Πόϊντερ να φερμάρει φασιανούς και λαγούς και το γεράκι να συλλαμβάνει και να σκοτώνει μα ασύλληπτη ταχύτητα το θήραμα...
Αλλά στο ... Ελλαδιστάν... απαγορεύεται ως συνήθως...
Μα ένα τέτοιο κυνήγι , με αυτές τις τεχνικές αλλά πρωτόγονες μεθόδους, θα έπρεπε όχι μόνο να επιτρέπεται αλλά και να επιβραβεύεται....
Εξ άλλου είναι και ένα κυνήγι που συνάδει και με την Βυζαντινή παράδοσή μας, Γερακάρηδες κλπ...Ακόμη και στον Ερωτόκριτο υπάρχει σχετική και εκτεταμένη αναφορά , αλλά και σε δύο τουλάχιστον (αν θυμάμαι καλά....) Βυζαντινούς χρονογράφους...
Θα ψάξω στην βιβλιοθήκη μου για σχετικά θέματα και θα ανεβάσω αναφορά....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 11, 2007 12:07 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Γιάννης Ξηρογιάννης έγραψε:
Eίχα δει ένα ντοκυμαντέρ με έναν που κυνηγούσε με Πόϊντερ και Γεράκι ... Καταπληκτικό και θεαματικό κυνήγι , με το Πόϊντερ να φερμάρει φασιανούς και λαγούς και το γεράκι να συλλαμβάνει και να σκοτώνει μα ασύλληπτη ταχύτητα το θήραμα...
Αλλά στο ... Ελλαδιστάν... απαγορεύεται ως συνήθως...
Μα ένα τέτοιο κυνήγι , με αυτές τις τεχνικές αλλά πρωτόγονες μεθόδους, θα έπρεπε όχι μόνο να επιτρέπεται αλλά και να επιβραβεύεται....
Εξ άλλου είναι και ένα κυνήγι που συνάδει και με την Βυζαντινή παράδοσή μας, Γερακάρηδες κλπ...Ακόμη και στον Ερωτόκριτο υπάρχει σχετική και εκτεταμένη αναφορά , αλλά και σε δύο τουλάχιστον (αν θυμάμαι καλά....) Βυζαντινούς χρονογράφους...
Θα ψάξω στην βιβλιοθήκη μου για σχετικά θέματα και θα ανεβάσω αναφορά....

Και εμένα με ενδιαφέρει η απόκτηση ενός η δύο γερακιών και το έχω ψάξει λίγο , θα σας περιγράψω τις εμπειρίες από αυτή την μικρή αναζήτηση !
Γιάννη όταν μπορέσεις βάλε ότι μπορείς και όποιος άλλος έχει κάποια εμπειρία ,
θετική η αρνητική ! :roll: :roll:

Να ένα άλλο ζήτημα που πρέπει ίσως η ΚΣΕ να θέσει , την άρση της απαγόρευσης για την κατοχή γερακιών για κυνήγι κάτω από αυστηρές προϋποθέσεις , όπως σε όλη την Ευρώπη !! :cry:

¨Έχω γράψει ένα άρθρο παλαιότερα αλλά θα επανέλθω δριμύτερος μου αρέσει πολύ το θέμα .
:D

Εδώ το άρθρο .

http://www.gpeppas.gr/geraki/geraki.html

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 11, 2007 12:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Εδώ είμαι και εγώ παιδιά .
Για έξι χρόνια σαν κάτοικος εξωτερικού είχα στην κατοχή μου δύο γεράκια και ήμουν μέλος σε αντίστοιχο όμιλο .
Εδώ και τέσσερα χρόνια όμως λόγω της διαμονής μου στην Ελλάδα πια αναγκάστηκα να τα πουλήσω έξω με πολύ μεγάλο πόνο καρδιάς .
Εδώ αντιμετώπισα πολλά προβλήματα μέχρι και μήνυση καλοθελητή κλπ
Τώρα που θα γνωριστούμε θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ , μπας και γίνει κάτι για άρση αυτής της απαράδεκτης απαγόρευσης !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 11, 2007 2:58 pm 
Άβαταρ μέλους

Στο εξωτερικό αυτή η ασχολία με τα γεράκια , προστατεύεται και προωθείται !
Σε μεγάλες αλλά μικρότερες κυνηγετικές εκθέσεις υπάρχει πάντα θέση για τα γεράκια και τους κατόχους τους ., μάλιστα από τις ωραιότερες στιγμές είναι οι επιδείξεις που ακολουθούν !
Μέχρι σχολές υπάρχουν για να μπορέσουν να μπουν παιδιά και νέοι σε αυτό τον πανέμορφο κόσμο των γερακιών !
Οι φωτογραφίες είναι από μία τέτοια παραδοσιακή σχολή .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 11, 2007 3:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Το nickname μου το διάλεξα όχι τυχαία.
Γεράκι Πετρίτης,
αλλά βγαίνει και από την πέτρα που είναι γεμάτος ο τόπος που μου αρέσει να κυνηγώ λαγό μόνο, αφήνωντας ατουφέκιστο το κοπάδι με τις πέρδικες που θα σηκωθούν από μπροστά μου, πάνω στις Μαδάρες της Κρήτης.
Η μεγάλη αγάπη εμένα και μερικών φίλων μου για τα Γεράκια, με έκανε να ασχοληθώ μαζί τους προσπαθώντας να εξημερώσω κάποια.
Θέλουν πολύ μεγάλη υπομονή που πιστεύω ότι την διαθέτω, αλλά και χρόνο που δυστυχώς δεν υπάρχει.
Αντίθετα ένας πολύ παθιασμένος φίλος μου, χωρίς να έχει διαβάσει κανένα βιβλίο αλλά με δικές του μεθόδους, έχει καταφέρει να εξημερώσει αρκετά.
Όταν πήγε δε το δασαρχείο μετά από καταγγελία στο σπίτι του να του πάρουν ένα γεράκι τους είπε, ναι πράγματι έχω ένα αλλά το έχω ελεύθερο, αν το θέλετε ορίστε πάρτε το. Ανοιξε το παράθυρο του δωματίου όπου το είχε και αυτό πέταξε έξω. Το βράδυ ξαναγύρισε μόνο του.
Επίσης θέλω να σας πω ότι οι περισσότεροι κάτοικοι εδώ τα κοιτάνε με αγάπη και σεβασμό. Για εμάς τα Γεράκια, μαζί με τους Γυπαετούς της Κρήτης που τείνουν να εξαφανιστούν, είναι τα περήφανα πουλιά που πολύ τα ζηλεύουμε.

Όνειρο μου μια μέρα να κυνηγάω χωρίς όπλο και μόνο με ένα γεράκι και το σκύλο.

Τώρα δεν ξέρω αν πιστεύουν εκεί στα υπουργεία ότι θα έκανα μεγαλύτερη ζημιά στο οικοσύστημα κυνηγώντας με ένα Γεράκι παρά με ένα όπλο και γι΄ αυτό το απαγορεύουν.
Αλήθεια εμένα δεν με νοιάζει, που με κάνουν να μην αισθάνομαι σαν Ευρωπαίος.
Με νοιάζει όμως που δεν με αφήνουν να αισθανθώ ούτε σαν Πακιστανός, Τυνήσιος κτλ.

Στέλιος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 11, 2007 3:58 pm 

Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω (όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις...) την σκοπιμότητα αυτής της απαγόρευσης...
Μα υπάρχει τίποτε πιο όμορφο και αρμονικά δεμένο με την φύση και τις λειτουργίες της από την εικόνα ενός γερακάρη με το γεράκι στο χέρι του;;;;
Τι κίνδυνο αποτελεί μια τέτοια μέθοδος κυνηγίου;;;
Είναι πράγματι παράλογο!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 11, 2007 11:02 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Φίλε Στέλιο έχεις απόλυτο δίκιο δυστυχώς , σε μερικά πράγματα είμαστε πολύ πιο πίσω από τριτοκοσμικές χώρες !
Και εγώ το ίδιο θα έκανα αντί να σκοτώνω το Σ/Κ 4-8 πέρδικες θα έπαιρνα μία , άντε δύο με ένα γεράκι (που ούτως η άλλος είναι πολύ δύσκολο) και θα ζούσα μοναδικές στιγμές και εμπειρίες !
Το ίδιο και με την μπεκάτσα, φαντάσου ένα γεράκι χαμηλής πτήσης να προσπαθεί να την πιάσει ανάμεσα σε συστάδες δέντρων και κορμών , τι θέαμα , τι θέαμα !!!
Μία να καταφέρεις να πιαστεί έτσι τελείωσες το κυνήγι σου δεν χρειάζεται άλλο !
Και όμως κανείς δεν το καταλαβαίνει γιατί γιατί απλά οι περισσότεροι είναι άσχετοι και οι υπόλοιποι δεν ενδιαφέρονται, με τα γεράκια θα ασχολούνται τώρα !!
Ειλικρινά το λέω το όπλο πια το χρησιμοποιώ για ν μην ατονούν τα σκυλιά και το έχω αντικαταστήσει 65% με την φωτογραφική μηχανή , με ένα γεράκι θα λειτουργούσε ούτε 10 % πια .
Πάντως από αυτά που βλέπω και ακούω υπάρχει αρκετός κόσμος που είναι ενημερωμένος η ενημερώνεται και ενδιαφέρετε για την ιερακοτροφία και το κυνήγι !

Μερικές φωτό για να δείτε τι χάνουμε !

Κυνήγι πάπιας , 4 παπιά , ο κυνηγός στέλνει τον σκύλο να τα σηκώσει από την λίμνη και ταυτόχρονα ελευθερώνει το γεράκι υψηλής πτήσης που εποπτεύει από ψηλά , το σκυλί σηκώνει τα παπιά το γεράκι ορμάει και πιάνει ένα αρσενικό , φτάνει και ο σκύλος και κάθεται δίπλα στο γεράκι με το παπί !
Τα υπόλοιπα τρία παπιά επιστρέφουν πάλι στην λίμνη ήσυχα , ξέρουν ότι δεν κινδυνεύουν πια ο θηρευτής χόρτασε !
Αν ήταν κυνηγετικά όπλα πόσα θα γλίτωναν , μάλλον κανένα !

ΕικόναΕικόνα[img]http://www.gpeppas.gr/forum/gerakih2.jpg
[/img]
ΕικόναΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Τρί Μάιος 22, 2007 10:57 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 12, 2007 10:47 am 

Κάποια Video με θέμα την Ιερακοθηρία (Falconry)....

http://img532.imageshack.us/my.php?imag ... ckstu0.flv

http://img532.imageshack.us/my.php?imag ... areoj4.flv

http://img531.imageshack.us/my.php?imag ... ndovf9.flv

Ειδικά το τελευταίο είναι φανταστικό...αλλά επειδή είναι λίγο μεγάλο σε μέγεθος,αν δεν διαθέτετε γρήγορη σύνδεση (ΑDSL) ,κάντε λίγο υπομονή μέχρι να φορτώσει....Αξίζει τον κόπο....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 12, 2007 3:51 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Φοβερά τα βίντεο Γιάννη , πάλι μπήκα στην πρίζα για απόκτηση γερακιού !
Μου έκανε εντύπωση που ο γερακάρης πλησίασε στην λιμνούλα και ενώ τα παπιά είχαν φύγει απελευθέρωσε το γεράκι και αυτό έπιασε ένα παπί σαν να ήταν σταματημένο και το έσυρε και στην ακτή !
Φοβερό θέαμα όμως !
:shock: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 13, 2007 10:22 am 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 17, 2007 1:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Petritis έγραψε:
http://www.americanfalconry.com/firstlongwing.html

Πάρα πολύ καλό άρθρο .
Γιώργο αν θέλεις σου μεταφράζω κάποια βασικά σημεία .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 19, 2007 11:34 am 
Άβαταρ μέλους

Νομίζω ότι η μετάφραση θα βοηθήσει αρκετούς.
Επίσης πες μας για την εμπειρία που είχες στο εξωτερικό, με την κατοχή των δύο Γερακιών σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 21, 2007 2:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Petritis έγραψε:
Νομίζω ότι η μετάφραση θα βοηθήσει αρκετούς.
Επίσης πες μας για την εμπειρία που είχες στο εξωτερικό, με την κατοχή των δύο Γερακιών σου.

Παιδιά καλησπέρα.
Με τις εξετάσεις τώρα έχω πολύ δουλειά αλλά από το επόμενο δεκαήμερο θα ξελασκάρω λίγο.
Λοιπόν το άρθρο έχω ξεκινήσει να το μεταφράζω , είναι πολύ καλό πραγματικά .
Τα περί της διαβίωσης μου με τα γεράκια θα σας κάνω πλήρη περιγραφή μετά από λίγες ημέρες .
Πάντως όταν τα είχα , εξασκούσα το κυνήγι ας το πούμε έτσι και την συντήρηση τους πάνω σ΄ αυτό , χρησιμοποιώντας καταπέλτη με τηλεχειρισμό από μακριά και περιστέρια !
Τα αποτελέσματα θεαματικά , γιατί το περιστέρι πεταγόταν με δύναμη και άρχιζε αμέσως την πτήση το δε γεράκι εφορμούσε προσπαθώντας να το πιάσει !
Πραγματικά φοβερές εικόνες , θα επανέλθω σύντομα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Κυνήγι πάπιας με γεράκι !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 7:42 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=f8EblgCVyEM[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: