Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 6 από 13   [ 190 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:21 am 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα,

Εάν δεν πάθεις δε θα μάθεις. Με τον Κερμέν τα έχουμε πει καθώς και οι δύο έχουμε διδαχθεί από τα ίδια μαθήματα.
Έχοντας καταπονήσει τα γόνατά μου για αρκετά χρόνια με επώνυμες γαλότσες στην μπεκάτσα (!!!) σε βαθμό που κυνήγια όπως η πέρδικα (και γενικότερα τα πετρώδη εδάφη) να είναι πλέον απαγορευμένος καρπός για μένα, κατέληξα ότι δεν πρέπει να παίζω με τα πόδια μου και γύρισα σε επώνυμες ορειβατικές μπότες από εξειδικευμένα καταστήματα (ορειβατικά) που διασφαλίζουν γερό και σίγουρο κράτημα του ποδιού

Και πάντα με δοκιμή στην ανάλογη ράμπα για να δω ποια μάρκα ταιριάζει καλύτερα στο πόδι μου (άλλες είναι πιο σφιχτές, άλλες πιο κοντές στο ίδιο νούμερο κ.λ.π) .
Τα τελευταία 4 χρόνια έχω τα MEIΝDL ISLAND . Είναι λίγο βαρύ για μπεκάτσα αλλά σίγουρα το απόλυτο παπούτσι για τις συνθήκες αυτού του κυνηγιού.

Τώρα πια οι σόλες πλέον χρειάζονται αλλαγή - Τις πήγα σε παπουτσάδικο που υποτίθεται ότι αναλαμβάνει τέτοιες επισκευές με VIBRAM, και μου είπε ότι δεν επισκευάζονται γιατί έχει φθαρεί και το αφρώδες υλικό. Ίσως δοκιμάσω το site της MEINDL που ανέφερε κάποιος φίλος αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι μετα από 4 χρόνια έχουνε κάνει μία αξιοπρεπή απόσβεση.

Εννοείται ότι σε καμμία περίπτωση δεν θα αγόραζα ανώνυμα παπούτσια και σίγουρα όχι από μαγαζί που πουλάει φέτα , κρεμμύδια, σοκοφρέτες κ.λ.π.
Και μην ξεχνάμε ότι τα καλα παπούτσια θέλουν περιποίηση.
Καλό πλύσιμο από τις λάσπες, αποθήκευση σε κανονική θερμοκρασία χωρίς φως για να μην πολυμερίζονται τα συνθετικά μέρη, φυσικό στέγνωμα μακρυά καλοριφέρ και υψηλές θερμοκρασίες για να μην χαλάσει το GORTEX, συχνό ψέκασμα με spray λίπους φώκιας για να διατηρεί το δέρμα μαλακό και στεγανό.

καλό βράδυ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:13 am 
Άβαταρ μέλους

Πολυ σωστα τα λεει ο Διογενης.

του συστηνω εαν δεν τον νοιαζει οτι μαλακωσε το αφρωδες υλικο που εχει στο πλαι για τους αστραγαλους στη μποτα του

και εαν βρηκε ιδιο μοντελο σολας vibram

οχι στο αναγλυφο της σολας αλλα στο τυπο της σολας

(μπορει να την δει στον τσαγκαρη και να την συγκρινει στο πλαι και απο πανω (πες του να σου πει εαν πεφτει ιδια στο "ριξιμο" η θα εχει διαφορα )

μαλλον αυτο ειναι γιαυτο δεν στα εφτιαξε και ειπε για τον αφρο

να την ξυλωσει ο τσαγκαρης και να στην ξαναριξει .

πιο φθηνα θα ειναι

(κοστος για επισκευη στο εργοστασιο εχει : courier κοστος για ενα 1 κιλο μποτες κανα 50αρι πηγαινε σιγουρα , κοστος επισκευης εργοστασιου , σολας κανα 10-15 ευρω, κοστος επιστροφης )

και οχι ιδιαιτερη διαφορα απο το ριξιμο της σολας στο εργοστασιο

(αμα θελει μπορει να ζητησει με email απο τη Γερμανια να του στειλουν για το συγκεκριμενο μοντελο ενα ζευγαρι σολες με το ταχυδρομειο η εαν πουν οχι

να μπει να δει πια ειναι η σολα του

:www.vibramrepair.com/en/prodottiphp-fr=4&paginabarra=3.htm

και να παραγειλη ενα ζευγαρι στην :www.vibram.it)

(θα παω στην εκθεση με τα Υλικα στην Ιταλια που ειναι και η vibram να ζηταγα ενα ζευγαρι να του στειλουν αμα ηθελε

αλλα ειναι τον Οκτωβρη πιο συντομα θα του στειλουν κατευθειαν)

τετοια δερματα δεν χαλανε ουτε σε δεκα χρονια .(πουλαω δερματα απο την Ιταλια στα εργοστασια παπουτσιων και ξερω )

κριμα να πανε χαμενες

(εχω ορειβατικα κανα δυο ζευγαρια made in greece που τα εδωσα στον πατερα μου μετα απο 15 χρονια που τα εχω

να τα φοραει στο χωριο στο κτημα και τα δερματα δεν επαθαν τιποτα )

το λιπος φωκιας ειναι αριστο στην συντηρηση δερματων μποτας.(στο στρατο μονο τετοιο εβαζα στα αρβυλα ουτε camel)

φιλικα

Δημητρης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 1:30 pm 
DimitrisGrammatikogiannis έγραψε:
...πιο φθηνα θα ειναι

(κοστος για επισκευη στο εργοστασιο εχει : courier κοστος για ενα 1 κιλο μποτες κανα 50αρι πηγαινε σιγουρα , κοστος επισκευης εργοστασιου , σολας κανα 10-15 ευρω, κοστος επιστροφης )

και οχι ιδιαιτερη διαφορα απο το ριξιμο της σολας στο εργοστασιο ....

Η επισκευή γίνεται με παράδοση στη εδώ αντιπροσωπεία, μάλλον γι' αυτό και ο μεγάλος χρόνος παράδοσης. Από εμπειρία φίλου που έστειλε ζευγάρι Island όταν τις πήρε πίσω εκτός από σολιασμένες, είχαν βάλει και λαστιχένια λουρίδα πάνω απ' τη σόλα, είχαν περιποιηθεί το δέρμα κ γενικά ήταν σα να τις πήρε από γενικό σέρβις.

Ένας σημαντικός λόγος επίσης, είναι πως δεν χρειάζεται να ξαναστρώσει κανείς τα άρβυλα, όπως στην περίπτωση αγοράς καινούργιων.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 1:45 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩς ΤΑΚΗ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΟΛΑ ΗΤΑΝΓΥΡΩ ΣΤΑ 100€ ΕΧΩ ΤΑ BURMA PRO, ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΚΠΤΩΣΕΙς ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕ 150€,ΠΑΝΤΩς ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΩ ΜΟΛΙς ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ Η ΟΧΙ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 3:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Περσι το καλοκαιρι πηγα σε ενα μαγαζι κυνηγητικων για να παρω αρβυλα. Πηρα τα overaction με τιμη 100 Ε. Ανοιξαν οι ραφες τους μετα απο 1 μηνα. Αφου τα παπουτσια ηταν πλεον ακαταλληλα τα αντικατεστησα με καποια αλλα ισπανικα μποτακια hart με τιμη περιπου 150 Ε. Εφυγαν και αυτα αψαλτα μεσα στον επομενο μηνα. Επειδη κυνηγαω σε πετρωδη εδαφη, και αφου ειδα και αποειδα ειπα να παρω τα meindl bourma, μηπως τελικα το ακριβο ειναι και το πιο φτηνο. Ειναι λιγο σκληρα παπουτσια-δυσκαμπτα, εχουν καλο κρατημα,μονο που μου φαινονται λιγο βαρια για περδικα.Στα δυο παραπανω ζευγαρια το προβλημα δημιουργοταν στις ραφες περιμετρικα απο τα δακτυλα των ποδιων. Ανοιξαν σαν τριανταφυλλο. Παλι καλα που μου τα αντικατεστησαν αφου προφανως ηταν μεσα στην εγγυηση. Τα meindl δεν εχουν παθει κατι μεχρι τωρα αλλα δεν τα εχω χρησιμοποιησει πολυ αφου τα πηρα στο τελος της περδικας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 3:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Asterix μην τα φοβάσαι τα burma ειναι παρα πολυ καλα παπούτσια. Στην αρχή θα σου φαίνονται λιγο σκληρά αλλα με λιγη περισσότερη χρήση θα στρώσουν και δεν θα θες να τα βγάζεις πίστεψε με.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 8:34 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Τα παπούτσια δεν φτιάχνωντε , οπότε πάμε για άλλα !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγετικά παπούτσια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 05, 2009 11:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλά μου φαίνονται απο την οθόνη

http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... 467813063a

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 06, 2009 7:01 am 
Άβαταρ μέλους

Πολύ ωραίο παπούτσι , δείχνει για πολύ ακριβότερο και ιδανικό για βουνό με το σωστό ύψος στην καβύλια ! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 10, 2009 12:16 am 
Άβαταρ μέλους

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΑΙΤ.ΕΓΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΒΕRΕΤTΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ .ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ ΒΑΖΟΥΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ.ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΑΙΤ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΙΣ ΕΠΩΝΥΜΕΣ ΜΑΡΚΕΣ
http://www.hobbi.gr/index.php?cPath=49_71

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 24, 2009 8:04 pm 

Έχει αγοράσει κανείς τα Beretta sholden και αν ναι είναι καλά?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 24, 2009 8:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Επειδη περσι ειχα ανοιξει 2 ζευγαρια σε 3 μηνες, εβγαλα το εξης συμπερασμα. Οποιος θελει παπουτσι για βουνο, περδικα,βραχο, πρεπει να παρει παπουτσι που δεν θα εχει καθολου ραφες στο μπροστινο μερος. Ραφες μονο απο τη μεση της πατουσας και πισω, και αυτες να ειναι ψηλα, οχι χαμηλα στη σολα και οσο λιγοτερες γινεται. Καλο ειναι και μπροστα στη μυτη, στα δαχτυλα, να ειναι ενυσχημενο. Στα βραχια πεφτει πολυ τριψιμο για να γατζωθεις, και ετσι κοβωνται οι ραφες. Οποτε το παπουτσι ανοιγει, παει περιπατο η στεγανοτητα,μπανουν αγανα και στο τελος μενεις με τη σολα στο χερι(για να μη πω τιποτα χειροτερο).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 12:39 am 
Άβαταρ μέλους

Meindl για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Ακριβά αλλά πολύ καλά.Τύπου cabelas κλπ δεν νομίζω οτι έχουν καμία σχέση με την γερμανική ποιότητα των meindl.Εχω διαλύσει 2 ζευγάρια μόνο τον Σεπτεβρη σε πετρώματα...
Προτιμήστε αυτά με το περιφερειακό καουτσούκ για έξτρα προστασία από βράχια κλπ.Εγώ πήρα τα vakuum και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Άψογη εφαρμογή και ποιότητα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 26, 2010 10:58 pm 
Άβαταρ μέλους

Λοιπον ειχα κανει μια αγορα πριν απο 6 χρονια τυχαια απο ενα ξαδερφο που εχει καταστημα με σκι , tecnika δεν τα ηξερα μου ειπε οτι τα παιρνουν πολλοι κυνηγοι τα πηρα εκανα ντιλ 7 σεζον παλικαρια χωρισ καμια περιπιιση μονο κανενα πλυσιμο στο πλυντηριο αλλα στη μπεκατσα και λιγο στην περδικα , μαζι ειχα παρει και κατι hi tec απο αλλου για καλοκαιρινα μια χαρα αλλα σε χορταρια εμπαζαν νερο τωρα παρεδοσαν πνευμα γιατι τα χρ/σα μονο στα βραχια σε εκπεδευτικα , και ψαχνω να βρω tecnika στην αθηνα και δε μπορω ξερει κανεις καποιο μαγαζι που να εχει? μην παω μακεδονια για μποτακια . δε με ενδιαφερει απο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ προτιμο να δοσω 20- 30 παραπανω και να τα παρω απο ελλαδα....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 26, 2010 11:41 pm 
Άβαταρ μέλους

αυτα πηρα εγω για φετος για ναδουμε θα την βγαλουν τη σεζον ? τα εβαλα καμια 10αρια φορες ωραιο και ελαφρυ αρβυλο απο 120 τα πηρα 90 μαρκα ακυ ιταλικα σολα vibram μεμβρανη gor tex και κατι τετοια...

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 6 από 13   [ 190 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: