Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 13   [ 190 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 07, 2008 5:56 pm 
Άβαταρ μέλους

ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 16, 2008 7:05 pm 
Άβαταρ μέλους

KUNIGOS έγραψε:
Καλησπέρα. Εχει κανεις δοκιμασει ή φοραει τα meindl burma pro ή meindl vakum gtx για να μου πει εντυπωσεις; Εχω καταλήξει σε ένα απο αυτά τα 2,θα ηθελα και την γνωμη σας ομως.

φιλε μου της meindl vakum gtx ειναι κορυφαια αρβυλα που κυκλοφορουν αυτην την εποχη στην αγορα.Μπορει να ειναι λιγο ακριβα αλλα για αρβυλα πιστεψε αξιζει να δωσεις καποια χρηματα παραπανω και να παρεις καλα παππουτσια,Αυτα τα παππουτσια τα εχουν μερικοι φιλοι μου ειναι παρα πολυ ικανοποιημενοι,σταλα νερο δεν περνουν εχουν πολυ καλη σολα,το καοτσουκ που εχουν γυρω γυρω τα κανουν πολυ αντοχες και δεν ξεκολαει ουτε σχιζεται.Η αποψη μου ειναι να τα αγορασεις και θα με θυμηθεις.
Φιλικα. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 16, 2008 7:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Scolopax Rusticola έγραψε:
KUNIGOS έγραψε:
Καλησπέρα. Εχει κανεις δοκιμασει ή φοραει τα meindl burma pro ή meindl vakum gtx για να μου πει εντυπωσεις; Εχω καταλήξει σε ένα απο αυτά τα 2,θα ηθελα και την γνωμη σας ομως.

φιλε μου της meindl vakum gtx ειναι κορυφαια αρβυλα που κυκλοφορουν αυτην την εποχη στην αγορα.Μπορει να ειναι λιγο ακριβα αλλα για αρβυλα πιστεψε αξιζει να δωσεις καποια χρηματα παραπανω και να παρεις καλα παππουτσια,Αυτα τα παππουτσια τα εχουν μερικοι φιλοι μου ειναι παρα πολυ ικανοποιημενοι,σταλα νερο δεν περνουν εχουν πολυ καλη σολα,το καοτσουκ που εχουν γυρω γυρω τα κανουν πολυ αντοχες και δεν ξεκολαει ουτε σχιζεται.Η αποψη μου ειναι να τα αγορασεις και θα με θυμηθεις.
ΑΠΟ ΒΑΡΟΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 16, 2008 7:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα παιδιά πηρα τα BURMA τελικά. Παρά πολύ καλό αρβύλο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ναι είναι λίγο βαρύ αλλά το συνηθίζεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 25, 2008 10:42 am 
Άβαταρ μέλους

καλημερα φιλοι μου,
ακουω απο καποιους συναδελφους για παπουτσια πχ οπως ειπε ο κωστης (μουσας) για gri sport κτλ,ερχομαι τωρα να ρωτησω σε τι εδαφη κυνηγατε ρε παιδια γιατι εγω τετιου τυπου και τετοιας τιμης αρβυλα τα χαλαω σε 2-3 κυνηγια ειδικα περδικας τα βγαζω αχρηστα.τα μονα που με εβγαλαν 2 χρονιες ηταν τα meindl τα burma και μια χρονια αυτα που πηρα περισυ της beretta σε πολυ καλη τιμη 120€.βεβαια ειναι και τα εδαφη που κυνηγαμε ειτε περδικα παω ειτε μπεκατσα παω κυνηγαω κατα 90% πετρα,για πειτε τη γνωμη σας να το συζητησουμε λιγο

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 25, 2008 11:21 am 
Άβαταρ μέλους

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ...ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ CABBELAS : ΔΥΟ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ COLUMBIA TITANIUM ΙCE DRAGON ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΤΙΜΗ 240 ΔΟΛΑΡΙΑ & ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ 60 !!!!!!!! ΔΟΛΑΡΙΑ..........
ΠΑΕΙ ΞΕΦΥΓΕ & ΑΥΤΟ.....
ΥΓ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΒΓΑΙΝΟΥ ΠΕΡΙ ΤΑ 125 ΕΥΡΩ (ισοτημια 1,25 ) ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ & ΕΔΩ ΤΑ ΕΧΟΥΝ 160 ΕΥΡΩ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 07, 2008 5:59 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΡΑΙΚΟΣ έγραψε:
Scolopax Rusticola έγραψε:
KUNIGOS έγραψε:

ΑΠΟ ΒΑΡΟΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ?

Den iparxei vari kai elafri arvila.Einai ola thema sinithias...twra pio sigkekrimena gia to sugkekrimeno pappoutsi sxetika elafri einai alla oute kai vari,antikeimenika diladi. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 25, 2009 5:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα συναδερφοι

θα μου επιτρεψετε λογω επαγγελματος

(πωλητης υλικων κατασκευης παπουτσιων δερματα , υφασματα κ.α.
στα εργοστασια που φτιαχνουν παπουτσια)

να πω την γνωμη μου για επιλογη παπουτσιου για κυνηγι

καταρχην φορουσα γαλοτσα αλλα επειδη δεν εχουν στηριξη γυριζε στις αποτομες κατηφορες ο αστραγαλος .

τελικα αγορασα και φοραω μονο ενα Meindl μποτακι Colorado (200 κατι ευρω)

(ακριβο αλλα οπως λενε οι Εγγλεζοι : αγοραζω ακριβα ποιοτικα πραγματα γιατι ειμαι φτωχος και δεν μπορω να αγοραζω συνεχεια φθηνα που φθιρονται πιο ευκολα )

επειτα απο μελετη της αγορας .

τα μποτακια ειναι πιο καταληλα γιατι δενουν και στον αστραγαλο εναντι της γαλοτσας.

το δερμα του Meindl Colorado ειναι μοσχαρι nubuck για επανωδερμα (με εσωτερικη αδιαβροχη μεμβρανη για αδιαβροχοποιηση)

και οχι suede (κρουτα )π.χ. βλεπε το πρασινο μποτακι στο ποστ του Aker Garmont .

(ελαφρυ το μποτακι απο suede λογο πιο ελαφριου δερματος γυρω στο 1.6mm παχους
οχι ανθεκτικο σε κλαρια γιατι σκιζεται γιατι ειναι φτιαγμενο απο την κατω στιβαδα δερματος δηλ την κρουτα .
τελειο το μποτακι απο σουετ για περπατητο τσιχλας πολυ ελαφρυ)

το Colorado π.χ. που ειναι απο μοσχαρι παχους 2.0-2.4mm

εχει χαρακιες μποστα απο κλαρια στο πυκνο και δεν επαθε τιποτα

εντελως αδιαβροχο .μετα απο τρια χρονια του εβαλα κερι για παπουτσια 10 euro να ποτισει λιγο το δερμα να ζωντανεψη .

(η μια διαφανη κρεμα παπουτσιων μπορεις να βαλεις )

σολα εχει θερμοελαστικη καουτσουκ της vibram .δεν μου εχει κοψει τακουνια .κραταει καλα

οτι σολα και να εχουν οποια μαρκα και να ειναι στα βραχια (περδικα ) θα κοψει λαστιχο απο κατω μετα απο καιρο .ειναι το υλικο τετοιο

απλα μποτακια με επωνυμη θερμοελαστκη σολα(π.χ. vibram )κρατα πιο πολυ γιατι περνουν test σε Ιταλικο οικο πιστοποιησης ποιοτητας

γενικα το ολο μυστικο ειναι η ποιοτητα του δερματος στην αντοχη ,

ΤΟ ΚΑΛΑΠΟΔΙ που εδωσε ο σχεδιαστης .για να εχει καλη εφαρμογη και ανεση

αμα ειναι σχεδιασμενο στην Ευρωπη σιγουρα η φορμα του ειναι καλυτερης εφαρμογης .

στην Κινα , Mπαγκλαντεζ που ψωνιζουν παπουτσια οι αλυσιδες των πολυκαταστηματων η του internet

δεν εχουν τοσο καλη σχεδιαση και στην εφαρμογη ειναι λιγο βαρκα .

επισης οι φοδρες τους εσωτερικα μυριζουν γιατι ειναι απο πολυαμιδιο υλικο υφασμα

επισης τα μποτακια που εδειξε ο φιλος Tommy στην photo ειναι nubuck δερμα

γιαυτο αντεξαν σαν παπουτσια

ετσι μπορειτε να διαλεξετε απο οποια Ευρωπαικη μαρκα θελετε χαμηλο μποτακι και νομιζω θα ειστε οκ .δεν ειναι απαραιτητο να ειναι Meindl

ολες τωρα εχουν αντιστοιχα μοντελα .

συμβουλη αγοραστε εκτος σεζον με μια καρτουλα με ατοκες δοσεις .κατεβαινουν οι τιμες με παζαρι

φιλικα

Δημητρης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 25, 2009 6:15 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα Δημήτρη μας λες και σ ευχαριστούμε.

Μία ερώτηση καινούργιο παπούτσι καλής εταιρείας αφόρετο δύο ετών πώς είναι να διαλυθούν και οι δύο σόλες με τρεις εξόδους , σαν να έσκασε το λάστιχο της σόλας και βγαίνουν ολόκληρα κομμάτια.
Στα υπ όψη ότι τα φόρεσα σε λάσπη πολύ και μετά τα άφησα ακαθάριστα για 5-6 ημέρες στο αυτοκίνητο , έξω αρκετά υπό το μηδέν και με μεγάλο παγετό αυτές τις νύκτες .
:?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 25, 2009 7:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιωργο
παλια δειγματιζα θερμοελαστικες σολες για παπουτσια κανονικα .και επισης σολες πολυουρεθανης .αναλογα τον κατασκευαστη και η ποιοτητα

απο τα λιγα που ξερω

εχω την γνωμη οτι η σολα δεν θα ηταν 100% αμιγες υλικο αλλα με προσμιξεις .

η μπορει σε τετοια περιπτωση να επαιξε ρολο πολυμερισμος του υλικου απο τα 2 χρονια .

η μπορει να μην ηταν θερμοελαστικη σολα

οι παραγωγοι παπουτσιων ποτε δεν κατασκευαζουν σολες .συνηθως αγοραζουν απο Ιταλια , Ισπανια , Πορτογαλια απο κατασκευαστες σολας

τελευταια λογο χαμηλης τιμης εαν η κατασκευη του παπουτσιου δεν εγινε Ευρωπη (ωστε να επαιξε ρολο στην ποιοτητα προμηθευτη σολας)

μπορει να ηταν η σολα οχι ευρωπαικη και το μονταρισμα Ευρωπη

κυνηγος περδικας απο νησι μου ελεγε καποτε οτι στα βραχια φευγουν κομματια απο τις σολες απο Αριστη φιρμα παπουτσιων

δεν εχω ξανακουσει σολες θερμοελαστικες απο ορειβατικο παπουτσι να σκανε και να φευγουν ετσι κομματια

μαλλον κατι απο αυτα που εγραψα παραπανω συνεβη στα μποτακια σου

φιλικα

Δημητρης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 25, 2009 7:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλος που έχει μικρό κατάστημα κυνηγετικών εδώ, είχε άρβυλο Μέϊντλ (Μπούρμα) στην βιτρίνα το καλοκαίρι (το 1 παπούτσι) και άλλαξε λίγο το χρώμα. Τα έδωσε σε φίλο σε πάρα πολύ καλή τιμή μια και δεν τον ενδιέφερε το χρώμα..
Σε ένα μόνο περδικοκυνήγι στα κατσάβραχα της Αμοργού, έγιναν οι σόλες κομμάτια.. Εάν δεν δέναμε τις ξεκολλημένες σόλες με σπάγγους γερά δεν θα κατέβαινε το βουνό στα πόδια του!! Ευτυχώς που πάντα έχουμε σπάγγο και τενεκεδάκι για να τραβάμε λίγο νερό από τα πηγάδια αν παραστεί μεγάλη ανάγκη..
Η αντιπροσωπεία δεν ήθελε να τα αλλάξει με τίποτα.. Το έκανε όμως μετά από απειλή οτι θα δημοσιευτούν οι φωτο που πήραμε με τα κινητά!!
Αντίθετα τα ίδια εγώ τα είχα 4 ολόκληρα χρόνια στα ξερονήσια.. Τα πέταξα φέτος γιατί γλυστράγανε πια!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 25, 2009 8:39 pm 
Kynigos έγραψε:
Αντίθετα τα ίδια εγώ τα είχα 4 ολόκληρα χρόνια στα ξερονήσια.. Τα πέταξα φέτος γιατί γλυστράγανε πια!!

Έχετε υπ' όψιν σας πως μπορείτε να στείλετε τα παπούτσια για ξανασόλιασμα/επισκευή στη Meidl, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 80ε και 2-3 μήνες.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης: Carrefour
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 25, 2009 10:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ έβαλα καινούργιες σόλες σε Lowa άρβυλα στο Carrefour με 30 ευρώ. Ο τεχνίτης είπε ότι οι ίδιες σόλες (Vibram) μπαίνουν σε όλα τα άρβυλα. Τα είχα χρησιμοποιήσει 4 κυνηγετικές περιόδους. Οι σόλες χάλασαν και οι 2 την ίδια μέρα (!!!), σε κυνήγι πέρδικας Οι δεύτερες σόλες μόλις έβγαλαν τη δεύτερη περίοδο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Carrefour
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 25, 2009 11:03 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κυροχρήστος Δημήτριος έγραψε:
Εγώ έβαλα καινούργιες σόλες σε Lowa άρβυλα στο Carrefour με 30 ευρώ. Ο τεχνίτης είπε ότι οι ίδιες σόλες (Vibram) μπαίνουν σε όλα τα άρβυλα. Τα είχα χρησιμοποιήσει 4 κυνηγετικές περιόδους. Οι σόλες χάλασαν και οι 2 την ίδια μέρα (!!!), σε κυνήγι πέρδικας Οι δεύτερες σόλες μόλις έβγαλαν τη δεύτερη περίοδο.

Δημήτρη με ενδιοαφέρει και μένα αυτό για να σώσω τα παπούτσια αφού το δέρμα είναι καινούργιο , μιλάς για το Carrefour στα Γιάννενα έτσι , και τώρα τα δοκίμασες σε βουνό και έιναι ΟΚ !
Ξέρει κανείς αν στην Αθήνα υπάρχει τεχνίτης που να κάνει την ίδια επιδιώρθωση και όχι μόνο στο
Carrefour και αν είανι στα νότια προάστια Βούλα , Γλυφάδα , Αργυρούπολη , Ηλιούπολη

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Carrefour
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 25, 2009 11:11 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Κυροχρήστος Δημήτριος έγραψε:

Δημήτρη με ενδιοαφέρει και μένα αυτό για να σώσω τα παπούτσια αφού το δέρμα είναι καινούργιο , μιλάς για το Carrefour στα Γιάννενα έτσι , και τώρα τα δοκίμασες σε βουνό και έιναι ΟΚ !
Ξέρει κανείς αν στην Αθήνα υπάρχει τεχνίτης που να κάνει την ίδια επιδιώρθωση και όχι μόνο στο
Carrefour και αν είανι στα νότια προάστια Βούλα , Γλυφάδα , Αργυρούπολη , Ηλιούπολη

Στου Αμαρουσίου το κατάστημα που πάω καμιά φορά στην κεντρική είσοδο είναι ο τεχνίτης.Λογικά σε όλη την αλυσίδα το ίδιο θα είναι.
Καταστήματα εδώ μόνο με το σήμα αυτό Εικόνα
http://www.carrefour.gr/gr/asp/storeview.asp?P=1&L=1

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 13   [ 190 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: