Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 17 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Οταν το σκυλι σου τρωει τα ορτυκια.......
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 16, 2007 8:54 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα!!!!
Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας καθως χθες κατα την κυνηγετικη μου εξορμηση ημουν απο τους τυχερους που βαρεσαν ενα ορτυκακι.

την σκυλιτσα κουρτσχααρ την εχω 1 μηνα(ειναι 16 μηνων) και μεχρι στιγμης ειναι το πρωτο ορτυκι που μου βγαζει..

Στο προβλημα τωρα....αφου μου βγαζει το ορτυκι και το χτυπαω παει στο σημειο που επεσε το ψευτοφερμαρει το πιανει στο στομα και με αστραπιαιες κινησεις το καταπινει.το μονο που προλαβα να σωσω ηταν το ενα μπουτι....

Αλλοι μου ειπαν οταν το ξανακανει να την χτυπησω πολυ(πραγμα που δεν μου παει),αλλοι να παρω κολαρο με ρευμα(το σκεφτομαι),αλλοι να την δωσω πισω στον παλιο ιδιοκτητη και ο απαιχτος πατερας μου μου συστησε να αρχισω προπονησεις τρεξιμο ωστε να την προλαβαινω πριν φτασει στο χτυπημενο θηραμα.

Για βοηθηστε λιγο ρε παιδια

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 16, 2007 8:56 am 
Άβαταρ μέλους

Αυτο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι την ωρα που βρηκε το ορτυκι την πλησιασε ενα σκυλακι καποιου που εψαχνε παραδιπλα.

Μηπως απο ζηλια το εφαγε,απο φοβο μην της το παρει το αλλο σκυλι???????

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 16, 2007 9:28 am 
Άβαταρ μέλους

TO ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.1)ΝΕΑΡΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Η ΖΗΛΕΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ 2) ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΞΕΚΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΠΟΡΤ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ(ΣΠΙΤΙ) 10 ΛΕΠΤΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΛΛΟΥ , ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΥ.ΕΑΝ ΤΟΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΠΟΡΤ, ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΒΕΙ. ΕΑΝ ΣΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟΝ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΥΡΑΜΑ(ΜΠΕΚΑΤΣΑ) ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΠΟΤΕ ΟΤΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΟΣ "ΚΑΛΕΣΜΑΤΑ"" ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΜΑΣ.ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΠΟΣΠΑΜΕ ΜΕ ΒΙΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΤΟΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΕ ΟΜΟΡΦΟ ΤΡΟΠΟ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 16, 2007 4:40 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Όλα τα σκυλιά τρώνε τα ορτύκια ιδιαίτερα τα νεαρά στις πρώτες συναντήσεις τους μαζί τους , είναι γεμάτα λίπος και με το δάγκωμα που κάνουν τους αρέσει πολύ και καμιά φορά τα καταπίνουν με δύο τρείς κινήσεις !

Μια και το έφερε η κουβέντα σας αναφέρω το σκηνικό που παίχτηκε την μία και μοναδική φορά που κυνήγησα με την Καρμεν πόιντερ ορτύκια κοντά στα Λεγρενά .
Πήγα κατά τις 9,30 -10 που ο πολύς ο κόσμος είχε φύγει , την βγάζω και ξεκινάμε πολύ ωραία , παίρνουμε μία φέρμα μπάπ στο χέρι ( η σκύλα έχει πολύ καλό απόρτ απλά δεν τα φέρνει ζωντανά με τίποτε ) στο δεύτερο το ίδιο σκηνικό με το που ξεκινάει να το φέρει , σταματάει καμιά δεκαριά μέτρα από εμένα με κοιτάζει και αρχίζει να το μασάει , με του που τις βάζω τις φωνές για να το φέρει με ξανακοιτάει γυρνά και φεύγει σιγά σιγά με πάντα το ορτύκι στα στόμα , φωνάζω τίποτε , αρχίζει να επιταχύνει και πηγαίνει προς τον κόσμο που πήγαινε στα αυτοκίνητα του ,α αδειάζω γεμάτος έκπληξη για την πρωτόγνωρη συμπεριφορά και αρχίζω να τρέχω από πίσω ώστε τουλάχιστον αν την βλέπω για να μην μπει σε κανένα μπορπαγκάζ , το κολοσ…….. με άφηνε να την πλησιάσω στα 80 μέτρα και μετά την ξανακοπάναγε πάντα διατηρώντας την απόσταση , γυρνώντας να με κοιτάξει ειρωνικά μερικές φορές , μόλις πλησίαζα ξεκίναγε και πάλι έπαιρνε πάλι τα 80 μέτρα, έτσι πήγαμε τουλάχιστον ένα χιλιόμετρο μέχρι που την έχασα σε μία έκταση με πουρνάρια πάντα με το ορτύκι στο στόμα , ειλικρινά γλύτωσε τα δεκάρια στον κώλο δεν ξέρω και εγώ πώς , πτώμα από τις φωνές την σφυρίχτρα και το τρέξιμο ανέβηκα σε ένα βράχο και σφύριζα μπας και εμφανιστεί , κάποια στιγμή τα παράτησα και έκατσα κάτω να πιο λίγο νερό , πρέπει να είχαν περάσει είκοσι λεπτά , τσούπ σκάει μύτη από το πουθενά και σαν να μην συμβαίνει τίποτε μπαίνει στην αγκαλιά μου !
Η κοπελιά είχε πάει κάπου σε πυκνό έφαγε με την ησυχία της το ορτύκι και ήρθε σαν να μην τρέχει τίποτε .
Δεν την πείραξα καθόλου γιατί ούτως η άλλος ήταν ανώφελο πια
Ορτύκι δεν ξαναείδε στην πέρδικα κανένα περίβλημα υποδειγματικό απόρτ .
Το θέμα θα λυθεί μόλις τελειώσει το κυνήγι σε εκπαιδευτικά στον κυνηγότοπο για να μην έχουμε τώρα μικρό προβλήματα αν ζοριστεί.
Πληροφοριακά η σκύλα είνα εξι χρονών και έχει κυνηγήσει ορτύκια και άλλες φορές χωρίς κανένα πρόβλημα

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Τρί Οκτ 16, 2007 6:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 16, 2007 5:28 pm 

Σου εχω 2 επιλογες γιατι το θεμα το εχω ζησει σε σκυλι φιλου απο πολυ κοντα και εχω ασχοληθει ΠΑΡΑ πολυ.

1.Δινεις πισω το σκυλι και ησυχαζεις ΤΩΡΑ που ειναι νωρις - τα κουσουρια θελουν δουλεια , χρονο , υπομονη κλπ και το συγκεκριμενο ισως δε διορθωθει ποτε.

2.Δε συνεχιζεις να διαβαζεις τιποτα απο δω και κατω γιατι ΔΕΝ ειμαστε ειδικοι , απλα εμπειριες εχουμε , παιρνεις τηλ.εναν εκπαιδευτη και του αναφερεις ΟΛΟ το

ιστορικο σε συννενοηση με τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Αυτος πρεπει να αναλαβει για να εχει και την ευθυνη.-

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 16, 2007 5:54 pm 
Άβαταρ μέλους

aker έγραψε:
Σου εχω 2 επιλογες γιατι το θεμα το εχω ζησει σε σκυλι φιλου απο πολυ κοντα και εχω ασχοληθει ΠΑΡΑ πολυ.

1.Δινεις πισω το σκυλι και ησυχαζεις ΤΩΡΑ που ειναι νωρις - τα κουσουρια θελουν δουλεια , χρονο , υπομονη κλπ και το συγκεκριμενο ισως δε διορθωθει ποτε.

2.Δε συνεχιζεις να διαβαζεις τιποτα απο δω και κατω γιατι ΔΕΝ ειμαστε ειδικοι , απλα εμπειριες εχουμε , παιρνεις τηλ.εναν εκπαιδευτη και του αναφερεις ΟΛΟ το

ιστορικο σε συννενοηση με τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Αυτος πρεπει να αναλαβει για να εχει και την ευθυνη.-

ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΕΑΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ""ΚΟΥΣΟΥΡΙ"" ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ, ΑΛΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΑΝ ΤΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΚΥΝΑΓΩΓΟΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΩΣ ΣΥΝΗΘΟΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ .

ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΘΗΜΑΤΑ ΜΑΘΕΝΟΥΜΕ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 16, 2007 6:18 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

antoniouk έγραψε:
Αυτο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι την ωρα που βρηκε το ορτυκι την πλησιασε ενα σκυλακι καποιου που εψαχνε παραδιπλα.

Μηπως απο ζηλια το εφαγε,απο φοβο μην της το παρει το αλλο σκυλι???????

Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός στο οποίο μπορεί να οφείλετε η συγκεκριμένη πράξη , θα το διαπιστώσεις σε κυνήγι που θα είσαι μόνος με το σκυλί σου πάλι σε ορτύκια , αν δεν το ξανακάνει μπορεί να ήταν γεγονός που έχει συνάρτηση με το πλησίασμα του άλλου σκύλου , αν δεν είναι θα το ξανακάνει .

Πάντως όλα διορθώνονται ο τρόπος αλλάζει ανάλογα και τον χαρακτήρα του σκύλου αλλά προτού κάνεις οτιδήποτε βεβαιώσου ότι δεν ήταν τυχαίο γεγονός η απλά λαιμαργία της στιγμής !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 9:13 am 
Άβαταρ μέλους

Η ΜΙΑ ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΦΟΒΕΡΟ ΑΠΟΡΤ.ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 7 ΕΤΩΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Η ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ,ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΓΑΥΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΝΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΩΠΑΙΔΑ ΒΑΡΑΩ 8 ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΤΡΩΓΕ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΣΟΥΛΑΓΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΡΕΑΣ,ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΛΥΣΗ.ΤΗΝ ΕΚΟΨΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΚΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΕΝΩ ΤΟ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΑ ΘΥΡΑΜΑΤΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΑ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΚΑΙ ΕΠΑΝΗΛΘΕ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 1:16 pm 

το συγκεκριμενο θεμα ειναι απ τα σοβαροτερα και δε χωραει πειραματισμους και γνωμες εν ειδει καφενειου , επιμενω οτι μονο σε συνεργασια με εκπαιδευτη μπορει να λυθει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 5:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΕΒΑΣΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ,ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΟΒΑΡΟ ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΛΙΩΣΕΙΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΝΑ ΚΑΘΕΣΕ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΣΚΥΛΟΥ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 10:51 pm 

Δε μου αρεσει ιδιαιτερα αυτη η αντιμετωπιση του σκυλου ως εργαλειο που αγοραζεται,δοκιμαζεται, επισκευαζεται στην αντιπροσωπια κι αν δεν μας κανει επιστεφεται στο ραφι περιμενοντας το επομενο τεστ.Πιστευω στην ευρυτητα της νοημοσυνης των σκυλων και στη σημασια της μακροχρονιας τριβης σκυλου-κυναγωγου.Επισης πιστευω ακραδαντα οτι σε μη βιολογικο επιπεδο κουσουρια δεν υπαρχουν.Υπαρχουν ομως παρεξηγησεις και προβληματα επικοινωνιας που ειναι δυνατον να αποκατασταθουν.Ειναι χρεος του κυνηγου να δωσει στο νεαρο σκυλι του την ευκαιρια να επανορθωσει για τυχον αποτυχιες.

Οσον αφορα το ζητημα των εκπαιδευτων,φυσικα ειναι οι μονοι που δικαιουνται να εχουν απολυτη γνωμη σε ζητηματα του αντικειμενου τους.Ωστοσο το να εκπαιδευσει κανεις το σκυλι του στο απορτ δε νομιζω οτι αποτελει τομεα εξειδικευμενης γνωσης,ποσο μαλλον αφου στις περισσοτερες γραμμες τα σκυλια φερουν εμφυτη την ιδιοτητα αυτη.

Τελος ειναι κριμα να χασει κανεις το πιο «ζουμερο» κομματι της εξελιξης του σκυλου του στελνοντας τον σε εκπαιδευτη να τον μαθει να κυνηγα.Σα να στελνεις τη γυναικα σου για μαθηματα...φιλιού :wink: ...δε μου καθεται καλα...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 11:30 pm 

D.Kom έγραψε:
Δε μου αρεσει ιδιαιτερα αυτη η αντιμετωπιση του σκυλου ως εργαλειο που αγοραζεται,δοκιμαζεται, επισκευαζεται στην αντιπροσωπια κι αν δεν μας κανει επιστεφεται στο ραφι περιμενοντας το επομενο τεστ.Πιστευω στην ευρυτητα της νοημοσυνης των σκυλων και στη σημασια της μακροχρονιας τριβης σκυλου-κυναγωγου.Επισης πιστευω ακραδαντα οτι σε μη βιολογικο επιπεδο κουσουρια δεν υπαρχουν.Υπαρχουν ομως παρεξηγησεις και προβληματα επικοινωνιας που ειναι δυνατον να αποκατασταθουν.Ειναι χρεος του κυνηγου να δωσει στο νεαρο σκυλι του την ευκαιρια να επανορθωσει για τυχον αποτυχιες.

Οσον αφορα το ζητημα των εκπαιδευτων,φυσικα ειναι οι μονοι που δικαιουνται να εχουν απολυτη γνωμη σε ζητηματα του αντικειμενου τους.Ωστοσο το να εκπαιδευσει κανεις το σκυλι του στο απορτ δε νομιζω οτι αποτελει τομεα εξειδικευμενης γνωσης,ποσο μαλλον αφου στις περισσοτερες γραμμες τα σκυλια φερουν εμφυτη την ιδιοτητα αυτη.

Τελος ειναι κριμα να χασει κανεις το πιο «ζουμερο» κομματι της εξελιξης του σκυλου του στελνοντας τον σε εκπαιδευτη να τον μαθει να κυνηγα.Σα να στελνεις τη γυναικα σου για μαθηματα...φιλιού :wink: ...δε μου καθεται καλα...

ετσι ακριβως ειναι , γιαυτο η εκπαιδευση ξεκινα νωρις και αναλογα προβληματα λυνονται αμεσα με διαφορους τροπους , στη συγκεκριμενη περιπτωση ΔΕΝ

μπορουμε να αποφανθουμε εξ αποστασεως γιαυτο και θεωρω ενδεδειγμενη τη γνωμη μετα απο επισταμενη ερευνα και γνωση της προηγουμενης συμπεριφορας

του σκυλιου απο τον νυν και πρωην ιδιοκτητη του.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 07, 2008 9:46 am 
Άβαταρ μέλους

Εδώ έχουμε το παράδειγμα ενός τέτοιου σκύλου , όπως θα δείτε έφαγε αρκετά ορτύκια , όσα δεν προλαβε να του πάρει το αφεντικό του !

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nkaRYN_3Uf0[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 20, 2010 9:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Γεια σε ολους τους φιλους κυνηγους.Πριν ενα μηνα απεκτησα ενα 6 χρονο αρσενικο κουρτσχααρ.Ο προηγουμενος ιδιοκτητης λογω αδυναμιας να κυνηγησει ειχε παραχωρησει το σκυλο σε φιλο του για κυνηγι (για 2 μηνες)ο οποιος του ειπε οτι το σκυλι του εφαγε 2 περδικες.Οταν παρελαβα το σκυλο ο ιδιοκτητης μου το τονισε για να το προσεξω και να τον εκπαιδευσω με παγωμενο θηραμα.Οπως και εκανα παρατηρωντας οτι ο σκυλος εσφιγγε λιγο το παγωμενο θηραμα αλλα το εκανε κανονικα απορτ και του εδινα την αποραιτητη λιχουδια.1-2 επαναληψεις και του βαζω σε ενα θαμνο μια ζωντανη περδικα οπου την φερμαρε την τουφεκισα και μου την εφερε κανονικα.Ολα καλα ειπα και εβγαλα απ το μυαλο μου το ενδεχομενο να τρωει το θηραμα.Προχθες ομως καθως χτυπησα μια μπεκατσα σε πυκνο,ειδα που περιπου επεσε και ψαχνοντας να τη βρω καθως κυνηγουσα με φιλο και αλλο ενα σκυλι δεν μπορουσα να τη βρω καθως βρηκα ακριβως που επεσε με αιματα και πουπουλα (οχι παρα πολλα).Τα σκυλια εψαχναν στο σημειο οποτε καταληγω σε 2 πιθανα συμπερασματα:1)ο σκυλος μου εφαγε σε χρονο ρεκορ την μπεκατσα,ειτε απο ζηλεια λογω του αλλου σκυλου ειτε απο συνηθεια.2)τραυματισμενη μπεκατσα που χαθηκε.Ο προην ιδιοκτητης μου λεει οτι ο σκυλος δεν ετρωγε ποτε θηραμα και δεν ξερει τι ακριβως εγινε και το κανει αυτο και γι αυτο το λογω πηρε πισω το σκυλο απο το φιλο του.Τι μπορω να κανω να το διορθωσω(μενω Λαρισα) γιατι πραγματικα ο σκυλος ειναι αστερι,βγαζει ματια.

Υ.Γ. Την ιδια μερα τουφεκισα ακομη μια μπεκατσα και εβαλα το σκυλο να την βρει,εγω ειδα που επεσε και καθομουν στα 2 μετρα για να δω τι θα κανει.Ο σκυλος την εβαλε στο στομα λιγο δυνατα γιατι ακουσα το φυσιγμα απο το ραμφος της και του την πηρα αμεσως απο φοβο μην την φαει.Δηλαδη δεν την καταβροχθισε με τοπου την εβαλε στο στομα του.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 21, 2010 1:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 17 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: