Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 5   [ 72 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Συμφωνείτε με την ύπαρξη των ζωνών διάβασης !
ΝΑΙ 67%  67%  [ 6 ]
ΟΧΙ 22%  22%  [ 2 ]
ΑΔΙΑΦΟΡΟ 11%  11%  [ 1 ]
Σύνολο ψήφων : 9
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 10, 2007 6:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Επειδη ειμαι ασχετος με τις οργανωσεις κσε κσου κτλ αυτοι οι ανθρωποι πως εκλεγονται και αν πληρωνονται, ως τι πληρωνονται και απο που?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 26, 2007 10:28 am 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
ΠΡΟΣ ΤΟΝ 1ο ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
ΥΠ΄ΟΨΙΝ Κου ΠΡΟΕΔΡΟΥ

ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΕΔΡΕ,

ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΧΑΝΙΩΤΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ 1ου ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ.Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΒΓΑΖΩ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ,(ΚΡΗΤΗΣ & ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΩΝ) ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΤΩΝ ΖΩΝΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΟΡΗΓΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ, ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΣ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ ΣΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ ΚΑΙ ΧΑΡΤΕΣ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΑΥΤΩΝ.

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑ ΜΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΠΑΘΟ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΠΑΛΛΗΛΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΑΣ, ΜΟΥ ΕΔΟΘΗ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΔΑΣΟΝΟΜΕΙΟΥ ΚΑΡΠΑΘΟΥ (ΤΗΛ:22450-22240)ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΚΑΡΠΑΘΟΥ (ΤΗΛ:22450-23884) ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΕΓΩ!!!! ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΟΥΝ ΧΑΡΤΗ ΖΩΝΩΝ.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΑΝ ΠΟΥ ΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ!!! ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΑΡΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ,ΠΟΥ ΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΙ ΖΩΝΕΣ.

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ Η ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΜΑΣ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ (ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ ΚΑΙ Η ΦΕΤΙΝΗ) ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΠΑΘΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΦΑΣΗ, ΔΙΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΞΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΟΥΦΕΚΙΑ!!!! ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΕΡΙΜΝΗΣΕΤΕ ΣΑΝ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΣΟΝΟΜΕΙΟ ΚΑΡΠΑΘΟΥ Ή ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΚΑΡΠΑΘΟΥ ΕΠΙΣΗΜΟΥ ΧΑΡΤΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΔΙΑΤΥΘΕΤΑΙ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΒΟΥΝ ΣΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ.

ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩΣΕΤΕ ΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

ΧΑΝΙΩΤΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ
ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ

Κοιτάξτε το μπέρδεμα που γίνεται με τις ζώνες και κανείς μα κανείς δεν ενδιαφέρετε επιτέλους να καταργηθεί αυτός ο άχρηστος πια θεσμός που μόνο προβλήματα προκαλεί ! :x

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 14, 2007 8:24 am 
Άβαταρ μέλους

Τι ηλίθιο πράγμα και αυτές οι ζώνες ρε παιδιά .
Βλέπεις να πουλιά απέναντι στα 200 μέτρα και απλά τα κοιτάς .
Στην ίδια λάκα που χωρίζετε από ένα δρόμο !
Το χειρότερο όμως είναι στα ορτύκια που ο μισός κάμπος επιτρέπετε και ο άλλος μισός όχι με όλα τα προβλήματα που προκαλεί αυτό συνωστισμό , στις καλλιέργειες και μεταξύ μας .
Μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο υφίστανται ακόμη , το σκεπτικό της απόφασης για την διατήρηση τους για να καταλάβω ρε αδελφέ και δεν θα διαμαρτυρηθώ ποτέ το υπόσχομαι !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 14, 2007 10:44 am 
Άβαταρ μέλους

Ο λόγος ύπαρξης των ζωνών διάβασης είναι να προστατεύσουν το ενδημικό θήραμα (πέρδικα-λαγός) από τους εν δυνάμει λαθροθήρες. Στις 20 Αυγούστου που ανοίγει το κυνήγι υπάρχουν ακόμα φωλιές με μικρά περδικόπουλα. Γιαυτό ο νομοθέτης απαγορεύει το κυνήγι στο μεγαλύτερο μέρος της ηπειρωτικής χώρας μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου. Αντίθετα, επιτρέπεται το κυνήγι από τις 20 Αυγούστου στις ζώνες διάβασης τρυγόνων, μέρη κυρίως πεδινά όπου κατά κανόνα δεν υπάρχουν ενδημικά θηράματα αλλά κυρίως τρυγόνια και ορτύκια.

Κατά τη γνώμη μου οι ζώνες διάβασης χρειάζονται. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ο επανακαθορισμός τους με τη συνεργασία των τοπικών κυνηγετικών συλλόγων και ομοσπονδιών σύμφωνα με τις σημερινές ανάγκες και συνθήκες. Και βεβαίως η σαφής οριοθέτησή τους με εύκολα αναγνωρίσιμα όρια και σημεία.

Για όσους αναζητούν πληροφορίες για τις ζώνες διάβασης, καταφύγια, απαγορεύσεις, ζώνες εκπαίδευσης σκύλων κλπ, υπάρχει ο χάρτης του κ.Τριανταφυλλάκου με κόστος 8 ευρώ για όλη την Ελλάδα. Δείτε την πολύ καλή και ενημερωμένη ιστοσελίδα του:
http://www.e-fox.gr
(Μήν θεωρηθεί αυτό διαφήμιση, γιατί δεν υπάρχει άλλη εταιρεία που να εκδίδει κυνηγετικούς χάρτες.)
Κατά καιρούς κάποιες ομοσπονδίες έρχονται σε συμφωνία με το e-fox και μοιράζουν δωρεάν τους επιμέρους χάρτες των περιφερειών τους, στους κυνηγούς - μέλη τους. Κατά τη γνώμη μου, αυτό θα έπρεπε να γίνεται κεντρικά για όλη την Ελλάδα από την ΚΣΕ και οι χάρτες να μοιράζονται σε όλους τους κυνηγούς.

KONTOSG έγραψε:
Τι ηλίθιο πράγμα και αυτές οι ζώνες ρε παιδιά .
Βλέπεις να πουλιά απέναντι στα 200 μέτρα και απλά τα κοιτάς .
Στην ίδια λάκα που χωρίζετε από ένα δρόμο !
Το χειρότερο όμως είναι στα ορτύκια που ο μισός κάμπος επιτρέπετε και ο άλλος μισός όχι με όλα τα προβλήματα που προκαλεί αυτό συνωστισμό , στις καλλιέργειες και μεταξύ μας .
Μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο υφίστανται ακόμη , το σκεπτικό της απόφασης για την διατήρηση τους για να καταλάβω ρε αδελφέ και δεν θα διαμαρτυρηθώ ποτέ το υπόσχομαι !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 14, 2007 11:17 am 
Άβαταρ μέλους

Hunter.Gr έγραψε:
Κατά καιρούς κάποιες ομοσπονδίες έρχονται σε συμφωνία με το e-fox και μοιράζουν δωρεάν τους επιμέρους χάρτες των περιφερειών τους, στους κυνηγούς - μέλη τους. Κατά τη γνώμη μου, αυτό θα έπρεπε να γίνεται κεντρικά για όλη την Ελλάδα από την ΚΣΕ και οι χάρτες να μοιράζονται σε όλους τους κυνηγούς.

ΕΔΩ & ΜΙΑ 6ετια Ο ΧΑΡΤΗΣ ΑΥΤΟΣ ΜΟΙΡΑΖΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ/Σ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ & ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΚΑΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ & ΤΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΤΗΣΙΕΣ!!!!

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΙΚΟ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ & ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΩΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΖΩΝΩΝ ΔΙΑΒΑΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΕΣ & ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 14, 2007 11:32 am 
Άβαταρ μέλους

Δεν θέλω πάλι να γκρινιάξω, αλλά στην Ελλάδα, ίσως και αλλού, όταν πονάει μάτι βγάζουμε μάτι. Έτσι και οι ζώνες. Το κράτος αναγνωρίζοντας την ανικανότητά του να ελέγξει τη λαθροθηρία σε πέρδικες, λαγούς, ζαρκάδια κλπ πολύ απλά απαγορεύει το κυνήγι στα μέρη που διαβιούν.
Κατά τη γνώμη μου, όπως έχουν τα πράγματα είναι σωστό το μέτρο, αλλά το θεωρώ άχρηστο αν υπάρχει επαρκής θηροφυλακή.
Καλά τώρα σε θέματα κυνηγετικής παιδείας κλπ δεν μπαίνω γιατί έχει πήξει το φόρουμ από δαύτα.
Ερώτημα ρητορικό...
Αν φέτος στην έναρξη, που όλη θηροφυλακή επικεντρώνεται στα μέρη που επιτρέπεται το κυνήγι, εγώ πάρω τα δάση και ρίξω μια τουφεκιά σε ένα ζαρκάδι εκτός ζωνών, ποιος θα είναι εκεί για να ακούσει την τουφεκιά μου;
Επαρκής θηροφύλαξη είναι η λύση νομίζω, ώστε να αχρηστευτεί ο δικαιολογητικός ρόλος των ζωνών.

Υ.Γ. Στο site της ΚΣΕ (www.ksellas.gr) υπάρχει ειδική φόρμα επικοινωνίας, όπου μπορείτε να θέσετε οποιοδήποτε θέμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 14, 2007 11:42 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΕΡΜΕΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ έγραψε:
ΕΔΩ & ΜΙΑ 6ετια Ο ΧΑΡΤΗΣ ΑΥΤΟΣ ΜΟΙΡΑΖΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ/Σ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ & ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΚΑΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ & ΤΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΤΗΣΙΕΣ!!!!

Γιώργο, ο χάρτης μοιράζεται μόνο από τον ΚΣ Κασάνδρας ή από όλους τους ΚΣ της ΚΟΜΑΘ; Αν θέλεις εξήγησέ μας τη διαδικασία αλλά και το κόστος για τον σύλλογο και γιατί δεν γίνεται κάτι ανάλογο πανελλαδικά; Τί θα συμβούλευες σχετικά τους άλλους συλλόγους;

Εκ των υστέρων διάβασα και τα προηγούμενα μηνύματα αυτής της συζήτησης.

Θοδωρή, δεν γνωρίζω επακριβώς τον τρόπο εκλογής των ΔΣ των ομοσπονδιών και της ΚΣΕ. Πολύ χοντρικά, το ΔΣ της κάθε Ομοσπονδίας εκλέγεται από τους προέδρους των τοπικών κυνηγετικών συλλόγων. Αντίστοιχα το ΔΣ της ΚΣΕ εκλέγεται από τα ΔΣ των ομοσπονδιών. Σε όλες τις αρχαιρεσίες υπάρχει δικαστικός λειτουργός, σύμφωνα με το νόμο, αφού οι οργανώσεις μας είναι ελεγχόμενες από την πολιτεία.

Τα μέλη των ΔΣ των συλλόγων, των ομοσπονδιών και της ΚΣΕ δεν αμοίβονται. Είναι και αυτοί εργαζόμενοι, οικογενειάρχες με υποχρεώσεις και ελάχιστο ή καθόλου ελεύθερο χρόνο όπως όλοι μας. Παρόλα αυτά βρίσκουν χρόνο και για τα κοινά, κάτι που δεν κάνουμε οι περισσότεροι προφασιζόμενοι έλλειψη χρόνου. Προφανώς κανείς δεν έχει χρόνο για πέταμα, αν θέλουμε να βοηθήσουμε πρέπει από κάπου να κλέψουμε χρόνο και να τον αφιερώσουμε στους Συλλόγους μας και στο Κυνήγι γενικότερα.

Εγώ π.χ αυτή τη στιγμή κλέβω χρόνο από τον εργοδότη μου... Αλλες φορές κλέβω χρόνο από τα παιδιά μου, από την οικογένειά μου, από το κυνήγι και πάμπολες φορές από τον ύπνο μου. Παρόλα αυτά, δυστυχώς, ούτε φέτος δεν έβαλα υποψηφιότητα για το ΔΣ του συλλόγου μου ώστε να βοηθήσω πιό ενεργά τα πράγματα.

Το φαινόμενο είναι γενικότερο. Π.χ στις συνελεύσεις των πολυκατοικιών οι περισσότεροι ένοικοι δεν πατάνε. Ακόμα και από όσους συμμετέχουν οι περισσότεροι αρνούνται με διάφορες δικαιολογίες να αναλάβουν το ρόλο του διαχειριστή. Στη συνέχεια βέβαια κατηγορούν με περισσή ευκολία τον εκάστοτε διαχειριστή για οτιδήποτε δεν πάει καλά στην πολυκατοικία!

Ας τιμούμε λοιπόν όσους εκλέγονται στα Διοικητικά Συμβούλια των οργανώσεών μας και ας μήν τους κατηγορούμε συλλήβδην για αδράνεια και αδιαφορία. Κάποιοι προσπαθούν και γι' αυτούς τουλάχιστον είναι άδικη αυτή η αντιμετώπιση.

Στο χέρι μας είναι, την επόμενη διετία, να μην ψηφίσουμε όσους αδιαφόρησαν, τουλάχιστον όσοι ενδιαφερόμαστε, όσοι γνωρίζουμε έστω κάποια από τα μέλη του ΔΣ του συλλόγου μας και όσοι πάμε στο σύλλογο έστω για να ψηφίσουμε... Οι υπόλοιποι ας συνεχίσουν να γκρινιάζουν για όλους και για όλα, είναι το πιό εύκολο πράγμα.

Συγγνώμη αν ξέφυγα του θέματος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 14, 2007 12:21 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Παιδιά εντάξει να μην καταργηθούν οι ζώνες αφού ακόμη χρησιμεύουν όπως λέτε κάποιοι που εγώ δεν το βλέπω ,αλλά σίγουρα πρέπει να προσαρμοστούν στα σημερινά κυνηγετικά δεδομένα !
Το να χωρίζεις ζώνες σε ένα μέρος που έχει πέρδικες και που τυγχάνει να έχει και τρυγόνια η ορτύκια καλώς , αν και αυτό δεν υφίσταται πια πουθενά .
Το να χωρίζεις ένα κάμπο στην μέση τι λόγο ύπαρξης έχει ?
Όπου υπάρχουν οι πεδινές μήπως , μα αν υπάρχουν στην μία μεριά θα υπάρχουν και από την άλλη αν υφίστανται εκεί σαν είδος !
Δεν μπορώ να βρω εξήγηση εκτός από αυτή που μας πασάρουν προστασία των άλλων θηραμάτων ποιών θηραμάτων τελικά !
Αν τις εκσυγχρονίσουν λοιπόν σε μέρη και εδάφη που υπάρχει λόγος ύπαρξης τους και ας τις αφαιρέσουν από κάμπους κλπ ώστε να ωφελούν κάπου και όχι να προκαλούν απλά πολλά προβλήματα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 20, 2007 1:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Στα ορτύκια από ότι μάθαμε έγινε ο χαμός από κόσμο και για αυτό σε ένα μεγάλο βαθμό ευθύνονται οι ζώνες που αναγκαστικά για να είσαι νομοταγής περιορίζεσαι σε αυτές , οπότε όταν υπάρχουν πολλοί κυνηγοί τα πράγματα θέλουν πολύ προσοχή και ιδιαίτερα τα σκυλιά .
Το απόγευμα το σκεφτόμαστε που να κυνηγήσουμε , μάλλον σε μέρος με πιο λίγα ορτύκια αλλά και πιο λίγους κυνηγούς , βλέποντας και κάνωντας . :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 21, 2007 10:40 am 
Άβαταρ μέλους

Hunter.Gr έγραψε:
Γιώργο, ο χάρτης μοιράζεται μόνο από τον ΚΣ Κασάνδρας ή από όλους τους ΚΣ της ΚΟΜΑΘ; Αν θέλεις εξήγησέ μας τη διαδικασία αλλά και το κόστος για τον σύλλογο και γιατί δεν γίνεται κάτι ανάλογο πανελλαδικά; Τί θα συμβούλευες σχετικά τους άλλους συλλόγους;

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ Η ΚΟΜΑΘ ΕΠΙΔΟΤΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ. ΓΙΑ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ & ΑΝΑΞΙΑ ΛΟΓΟΥ( συνολο 130 ευρω για 600 χαρτες περιπου). ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 21, 2007 11:42 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ....ΤΟ ΝΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΜΠΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΙ ΙΔΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΣΟΝΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΒΛΕΠΕΣ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΑ ΣΕ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΡΗ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ...ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΗΛΑΔΗ...ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΝΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΒΑΣΙΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΠΕΔΙΝΗΣ Ή ΛΑΓΟΥ Ή ΑΛΛΩΝ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΔΕ ΚΥΝΗΓΙΟΥΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 21, 2007 4:21 pm 

Για όσους δεν θυμούνται ή δεν γνωρίζουν να υπενθυμίσω ότι οι Ζώνες Διάβασης θεσπίστηκαν για το Απριλιάτικο κυνήγι τρυγονιών (με το πρόσχημα της πιθανής όχλησης του ενδημικού θηράματος).
Το Απριλιάτικο απαγορεύτηκε αλλά οι Ζώνες έμειναν για το Αυγουστιάτικο κυνήγι χωρίς κανένα λόγο και αιτία...
Οι Ζώνες οριοθετήθηκαν από τα Δασαρχεία χωρίς καμμία μελέτη ή έρευνα και κατά τα γούστα του εκάστοτε Δασάρχη το 1985.
Έτσι (ακόμη και αν δεχθούμε την λογική των Ζωνών) παρατηρούνται τραγελαφικές καταστάσεις,όπως: ίδιες από άποψη μορφολογίας χλωρίδας και πανίδας περιοχές , άλλες να επιτρέπονται και άλλες να απαγορεύονται.
Περιοχές αμιγούς χαρακτήρα να χωρίζονται στην μέση , άγνωστο με ποιά κριτήρια.
Περιοχές χαμηλού υψόμετρου να απαγορεύονται και περιοχές ψηλότερες με σημαντικούς πληθυσμούς αγριογούρουνων να επιτρέπονται (αναφέρομαι σε συγκεκριμένες περιοχές Βοιωτίας και Φθιώτιδας που γνωρίζω πολύ καλά και που κυνηγάω από 18 χρονών)...

Το σύστημα των Ζωνών όμως πάσχει στην βάση της λογικής του και αποτελεί παγκόσμια Ελληνική πρωτοτυπία και εξηγούμαι:
Από 20-15 Σεπτεμβρίου κυνηγάμε ορτύκι και τρυγόνι.
Οι περιοχές που ενδημούν τα ορτύκια είναι στην πλειοψηφία τους (αν και αρκετές μικρές σε έκταση περιοχές απαγορεύονται) επιτρεπόμενες.
Οι περιοχές όμως που φωλιάζουν και κινούνται και τρέφονται τρυγόνια είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία απαγορευμένες.

Οι δικαιολογίες που προβάλλουν οι υποστηρικτές των Ζωνών είναι δύο:
α) Το κυνήγι ενοχλεί το ενδημικό μας θήραμα (πέρδικα και λαγό) κατά την εποχή της αναπαραγωγής του
β) Υπάρχει το ενδεχόμενο λαθροθηρίας πέρδικας και λαγού από 20 Αυγούστου μέχρι 15 Σεπτεμβρίου...(φέτος για την πέρδικα μέχρι 1 Οκτώβρη)

Και ερωτώ εγώ ο αφελής και στην ουσία δουλοπάροικος κυνηγός:
Υπάρχουν κοινοί βιότοποι τρυγονιού και ορεινής πέρδικας ;
Έχει συναντήσει κανείς πέρδικες σε υψόμετρο χαμηλώτερο των 700 μέτρων (και λίγα λέω..);
Είναι ή όχι αλήθεια ότι ο λαγός αναπαράγεται όλους τους ζεστούς μήνες ακόμη και σε ορισμένες περιπτώσεις Δεκέμβριο και Ιανουάριο;
Μήπως πρέπει να επιτρέπουμε τον λαγό μόνο την ψυχρή περίοδο του χειμώνα δηλαδή 15 Νοέμβρη έως 31 Δεκέμβρη;
Είναι φανερό λοιπόν για όποιον έχει στοιχειώδεις γνώσεις για την συμπεριφορά του λαγού και της πέρδικας ότι το πρώτο επιχείρημα καταρρίπτεται .

Και ας έρθουμε στο ενδεχόμενο της λαθροθηρίας:
Για την πέρδικα δεν υφίσταται τέτοιο θέμα μιας και ο βιότοπός της είναι αλλού στα βουνά και σε μεγάλο υψόμετρο όπου δεν υπάρχουν τρυγόνια.
Ο λαγός μπορεί κυριολεκτικά να βρίσκεται παντού ,άρα και σε ορισμένες περιοχές που φωλιάζουν τρυγόνια....
Όμως δεν μπορούμε να επικαλεστούμε το ενδεχόμενο λαθροθηρίας για μερικούς πολύ συγκεκριμένους και προφανείς λόγους:

α) Η φύλαξη είναι έργο και καθήκον της Πολιτείας η οποία διαθέτει μηχανισμούς που οφείλουν να είναι αποτελεσματικοί όπως τα Δασαρχεία και τώρα η Αγροφυλακή.

β) Υπάρχει η Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή (άλλη παγκόσμια πρωτοτυπία αυτή) που έχει ως μοναδικό και κύριο καθήκον της την δίωξη της λαθροθηρίας

γ) Ενδεχόμενο λαθροθηρίας υπάρχει και σε πολλές άλλες περιπτώσεις όπου όμως δεν υφίστανται τέτοιες Δρακόντειες απαγορεύσεις...
πχ. Κάποιος κυνηγάει μπεκάτσα με σκύλο κάποια από τις απαγορευμένες για τον λαγό ή την πέρδικα μέρες...Δεν θα μπορούσε λοιπόν ευκολώτατα να σκοτώσει λαγό ή πέρδικα;

Ο τσιχλοκυνηγός δεν θα μπορούσε να κάνει το ίδιο;;;;;

Άρα και αυτό το επιχείρημα καταρρίπτεται...

Από Νομικής απόψεως δε , η απαγόρευση νομίμων δραστηριοτήτων , υπό τον φόβο πιθανής διαπράξεως εγκληματικών πράξεων , θεωρείται απαράδεκτη σε όλα τα πολιτισμένα κράτη με Δημοκρατικό καθεστώς από τις αρχές του 20ου αιώνα.

Φανταστείτε ότι αν μεταφέρουμε την λογική των Ζωνών στην καθημερινή ζωή , δεν θα πρέπει να χορηγείται άδεια οδήγησης σε άτομα 20-30 ετών,γιατί πιθανώς θα υπερβούν το όριο ταχύτητας σε κάποιο αυτοκινητόδρομο....Σας φαίνεται παράλογο ε;;;
Αντίθετα σε ορισμένους φαίνονται λογικές τέτοιου είδους μεθοδεύσεις όταν αφορούν το κυνήγι...

Και για να σοβαρευτούμε και να μπούμε στην ουσία του φαινομένου αυτού (γιατί περί παγκόσμιου φαινομένου πρόκειται) ας πούμε την αλήθεια για το καθεστώς των Ζωνών και ας πάψουμε να υποστηρίζουμε και να ακολουθούμε αδιαμαρτύρητα σαν στρατιωτάκια (σε ένδειξη πρωτοφανούς επίδειξης νομιμοφροσύνης απέναντι στις Κυνηγετικές Οργανώσεις και το άθλιο Κράτος μας) ό,τι μας λένε και ό,τι μας "συμφέρει".

Οι Ζώνες έμειναν για το Αυγουστιάτικο κυνήγι (παρ΄ όλο ότι απαγορεύτηκε το Απριλιάτικο τρυγόνι) για έναν και μόνο λόγο:
Για να ικανοποιήσουν τις Οικολογικές Οργανώσεις που το 1985 άρχισαν να δραστηριοποιούνται αποκλειστικά και μόνο εναντίον του Κυνηγιού.

Εκμεταλλευόμενο το Κράτος την αδυναμία αντίδρασης των Κυνηγετικών Οργανώσεων και την ανικανότητά τους να διεκδικήσουν οτιδήποτε, έκρινε ότι περιορίζοντας σημαντικά τον χώρο που ασκείται το Κυνήγι θα πετύχαινε την ικανοποίηση των Οικολογικών Οργανώσεων και τον προσπορισμό ψήφων από το ΚΚΕ Εσ. και νυν Συνασπισμό ή όπως αλλιώς λέγεται και δεν θα έχανε χρήματα από τις άδειες Κυνηγίου.
Δεν θα είχε καμμία απώλεια ψήφων από την μεριά των Κυνηγών γιατί η Συνδικαλιστική της ηγεσία (όπως και σήμερα ) ήταν του χεριού της....
Προς επίρρωση αναφέρω ότι ο τότε (εκλιπων τώρα)Πρόεδρός μας έκανε πορεία διαμαρτυρίας για την απαγόρευση του Απριλιάτικου τρυγονιού αλλά δεν είπε κουβέντα για τις Ζώνες...Αν είναι δυνατόν!!!!
Για να καταλάβετε ακριβώς τι γίνεται ψάξτε να βρείτε ποιοί αποτελούσαν το Προεδρείο της ΚΣΕ τότε....και ποιοί σήμερα....Θα εκπλαγείτε σίγουρα....

Από τότε και μέχρι σήμερα ουδέποτε ετέθη το θέμα των Ζωνών από τις Οργανώσεις μας....

Φέτος μας είπαν ότι λόγω της διένεξης για την αύξηση της εισφοράς δεν μπόρεσαν να θέσουν το θέμα....
Μα η αύξηση της εισφοράς και οι Ζώνες είναι δυό τελείως διαφορετικά πράγματα....Γιατί λοιπόν δεν μπόρεσαν να το θέσουν το θέμα στο Υπουργείο;;;;
Μα μας θεωρούν τόσο βλάκες τελικά;;;;

Δεν το έθεσαν γιατί δεν επιθυμούν καμμία αντιπαράθεση με το Υπουργείο ακόμη και τώρα που είμαστε σε προεκλογική περίοδο....
Για ποιό λόγο ας μας πουν οι ίδιοι...

Φαίνεται ότι κάποιοι από μας δεν έχουν αντιληφθεί την τακτική σαλαμοποίησης του Κυνηγίου στην Ελλάδα από την μεριά του Κράτους...
Τακτική που εφαρμόζεται από το 1983 και αποσκοπεί στον σταδιακό περιορισμό του Κυνηγίου κυρίως χωροταξικά, γιατί μια μείωση της περιόδου θα ξεσήκωνε την αντίδραση όλων των κυνηγών και θα έσυρε τις Κ.Ο. σε αντιπαράθεση....

Ενώ έτσι σεμνά και ταπεινά κόβουμε από δω κόβουμε απο κει στο τέλος θα κυνηγάμε όλοι ή σε ρεζέρβες ή στα Σκόπια και στην Βουλγαρία και η ΚΣΕ θα δηλώνει ικανοποιημένη ότι φέτος θα κυνηγήσουμε μέχρι τις 29 Φεβρουαρίου την .... κοινή τσίχλα....

Αυτά για να θυμούνται οι παλιοί και να διδάσκονται οι νεώτεροι.....

Τελευταία επεξεργασία από Γιάννης Ξηρογιάννης και Τρί Αύγ 21, 2007 4:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 21, 2007 4:33 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΟΤΙ ΣΤΑ ΓΡΕΒΕΝΑ ΘΑ ΔΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΒΛΑΚΩΔΟΥΣ ΝΟΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΟΙΓΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΑΝ ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΦΤΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ..ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΠΙΑΣΑΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΟΝ κ.ΠΑΠΑΔΟΔΗΜΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ Ή ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΨΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΡΩΤΟΝ ΕΓΙΝΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΜΑΘΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ...ΤΡΟΠΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΛΟΓΩ ΕΚΛΟΓΩΝ....ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΓΙΑ ΜΑΘΕΤΕ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΟΥΜΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 31, 2007 1:15 pm 
Άβαταρ μέλους

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΕΠΠΑΣ έγραψε:
ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΟΤΙ ΣΤΑ ΓΡΕΒΕΝΑ ΘΑ ΔΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΒΛΑΚΩΔΟΥΣ ΝΟΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΟΙΓΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΑΝ ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΦΤΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ..ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΠΙΑΣΑΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΟΝ κ.ΠΑΠΑΔΟΔΗΜΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ Ή ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΨΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΡΩΤΟΝ ΕΓΙΝΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΜΑΘΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ...ΤΡΟΠΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΛΟΓΩ ΕΚΛΟΓΩΝ....ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΓΙΑ ΜΑΘΕΤΕ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΟΥΜΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ...

Βαγγέλη έχεις απόλυτο δίκιο συγνώμη , το είχα διαβάσει αλλά στα νεύρα μου το έγραψα στο άλλο θέμα .
Και εμεί ρωτήσαμε και μας είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτε και ότι δεν έχουν τίποτε στα χέρια τους επίσημα.
Αυτό που με στενοχωρεί ιδιαίτερα είναι ότι κάποιοι του ΔΣ της ΚΣΕ κυνήγησαν εκεί όπως μου είπαν, πώς και δεν το ξέρανε όταν τηλεφώνησες !
Το ίδιο κάνουν και με τα καταφύγια τα ανοίγουν την τελευταία στιγμή και ούτε το λένε , ο πολύς κόσμος το μαθαίνει μετά την έναρξη !
Άντε και του χρόνου !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 31, 2007 1:29 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

BW έγραψε:
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΕΠΠΑΣ έγραψε:

Βαγγέλη έχεις απόλυτο δίκιο συγνώμη , το είχα διαβάσει αλλά στα νεύρα μου το έγραψα στο άλλο θέμα .
Και εμεί ρωτήσαμε και μας είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτε και ότι δεν έχουν τίποτε στα χέρια τους επίσημα.
Αυτό που με στενοχωρεί ιδιαίτερα είναι ότι κάποιοι του ΔΣ της ΚΣΕ κυνήγησαν εκεί όπως μου είπαν, πώς και δεν το ξέρανε όταν τηλεφώνησες !
Το ίδιο κάνουν και με τα καταφύγια τα ανοίγουν την τελευταία στιγμή και ούτε το λένε , ο πολύς κόσμος το μαθαίνει μετά την έναρξη !
Άντε και του χρόνου !

Αγαπητοί φίλοι γιατί στενοχωριέστε αυτοί είναι , αν ήταν καλύτεροι θα ήμασταν από χρόνια πολύ καλύτερα κυνηγητικά στην Ελλάδα.
Απάντησαν για τον Εβρο σοβαρά, για την Γανωτή και για τόσα άλλα !
Η πολύχρονη διαμονή στην εξουσία από τα ίδια πρόσωπα δημιουργεί και αυτές τις συμπεριφορές δεν το ξέρετε δεν το βλέπετε στην πολιτική και όπου αλλού υπάρχει εξουσία από μακροχρόνια παραμονή.
Αν κυνήγησαν όμως κάποιοι από αυτούς εκεί και δεν ενημέρωσαν τον κυνηγετικό πόπολο.... συγνώμη είναι πολύ άσχημο τουλάχιστον για μένα ................
Το ότι άνοιξαν Βαγγέλη κάποιες ζώνες να με συγχωρείς σίγουρα δεν οφείλετε σε αυτούς αλλά ότι για κάποιους λόγους ήρθε η ώρα να ανοίξουν μιας και δεν χρειάζονταν πια η από ενέργειες των τοπικών συλλόγων .
Όπως σωστά προανέφερε πιο πάνω ο συνάδελφος όπως με διάφορα καταφύγια που άνοιξαν για διάφορους λόγους που έκριναν τα δασαρχεία και αυτό θα συνεχίσει να γίνετε κατά καιρούς.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 5   [ 72 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: