Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 28 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΓΙΑΤΙ !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 23, 2011 9:35 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Η χαμένη τιμή του πορτοκαλιού
Συνηθισμένοι σε επιδοτήσεις, οι παραγωγοί δεν μπορούν να διαθέσουν τα φρούτα και οι τιμές αυξάνονται κατακόρυφα

Tι φταίει και τα διάσημα πορτοκάλια της Αργολίδας και της Λακωνίας σαπίζουν στο έδαφος; Για ποιο λόγο ενώ μόλις σήμερα το πρωί αγόρασα τον γεμάτο βιταμίνες καρπό από το μανάβικο 0,98 ευρώ, οι παραγωγοί μιλούν για εξευτελιστικές τιμές που δεν ξεπερνούν τα 0,05 ευρώ; Ο πρόεδρος του Συνεταιρισμού Ηραίου, κ. Νίκος Συρίγος, δεν βιάζεται να απαντήσει στα ερωτήματα. «Φέτος η παραγωγή είναι πολύ καλή σε ποσότητα και σε ποιότητα στην Αργολίδα», λέει κοιτάζοντας τους πορτοκαλεώνες που απλώνονται λίγο έξω από το Ναύπλιο. «Στη Λακωνία πάλι, ένα ψυχρό ρεύμα αέρα, στις 12 Δεκεμβρίου, «πάγωσε» πολλά πορτοκάλια. Είδες πολλές καταστροφές;» ρωτά σχεδόν με αγωνία. Σχεδόν αμέσως προσθέτει, «όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία. Με αυτές τις τιμές, έτσι και αλλιώς, δεν αξίζει να μαζέψεις».

Μιλώντας με παραγωγούς διαπιστώνει κανείς ότι η ψαλίδα των τιμών μεταξύ καταναλωτή και παραγωγού είναι το φλέγον θέμα αυτή την εποχή, στο αποκορύφωμα της συγκομιδής του πορτοκαλιού στη Λακωνία (περίπου 210.000 τόνοι) και την Αργολίδα (280.000 τόνοι). Ολοι έχουν μιαν άποψη για το ποιος φταίει. Κανείς, ωστόσο, δεν προτείνει λύση, εκτός ίσως από την «παρέμβαση της πολιτείας» κοινώς την «επιδότηση» της τιμής. Γεγονός είναι ότι όσο οι ίδιοι οι παραγωγοί, είτε ως φυσικά πρόσωπα, είτε, ακόμα περισσότερο, ως συνεταιρισμοί, αδυνατούν να παρακάμψουν τους μεσάζοντες, φτάνοντας πιο κοντά στον τελικό καταναλωτή, ο δρόμος για τον πολλαπλασιασμό της τιμής από το χωράφι στο ράφι είναι ανοιχτός.

Ομως οι συνεταιρισμοί των παραγωγών, απασχολημένοι χρόνια τώρα με το μοίρασμα των επιδοτήσεων, μικρή σχέση έχουν με την πώληση. Ο πρόεδρος του συνεταιρισμού Σπάρτης «ΗΛΙΟΦΡΟΥΤ», κ. Γιάννης Καρμοίρης, διηγείται χαρακτηριστικά. «Εμείς έχουμε συσκευαστήριο αλλά δεν λειτουργεί γιατί δεν έχουμε πελάτες. Κάθε χρόνο έρχονται κάποιοι αγοραστές μας ζητάνε προϊόν, αλλά η τιμή που τους λέμε δεν είναι ανταγωνιστική, οπότε δεν αγοράζουν από εμάς». Πολλοί είναι εκείνοι που πωλούν το προϊόν τους εκτός συνεταιρισμού όσο όσο.

ΣΥΝΕΧΕΙΑ http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 011_429886

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 16, 2011 6:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 16, 2011 6:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Tέλος στον Μπουργκάς-Αλεξ/πολη από την Ρωσία - Θερμοκρασίες Σιβηρίας στις σχέσεις με Ελλάδα (βίντεο)

http://www.defencenet.gr/defence/index. ... Itemid=139

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 16, 2011 9:16 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ έγραψε:
Tέλος στον Μπουργκάς-Αλεξ/πολη από την Ρωσία - Θερμοκρασίες Σιβηρίας στις σχέσεις με Ελλάδα (βίντεο)

http://www.defencenet.gr/defence/index. ... Itemid=139

Αυτό πραγματικά θα μας στοιχίσει πολύ ακριβά και όχι τίποτ΄άλλο αλλά η Ρώσοι έκλεισαν και συμφωνία με τους Τούρκους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 17, 2011 11:44 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Άνεργος, αχρήματος και ηλικιωμένος"

Μια επιστολή του Μανώλη Ρασούλη, στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, φωτίζει τις τελευταίες ημέρες του μεγάλου καλλιτέχνη. Το παράπονό του για την ΕΡΤ και η πικρία του. Δείτε τι γράφει στο γράμμα του

Την έντονη πικρία του για τον διωγμό του από την ΕΡΤ εξέφρασε στο γράμμα που είχε δώσει στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, ο σπουδαίος δημιουργός Μανώλης Ρασούλης, ο οποίος βρέθηκε νεκρός την Κυριακή στο σπίτι του στη Θεσσαλονίκη.
Η ιστορία του Μανώλη Ρασούλη έχει προκαλέσει θλίψη στο πανελλήνιο, καθώς ο τραγουδοποιός είχε πεθάνει 9 ημέρες πριν τον βρουν.
Η επιστολή εξηγεί εν μέρει για ποιο λόγο δημιουργός είχε κλειστεί στον εαυτό του με τη θλίψη να τον έχει καταβάλλει.
Στο γράμμα λοιπόν που δημοσιεύει ο στιχουργός Λευτέρης Παπαδόπουλος στην εφημερίδα “Τα Νέα”, ο Μανόλης Ρασούλης λέει πώς πληροφορήθηκε το κόψιμο της εκπομπής του στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ που διατηρούσε τα τελευταία 6 χρόνια.
“Άρτι αφιχθείς από την Αυστραλία όπου πήγα για να αλλάξω παραστάσεις (...) πληροφορήθηκα ότι οι ιθύνοντες μου έκοψαν την εκπομπή”, λέει ο Μανόλης Ρασούλης.
“Η αλήθεια είναι ότι στενοχωρήθηκα µε τον τρόπο που µε πέταξαν στον κάδο, γιατί βασικά είµαι ένας απ’ αυτούς που υποστηρίζουν τις αξίες. Είµαι άνεργος και αχρήµατος και ηλικιωµένος. Σύνταξη δεν έχω πάρει ακόµα. Ευελπιστώ. Κι όπως ξέρεις, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Δεν έχω, πάντως, να πληρώνω ούτε και το νοίκι µου. “.
“Είµαι στο κουρµπέτι και το ραδιοφωνικό 50 χρόνια και ξέρω τι είναι τι και ποιος είναι ποιος. Η αυτογνωσία µου είναι πολύ ενισχυµένη. Αντί ν’ ακούν εµάς, που περάσαµε από 40 κύµατα και να µαθαίνουν, µόλις πήραν το σκήπτρο άρχισαν µε τη γνωστή εµπάθεια, απάθεια και αµάθεια τις εκκαθαρίσει”.
“Νοµίζω ότι µέσα στο γενικό και αποδεδειγµένο µπάχαλο, τέτοιες ανόητες εξουσιαστικότητες είναι καταδικασµένες και τιµωρητέες. Οποιος φοβάται τη γνώµη µου ή όποιος νοµίζει ότι είναι ανώτερος, ας βγει να µετρηθούµε στα φανερά.
Η χώρα δεν αντέχει άλλο κυνισµό, σαχλαµάρα, µπαλαφάρα, αµάθεια και αρχοντοχωριατισµό. Το µικρό µου έργο δείχνει ότι είµαι πειθαρχηµένος στα κοινωνικά ιδεώδη και στην παραγωγή κοινωνικής και εθνικής συνείδησης.
Ο υπουργός Πολιτισµού Τηλέµαχος Χυτήρης, ο Παπαδηµητρίου και ο Ταγµατάρχης µε ξέρουν χρόνια πολλά. Ποιος ιθύνων έβγαλε την απόφαση να µε διώξουν; Ας βγει να µας πει το σκεπτικό. Με το ίδιο σκεπτικό µε έδιωξαν το ‘84 και από την τότε ΥΕΝΕΔ, όταν είπα µια µαντινάδα που αφορούσε τον Κοσκωτά…”.

http://ideopigi.blogspot.com/2011/03/bl ... _8885.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 18, 2011 2:22 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Αδιάκοπη αιμορραγία προς τα Σκόπια http://viosimimakedonia.blogspot.com/20 ... _4566.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 18, 2011 2:48 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Δύο μέτρα και σταθμά για τους Έλληνες και τους μετανάστες.!

Με μοναδικό αίτημα την ανεύρεση δουλειάς, ένα ζευγάρι ξεκίνησε από την Παρασκευή απεργία πείνας στην κεντρική πλατεία Ελευθερίας της Καβάλας. Ο 60χρονος Λάζαρος Παπαδόπουλος και η 40χρονη σύζυγός του, Φρειδερίκη Τόκα, την Παρασκευή το πρωί έστησαν μια σκηνή σε μια άκρη της πλατείας και σήκωσαν ένα πανό, με το οποίο κάνουν γνωστό ότι άρχισαν απεργία πείνας από τις 11 Μαρτίου, με αίτημα την ανεύρεση δουλειάς.

Η σκηνή απομακρύνθηκε το πανό κατασχέθηκε λίγη ώρα αργότερα μετά από εισαγγελική παρέμβαση, ενώ το ζευγάρι σύρθηκε καροτσάκι στην αστυνομία, όπου έγινε αναγνώριση στοιχείων δακτυλικών αποτυπωμάτων και πολλών φωτογραφιών ύστερα από μεγάλη ταλαιπωρία και διαμαρτυρίες των οικείων αφέθηκε ελεύθερο.

Ωστόσο, σε άλλο χώρο συνεχίζουν την απεργία πείνας για τέταρτη συνεχόμενη μέρα, καταγγέλλοντας τη στάση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Καβάλας, καθώς, όπως λένε, οι αστυνομικοί τούς έσυραν στην υπηρεσία, τους φωτογράφισαν και τους πήραν δακτυλικά αποτυπώματα σαν να ήταν εγκληματίες.

Tο μεσήλικο ζευγάρι δεν το έβαλε κάτω. Ζήτησε ανάλογη συμπαράσταση από το Εργατικό Κέντρο Καβάλας, το ΠΑΜΕ, και «αντιρατσιστικών» οργανώσεων και τις πολιτείας να έχουν ανάλογη συμπαράσταση και μεταχείριση των 300 λαθρομεταναστών και ακόμη περιμένει το ζευγάρι των Ελλήνων την απάντηση από όλους τους, και με πίκρα αναρωτιούνται με τον κόσμο που συζητούν το γιατί τους αντιμετωπίζουν με δυο μέτρα και δυο σταθμά. Είναι μάλλον φυσιολογική η αντίδραση των παραπάνω οργανώσεων που αντιμετωπίζουν με "σηκωμένη μύτη" την απεργία πείνας των δύο Ελλήνων. Μετά την "περιπέτειά" τους με την αστυνομία, οι δύο άνθρωποι αποφάσισαν να συνεχίσουν την απεργία πείνας τους, στις κερκίδες της πλατείας Ελευθερίας.

Ο κ. Παπαδόπουλος εργάστηκε με ολιγόμηνες συμβάσεις έργου ως οδηγός στον Δήμο Καβάλας μέχρι και τον Δεκέμβριο του 2009, έκτοτε όμως παραμένει άνεργος παρά τις επανειλημμένες οχλήσεις προς τον δήμο. Η κα Τόκα είναι βοηθός μάγειρα και, όπως υποστηρίζει, είναι άνεργη τέσσερα ολόκληρα χρόνια. Η ίδια επισημαίνει πως, λόγω της ηλικίας τους, δύσκολα μπορούν να βρουν δουλειά οι εργοδότες προτιμούν τους νέους και φτηνούς λαθρομετανάστες και ότι όλο αυτό το διάστημα απευθύνθηκαν τόσο στον δήμαρχο όσο και τους βουλευτές, ώστε να βρουν δουλειά και να μπορέσουν τουλάχιστον να πληρώσουν τα νοίκια, για να μην τους γίνει έξωση, και στο διάστημα που δεν έχουν δουλειά να τους χορηγηθεί ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Δυστυχώς οι άτυχοι αυτοί συμπολίτες μας δεν σκέφτηκαν τον τρόπο να "καθαρίσουν". Να δηλώσουν και αυτοί λαθρομετανάστες. Να έλθουν σε διάλογο μαζί τους υπουργοί, υφυπουργοί και ούτω καθ' εξής.

http://gianniotis.blogspot.com/2011/03/ ... nniotis%29

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 27, 2011 2:40 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

ΤΙ ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΜΠΑΜΠΑ!!!!!!!

ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗ ΛΙΒΥΗ.
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΑΚΡΥΑ. ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ.. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΙΣΩΣ ΕΚΕΙΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΗ...

Η.Π.Α.: Μακριά προς το παρόν από τα δρώμενα. Περιμένω τη συσπείρωση κατά το δυνατό περισσοτέρων χωρών του αραβικού χώρου και ενεργό συμμετοχή τους. Ιράκ και Αφγανιστάν με καθιστούν επικοινωνιακά σε δύσκολη θέση εάν ξεκινήσω πόλεμο παράλληλα και με τρίτη αραβική χώρα. Παιδιά των πετρελαϊκών μου.. Αρχίστε να ετοιμάζεστε για βουτιά σε καλό και τζάμπα πετρέλαιο και αέριο!!! Μην το ξεχάσετε όμως. στις επόμενες εκλογές θέλω στήριξη!
ΡΩΣΙΑ: Με το μυαλό στους Τσετσένους αντάρτες απλά απέχω της ψηφοφορίας του συμβουλίου ασφαλείας του Ο.Η.Ε. και δεν......... ασκώ βέτο στην ψήφιση του εναέριου αποκλεισμού της Λιβύης. Ποιος ξέρει.. Μπορεί να χρειαστεί στο μέλλον να κάνετε «τα στραβά μάτια» και εσείς οι δυτικοί στον Καύκασο. Κατά τα άλλα, όσο δεν πλήττονται τα ενεργειακά μου συμφέροντα και δεν υπάρχει αποκλεισμός μου από τη Μεσόγειο, όλα κυλούν αδιάφορα. Έχουμε να σκεφτούμε και την εξόρυξη πετρελαίου και αερίου στην Αρκτική..
ΚΙΝΑ: Αφήστε με να επεκταθώ επιχειρηματικά στην υφήλιο, δώστε μου λιμάνια για εκμετάλλευση και αύξηση του εμπορίου μου, φέρτε στο έδαφός μου πολυεθνικά μαγαζάκια να εισπράττω από τους φόρους, δώστε μου χώρο για δορυφόρο και εγώ απέχω από την ψήφιση του εναέριου αποκλεισμού της Λιβύης και την εκμετάλλευση της ΑΟΖ της. Κάτι σαν τη Ρωσία, αλλά με άλλες βλέψεις.
ΓΑΛΛΙΑ: Η ακροδεξιά ανεβαίνει, μετά την πτώση του καθεστώτος της Τυνησίας βγήκαν στη φόρα σκάνδαλα υπουργών μου που «τα έπαιρναν» από Τυνήσιους καθεστωτικούς και καλοπερνούσαν συντροφιά, η οικονομία πάει από το κακό στο χειρότερο, έρχονται νέα μέτρα για το λαουτζίκο.. Κάτι πρέπει να κάνουμε για να φανούμε ισχυροί στα μάτια των προβάτων-πολιτών μας και για να οικονομήσουμε με το μαύρο χρυσό της Μεσογείου. Έτσι θα φαντάζουμε ως υπερδύναμη!!!
ΑΓΓΛΙΑ: Ό,τι πουν οι Η.Π.Α.!!!! Εμείς κλασικά ακολουθούμε. Πετάει ο γάιδαρος; Βρε, πετάει σου λέω..
ΔΑΝΙΑ-ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Μέσα και εμείς παιδιά!!!!! Έτσι και αλλιώς θα προτιμήσετε δικές μας εταιρείες για την εξόρυξη κάποιων κοιτασμάτων. Απλά μην το διαρρεύσετε όπως στην περίπτωση της Ελλάδας που κάποιοι λένε ότι κάναμε έρευνες και στο Αιγαίο.
ΙΟΡΔΑΝΙΑ-ΚΑΤΑΡ: Είμαστε μαζί με τους φίλους-αδερφούς(πώς;;;) Γάλλους κλπ. Μια χάρη όμως ρε παιδιά.... Μπορείτε να κάνετε κανένα μαγικό τρικ να μην ξεσηκωθούν και οι δικοί μας υπνοβάτες;.... συγνώμη λάθος, εννοούμε οι δικοί μας πολίτες. Με τα πετρέλαια μας θα τα βρούμε, ξέρετε εσείς....
ΤΟΥΡΚΙΑ: Οι φίλοι μας στη Λιβύη κινδυνεύουν! Πρέπει να δείξουμε για ακόμη μια φορά στην ιστορία το καλό μας πρόσωπο. Αφήστε μας το ναυτικό έλεγχο βορειοανατολικά της Λιβύης, μήπως ξεφύγει από εκεί ο Καντάφι. Παρεμπιπτόντως, στη γεωγραφική αυτή θέση κάτω από μία βραχονησίδα. Γαύδος (μου φαίνεται), μπορεί να φέρουμε και κανένα πλοίο αλά National Geographic, έτσι. για οικολογική έρευνα! Λες η Γαύδος να είναι και αυτή επέκταση του Τούρκικου εδάφους σαν το Καστελλόριζο;
ΕΛΛΑΔΑ: Παιδιά, κάτι θα κάνω και εγώ. Να, πάρτε βάσεις στη Σούδα και στην Ανδραβίδα. Έχω και μία φρεγάτα, πάρτε την για να κάνετε ναυτικό αποκλεισμό. Σας παρακαλώ όμως, εγκρίνετε τις δόσεις του δανείου.. Αφού ξέρετε.. Θα ξεχάσω ότι έχω και εγώ ΑΟΖ για εκμετάλλευση! Κατά τύχη πάντως αλλάξαμε και θέμα συζήτησης στα «αυστηρά» media που με ρήμαξαν στην κριτική για την οικονομική μου πολιτική(λέμε τώρα). Κάντε και αλλού πόλεμο, αρχίζει και μ' αρέσει!!!!
ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΛΙΒΥΗΣ (καθεστωτικός και μη): Θα αλλάξει κάτι αν φύγει ο Καντάφι; Δηλαδή, θα βγαίνει η κυβέρνηση που θέλω εγώ, ακόμα και αν δε βολεύει τους απελευθερωτές συμμάχους; Μήπως μετά θα μου φύγει η όρεξη να γίνω μετανάστης στην Ευρωπαϊκή Ένωση, αφού θα ζούμε ήρεμα και με δουλειά;

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ο ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ ΘΡΙΑΜΒΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ!

http://kafeneio-gr.blogspot.com/2011/03 ... _6803.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 29, 2011 9:49 am 
Άβαταρ μέλους

Κερατέα: κάτοικοι έκλεισαν τη λεωφόρο Λαυρίου με μπάζα

Κλειστή παραμένει από το πρωί η λεωφόρος Λαυρίου, καθώς κάτοικοι της Κερατέας έριξαν μπάζα στο δρόμο με αποτέλεσμα να διακοπεί η κυκλοφορία των οχημάτων.

Σύμφωνα με δημοσίευμα στα «Νέα», η πρόσβαση στην λεωφόρο έχει διακοπεί, από την είσοδο της Κερατέας μέχρι την διασταύρωση Πέτα, από κατοίκους που αντιδρούν στην κατασκευή ΧΥΤΑ στην περιοχή.

Άγνωστοι χρησιμοποιώντας φορτηγά, μετέφεραν τις πρώτες πρωινές ώρες μπάζα τα οποία άδειασαν και τα δύο ρεύματα κυκλοφορίας της λεωφόρου Λαυρίου, σε απόσταση 600 μέτρων από τη γέφυρα Κουβαρά.

Ο αποκλεισμός έχει προκαλέσει σοβαρά κυκλοφοριακά προβλήματα και οι οδηγοί αναγκάζονται να ακολουθήσουν παρακαμπτηρίους δρόμους.

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 31, 2011 10:07 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Αυτοκίνητα τέλος, μέχρι το 2050

Το 2050 είναι ...μακριά, αλλά το ότι υπάρχουν κάποιοι διεστραμμένοι στην "Ευρωπαϊκή Ένωση" που σχεδιάζουν σήμερα τι θα κάνω και δεν θα κάνω το 2050, μου λέει εμένα ότι παραγνωριστήκαμε με το 4ο Ράϊχ και καλά θα κάνουμε να κάνουμε τα κουμάντα μας και να απαλλαγούμε εμείς από αυτούς και αυτοί από εμάς το ταχύτερο δυνατόν... Δείτε το άρθρο... Θα επιβάλει ταξίδια μόνο με τρένα, κάπου με ψιλά γράμματα θα προβλέπει και τι τουρισμός θα επιτρέπεται ή δεν θα επιτρέπεται.

Η Γερμανία έχασε δύο παγκόσμιους πολέμους και η παρέα του Στάλιν μερικές δεκάδες εκατομμύρια κόσμο προσπαθώντας να επιβάλουν την θέλησή της στους υπόλοιπους Ευρωπαίους... Προφανώς δεν χόρτασαν, θέλουν κι άλλο.

EU to ban cars from cities by 2050 http://www.telegraph.co.uk/motoring/new ... -2050.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 08, 2011 11:13 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Σκληρό αλλά λέει αλήθειες :(

Παράθεση:
ΕΣΥ πού ΗΣΟΥΝ ;

Έχω βουλιάξει κι εγώ μές τη συλλογική κατήφεια, μες την κατάθλιψη...
Φοβάμαι, ανησυχώ, θλίβομαι, αναρωτιέμαι για το μέλλον των παιδιών μου,
για το γκρέμισμα των ονείρων μου και των μακρυχρόνιων προσπαθειών μου...

Αλλά ακόμα και αυτά καλύπτονται από την βαθιά μου οργή...
Πού ήμουν όλα αυτά τα χρόνια εγώ;
Πού ήσουν όλα αυτά τα χρόνια εσύ, εαυτέ μου;

Πού ήσουν όταν μας κοροϊδευαν, μας ξεπουλούσαν,
μας πέταγαν τα πλαστικά όνειρα στη μούρη κι εσύ τα κυνηγούσες;

Πού ήσουν όταν ο γιατρός σού ζητούσε το φακελλάκι για να σε κάνει καλά και αντί να τον καταγγείλεις τον πούστη, τον πλήρωνες αποκαλώντας τον "γιατρέ μου"

Πού ήσουν όταν έβλεπες τους μεγαλοδικηγόρους να γίνονται μοντελάκια ζωής στην τηλεόραση
και να κόπτονται για το κοινό καλό και το δίκαιο, δηλώνοντας 10,000 ευρώ εισόδημα...
"Πόσο καλά τα λέει ο πούστης..." έλεγες

Πού ήσουν όταν έδινες το μπαξίσι στην πολεοδομία αντί να του δώσεις γροθιά στη μούρη του καργιόλη
αλλά μετά δεν θα έβγαινε η άδεια της πολυπόθητης οικοδομής μικρό λαμόγιο ελληνάρα...
Το σάλιο σου γαργάρα και έδινες τη μιζούλα στον πολεοδόμο, στον ικατζή που σου έκανε τον έλεγχο στην επιχειρησούλα σου,
στον εφοριακό που ανακάλυψε τις δικές σου λαμογιές... Κάλλιο να πληρώσεις 10 σε αυτόν παρά 50 στο κράτος.

Πού ήσουν όταν έτρεχες στα γραφεία των βουλευτών για να τους παρακαλέσεις να βολέψουν το σπλάχνο σου,
το άχρηστο σπλάχνο σου, που δεν κατάφερε να κάνει τίποτα περισσότερο στη ζωούλα του από το να γλύφει κατουρημένες ποδιές και βρώμικους κώλους...

Πού ήσουν όταν ανταγωνιζόσουν στις συγκεντρώσεις των προβάτων (ωπ! κομμάτων ήθελα να πω),
με τους λοιπούς "συντρόφους" για το ποιος θα σηκώσει τη μεγαλύτερη σημαία...

Πού ήσουν όταν ξελαρυγγιαζόσουν λαμόγιο για το δίκαιο του λαού, πηδώντας πάνω κάτω μόλις έβλεπες φακό
για να σιγουρευτείς ότι θα σε δει ο πολιτευτής που θα σε βάλει εποχιακό, συμβασιούχο στο δήμο...
άλλος ένας στην πλάτη των υπολοίπων που θα καθαρίζει φασόλια στο οκτάωρό του
(όχι ρε!!! πλέον μπαίνεις στο φέισμπουκ, έχεις εξελιχθεί)

Πού ήσουν μικρομεγαλεπιχειρηματία όταν μαγείρευες τα δικά σου βιβλία για να πληρώσεις λιγότερα,
για να πάρεις το τέρας SUV που θα κάλυπτε τη μικροτσούτσουνη ύπαρξή σου με το μέγεθός του...

Πού ήσουν μαντάμ σουσού όταν γελούσες σαν ηλιθία στη δασκάλα του παιδιού σου, που μαλακίες έμαθε,
μαλακίες το μαθαίνει, όταν αναγνώριζες τις μαλακίες που κάνουν στο παιδί, αλλά πού να τρέχεις τώρα έχεις κι άλλες δουλειές...
Αλλωστε το παιδί θα το στείλουμε στο Λονδίνο να σπουδάσει...
εκεί θα καλυφθούν όλες οι ανεπάρκειες του δικού μας εκπαιδευτικού συστήματος...

Πού ήσουν συνδικαλιστή της πλάκας και του ελέους
όταν με τη δύναμη που σου δίνει το ότι βολεύτηκες σε μια γαμημένη δημόσια επιχείρηση,
κατέβαζες τους διακόπτες μιας ολόκληρης χώρας,
δημιουργώντας τόσα προβλήματα,
ίσα για να διαμαρτυρηθείς/εκβιάσεις για τα δικά σου μικροσυμφέροντα...

Πού ήσουν όταν το ελληνικό όνειρο έσκασε μύτη;
αγόραζες πορτοκαλιές εφημερίδες λαμόγιο και έπαιζες χρηματιστήριο λες και είναι λοτταρία...
Πού ήσουν όταν εταιρείες ανύπαρκτες, με ένα γραφειάκι 2χ3 και 1 άτομο προσωπικό,
χτύπαγαν λίμιτ απ κάθε μέρα...
Πού ήσουν όταν έπαιρνες μετοχοδάνεια και υποθήκευες τα χωραφάκια του παππού,
πιστεύοντας ότι θα γίνεις πλούσιος σε ένα μήνα (και πολύ λέω)...

Πού ήσουν όταν το χέρι σου πετάει τα σκουπίδια, δεξιά και αριστερά μέσα στο δάσος,
όταν γεμίζεις τις παραλίες αποτσίγαρα και πλαστικά ποτήρια φραπέ (όχι φραπέ ρε πια, φρέντο έλεος, πού ζεις;)
Πού ήσουν όταν το παιδί σου ουρλιάζει στο αυτί του διπλανού,
αδιαφορώντας για την ύπαρξή του (όλοι να καούν ρε, εγώ θα φάω τα κεφτεδάκια μου και είμαι μια χαρά... γκρααααααου)

Πού ήσουν όταν έβλεπες τα σκάνδαλα να σκάνε το ένα μετά το άλλο...
όταν οι θρησκευτικοί "άρχοντες"
αποδεικνύονταν κοσμικότεροι των κοσμικών απατεώνων...
σταμάτησες να παντρεύεσαι, να βαφτίζεις, να συμμετέχεις στα κοινά της εκκλησίας επρος ένδειξιν της αηδίας σου;
σιγά ρε.. όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη...

Πού ήσουν όταν η χώρα σου καιγόταν απ' άκρη σε άκρη...
πού ήσουν όταν λίγο έλειψε να χαθεί η Ολυμπία,
πήρες το τριχίλιαρο πρόβατο και έσκασες...
τουμπεκί ψιλοκομμένο... και ναι! τους ξαναψήφισες.. ξανά και ξανά και ξανά...

Πού ήσουν όταν τα ροζ πλημμύρισαν τη ζωή σου...
έσκυψες κι εσύ στην κλειδαρότρυπα αυτό έκανες..
τι είπε, τι έκανε, πήρε καλά την πίπα;
και για το πάπλωμα κουβέντα κανείς... για την ταμπακέρα σιωπή...

Όλοι βολεμένοι στον μικρόκοσμό τους.. .ποιος θα έχει την πιο μεγάλη τζιπούκλα,
την πιο γαμάτη γκόμενα, την πιο σικ γυναίκα, τα πιο όμορφα παιδιά...
τις πιο καλές σπουδές, το πιο γαμάτο σπίτι, το πιο μεγάλο τζάκι, το πιο άνετο σαλόνι,
το πιο βαθύ καναπέ, την πιο μεγάλη πλασμα(τική) τηλεόραση, το πιο σύγχρονο ηχοσύστημα...
τις πιο σικάτες διακοπές, τις πιο χλιδάτες αποδράσεις, τις πιο
γκλαμουράτες εξόδους...

Και δανειζόσουν λαμόγιο, δανειζόσουν...
όχι χρήμα... χρόνο δανειζόσουν...
Και απλά ο χρόνος τέλειωσε...
Κάποτε θα ερχόταν η ώρα... νομοτελειακό είναι....

Τώρα μη φωνάζεις λαμόγιο, απατεωνίσκε...
Αποδέξου και μη φωνάζεις...
Γιατί ΦΤΑΙΣ για ΟΛΑ...
ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ...
ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ...

Καιρός είναι να κάνουμε μια καλή αυτοκριτική...
να πούμε εγώ φταίω και να δούμε πώς θα καθαρίσουμε
τα σκατά που ΕΜΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ...
τα σκατά που ΕΜΕΙΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ & ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΜΕ γιατί είμαστε και (ΠΟΛΥ!)
λίγο ΜΑΛΑΚΕΣ...

που εμείς ΑΦΗΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΝΙΞΟΥΝ...

Σταμάτα λοιπόν τις κορώνες,
κατέβασε τους τόνους της "δίκαιης αγανάκτησής" σου
& σκέψου τη δική σου συμμετοχή, τα δικά σου λάθη...

ΕΛΛΗΝΑΡΑ ε ΕΛΛΗΝΑΡΑ !!!!!!!

http://tonoikaipnevmata.wordpress.com/2 ... %81%CE%B1/

Και μία επίσης καλή απάντηση

Παράθεση:
Θερμά συγχαρητήρια αγαπητέ μου Ελληναρά. Κοπίασες αρκετά απαρηθμώντας τα λάθη και τις παραλήψεις μου και ρωτάς που ήμουν.
Ανέφερες τους πολιτικούς που παρακάλαγα για να με βολέψουν σε μια δουλειά να ζήσω την οικογένεια που έφτιαξα και τα παιδιά που γέννησα για να εργαστούν και να υπηρετήσουν πατρίδας μας.
Μίλησες για τους γιατρούς και τους δικηγόρους και ξεχνάς ότι απ’ αυτούς κρέμεται η ζωή σου ή η ελευθερία σου και υποκύπτης απο φόβο μη χάσεις αυτά τα πολύτιμα αγαθά.
Μίλησες για τις πολεοδομίες και ξεχνάς το τι προσκόμματα μπορούν να σου δημιουργήσουν μέχρι να πάρουν το φακελάκι τους.
Δε μου λες ρε φιλάρα, ποιός είχε την εξουσία και την υποχρέωση να τα κόψη όλα αυτά με το μαχαίρι;
Και σε οποιαδήποτε άλλη χώρα τα ιδια θα θέλανε να κάνουνε οι πολίτες της, αλλά δεν τολμούν γιατί υπάρχουν νόμοι, που δεν τους κάνω εγώ, που εφαρμόζονται απο αυτούς που έχουν την εξουσία για να το κάνουν, και οι ίδιοι που κάνουν τους νόμους πρέπει να είναι το υπόδειγμα του χρηστού πολίτη.
Μην παίρνεις στις πλάτες σου το φταίξιμο κι’ επειδή δεν μπορείς να το αντέξεις το φορτώνεις και στις δικές μου πλάτες.
Πες ποιός μπορεί να αντέξει όλους αυτούς τους εκβιαστές της συνείδησής μου, του είναι μου και της υπάρξεώς μου;
Μας κυβερνάνε με το φόβο και τον εκβιασμό βάζοντάς μου διαρκώς διλήμματα. Πότε με το φόβο του κομουνιστικού κινδύνου, πότε μη και έρθουν τα τάνκς και τώρα με το φόβο του μνημονίου, μπας και δεν πληρώσουμε τους τοκογλύφους που υπάληλλός τους είναι ο εκ Μινεσότας Γιάνκις.
Θα μπορούσα να σου αραδιάσω και άλλες ένα σωρό περιπτώσεις, αλλά έχω ήδη μακρυγορήσει και θα σταματήσω εδώ.
Ένα μόνο θα σου πω, πως δε φταίς εσύ, αλλά όλοι αυτοί οι απατεώνες που κάθε φορά σε ξεγελάνε για να σου αρπάξουν την ψήφο σου και το βάζουν στα πόδια σαν τους πορτοφολάδες μόλις σου αρπάξουνε το πορτοφόλι.
Πέταξε απο πάνω σου τις ενοχές που με έντεχνο τρόπο σου έχουνε περάσει σήκωσε το κατεβασμένο κεφάλι σου και φτύστους όλους κατάμουτρα. Τό’ πιασες;
Χαίρε Θ.Α.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 11, 2011 3:33 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Ο ασχετος πιλοτος,ο Οδυσσεας και η Ιθακη που ψαχνουμε…

…Γιατί δεν αντιδρούν οι πολίτες της χώρας που βιώνουν την κρίση τους τελευταίους μήνες;Είναι ένα ερώτημα που διατυπώνεται όλο και πιο συχνά.Πρώτον ,διότι δεν την βιώνουν όλοι το ίδιο και με τις ίδιες συνέπειες και δεύτερον,γιατί(σχεδόν)όλοι περιμένουν ότι κάποια στιγμή τα πράγματα θα επανέλθουν στην προτεραία κατάστασή τους.Αυτό το δεύτερο είναι που μπερδεύει πολύ τα πράγματα και βοηθάει αυτούς που λαμβάνουν τα μέτρα,να μην συναντούν σοβαρές αντιδράσεις….Γιατί ακόμη και σήμερα πλείστα όσα βασανιστικά ερωτήματα στα οποία κανείς δεν μπορεί να δώσει απάντηση.Ωστόσο εκείνο που απουσιάζει παντελώς και το οποίο δημιουργεί μια τεραστίων διαστάσεων κρίση εμπιστοσύνης,είναι τελικά η πίστη ότι μπορούμε να γλυτώσουμε!Όχι να γυρίσουμε πίσω,εκεί απ’όπου ξεκινήσαμε πριν αρχίσει να ξεσπάει η καταιγίδα,αλλά να βρεθούμε κάπου ασφαλέστερα…

Ταξιδεύουμε σαν τον Οδυσσέα,μόνο που εμείς δεν γνωρίζουμε ποια είναι η Ιθάκη που ψάχνουμε…Τι μορφή έχει;και τι προσδοκούμε απ αυτήν!Δεν έχουμε πιστέψει σ αυτήν γι’αυτό και το ταξίδι είναι μια μεγάλη περιπέτεια και όχι μια μακρά πορεία προς την αυτογνωσία..

Ακόμη και σήμερα αναζητούμε έναν σωτήρα που θα μας πάρει απ το χέρι,αντί να πιστέψουμε βαθιά σε αυτό που μπορούμε να γίνουμε και να προχωρήσουμε δυναμικά,χωρίς ενδιάμεσους!Τώρα δεν φαίνεται μόνο το…μορφωτικό κενό των πολιτικών μας αλλά και το δικός μας,αφού με την εν λευκώ ψήφος μας κυβερνούσαν τόσα χρόνια.Ας κλείσουμε λοιπόν τ αυτιά,στις σειρήνες,κι ας σκεφτούμε[ ψύχραιμα και πριν ειν αργά]…που βρίσκεται η Ιθάκη μας κι ας πιστέψουμε σ αυτήν.’Ηρθε η ώρα της συλλογικής μας ενηλικίωσης και προσπάθειας, χωρίς προστάτες και αδικαιολόγητα άλλοθι του….καναπέ,για τα λάθη που έχουμε κάνει και συνεχίζουμε να βολευόμαστε σ αυτά αφήνοντας τους «άλλους «να» βγάλουν τα κάστανα απ τη φωτιά!.» Και αν και εφόσον δεν πάρουμε την ηρωική πλέον απόφαση για να απαλλαγούμε και να σωθούμε.. δεν θα το κάνει κανένας άλλος για εμάς.Το καλύτερο που μπορεί να ελπίζει ο καθένας μας είναι να σώσει τον εαυτόν του και όλοι μαζί τη χώρα.Τότε ίσως να μας λυπηθεί κι ο Θεός και να εκτιμήσει κι αυτός με τη σειρά του, την προσπάθεια μας, βάζοντας και εκείνος το χεράκι του!.Αλλιώς…το τζάμπο που πετάει μέσα στη φοβερή καταιγίδα, με σβησμένους τους κινητήρες του, λόγω βλάβης…δεν έχει και πολλές ελπίδες να προσγειωθεί ομαλά…

Υ/Γ:Συν Αθηνά και χείρα κίνει,γιατί οι καιροί ου μαινετοί…και οι ταγοί ου συναινετικοί και καθ’όλα άσχετοι ….για να μην πω κάτι πολύ χειρότερο!

http://www.thema-xronou.gr/10/04/2011/% ... %B1%CE%BA/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 14, 2011 9:13 am 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

592 ευρώ στα 27 μου; Καλύτερα μετανάστης!
Καλησπέρα σας…
Διαβάζετε το κείμενο ενός νέου 27 ετών, που ανήκει στην περήφανη γενιά των 700 ευρώ…
Με συγχωρείτε, να διορθώσω… Ανήκει στην γενιά των 592 ευρώ. Μέσα σε αυτό τον τριψήφιο αριθμό, οφείλει η γενιά μου να χωρέσει τα όνειρά της. Δεν μιλάω για όνειρα ακριβά, υπερβολικά αλλά για απλά, καθημερινά… Όπως για παράδειγμα, το αυτονόητο για τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, τον «απογαλακτισμό» από την οικογένεια, την ανεξαρτητοποίηση του ατόμου, ώστε να ανοίξει τα φτερά του και να μπορέσει να πορευτεί στην προσωπική του ολοκλήρωση, όπως ο καθένας την αντιλαμβάνεται και επιθυμεί.
Το δικαίωμα του νέου να ορίζει την ζωή του, να στηρίζεται στα πόδια του αυτόνομα στην Ελλάδα του 2011 αποτελεί πλέον μια ουτοπία. Πώς να χωρέσουν άλλωστε ενοίκιο, λογαριασμοί, σούπερ μάρκετ, καύσιμα για τις μετακινήσεις σε αυτό τον αριθμό;
592 ευρώ. Εκεί αποτιμήθηκε από τα σοφά μυαλά που μας κυβερνούν, η ελπίδα της γενιάς μου. Άλλοι το αντέχουν, το υπομένουν και παραμένουν στην χώρα που τους γέννησε. Τους δικαιολογώ.
Η Ελλάδα είναι μια χώρα πολύ όμορφη και είναι δύσκολο να αφήσεις αυτήν αλλά και ό,τι κουβαλάει μαζί της. Άλλοι, όμως, δεν έχουν τη δύναμη να βλέπουν τα όνειρά τους να γκρεμίζονται πιασμένα χέρι- χέρι με την ίδια τη χώρα. Την εγκαταλείπουν. Μέσα σε αυτούς και εγώ. Εδώ και 2 χρόνια είμαι και εγώ ένας μετανάστης. Πόσο περίεργα ηχεί αυτή η λέξη στα αυτιά μου… Αφήνει μια πικρή γεύση… Νομίζω ότι βρίσκομαι στην δεκαετία του ’60 ή του ’70, τότε που οι γονείς μας, αναζητώντας μια καλύτερη ζωή άφηναν την Ελλάδα για χώρες όπως η Γερμανία, η Αυστραλία, η Αμερική. Μα όχι… Βρίσκομαι στο 2011…
Το αίσθημα που φωλιάζει μέσα μου είναι η στενοχώρια. Με ανάγκασαν να μην μπορώ να ζήσω στην πατρίδα μου, στην πόλη μου, την Θεσσαλονίκη που υποστήριζα ότι δεν θα την αφήσω ποτέ για να ζήσω σε άλλη πόλη. Απολογούμαι, λοιπόν, στην πόλη που με γέννησε, με μεγάλωσε αλλά επέλεξα συνειδητά να την αφήσω για να διεκδικήσω τα όνειρα που έχω για μένα σε μια άλλη χώρα. Ελπίζω να με συγχωρέσει και εύχομαι στο μέλλον να μπορέσει να με φέρει πίσω…

*Ο Γερμανός Ευθυμιάδης είναι απόφοιτος της Γεωπονικής Σχολής του ΑΠΘ και του Leeds University Business School της Αγγλίας. Ζει και εργάζεται στη Λεμεσσό της Κύπρου.

http://www.aixmi.gr/index.php/euro-sta- ... etanastis/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 25, 2011 2:55 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Μας θίξατε. Μας προσβάλλατε πολύ άγρια.Οι ζωές μας θα γίνουν ελεύθεροι σκοπευτές πάνω στην ασυδοσία σας.

Δουλεύω 25 χρόνια κι έχω πληρώσει το ταμείο μου μέχρι τη τελευταία δεκάρα που όφειλα. Εχω πληρώσει από το μισθό μου ανελειπώς ότι όφειλα.
Το ίδιο κι οι γονείς μου που ζουν με μια φτωχοσύνταξη.
Δεν έκλεψα, δεν πήρα ποτέ μίζα ή φακελλάκι για τίποτα, δεν μπήκα σε καμιά δουλειά με μέσον. Δούλεψα σαν το σκυλί για να τα βγάλω πέρα.
Δεν έφαγα από καμιά πίτα και δεν ευνοήθηκα ποτέ από ένα κράτος που δεν ξέρει καν την ύπαρξή μου εκτός από όταν μου ζητάει λεφτά.

Δεν πήρα άδεια με μέσον, δεν έχτισα αυθαίρετα, δεν λάδωσα καμιά πολεοδομία, εφορία, γιατρούς, δικηγόρους και λοιπές ευγενείς κατηγορίες.
Μένω με νοίκι και το πληρώνω στην ώρα μου, θυσίασα κάθε μικρή χαρά για να πληρώνω λογαριασμούς και για να είμαι μόνιμα έντιμη και με το κούτελο καθαρό.

ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ
ΔΕΝ ΕΚΛΕΨΑ ΚΑΝΕΝΑΝ
ΔΕΝ ΕΥΝΟΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Και όσες φορές χρειάστηκα περίθαλψη, πρόνοια, βοήθεια, το κράτος ήταν απών. Τα παιδιά μου σπούδασαν στα δήθεν δωρεάν σχολεία σας και για να περάσουν στο πανεπιστήμιο πλήρωνα τη παραπαιδεία σας. Οι γονείς μου πλήρωναν 40 χρόνια ασφάλιστρα και όταν αρρώστησαν δεν βρήκαν κρεβάτι τσάμπα. Οταν έχανα τη δουλειά μου έπαιρνα ένα επίδομα ντροπής και βίωνα μόνη το Γολγοθά μου.

Δεν ξέρω αν άλλοι ξυπνάνε τώρα, αν άλλοι χάνουν τώρα τα κεκτημένα, αν άλλοι χόρτασαν και τώρα άρχισαν να πεινάνε αλλά εγώ και κάποιες άλλες χιλιάδες απλών φτωχών ανθρώπων δεν είχαμε κεκτημένα ποτέ, δεν χορτάσαμε ποτέ, δεν ζήσαμε με άνεση ποτέ.

Δεν υπάρχει υπομονή πλέον. Μέχρι εδώ.
Το μυαλό μας αρχίζει και στρίβει επικίνδυνα.
Δεν υπάρχει αντοχή για άλλη κοροϊδία, για άλλη κλεψιά, για άλλη μιζέρια.

Και δεν υπάρχει πλέον ΕΥΓΕΝΕΙΑ.

Δεν μπορεί κανένας άνθρωπος να δεχτεί έτσι ήσυχα και υποτακτικά τη σφαγή του.
Δεν είμαστε ντροπιασμένοι, δεν είμαστε δουλικά, δεν είμαστε σκουπίδια.

Υπήρξε μια περίοδος που ήμασταν όλοι σαστισμένοι, πολλοί δεν ήξεραν που πάει το βιολί, δεν ήξεραν αν έπρεπε να περιμένουν λίγο ακόμα ή να ξεσπάσουν.

Από χτες αποδεικνύεται πλέον πέραν κάθε αμφιβολίας πως
ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΑΠΟ ΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΑΣ.

Η μάνα μου που παίρνει μια κωλο σύνταξη δεν πρόκειται να σας πληρώσει φόρο.

Τα παιδιά μου δεν θα τα αφήσω να δουλεύουν με 400 ευρώ 12 και 14 ώρες και μάθουν να είναι υποτακτικά και αναξιοπρεπή. Θα τα παροτρύνω να βγουν στο δρόμο, να πεινάσουν, να μην ανεχτούν άλλο τέτοια ντροπή.

Θα πεινάσω, μπορεί να κόψω το ηλεκτρικό και να έχω ένα κερί, μπορεί να φτάσω στο τελευταίο σκαλί μιζέριας, να μείνω στο δρόμο, να ζήσω σαν αγρίμι, αλλά δεν θα πάω πλέον με το πρόγραμμά σας.

Υπάρχουμε εμείς που δεν ήμασταν του «τα φάγαμε όλοι μαζί», δεν πήραμε τίποτα από τη πίτα, δεν καταδεχτήκαμε να γλύψουμε, να ταπεινωθούμε, να ξεπουληθούμε.
Ο παππούς μου κι ο πατέρας μου κι εγώ δουλέψαμε, ιδρώσαμε, πονέσαμε, βασανιστήκαμε.

Δεν σας χρωστάμε ούτε μια δεκάρα. Δεν έχουμε καμιά υποχρέωση να ανεχτούμε τις τιμωρίες και τις υποδείξεις εκείνων που δεν έχουν καμιά σχέση με τη ζωή μας, τα βάσανά μας, τα όνειρά μας. Μας χρωστάτε όσα μας κρατήσατε από τη δουλειά μας, όσα σας δώσαμε πληρώνοντας συνέχεια, ασταμάτητα για να τα κλέβετε και να κάνετε λογαριασμούς και βίλες.

Με όσους τα φάγατε μαζί να μοιραστείτε τα χρέη και να ξεπουλήσετε τις περιουσίες σας και τις δικές τους, για να βρείτε λεφτά αν δεν έχετε. Με τους εκβιαστές εσείς έχετε αλισβερίσια, μαζί τα κανονίζετε χρόνια τώρα να κάνετε ξεκαθάρισμα λογαριασμών όπως κάνουν οι μαφιόζοι.

Είναι μεγάλη ντροπή με τη χορτασμένη κοιλάρα σας να κλέβετε από τη σύνταξη που έχει ένα γεροντάκι των 400 ευρώ. Να κλέβετε από τη ζωή των νέων. Να κλέβετε από τη ζωή των απλών φτωχών ανθρώπων που παλεύουν για ένα ψευτο μεροκάματο . Να κλέβετε από την υγεία, από τη παιδεία, από τη πρόνοια του λαού για να γεμίσετε τα άδεια ταμεία που εσείς αδειάσατε.

Κι όχι μόνο. Να ξεπουλάτε σε τιμή ευκαιρίας, χωρίς κανένα έλεγχο, χωρίς να λογοδοτήσετε σε κανέναν ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΠΛΟΥΤΟ.

Δεν μας εγγυάται κανείς πλέον πως δεν θα μας πουλήσετε όλους κοψοχρονιά σαν σκλάβους στις νέες αποικίες.

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΕΚΑΡΑ.

Οι ζωές μας θα γίνουν ελεύθεροι σκοπευτές πάνω στην ασυδοσία σας.

Μας θίξατε. Μας προσβάλλατε πολύ άγρια. Μας πίνετε το αίμα.

Τα ψέματα τέλειωσαν.

http://anarhogatoulis.blogspot.com/2011 ... 7%CE%A3%29

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 03, 2011 10:00 am 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 28 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: