Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορές από το διαδίκτυο τα θετικά και τα αρνητικά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2007 9:36 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τυχόν εμπειρίες μας από αγορές κυνηγετικών και όχι μόνο ειδών από διευθύνσεις διαδικτυακών τόπων πώλησης η δημοπρασιών , είτε είναι θετικές , είτε είναι αρνητικές προς καλύτερη ενημέρωση όλων μας ! 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2007 9:39 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δημήτρης Μποζώνας έγραψε:
Επειδή οι δικοί μας έμποροι έχουν χάσει κάθε μέτρο στις τιμές θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα από έξω.
Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω σελίδα.

http://www.lcsupply.com/Product/Bird-Eq ... ries1.html

Γιωργος έγραψε:
Καλησπερα. Μετα απο 2 mail που εστειλα στην εταιρια (www.lcsupply.com) και δεν πηρα απαντηση, προσπαθησα να μπλοκαρω την παραγγελεια απο την τραπεζα. Οπως μου ειπαν ομως αυτο δεν ηταν δυνατον. Ετσι τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν εχουν παρει εγκριση ή κατι τετοιο - δεν καταλαβα ακριβως τον λογο. Εννοειται οτι η καρτα μου ειχε διαθεσιμο υπολοιπο και μαλιστα σχεδον το τριπλασιο ποσο απο αυτο που χρειαζοταν. Τελικα την ακυρωσα. Δεν θα επρεπε ομως να με ενημερωσουν για το προβλημα; Αυτοι οχι μονο δεν μου ειπαν τιποτα αλλα αδιαφορησαν και στα mail μου. Εντωμεταξυ η παραγγελια ειναι ακομα "in progress"!! Τωρα εχω παραγγειλει τον καταπελτη απο εδω: www.scottsdog.com. Η τιμη του ειναι 49$ και 17$ εξοδα αποστολης. Την επομενη μερα μου εστειλαν mail και μου ειπαν οτι τελικα τα εξοδα αποστολης ειναι 25-30$ και δεχτηκα. Τουλαχιστον οι ανθρωποι ενδιαφερθηκαν και 13$ δεν ειναι μεγαλη διαφορα. Οπως μου ειπαν σε δυο βδομαδες το πολυ θα τον εχω. Οταν τον παραλαβω με το καλο θα σας ενημερωσω.

Θοδωρη αν βρεις αυτο που ψαχνεις στο e-bay να το προτιμησεις. Εγω βρηκα καταπελτη με 30$ και κατι (σε δημοπρασια που ελειγε την επομενη μερα), αλλα δυστηχως δεν τον εστελναν στην Ελλαδα. Με το e-bay δεν εχεις προβληματα. Η εξυπηρετηση ειναι ταχυτατη σε οποιαδηποτε απορια.

Κατα τα αλλα με μια μικρη ερευνα θα βρειτε αρκετες σελιδες με οτιδηποτε χρειαζεσται σχετικα με κυνηγι - σκυλια και σε τιμες που δεν εχουν καμμια σχεση με τα ελληνικα δεδομενα. Και για να καταλαβετε στην τιμη που περνουμε εδω εναν ασυρματο καταπελτη απο εκει περνουμε δυο, μπορει και τρεις!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2007 3:34 am 

ΕΓΩ ΕΧΩ ΨΩΝΕΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ Ε-BAY Κ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΔΗΜΟΠΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΣΤΑ BYIT NOW ITEMS ΝΟΜΙΖΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ.Η ΔΗΜΟΠΡΑΣΕΙΕΣ ΝΟΜΙΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΕΣ,ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΙΤΕ Κ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΕΙΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2007 10:19 am 

Έχω μια απορία και όποιος φίλος γνωρίζει ας με διαφωτίσει:
Όταν κάνουμε αγορές από το εξωτερικό τα προϊόντα επιβαρύνονται με τελωνεία-φόρους κλπ ή πληρώνουμε την αξία+μεταφορικά που έχουμε συμφωνήσει;
Και ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος (και χωρίς προβλήματα τελωνείων κλπ) για παραγγελίες;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2007 12:49 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Γιάννης Ξηρογιάννης έγραψε:
Όταν κάνουμε αγορές από το εξωτερικό τα προϊόντα επιβαρύνονται με τελωνεία-φόρους κλπ ή πληρώνουμε την αξία+μεταφορικά που έχουμε συμφωνήσει;
Και ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος (και χωρίς προβλήματα τελωνείων κλπ) για παραγγελίες;

Κοίτα να δεις Γιάννη,
Τα πράγματα είναι λίγο μπλεγμένα με τα τελωνεία στην Ελλάδα, ειδικά από Αμερική και χώρες εκτός ΕΕ
Αν τα πράγματα είναι από Ευρωπαϊκή χώρα δεν πληρώνεις τίποτε μόνο τα έξοδα αποστολής .
Από άλλες χώρες τώρα τα πράγματα περιπλέκονται πολύ !
Αν στα στείλουν με Κουριερ , θέλουν εκτελωνισμό και στον κάνει το ίδιο το κούριερ αφού πρώτα σε ρωτήσει και σε χρεώνουν ανάλογα μέσα σε αυτό είναι και τυχόν χρέωση του τελωνείου σε ενημερώνουν πάντα λεπτομερώς όμως και μπορείς να αρνηθείς και να αναλάβεις μόνος σου τον εκτελωνισμό !
Αν στα στείλουν με το ταχυδρομείο είναι πιο εύκολο , όλα ανοίγονται και κοιτάνε , εδώ αν το ποσόν είναι κάτω από 100 περίπου δολάρια υπάρχει περίπτωση να μην χρεώσουν τίποτε δεν είναι σίγουρο όμως , αν είναι περισσότερο χρεώνουν κανονικά φόρο κλπ κλπ
Το καλύτερο είναι απευθείας με το τελωνείο για ερώτηση και να ξέρεις περίπου το συνολικό κόστος μιας αγοράς από πχ ΗΠΑ και αν τελικά σε συμφέρει !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2007 1:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Εμένα πριν δυο χρόνια περίπου που έκανα την αγορά του καταπέλτη από το
http://www.cabelas.com/ το δέμα ηρθε με το ταχυδρομείο και ανοίχτηκε.
Το αστείο είναι ότι στα χαρτιά που μου δώσανε λόγο άγνοιας προφανώς του υπαλλήλου
τον καταπέλτη τον χαρακτηρίζανε σαν σκαμνάκι

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2007 3:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Kωστα τι εννοεις ειναι μουφα οι δημοπρασιες του e-bay;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2007 5:21 pm 

gpeppas έγραψε:
Γιάννης Ξηρογιάννης έγραψε:

Κοίτα να δεις Γιάννη,
Τα πράγματα είναι λίγο μπλεγμένα με τα τελωνεία στην Ελλάδα, ειδικά από Αμερική και χώρες εκτός ΕΕ
Αν τα πράγματα είναι από Ευρωπαϊκή χώρα δεν πληρώνεις τίποτε μόνο τα έξοδα αποστολής .
Από άλλες χώρες τώρα τα πράγματα περιπλέκονται πολύ !
Αν στα στείλουν με Κουριερ , θέλουν εκτελωνισμό και στον κάνει το ίδιο το κούριερ αφού πρώτα σε ρωτήσει και σε χρεώνουν ανάλογα μέσα σε αυτό είναι και τυχόν χρέωση του τελωνείου σε ενημερώνουν πάντα λεπτομερώς όμως και μπορείς να αρνηθείς και να αναλάβεις μόνος σου τον εκτελωνισμό !
Αν στα στείλουν με το ταχυδρομείο είναι πιο εύκολο , όλα ανοίγονται και κοιτάνε , εδώ αν το ποσόν είναι κάτω από 100 περίπου δολάρια υπάρχει περίπτωση να μην χρεώσουν τίποτε δεν είναι σίγουρο όμως , αν είναι περισσότερο χρεώνουν κανονικά φόρο κλπ κλπ
Το καλύτερο είναι απευθείας με το τελωνείο για ερώτηση και να ξέρεις περίπου το συνολικό κόστος μιας αγοράς από πχ ΗΠΑ και αν τελικά σε συμφέρει !

...............................................................................................................................................................................................................................

Δηλαδή Γιώργο αν παραγγείλω ένα προϊόν απο Ευρωπαϊκή χώρα , αξίας πχ 400 Ε θα πληρώσω ακριβώς 400 Ε και καμμία άλλη επιβάρυνση;
Επίσης κάτι άλλο: Θέλω να αγοράσω από USA μιά πάπια για την Mossberg η οποία έχει το 1/3 της τιμής από εδώ και είναι σαφώς κάτω από 100 Ε...
Θα υπάρξει πρόβλημα λόγω του ότι αποτελεί μέρος όπλου;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2007 5:52 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ακριβώς Γιάννη 400 + μεταφορικά τα οποία είναι ανάλογα με τον τρόπο αποστολής εκτός και αν περιλαμβάνονται στα 400 και το λέει αυτό όμως !

Δεν το γνωρίζω αυτό είναι και θέμα τύχης , καλύτερα όμως με το ταχυδρομείο τα πράγματα είναι πιο εύκολα και ίσως λόγω της χαμηλής τιμής μην ασχοληθούν αφού δουν ότι δεν είναι κάτι παράνομο !
8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2007 6:23 pm 

ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΤΥΠΗΣΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑΤΗΝ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕΡΙΚΑ ΣΕΝΤΣ ΠΙΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ,ΙΣΩΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΑΝ.ΒΡΙΚΑ ΟΜΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ Κ ΣΕ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΧΩΡΙΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 18, 2007 11:08 am 
Άβαταρ μέλους

Να σας ενημερωσω οτι πριν λιγες μερες παρελαβα εναν χειροκινητο καταπελτη που τον ειχα παραγγειλει απο εδω: www.scottsdog.com. Μαζι με τα μεταφορικα πηγε γυρω στα 80 δολαρια. Τον παρελεβα απο το ταχυδρομιο και την συσκευασια δεν την ανοιξε κανεις για να δει τι ειχε μεσα. Νομιζω οτι αξιζει και με το παραπανω τα 80 δολαρια (60 ευρω περιπου).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 18, 2007 6:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Επειδή έχω κάνει πολές αγορές από το Cabelas.

Πάνω από 120 δολάρια συνολική αξία το σταματά για έλεγχο το τελωνείο και αναλόγως σε χαστουκίζει με το είδος που έχεις αγοράσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 18, 2007 7:42 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Γιωργος έγραψε:
Να σας ενημερωσω οτι πριν λιγες μερες παρελαβα εναν χειροκινητο καταπελτη που τον ειχα παραγγειλει απο εδω: www.scottsdog.com. Μαζι με τα μεταφορικα πηγε γυρω στα 80 δολαρια. Τον παρελεβα απο το ταχυδρομιο και την συσκευασια δεν την ανοιξε κανεις για να δει τι ειχε μεσα. Νομιζω οτι αξιζει και με το παραπανω τα 80 δολαρια (60 ευρω περιπου).

Καλορίζικος. :D
Πάντως αυτό ισχύει μόνο με αποστολή ταχυδρομείου με κουριερ , σε βάζουν για εκτελωνισμό από το ίδιο το κουριερ και πληρώνεις !
Πάντως είναι καλό που έχουν βάλει έστω αυτό το ποσό ελεύθερο !
Τον δοκίμασες τον καταπέλτη να μας πεις εντυπώσεις , είναι ο χειροκίνητος έτσι !
8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 19, 2007 1:55 pm 

Πριν λίγες μέρες παρέλαβα ένα σετ πάπιας-κοντάκι από USA για την Mossberg μου που είχε ταλαιπωρηθεί σε βαλτοκυνήγια....
Η τιμή του σετ απίστευτη: Μόνο 58 USD την στιγμή που στην Ελλάδα μόνο η πάπια κάνει 50 Ε.
Γιατί τόσο μεγάλες διαφορές; Μήπως μας περνάνε για ... Αμερικανάκια στην χώρα μας ;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 20, 2007 1:32 am 
Άβαταρ μέλους

Γιάννη από πια σελίδα τα παράγγειλες γιατί θέλω και εγώ μια πάπια για την
Franchi 612

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: