Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 8 από 10   [ 141 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λίγο περισσότερη σκέψη πάντα χρειάζεται !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2012 9:37 am 
Άβαταρ μέλους

To σημείωμα-κόλαφος του 77χρονου αυτόχειρα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2012 1:08 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

:!: :!: :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2012 1:39 pm 
Άβαταρ μέλους

ο υπουργος αμυνας ανακοινωσε με χαρα οτι πηραμε εντελως δωρεαν 50 αρματα αμπραμς ως βοηθεια
απο τους αμερικανους φιλους μας.ειμαι βεβαιος οτι εχει γεμισει το στομαχι και η τσεπη ολων μας!
ηταν οτι ακριβως χρειαζομασταν.και καθομαι εγω ο αχαριστος ο ελληνας και αναρωτιεμαι.ποιον θα προστατευουν στην λαρισσα αυτα τα αρματα?γιατι ηλθαν τωρα?γιατι ηταν ανακουφισμενος ο αβραμοπουλος? καχυποπτε ελληνα σου κανουν τετοια χρησιμα δωρα και εσυ εισαι αχαριστος!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2012 10:36 pm 
Άβαταρ μέλους

δεν ακουσες ομως οτι τα μεταφορικα ειναι δικα μας ,10 εκατομυρια ευρω,μας περισευουν

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 9:19 am 
Άβαταρ μέλους

Αυτή τη Σαρακοστή, μη σχολιάσεις κανέναν αρνητικά, μην κουτσομπολεύεις, μην κατακρίνεις.Μόνο καλά να μιλάς για όλους. Εξασκήσου σ’ αυτό το δύσκολο. Για να μπορείς να κοινωνάς. Νήστεψε όσο μπορείς από φαγητά, κι απ’ το χρόνο της τηλεόρασης. Αντί γι’ αυτό, διάβασε αρκετά βιβλία, κάνε προσευχή, πήγαινε Εκκλησία.

Αυτή τη Σαρακοστή μη χαζογελάς. Να χαμογελάς όμως!.. Κι αυτό το χαμόγελο, να βγαίνει με αγάπη, από καρδιά αθώα. Δε χρωστούν τίποτα οι διπλανοί σου να σε βλέπουν μες στη μελαγχολία και να ψυχοπλακώνονται, επειδή είναι Σαρακοστή. Είναι όμως μεγάλη ιεραποστολή να έχεις νόημα στη ζωή!

Αυτή τη Σαρακοστή, φτιάξε ένα μυστικό κήπο στην ψυχή σου. Να ’χεις κάποια πράματα που θα τα ξέρεις μόνο εσύ κι ο Θεός. Μυστικά. Μυστικά δάκρυα ευγνωμοσύνης, μετάνοιας ή χαράς, μυστικές προσευχές, μυστικές ελεημοσύνες, μυστική καλοσύνη. Για να ακούσεις το μπράβο, μόνο απ’ το Θεό και τους Αγγέλους Του. Για να μην ξέρουν οι άνθρωποι ότι προοδεύεις, για να μη ξεχωρίζεις εγωιστικά.

Αυτή τη Σαρακοστή ας πλησιάσουμε τον Έρωτα του Κυρίου. Η Σαρακοστή δεν είναι εποχή καθηκόντων, μα έρωτος. Ο Ιησούς, δεν είναι καθήκον, αγγαρεία, χρέος, συνήθεια, παράδοση, μα ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΕΡΩΤΑΣ. Μόνο έτσι θα αντέξεις τη νηστεία, θα ξέρεις το γιατί και το πώς των πράξεών σου, θα ζεις με νόημα και σκοπό και θα χαρείς τη Μ. Εβδομάδα και την Αγία Ανάσταση.

Μόνο ένας ερωτευμένος μπορεί να κάνει τρέλες, αγώνα, άσκηση, να πεινάσει, να αγρυπνήσει, να αγαπήσει, να ξεχάσει, να ξοδέψει, να χαρίσει, να συγχωρήσει, να πεθάνει. Ερωτεύσου Αυτόν που σ’ερωτεύτηκε πρώτος και σταυρώθηκε στο Γολγοθά.

Αυτή τη Σαρακοστή θέλω να τη θυμάμαι με αναμνήσεις δυνατές, γνήσιες, αυθεντικές. ’Oχι να μιλώ, μα να ζω. ’Oχι φαντασίες, μα εμπειρίες.

Αυτή τη Σαρακοστή θέλω να ζω στο εδώ και τώρα της πόλης μου, της σχολής μου, της δουλειάς μου, μα να έχω στην ψυχή μου ένα κλίμα, σαν αυτό που νιώθεις όταν περπατάς στα μονοπάτια της Ιερουσαλήμ.

Σα να περπατώ μαζί με τον Κύριο και τους Μαθητές Του, στην αγία Γη του 30μ.Χ.. Πορεία προς τα Ιεροσόλυμα, η φετινή μας Σαρακοστή.

Κάτι να κάνουμε αυτή τη Σαρακοστή!..

Να προχωράς στην αγάπη του Κυρίου.

Και να εύχεσαι. Και να εύχομαι.

Καλή Σαρακοστή. Καλή Ανάσταση!.

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 18, 2012 7:27 pm 

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 19, 2012 12:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

«Εξομολόγηση» Είμαι ένα ζαρκάδι.

Είμαι το αισθητήριο της θλίψης μέσα στο σύμπαν. Πρίν από πολύ πολύ καιρό Κά­ποιος εξόρισε στην γη ό,τι θλιβερό υπάρχει σε όλους τους κόσμους καί αυτό επιβλήθηκε στην καρδιά μου. Καί από τότε είμαι το αισθητήριο της θλίψης. Ζω με το να τρυγώ την θλίψη από όλα τα όντα και τα κτίσματα. Μόλις πού σιμώσω ένα όν, μου σταλάζει στην καρδιά καί από μια μαύρη σταγόνα θλίψης. Καί η μαύρη πάχνη της θλίψης, ωσάν μικρό ρυάκι, διατρέχει τίς φλέβες μου. Καί εκεί, στην καρδιά μου, τούτη η μαύρη πάχνη της θλίψης γί­νεται ωχρή καί μπλάβα.

... Θυμάμαι, νοσταλγώ: τούτη η γη ήταν κάποτε παρά­δεισος, καί εγώ ζαρκάδι παραδείσιο. Ω, θύμηση, να τρε­κλίζω, εκστατικό από την μια χαρά στην άλλη, από την μία αθανασία στην άλλη, από την μία αιωνιότητα στην άλλη!...Ενώ τώρα; Σκοτάδι σκεπάζει τα μάτια μου. Όποιο μονοπάτι κι αν πάρω, βρίσκω πηχτό σκοτάδι. Οι λογισμοί μου στάζουν δάκρυ. Καί τα αισθήματα μου βρί­θουν από θλίψεις. Όλο μου το είναι το έχει κυριέψει μια άσβεστη πυρκαγιά θλίψης. Τα πάντα μέσα μου φλέ­γονται απ' τον πόνο, όμως με τίποτα να αποκαούν. Κι εγώ, το δόλιο, ένα πράμα είμαι μονάχα: αιώνιο ολο­καύτωμα στον κοσμικό βωμό της θλίψης. Καί ο κοσμι­κός βωμός της θλίψης είναι η γη, ο τεφρός καί σκυ­θρωπός, ο χλωμός καί θολερός πλανήτης...

Η καρδιά μου είναι νησί απρόσιτο στον απέραντο ωκεανό της θλίψης. Απρόσιτο στην χαρά. 'Άραγε, κάθε καρδιά είναι ένα απρόσιτο νησί; Πείτε μου εσείς, πού έχετε καρδιά! Τί περιβάλλει τίς καρδιές σας; Την δική μου την περιβάλλουν τα ίδια τα βάραθρα καί η άβυσσος του ωκεανού. Και, διαρκώς, ποντίζεται μέσα τους. Τίποτε δεν μπορεί να την ανασύρει, να την κάνει να βγει από εκεί μέσα. Ό,τι κι αν βρεί να πιαστεί, αυτό είναι αρύ σαν το νερό. Γι' αυτό καί τα μάτια μου είναι θαμπά από το δάκρυ καί η καρδιά μου αφανισμένη απ' τον στεναγμό. Οί κόρες των ματιών μου είναι απο­σταμένες απ' τίς πολλές νυχτιές πού αντίκρισαν.

...Λαχταρώ να ξυπνήσω την καρδιά μου απ' τον λή­θαργο της θλίψης, όμως αυτή όλο και περισσότερο βου­λιάζει μέσα του. Φωνάζω στην σκιαγμένη καί κατα­τρεγμένη από τους φόβους του κόσμου τούτου ψυχή μου να επιστρέψει σ' εμένα, όμως εκείνη όλο καί πιο αδιά­φορη απομακρύνεται από εμένα, το θλιμμένο καί με­λαγχολικό. Είμαι ζαρκάδι. Αλλά πώς; Δεν ξέρω. Βλέπω, αλλά πώς, κι αυτό δεν το καταλαβαίνω. Ζω, όμως τί είναι η ζωή, δεν κατανοώ.

Αγαπώ, όμως τί είναι η αγά­πη, δεν νογάω. Υποφέρω, όμως πώς θεριεύει, αυξά­νει και μεστώνει μέσα μου ο πόνος, αυτό με τίποτα δεν το καταλαβαίνω. Γενικά καταλαβαίνω πολύ λίγα απ' αυτά πού είναι μέσα μου καί γύρω μου. Ή ζωή, ή αγάπη, το πάθημα, όλα τούτα είναι ευρύτερα, βαθύτερα καί απειρότερα απ' την γνώση, την αντίληψη καί την διάνοια μου. Κάποιος μ' έβαλε σε τούτον τον κόσμο καί έδωσε στο είναι μου λίγο νου, γι'αύτό καί λίγα κατα­λαβαίνω απ' τον κόσμο γύρω μου καί μέσα μου. Πάντα κάτι το απερινόητο, το παράξενο με πα­ρακολουθεί μέσα απ' όλα τα πράγματα, γι' αυτό καί φοβάμαι. Καί τα μεγάλα μάτια μου, μην είναι άραγε γι' αυτό μεγάλα, για να χωρέσουν το αχώρητο, να περιλάβουν το απερίληπτο, να ιδούν το ανείδωτο;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 21, 2012 5:27 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κι εγώ να σιγοψιθυρίζω τους στίχους...

Κι ο παροιμιώδης μέσος ανθρωπάκος,
κέρδος ποτέ μα από παθήματα χορτάτος,
που συνηθίζει στην κάθε βρωμιά,
αρκεί να έχει γεμάτο τον ντορβά
κι επαναστάσεις στ' όνειρά του αναζητεί,
τον έχω βαρεθεί.

Ο Χ και η Ψ άλλαξαν μυαλά έναντι 600 ευρώ...
http://toixo-toixo.blogspot.com/2012/04/600.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 01, 2012 10:50 am 
Άβαταρ μέλους

Η πέρδικα που λέγεται Ελλάδα !

http://www.gpeppas.gr/apopsis/31-5-2012.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 01, 2012 1:16 pm 
Άβαταρ μέλους

+1000000000000000000000000!!!!!!!!!!!!πεππα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2012 3:01 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Φωτογραφίες-σοκ: Ομαδικοί τάφοι για τους φτωχούς στις Η.Π.Α.

Εικόνα

Τριάντα νεκροί θάφτηκαν σε μαζικό τάφο προαστίου του Σικάγο την Τετάρτη, λόγω έλλειψης οικονομικής δυνατότητας για εξασφάλιση προσωπικού χώρου ταφής και κάλυψη εξόδων κηδείας όσο οι εν λόγω άνθρωποι βρίσκονταν εν ζωή. Μαζικοί τάφοι, αν και ως τώρα δημιουργούνταν κατά κύριο λόγο σε χώρες του τρίτου κόσμου, πλέον εμφανίζονται διαρκώς περισσότεροι και στις Η.Π.Α. ως απόρροια της οικονομικής κρίσης.

Τα άψυχα σώματα των τριάντα ανθρώπων μεταφέρθηκαν στο νεκροταφείο Homewood Memorial Gardens, 25 μίλια νοτιοδυτικά του Σικάγου, και, μάλιστα, στο ειδικό τμήμα που έχει δημιουργηθεί για όσους δεν έχουν τα χρήματα να εξασφαλίσουν στον εαυτό τους μια αξιοπρεπή τελετή κηδείας. Κατά τη διάρκεια της μαζικής ταφής, δεν παρευρέθηκαν καθόλου συγγενείς ή φιλικά πρόσωπα των νεκρών.
Η ύπαρξη του συγκεκριμένου τμήματος του κοιμητηρίου ήρθε στο φως της δημοσιότητας πέρυσι, πυροδοτώντας συζητήσεις για την ανάγκη αυστηρότερης νομοθεσίας που θα περιορίζει τις αυθαιρεσίες όσον αφορά στους τρόπους ταφής στα κοιμητήρια. Ωστόσο, η οξεία οικονομική κρίση έχει οδηγήσει στη διαρκή αύξηση άπορων πολιτών και οι κρατικές αρχές δεν έχουν υιοθετήσει τα απαραίτητα μέτρα που θα εξασφαλίζουν σε αυτούς έναν πιο ανθρώπινο τρόπο κήδευσης όταν φύγουν από τη ζωή.

Η ανακάλυψη των μαζικών τάφων για απόρους στο Homewood Memorial Gardens έγινε όταν παρατηρήθηκαν φέρετρα που είχαν θαφτεί στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο. Σε κάποιο σημείο του κοιμητηρίου, μάλιστα, είχαν ταφεί οκτώ νεκροί μαζί.

Παλαιότερα, για το ίδιο νεκροταφείο είχαν γίνει ήδη κατηγορίες ως προς τον τρόπο που θάβονταν οι νεκροί.

Ωστόσο, υπεύθυνοι του κοιμητηρίου, αξιωματούχοι της περιοχής, αλλά και ανώτεροι δικαστικοί επεσήμαναν ότι η μαζική ταφή εφαρμόζεται και σε άλλες πόλεις των Η.Π.Α., ακόμα και στη Νέα Υόρκη, για όσους, λόγω της οικονομικής κρίσης, δεν έχουν τη δυνατότητα να εξασφαλίσουν στον εαυτό τους μια αξιοπρεπή κηδεία.

Τέλος, σύμφωνα με στοιχεία, τα τελευταία χρόνια έχει σημειωθεί σε πολλές πόλεις των Η.Π.Α. σημαντική αύξηση και στις αποτεφρώσεις νεκρών, δεδομένου ότι είναι πολύ λιγότερο δαπανηρές συγκριτικά με τις παραδοσιακές κηδείες.

Περισσότερες φωτογραφίες της ντροπής του πολιτισμένου κόσμου του σήμερα εδώ http://www.theinsider.gr/index.php?opti ... &Itemid=79

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 08, 2012 11:00 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

:!: :!: :!: :!: :!: :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 29, 2012 8:10 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Τελειώνετε ρε κοπρίτες. Τραβάτε τη σκανδάλη!

απ’ όταν την πρωτοαντίκρυσα, πριν αρκετό καιρό, στο οπισθόφυλλο του βιβλίου “Η Σκιά της Σκιάς” (εκδ. Άγρας, 1996), ενός πολιτικο-αστυνομικού μυθιστορήματος του Πάκο Ιγκνάσιο Ταΐμπο ΙΙ, που η υπόθεσή του εκτυλίσσεται στο μετεπαναστατικό Μεξικό του ’22.
Ο εικονιζόμενος τύπος είναι ο Φορτίνο Σαμάνο, υπολοχαγός του Ζαπάτα, αγνώστων λοιπών στοιχείων πέραν του γεγονότος ότι...
αυτή η στιγμή είναι η τελευταία του! Σε λίγα δευτερόλεπτα εκτελέστηκε από τον Ομοσπονδιακό στρατό! Η φωτογραφία, που τραβήχτηκε από το φακό του Agustin Victor-Casasola το 1917, τον απεικονίζει να καπνίζει το τελευταίο πούρο του μπροστά ακριβώς από τον τοίχο της εκτέλεσης, ελάχιστα πριν ακουστεί το μοιραίο “Πυρ!“.
Από την πρώτη στιγμή που είδα τη φωτογραφία “κόλλησα”. Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ο τύπος με τη μάγκικη στάση αναμετριόταν εκείνη τη στιγμή με τον επικείμενο θάνατό του! Αυτό το ύφος του “έζησα όπως γούσταρα” και “παίξαμε και χάσαμε” μου έχει καρφωθεί στο μυαλό έκτοτε. Αναρωτιέμαι αν μπορεί ένας άνθρωπος σημερινός, “μεταμοντέρνος”, να συμβιβαστεί με το μοιραίο με τον τρόπο που το αποτύπωσε η φωτογραφία, μπροστά σε έναν από τους τόσους “τοίχους της Καισαριανής”, που σημάδεψαν με βαθύ κόκκινο την ιστορία του περασμένου αιώνα. Ο θάνατος, ακόμα και από γηρατειά, έχει εξοβελιστεί στις αποστειρωμένες αίθουσες των νοσοκομείων και στα δωματιάκια των οίκων ευγηρίας για να καμωνόμαστε σαν στρουθοκάμηλοι ότι δεν υπάρχει. Πόσο μάλλον ο θάνατος για έναν “Ζαπάτα”, για έναν σκοπό. Καθαρή ανοησία και οπισθοδρομική τρέλλα!
Αναρωτιέμαι, ο “πάντα ωραίος“, “πάντα νέος“, ο “να περνάς καλά” και “να είσαι ο εαυτός σου” τηλεοπτικός άνθρωπος που έχει κατακυριεύσει το πετσί μας, θα μπορούσε ποτέ να σταθεί μπροστά στην κάνη που θα του έπαιρνε τη ζωή, με τον τρόπο που στάθηκε αυτός ο Φορτίνο απ’ το Μεξικό, 90 χρόνια πριν; Αυτός ο άγνωστος μαγκίτης που φρόντισε να συγκεντρώσει όλη του την αγωνία για το αναπόφευκτο τέλος μόνο στον τρόπο που δάγκωνε το αγαπημένο του πούρο: “Τελειώνετε ρε κοπρίτες. Τραβάτε τη σκανδάλη!“…
(Κατανοώ απόλυτα τι “κόλλημα” έφαγε ο Θ. Παπακωνσταντίνου για να του αφιερώσει πέρυσι το τραγούδι “Σαμάνος”…)

http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.gr/2 ... _2031.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 14, 2012 7:01 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 25, 2012 12:51 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Έστω και λίγο καθυστερημένα 8)

Εικόνα

Της Παναγιάς τα μάτια.

Δέσποινα δες την πείνα μας, καλή μας Παναγία
και κάνε κάτι να χαρείς και γιά την ανεργία,
κι αφού είσαι Μεγαλόχαρη χάρισε και τα χρέη,
γιατί καίγετ' ο κώλος μας κι η χώρα καταρρέει.

Και ούτε κεριά ούτε τάματα μη περιμένεις φέτο,
σε πρόλαβε η τρόικα, πήρ' όλο το πακέτο
και οι άθλιοι δεν μας άφησαν ούτε ευρώ στην τσέπη.
Κι' έχω απορία, όλα αυτά ο Γιός Σου δεν τα βλέπει ?

Νά πάρει μιά βοϊ..........α όπως και τότε θέλω
που πήγαν οι εμπόροι στο ναό και τόκαναν μπουρδέλο
κι όπως με μιάς τους έδιωξε μέσα σε λίγη ώρα
να διώξει τώρα όλους αυτούς που ξεπουλάν τη χώρα.

Μα ξέχασα πως ο ναός ήτανε του μπαμπά Του
και κάποτε θα πέρναγε στο Ε-9 Του
ενώ από την πατρίδα μου τί έχει πιά να πάρει ?
Μονάχα ό,τι ρίχνουνε οι γέροι στο παγκάρι.

Γι' αυτό σου λέω Παναγιά, δεν περιμένω θαύματα
και πάλι μόνος του ο λαός θα γιατρευτεί απ' τα τραύματα.
Μα άμα μόνος γιατρευτεί, μην κάνεις τη βλακεία
κι έρθεις γι' αναμνηστική να βγείς φωτογραφία.

Να κλέψεις απ' τη δόξα του όπως χιλιάδες χρόνια
να σ' ευλογούν οι μόγγολοι, να προσκυνούν τα ψώνια.
Γιατί τότε είναι που ο λαός θα πάρει το φραγγέλιο
κι άμα το πάρει ο λαός, θα πέσει πολύ γέλιο.

Κι΄άμα στα λέω σήμερα που έχεις τη γιορτή Σου
είν΄που δεν έχω ούτε σεντς ν' ανάψω το κερί σου.
Και μη θαρρείς πως τελικά έχω μαζί σου κάτι,
παρόλο που το σόι Σου μας γύρισε την πλάτη.

Γιατί εγώ είμαι Έλληνας και από θεούς γνωρίζω
και έχω μάθει μόνος μου τη μοίρα μου να ορίζω.
Κι΄αν τους πιστούς σου ανέχομαι, μιά μόνο είν' η αιτία :
που ο δικός μου ο θεός είν' η Δημοκρατία.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 8 από 10   [ 141 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: