Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 5   [ 72 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Συμφωνείτε με την ύπαρξη των ζωνών διάβασης !
ΝΑΙ 67%  67%  [ 6 ]
ΟΧΙ 22%  22%  [ 2 ]
ΑΔΙΑΦΟΡΟ 11%  11%  [ 1 ]
Σύνολο ψήφων : 9
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζώνες διάβασης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 05, 2010 8:48 am 
Άβαταρ μέλους

Ζώνες διάβασης ένα απαρχαιωμένο και άχρηστο πια μέτρο που μόνο προβλήματα προκαλεί.
Και όμως η ΚΣΕ δεν ζητά πουθενά στις φετινές προτάσεις της την κατάργηση τους .
Αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί πάντα πίστευα ότι ήταν από τα βασικά αιτήματα της .
ΓΙΑΤΙ θα μας εξηγήσει κάποιος το ΓΙΑΤΙ :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 05, 2010 7:39 pm 
Άβαταρ μέλους

Εδώ οι ζώνες διάβασης της Γ'ΚΟΠ.http://www.kynomp.gr/zones.htm

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 06, 2010 11:06 am 
Άβαταρ μέλους

Και δικιά μου απορία και μάλιστα μεγάλη γιατί φέτος δεν ζητήσαμε την κατάργηση τους αφού είναι εντελώς άχρηστες πια και μόνο προβλήματα προκαλούν όπως σωστά γράφουν όλοι.
Ασε που πια δεν κυκλοφορούν και χάρτες και αν κάτι έχει αλλάξει κάπου τοπικά την πατάς χωρίς να φταις σε τίποτε.

Η άγνοια δεν δικαιολογείται και τιμωρείται :!:

http://www.go-outdoor.gr/about-game/142 ... areas.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 07, 2010 12:35 pm 
Άβαταρ μέλους

I am hunter έγραψε:
Και δικιά μου απορία και μάλιστα μεγάλη γιατί φέτος δεν ζητήσαμε την κατάργηση τους αφού είναι εντελώς άχρηστες πια και μόνο προβλήματα προκαλούν όπως σωστά γράφουν όλοι.
Ασε που πια δεν κυκλοφορούν και χάρτες και αν κάτι έχει αλλάξει κάπου τοπικά την πατάς χωρίς να φταις σε τίποτε.

Η άγνοια δεν δικαιολογείται και τιμωρείται :!:

http://www.go-outdoor.gr/about-game/142 ... areas.html

Αψογο ευχαριστούμε :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 07, 2010 12:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Αχρηστες δεν ειναι φιλε μου,για σκεψου ποσοι λαθροθηρες θα βρουν την ευκαιρια να ανεβουν στο βουνο πριν την εναρξει περδικας και λαγου???
Επαναλαμβανω λαθροθηρες :evil: :evil: οχι κυνηγοι.
Ειναι και τι θηραματα κυνηγαει ο καθενας μας αμα κυνηγας τρυγονια φασσες δεν σε συμφερει αμα ομως εισαι στον λαγο και την περδικα σε συμφερει,διοτι τα προστατευει.

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 05, 2011 6:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα συνεχίσουν να ισχύουν φέτος οι άχρηστες ζώνες διάβασης η επιτέλους κάτι θα γίνει :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 17, 2011 4:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Ισχύουν και παρα ισχύουν μάλιστα :(

ΦΑΚΕΛΟΣ: Ζώνες διάβασης αποδημητικών Α

Γιατί και πότε καθορίστηκαν οι ζώνες διάβασης αποδημητικών. Τι εξυπηρετούν και τι προβλήματα δημιουργούν σήμερα.

Η ένταξη της χώρας μας στην Ε.Ε. μεταξύ άλλων σηματοδοτεί και την εναρμόνιση των εθνικών νόμων σε γενικές αρχές που θεσπίζονται σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Οι Κανονισμοί και οι κοινοτικές Οδηγίες, θέτουν βασικές αρχές στις οποίες τα κράτη μέλη σταδιακά προσαρμόζουν (εναρμονίζουν) και το δικό τους νομικό καθεστώς. Βέβαια ενώ σε πολλά ζητήματα το ελληνικό κράτος «χρονοτριβεί» χαρακτηριστικά στην ψήφιση νόμων εναρμονισμένων με τις ευρωπαϊκές οδηγίες (π.χ. φορολογία στα αυτοκίνητα και αρκετά άλλα), ή σε άλλα τα εναρμονίζει μόνο ως προς τα σημεία που βολεύουν τους κρατούντες, στα ζητήματα κυνηγιού η θέσπιση κανόνων για την «προληπτική προστασία των θηρεύσιμων και εν γένει της πανίδας» εδώ και δεκαετίες παίρνει μετάλλιο! Η ιδιαιτερότητα των Ελλήνων κυνηγών να κυνηγούν σε «ελεύθερους κυνηγότοπους» έχει αντισταθμιστεί με πάρα πολλούς περιορισμούς και ιδιαιτερότητες στη ρύθμιση της θήρας. Το κυνήγι με γεράκι αδικαιολόγητα απαγορεύεται στη χώρα μας. Το κυνήγι με ραβδωτό όπλο ποτέ δεν επιτράπηκε, σε αντίθεση με ό,τι ισχύει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Απαγορευόταν και συνεχίζει να απαγορεύεται η χρησιμοποίηση κραχτών, παγίδων, ομοιωμάτων, καρτεριών, και μηχανοκίνητων μέσων (συνηθισμένες «παραδοσιακές» κυνηγετικές τακτικές σε άλλες χώρες) , και πολλά άλλα… Ας να μην αναφερθούμε στις χήνες, ή στα άλλα υδρόβια είδη που ενώ επιτρέπεται το κυνήγι τους σε άλλες χώρες στην Ελλάδα κατ’ εξαίρεση προστατεύονται αυστηρώς… Και φυσικά ας μην αναφέρουμε ξανά εδώ όλα εκείνα που έπρεπε να γίνονται από τις κρατικές υπηρεσίες αλλά για άγνωστους λόγους δεν γίνονται, όπως: (έργα βελτίωσης βιοτόπων, εφαρμογή συστηματικής θηρευτικής πολιτικής, μελέτες για τα θηρεύσιμα, φύλαξη και προστασία των θηραματικών πληθυσμών, λειτουργία σύγχρονων και συνεργάσιμων υπηρεσιών διαχείρισης της άγριας πανίδας και των θηραμάτων με τις κυνηγετικές οργανώσεις κλπ).

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1594

ΦΑΚΕΛΟΣ: Ζώνες διάβασης αποδημητικών Β μέρος

Της Γεωργίας Μελανίτου

Στο προηγούμενο τεύχος είχαμε αναφερθεί στο θέμα: «ζώνες θήρας τρυγονιών, ορτυκιών, περιστεροειδών κλπ» ή όπως αποκαλούνται εν τάχη από τους κυνηγούς, «ζώνες διάβασης αποδημητικών».

Τα προβλήματα που προκύπτουν από το υφιστάμενο καθεστώς των ζωνών, είναι λίγο πολύ γνωστά στον κυνηγετικό χώρο. Το απορίας άξιον όμως είναι ότι ενώ έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που το καθεστώς των ζωνών έχει παγιωθεί «σε συγκεκριμένη κατάσταση» (414985/29.11.85 κοινή Υπουργική Απόφαση ΥΠΕΘΟ – ΥΠ.ΓΕ. –άρθρο 11) και δεν επιδέχεται αλλαγές, αρκετοί κυνηγοί ή ακόμα και εκπρόσωποι κυνηγετικών οργανώσεων δηλώνουν ενημερωμένοι. Όμως, ανεξάρτητα από το πόσο σωστά ή όχι γνωρίζουν αυτό το κεφάλαιο, τα αιτήματα των κυνηγών για αλλαγές ορίων, για κατάργηση ή για ίδρυση νέων ζωνών θήρας αποδημητικών πολλαπλασιάζονται…

Το παράδειγμα των πολλαπλών προσπαθειών για την ίδρυση ζώνης διάβασης στο Νομό Γρεβενών, προκύπτει από την σχετική αλληλογραφία που μας έχει παραχωρήσει ο τοπικός σύλλογος, ίσως να μην είναι το μόνο…

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1626

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 18, 2011 10:16 am 
Άβαταρ μέλους

Πολύ καλά άρθρα που αναδεικνύουν ένα μεγάλο πρόβλημα κάθε κυνηγετικής έναρξης μέχρι σήμερα , τις Ζώνες Διάβασης .
Ενημερωθείτε γιατί οι άγνοια δεν συγχωρείται τις περισσότερες φορές και αυτοί που την πατάνε συνήθως είναι οι κυνηγοί που δεν είναι από τα μέρη που τυγχάνει να κυνηγούν στην έναρξη .
Αυτοί πρέπει να προσέχουν διπλά :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 24, 2011 9:16 am 
Άβαταρ μέλους

Για άλλη μία φορά η επιμονή κάποιων φορέων για την διατήρηση των πεπαλαιωμένων και αχρήστων πιά ζωνών διάβασης διμιούργησε προβλήτα την κυνηγητική έναρξη .
Για πόσο ακόμη θα συνεχίζεται αυτό :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 24, 2011 10:10 am 
Άβαταρ μέλους

Εγώ πάλι νομίζω ότι καλώς υπάρχουν διότι βοηθούν το θήραμα, καθώς έχει μια μεταβατική περίοδο από το καθεστώς της ησυχίας που είχε συνηθίσει, στο καθεστώς της κυνηγετικής περιόδου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 24, 2011 2:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Εγώ πάλι νομίζω ότι καλώς υπάρχουν διότι βοηθούν το θήραμα, καθώς έχει μια μεταβατική περίοδο από το καθεστώς της ησυχίας που είχε συνηθίσει, στο καθεστώς της κυνηγετικής περιόδου.

ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΙΑΣΩΝ ΕΒΑΛΕΣ ΦΩΤΙΑ,ΑΛΛΑ ΟΜΟΡΦΗ ΦΩΤΙΑ,ΝΑ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 24, 2011 9:25 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΜΑΝΟΥΣΟΣ έγραψε:
Ιασων έγραψε:

ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΙΑΣΩΝ ΕΒΑΛΕΣ ΦΩΤΙΑ,ΑΛΛΑ ΟΜΟΡΦΗ ΦΩΤΙΑ,ΝΑ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Συμφωνώ πολύ καλό θέμα .
Κάποτε ήμουν κάθετος υπέρ της άρσης της απαγόρευσης και των ζωνών , τώρα με αυτά που βλέπω και ακούω δεν είμαι τόσο απόλυτος πια
Το κάνω και δημοψήφισμα
:roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 5   [ 72 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: