Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 27, 2010 8:53 am 
Άβαταρ μέλους

Η Ελλάδα συνεχίζει να μας εκπλήσσει !
Πολιτικός ομολόγησε ότι τα πήρε έστω σαν χορηγία τα είπε face του face στην εξεταστική επιτροπή της Βουλής και μετά έφυγε για χώρα του εξωτερικού ωραία και άνετα λέγοντας όταν με ξαναθελήσετε για κάτι ενημερώστε με !
ΡΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ
:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 27, 2010 4:47 pm 
Άβαταρ μέλους

ομολόγησε ότι τα πήρε γιατί η έρευνα ξεκίνησε από την Γερμανία.
Αν περιμέναμε την δική μας "δικαιοσύνη" να αποδώσει ευθύνες ........ζήσε Μάη μου να φάς......

Πόσοι όμως τα πήραν και δεν τους ξέρουμε καν
και αυτοί που τους ξέρουν (δημοσιογράφοι) τι κάνουν?

λέγαμε στα νιάτα μας (είμαι λίγο μεγάλος) "ευτυχώς που είμαστε Ελληνες"

Τώρα όμως στα 46 μου λέω "δυστυχώς είμαι έλληνας" και γράφω το έψιλον με μικρό αντί για κεφαλαίο γιατί έτσι αισθάνομαι

Στην υγεία των λαμόγιων και κρίμα στους υπόλοιπους εμάς

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 27, 2010 8:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Καποιοι λενε οταν ηρθε η δημοκρατια στην χωρα η Ελλαδα(εγω τοτε ημουνα3 χρονων) δεν χρωσταγε ουτε μια δραχμη, δηλαδη οι κυβερνησεις απο το 1974μεχρι το2010 φεσωσαν το κρατος και εμας φυσικα με 300δις ευρω που σημαινει 10δις το χρονο καθολου ασχημα για μια χωρα 10 εκατομυριων :wink: ,δυστηχως τα τελευταια 36χρονια καποιοια ΛΑΜΟΓΙΑ εκμεταλευομενοι το ονομα της Δημοκρατιας οχι απλα εγειναν πλουσιοι αλλα και τα δισεγγονα τους θα ζουνε 'ΒΑΣΙΛΙΚΑ' :evil: και δυστυχως αυτα τα λαμογια δεν ειναι μονο οι 300 εχουμε και τους 'ΑΥΛΙΚΟΥΣ'και απο ολα και ολους εχει ο 'ΜΠΑΞΕΣ' .Η προταση μου ΜΑΥΡΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ(οχι μονο πασοκ-νδ)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 27, 2010 9:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Πηγαίνοντας σήμερα στις 6 το πρωί για το μεροκάματο,
άκουγα στο ράδιο ότι ο «κύριος» για τον οποίο γίνεται λόγος τις τελευταίες μέρες,
έχει επενδύσει σε ¨φιλέτα γης¨ και διαμερίσματα μία ακίνητη περιουσία των 1.000.000 τετραγωνικών μέτρων!!
Σκέπτομαι, πόσο μιλημένη είναι η «εξεταστική επιτροπή» που αναλαμβάνει να εξιχνυάσει τα σκάνδαλα τους,
οι δικαστές που τους ανακρίνουν, οι 300 της Βουλής μας που τους προστατεύουν ψηφίζοντας νόμους βουλευτικής ασυλίας..
Για πόσο ακόμα θα παραμένουμε «ωραίες κοιμωμένες σταχτομπούτες»;;
Οι Υπηρέτες του λαού, δηλαδή οι βουλευτές μας, έγιναν τα «βασιλόπουλα» του Κράτους μας
που νοιάζονται να βολεύουν ως και τα δισέγγονά τους - το σόι τους - το χωριό τους και ό,τι αρπάξει ο κ*λ*ς τους..
Η αγαπημένη τους (δηλαδή η λαϊκή δύναμη που τους έχρισε «βασιλόπουλα»), κοιμόμαστε με τα τσαρούχια..

Και δεν μας νοιάζει πλέον ό,τι και αν γίνεται εις βάρος μας..
Εθιστήκαμε στα σκάνδαλα σαν τα πρεζόνια, που αν δεν έχουμε την δόση μας την καθημερινή,
αν δεν μαθαίνουμε και ένα νέο σκάνδαλο κάθε μέρα, κάτι μας λείπει για να συνεχίσουμε να νιώθουμε
ωραίοι ως έλληνες και ως οφειλέτες του Δ.Ν.Τ. ..

Ντρέπομαι που τους κουβαλώ στην πλάτη μου
και που θα τους φορτώσω και στην πλάτη των παιδιών μου κάποτε,
όλους αυτούς που με έφεραν σε αυτό το χάλι..

:oops: :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 27, 2010 11:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Ιππολύτη έγραψε:
Πηγαίνοντας σήμερα στις 6 το πρωί για το μεροκάματο,
άκουγα στο ράδιο ότι ο «κύριος» για τον οποίο γίνεται λόγος τις τελευταίες μέρες,
έχει επενδύσει σε ¨φιλέτα γης¨ και διαμερίσματα μία ακίνητη περιουσία των 1.000.000 τετραγωνικών μέτρων!!
Σκέπτομαι, πόσο μιλημένη είναι η «εξεταστική επιτροπή» που αναλαμβάνει να εξιχνυάσει τα σκάνδαλα τους,
οι δικαστές που τους ανακρίνουν, οι 300 της Βουλής μας που τους προστατεύουν ψηφίζοντας νόμους βουλευτικής ασυλίας..
Για πόσο ακόμα θα παραμένουμε «ωραίες κοιμωμένες σταχτομπούτες»;;
Οι Υπηρέτες του λαού, δηλαδή οι βουλευτές μας, έγιναν τα «βασιλόπουλα» του Κράτους μας
που νοιάζονται να βολεύουν ως και τα δισέγγονά τους - το σόι τους - το χωριό τους και ό,τι αρπάξει ο κ*λ*ς τους..
Η αγαπημένη τους (δηλαδή η λαϊκή δύναμη που τους έχρισε «βασιλόπουλα»), κοιμόμαστε με τα τσαρούχια..

Και δεν μας νοιάζει πλέον ό,τι και αν γίνεται εις βάρος μας..
Εθιστήκαμε στα σκάνδαλα σαν τα πρεζόνια, που αν δεν έχουμε την δόση μας την καθημερινή,
αν δεν μαθαίνουμε και ένα νέο σκάνδαλο κάθε μέρα, κάτι μας λείπει για να συνεχίσουμε να νιώθουμε
ωραίοι ως έλληνες και ως οφειλέτες του Δ.Ν.Τ. ..

Ντρέπομαι που τους κουβαλώ στην πλάτη μου
και που θα τους φορτώσω και στην πλάτη των παιδιών μου κάποτε,
όλους αυτούς που με έφεραν σε αυτό το χάλι..

:oops: :oops:

desmeysi olon ton peroysiakon toy mexri koymparoy kai...................................................pisa kai poupoula kai kata ta diabata......

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 28, 2010 9:23 am 
Άβαταρ μέλους

Το πιο ωραιο ειναι που γινετε η (θα) γινει προανακριτικη εξεταση για τα λαμογια, τους κλεφτες και οι δικαστες ειναι οι ιδιοι απο αλλα κοματα και παραταξεις

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 10, 2010 7:39 pm 
Άβαταρ μέλους

«Σε κατασχέσεις αντικειμένων και εκπλειστηριασμούς προκειμένου να πληρωθούν χρέη προς το Δημόσιο που ανέρχονται σε μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες ευρώ προβαίνει το τελευταίο διάστημα η εφορία, στην προσπάθεια να γεμίσουν τα δημόσια ταμεία. Παράλληλα, σύμφωνα με τα στοιχεία της Εθνικής Ομοσπονδίας Ενώσεων Προστασίας Πολιτών Καταναλωτών- Δανειοληπτών, στα δικαστήρια καταγράφεται αύξηση έως και 110% στις κατασχέσεις από τράπεζες.
«Oταν βρήκα το εξώδικο με το οποίο η ΔΟΥ Κορυδαλλού μου κοινοποιούσε πως έβγαζε σε πλειστηριασμό την κουρτίνα μου για αρχική οφειλή 147 ευρώ και με ποσό εκκίνησης του πλειστηριασμού τα 200 ευρώ, νόμιζα πως ήταν φάρσα. Στη συνέχεια διαπίστωσα δυστυχώς πως κάποιοι πράγματι εννοούσαν να μου κατάσχουν μια κουρτίνα και να την βγάλουν σε πλειστηριασμό», λέει στα «ΝΕΑ» η κ. Ελισάβετ Μ. (σ.σ. τα στοιχεία της στη διάθεση της εφημερίδας). Ένα σαλονάκι 31 ετών και δύο «συνομήλικες» πολυθρόνες ήταν το μοναδικό περιουσιακό του 70χρονου συνταξιούχου Γιάννη Κ. και της γυναίκας του, της κ. Ευμορφίας.
Οπως έμαθε στις 6 Μαΐου, η ΔΟΥ Νίκαιας έβγαλε στο σφυρί το «σαλονάκι αποτελούμενο από έναν καναπέ τετραθέσιο και δύο πολυθρόνες, μεταχειρισμένο, από ξύλο χρώματος καφέ, επενδυμένο με ύφασμα χρώματος καφέ, εκτιμηθέν σε 586,94 ευρώ, 2. μια τραπεζαρία αποτελούμενη από ένα τραπέζι στρογγυλό και έξι καρέκλες, άπαντα εκ ξύλου, επενδυμένες οι καρέκλες από ύφασμα χρώματος καφέ, μεταχειρισμένα, εκτιμηθέν αντί ευρώ 586,94».
(Απο τα ΝΕΑ)

ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ:Ποια δημοσίευση απο την παραπάνω περιγράφει καλύτερα τον τιτλο του θεματος ΄΄ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ΄΄!!!
Κυνηγάνε τους μικρούς και αφήνουν τα μέγαλα ψάρια που συνολικά χρώστανε εκατομύρια ευρώ!!!!Ο Χριστός και η Παναγία!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 11, 2010 6:29 pm 
Άβαταρ μέλους

stayros2093 έγραψε:
Το πιο ωραιο ειναι που γινετε η (θα) γινει προανακριτικη εξεταση για τα λαμογια, τους κλεφτες και οι δικαστες ειναι οι ιδιοι απο αλλα κοματα και παραταξεις

εγινε η πρώτη και βγάλανε 5 πορίσματα τα λαμόγια καλύπτοντας κάθε κλέφτη
μόνο την μαρίδα ίσως μας δώσουνε
τα χοντρά ψάρια δεν θα τα μάθουμε ποτέ γιατί οι δημοσιογράφοι είναι μεγαλύτεροι απατεώνες από τους πολιτικούς

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 16, 2010 4:21 pm 
Άβαταρ μέλους

P-COSTAS έγραψε:
stayros2093 έγραψε:

εγινε η πρώτη και βγάλανε 5 πορίσματα τα λαμόγια καλύπτοντας κάθε κλέφτη
μόνο την μαρίδα ίσως μας δώσουνε
τα χοντρά ψάρια δεν θα τα μάθουμε ποτέ γιατί οι δημοσιογράφοι είναι μεγαλύτεροι απατεώνες από τους πολιτικούς

Γειά σου,Ρ-ΚOSTAS. Θα δώσουν και μεγάλα ψάρια,θα δώσουν... Αν θέλει να φανεί αξιόπιστος ο κ.Πρωθυπουργός πρέπει να δώσει και μεγάλα.Αλλιώς ακόμη ένα χτύπημα για την αξιοπιστία των πολίτικων μας ταγών.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 2:09 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Εικόνα

Γράμμα- ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!

"Θα σας παρακαλούσα να το δημοσιεύσετε και να το προβάλετε όσο περισσότερο μπορείτε. Είναι το γράμμα ενος αδελφικού μου φίλου που σε λιγες μερες θα μπει στην φυλακή... Πάλεψε για πάνω από 10 χρόνια με τον καρκίνο στα οστά και τον κέρδισε, αλλά την κρατική αδικία δεν μπορεί να την κερδίσει και δεν δεχεται ούτε να πληρώσουμε για αυτόν οι φίλοι του. Τουλάχιστον ας γίνει για άλλη μια φορά γνωστό σε τι κράτος ζούμε ποιους τιμωρούν μπας και ξυπνήσουμε."

http://troktiko.blogspot.com/2010/06/bl ... _4559.html

Ο Γιώργος Αποστολόπουλος είναι κυνηγός και έχει το πολύ καλό μπλοκ ΔΕΛΤΑ ΕΒΡΟΥ http://evrodelta.blogspot.com/

ΑΙΝΗΣΙΟ ΔΕΛΤΑ: ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΩΡΡΑΪΣΜΟ, ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ, ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ ΣΤΟ ΔΕΛΤΑ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ ΕΒΡΟΥ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 23, 2010 2:04 am 
Άβαταρ μέλους

Μήπως γινόμαστε τελικά ομοσπονδία;

Σχέδιο Καλλικράτης: Φαινομενική πρόθεση, να λυθούν τα προβλήματα της περιφέρειας. Ποιοι είναι όμως οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν;

Χωρίζοντας διοικητικά την Ελλάδα σε 13 αυτοδιοικούμενα τμήματα αυξάνεται η ισχύς των εκλογικών ποσοστών των μειονοτήτων εκεί όπου αυτές υπάρχουν. Αν θεωρήσουμε δηλαδή ότι στη Θράκη έχουμε χ αριθμό αυτοαποκαλούμενων Τούρκων, αυτή η ποσότητα μεταφράζεται σε ένα μικρό ποσοστό επί του συνολικού Ελληνικού πληθυσμού με το παρόν σύστημα. Απομονώνοντας όμως διοικητικά τη Θράκη αυτό το ποσοστό γιγαντώνεται.

Βάσει της απογραφής του 2001 στη Θράκη έχουμε 86.000 Μουσουλμάνους τους οποίους η Ελληνική πολιτεία κάνει το άπαν για να τους χαρίσει στην Τουρκία. Επίσης κατά το 2001 έχουν απογραφεί 363.479 κάτοικοι στη Θράκη (αναλογία 1/4).

Αυτά όμως αφορούν τους αριθμούς του 2001. Μην ξεχνάμε ότι το 2011 είναι έτος απογραφής. Τι έχει μεσολαβήσει;

Έχουν Ελληνοποιηθεί χιλιάδες...........
μουσουλμάνοι λαθρομετανάστες τους οποίους και κατευθύνει το κράτος του Κολωνακίου μαζικά στις μουφτίες της Θράκης ασχέτως αν διαμένουν στην Αθήνα. Αυτά σε συνδυασμό με την υπογεννητικότητα των Ελλήνων θα οδηγήσουν σε μεγάλες και δυσάρεστες εκπλήξεις κατά την απογραφή του 2011.

Αντίστοιχες άτυπες μειονότητες έχουν δημιουργηθεί κατά τα τελευταία χρόνια τόσο στην Μακεδονία όσο και στην Ήπειρο με τις μετακινήσεις και τις Ελληνοποιήσεις Αλβανών που “ ντεμέκ” έχουν ενσωματωθεί στην Ελλάδα θαρρείς και είναι από την Αυστραλία και έχουν κόψει επαφή με την πραγματική τους πατρίδα.

Έτσι οδηγούμαστε σε διάσπαρτες μειονότητες αλλοεθνών σε όλη την Ελλάδα που σε συνδυασμό με το σχέδιο Καλλικράτης θα μπορούν να εκλέξουν τον επαυξημένων αρμοδιοτήτων νέου τύπου περιφερειάρχη.

Εδώ έρχεται η Θεωρία της αυτοδιάθεσης των λαών που ως δούρειος ίππος θα λειτουργήσει στα Καλλικρατικά κρατίδια. Μπορεί ποτέ μια Ελληνοποιημένη Αλβανική μειονοτική κοινωνία να μην μπορέσει να εκλέξει Αλβανό περιφερειάρχη; Μπορεί ποτέ μια Ελληνοποιημένη (ή μάλλον Τουρκοποιημένη) μουσουλμανική μειονοτική κοινωνία να μην μπορέσει να εκλέξει δικό της περιφερειάρχη στην Θράκη;

Δεν έχει όμως καμία σημασία το αποτέλεσμα. Σημασία έχει η καταγραφή του ποσοστού των επιθυμούντων την ανεξαρτητοποίηση, οι οποίοι τεχνηέντως θα αυξάνονται διαρκώς και θα προβάλουν την καταπίεση τους από την Ελληνική πολιτεία. Ενός μάλιστα ποσοστού που όπως είπαμε ενώ πανελλαδικά θα φαίνεται μικρό, Καλλικρατικά όμως θα είναι ισχυρό.

Τα ποσοστά αυτά θα αυξάνονται και από τις αντιδράσεις κάποιων θερμοκέφαλων Ελλήνων, που καταπιεσμένοι από την αδικία του Αθηνοκεντρισμού, θα πιστέψουν στην ανάγκη αυτονόμησης της περιοχής τους. Σε αυτό το αποτέλεσμα θα οδηγήσουν αδικίες σε όλο το φάσμα της κοινωνικής ζωής αλλά κυρίως στον αθλητισμό όπου μπορεί να καλλιεργηθεί συμπεριφορά όχλου. Έτσι λοιπόν η άδικη σφυρίχτρα στα παιχνίδια του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού δεν είναι απλά άδικη αλλά και αντεθνική αφού ενισχύει αυτό το συναίσθημα της καταπίεσης.

Εξάλλου πάντα θα βρίσκονται «καλοθελητές» που διασπείρουν το διχασμό, καλοθελητές είτε αριστεροί είτε δεξιοί.

Μπορεί επομένως η ομοσπονδοποίηση της Ελλάδας να είναι ένα ωραίο όνειρο για κάποιους αλλά στην ουσία είναι ο δούρειος ίππος του διαμελισμού της πατρίδας αφού δεν συμβαίνει μόνη της αλλά ακολουθεί μια σειρά από γεγονότα που νομοτελειακά ενισχύουν τα αποσχιστικά ρεύματα. Φυσικά οι ενέργειες ενίσχυσης αυτών των ρευμάτων δεν έχουν ολοκληρωθεί από την μεριά της κυβέρνησης. Ενισχύει διαρκώς τη δημιουργία πολυεθνικού μωσαϊκού στην Ελλάδα με κινήσεις προς χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ.

Σε όλους αυτούς τους κινδύνους η κυβέρνηση απαντά με ένα συγκεντρωτισμό στην άσκηση της εξουσίας που κορυφώνεται με την ανάληψη του ρόλου του Υπουργού Εξωτερικών από τον ίδιο τον πρωθυπουργό. Γιατί; Τι φοβάται ο κος Παπανδρέου και δεν δίνει το υπουργείο σε κάποιον συνεργάτη του;

Όταν βέβαια το σχέδιο ολοκληρωθεί, το παγκόσμιο σύστημα ξαφνικά θα ενισχύσει τις ακροδεξιές οργανώσεις και κόμματα ώστε να ενισχύονται οι προστριβές των πληθυσμών και άρα και τα αποσχιστικά ρεύματα.

Όλοι στο παιχνίδι και ο Ελληνικός λαός στην άγνοια.

Από άρθρο του: Στράβων Αμασεύς
http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/06 ... _7827.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 01, 2010 3:24 pm 
Άβαταρ μέλους

" Ντροπή και αίσχος για το κατάντημά σας!"

"Είμαι δημόσιος υπάλληλος. Μετά τα όσα ξαφνικά δεινά μας ανακοινώνονται κάθε μέρα από την κυβέρνηση σχετικά με τους «παχυλούς» μισθούς που παίρνουμε ερχόμαστε αντιμέτωποι και με περικοπές σε θέματα κάλυψης υγείας.
Το Υπουργείο υγείας με πρόσφατη εγκύκλιό του κόβει την κάλυψη από...
ορισμένες εξετάσεις του θυρεοειδούς. Συγκεκριμένα κόβονται: ο υπέρηχος θυρεοειδούς, οι αιματολογικές εξετάσεις για τα αντισώματα, και οι ελεύθερες fT3 και fT4 . Δεν μπόρεσα να καταλάβω το σκεπτικό τους. Οι γιατροί δηλαδή είναι ηλίθιοι που τις ζητάνε σε μερικές περιπτώσεις ασθενών; Δεν νομίζω. Απλά την κυβέρνηση και συγκεκριμένα την κα Ξενογιανακοπούλου δεν την ενδιαφέρουν οι ασθενείς αυτοί.
Όσοι έχουν δηλαδή το συγκεκριμένο πρόβλημα και πρέπει να κάνουν περιοδικά (ετησίως τον υπέρηχο και σε μικρότερα διαστήματα τις αιματολογικές) τις παραπάνω εξετάσεις, πλέον πρέπει να βγάλουν από το «γεμάτο» πορτοφόλι τους και να πάνε σε ιδιωτικά ιδρύματα να κάνουν τις εξετάσεις. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.
Θα ήθελα να ρωτήσω την κα Υπουργό αν η ίδια ή μέλος της οικογενείας της έχει ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα υγείας και με ποιο τρόπο το αντιμετωπίζει; Όταν πρέπει να κάνει εξετάσεις πού πάει και τις κάνει; Κλείνει ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο και πάει μετά από 6 και 8 μήνες, της κάνουν τη χάρη και πάει εκτός σειράς επειδή είναι το big boss, πάει σε ιδιωτική κλινική και στερείται από το «πενιχρό» βουλευτικό και υπουργικό εισόδημα; Τι από όλα αυτά συμβαίνει; Ας μας απαντήσει δημόσια! Παιδί του λαού είναι κι αυτή. Κι επίσης θα ήθελα να τη ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν δεν θέλει το υπουργείο να εγκρίνει τις εξετάσεις αυτές σε μένα και τους οικείους μου, μήπως μπορεί να μου δώσει πίσω τα λεφτά που μου κρατάει από το μισθό μου για να πάω να τις κάνω ιδιωτικά; Εξάλλου είναι δικαίωμα των πολιτών να μην πληρώνουν μια υπηρεσία στο κράτος αν δεν μένω ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες αυτές.
Παρακαλώ την Υπουργό Υγείας να απαντήσει δημόσια στο θέμα μου."
Απο τροκτικο.
http://troktiko.blogspot.com/2010/07/bl ... _6842.html

ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ: Βρε,αυτή η οικονομική κρίση τι κάνει.... Όλα με την δικαιολογία της οικονομικής κρίσης. Τι να σου πει φίλε μου η Υπουργός. Την δική της την οικογένεια την πηγαίνει σε ιδιωτικά νοσοκομεία.Δεν νομίζω με τα 6.500 Ευρώ μισθό να έχει πρόβλημα.....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 07, 2010 12:17 am 
Άβαταρ μέλους

:D Πάντα επίκαιρος ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος.. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 11, 2010 1:39 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Δεν διαπρέπουν οι απόγονοι του Λεωνίδα αλλά του Εφιάλτη και του Νενέκου

Συνέντευξη του Σαράντου Καργάκου στον Αποστόλη Ζώη

«Για το τίποτε δεν έχω να πω τίποτε. Αυτό το τίποτε συγκροτείται από κάποια κομματικά ή οικογενειακά φέουδα. Αλλά, όταν μοιράζεις το τίποτε, εισπράττεις ένα τίποτε. Έχουμε μια τιποτένια πολιτική, διότι εξαιτίας κυρίως του τηλεοπτικού και ραδιοφωνικού εκμαυλισμού εδώ και καιρό συγκροτούμε ένα σύνολο χαυνοπολιτών, δηλαδή κεχηναίων και χασκόντων πολιτών». Αυτά δηλώνει σήμερα στην ΕΡΕΥΝΑ ο γνωστός ιστορικός, φιλόλογος και συγγραφέας κ. Σαράντος Καργάκος, χειμαρρώδης στο λόγο του και κατασταλαγμένος στις σκέψεις του.
Λάτρης του πολυτονικού συστήματος και της αρχαίας γλώσσας, ενώ οι απαντήσεις που δίνει είναι γραμμένες στο πολυτονικό, όπως όλα τα βιβλία και τα άρθρα του.

- Ποια είναι τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα της ελληνικής κοινωνίας σήμερα, ποια είναι η προσωπικότητά της και οι αρχές οι οποίες τη διέπουν; Εκτιμάτε ότι η ελληνική κοινωνία δεν έχει πρόσωπο;
«Το μόνο δροσερό που αισθάνθηκα τον τελευταίο καιρό ήσαν οι πρώτες σταγόνες της βροχής, που, όταν έγιναν βροχή, καθάρισαν κάπως τον εξωτερικό μας ρύπο. Για ποια ελληνική κοινωνία μιλάτε; Αυτό το πληθυσμιακό αμάρευμα (=κατακάθι) δεν είναι κοινωνία , είναι α-κοινωνία. Με ποιον ή με τι κοινωνούμε; Το τι είμαστε, το έχει προσδιορίσει προφητικά και χλευαστικά ο Ηράκλειτος: «Σάρμα εική κεχυμένον ο κάλλιστος κόσμος μας» (=Σκουπίδια άτακτα χυμένα ο ωραιότατος κόσμος μας)! Στο μόνο που διακρινόμαστε είναι η παραγωγή και η έκθεση σκουπιδιών. Δημιουργούμε – όντας σκουπίδια της ιστορίας – τον «Πολιτισμό των Σκουπιδιών». Ας μη μιλάμε πια για πρόσωπο. Όπως συχνά έχω γράψει, είμαστε μια απρόσωπη έκφραση προσωπικότητας. Δεν έχουμε πρόσωπο και γι’ αυτό, όπως έλεγε ο λαός, όταν ήταν λαός κι όχι πολτός, «δεν βλέπουμε Θεού… πρόσωπο»!

- Δομικοί κοινωνικοί θεσμοί της χώρας μας όπως φερ΄ ειπείν η παιδεία, η πολιτεία, η δικαιοσύνη, η εκκλησία και άλλα απαξιώνονται τόσο πολύ από τους ίδιους τους πολίτες… Μήπως αυτό είναι επικίνδυνο;
“Οι θεσμοί, για να είναι θεσμοί, πρέπει να είναι δεσμοί, όχι με την έννοια της αλυσίδας. Πρέπει να μας δένουν με κάτι (π.χ. με μια πίστη σε μια αξία) αναμεταξύ μας. Οι θεσμοί έχουν παραλύσει. Έχουν αυτοδιαλυθεί. Ουσιαστικά οι φορείς τους έχουν αυτοπαραιτηθεί. Η παρουσία τους είναι προσχηματική και… μισθολογική. Ένα παράδειγμα: η τήρηση των νόμων στην Ελλάδα είναι προαιρετική. Ποιος μεγάλος κλέφτης μπήκε φυλακή; Κι αν μπήκε, σε πόσο χρόνο βγήκε; Ασφαλώς κι είναι επικίνδυνη η απαξίωση των θεσμών εκ μέρους των πολιτών. Αλλά κατά πόσον οι κατά ταυτότητα Έλληνες είναι πολίτες; Είναι ιδιώτες και, όπως, εννοούσε τη λέξη ο Περικλής και όπως εννοούν τη λέξη idiot οι ξένοι. Δεν έχουμε αίσθημα πατρίδας, για να έχουμε σοβαρούς θεσμούς και σοβαρή πίστη στους θεσμούς. Τα όρια της πατρίδας μου είναι τα όρια της… τσέπης μου”.

- Τι έχετε να πείτε για την απαξίωση της πολιτικής και των εκπροσώπων της;
“Για το τίποτε δεν έχω να πω τίποτε. Αυτό το τίποτε συγκροτείται από κάποια κομματικά ή οικογενειακά φέουδα. Αλλά, όταν μοιράζεις το τίποτε, εισπράττεις ένα τίποτε. Έχουμε μια τιποτένια πολιτική, διότι εξαιτίας κυρίως του τηλεοπτικού και ραδιοφωνικού εκμαυλισμού εδώ και καιρό συγκροτούμε ένα σύνολο χαυνοπολιτών, δηλαδή κεχηναίων και χασκόντων πολιτών”.

- Ποιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας μας, το οποίο θα μπορούσε ίσως να θεωρηθεί η βασική αιτία της γενικότερης και κοινώς αναγνωριζόμενης κοινωνικής παθογένειας σήμερα και ποια η προτεινόμενη λύση του;
“Υπό άλλες συνθήκες θα σας έλεγα ότι είναι η «απαιδία», όπως τη λέγει ο Πολύβιος. Η υπογεννητικότητα. Διότι οι αρχοντοχωριάτες (με δανεικά παρακαλώ!), κατά ταυτότητα Έλληνες, προτιμούν ν’ ανατρέφουν σκυλιά και όχι παιδιά. Αν ήμουν υποκριτής θα σας έλεγα ότι είναι η φερόμενη (έτσι δε λέμε τώρα;) οικονομική κρίση. Αλλά μια κρίση δεν κάνει κακό. Η ακρισία, που μας έδερνε τόσον καιρό, ήταν το μεγάλο κακό. Η κρίση μπορεί να μας κάνει καλό: να «μάσουμε» όχι μόνο τα λεφτά αλλά κυρίως τα… μυαλά μας. Την μόνη λύση που εδώ και δύο χρόνια προτείνω με την αρθρογραφία μου είναι η προτροπή του Σεπτιμίου Σεβήρου: Laboremus (=ας εργαζόμαστε) και όχι το… ξαπλαρέμους”.

- Προσφέρεται σήμερα παιδεία από το κράτος; Ή προσφέρεται κακοπαιδεία, υποπαιδεία και υπνοπαιδεία;
“Δεν υπάρχει κράτος, υπάρχει ακράτεια. Το φερόμενο ως κράτος είναι ένας φορομπηχτικός μηχανισμός κι ένας τεράστιος εσμός παρασίτων. Συνεπώς, αυτό που προσφέρεται σαν παιδεία είναι μια παρασιτική λειτουργία. Τους τίτλους «κακοπαιδεία», «υποπαιδεία», «υπνοπαιδεία» χρησιμοποιώ εδώ και μια τριακονταετία. Τα βιβλία μου «Αλαλία» και «Αλεξία» και το πρόσφατα εκδοθέν από τον «Αρμό», «Ελληνική παιδεία: Ένας νεκρός με… μέλλον», ξέρω ότι ενόχλησαν πολλούς. Αλλά αυτό νομίζω ότι είναι η αποστολή του πνευματικού ανθρώπου: να γίνεται σωκρατικός οίστρος, έστω κι αν το βραβείο με το οποίο θα τιμηθεί είναι το… κώνειον!”.

- Πως πρέπει να σταθεί η Ελλάδα απέναντι στην πρόκληση της εποχής μας; Πως μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο;
“Η Ελλάς, ως έννοια πνευματική και ηθική, ναι, οι φερόμενοι τώρα ως Έλληνες όχι. Εκτός πια κι αν επιτραπεί στην Ελλάδα να επιστρέψει στον τόπο της. Το να λες πως είσαι Έλληνας σήμερα στην Ελλάδα κάνει κακό στην υγεία και στη σταδιοδρομία. Δεν διαπρέπουν οι απόγονοι του Λεωνίδα αλλά του Εφιάλτη και του Νενέκου. Ωστόσο, η ανθρωπότητα που διαρκώς βουλιάζει μέσα στο τέλμα μιας προόδου που δίνει την αίσθηση και το άρωμα του βόθρου, θα αισθανθεί κάποια στιγμή την ανάγκη μιας υγιούς αναπνοής. Όπως τα χρόνια της Αναγεννήσεως (αλλά και μετά) ιδανικό πρότυπο έγινε ο Έλληνας Άνθρωπος, το ίδιο θα συμβεί και στα προσεχή χρόνια. Θα ξαναρχίσει διεθνώς (στην Κίνα άρχισε πυρετωδώς) η σπουδή της αρχαίας μας γλώσσας, που, όπως έγραψε παλιά ο Wilhelm Schultze, είναι «η ανώτερη εκδήλωση του ανθρώπινου γλωσσοπλαστικού δαιμονίου» (Höchste Manifestation des sprachbildendem Menschengreistes). Τότε υπάρχει ελπίδα να υψωθεί και τούτος ο ασπόνδυλος, σαν μαλάκιο λαός, σε έθνος. Διότι, όπως σωστά λένε οι Γερμανοί, που μας φόρεσαν το καπίστρι της «Τρόικας», το έθνος είναι η γλώσσα (“Die Nation ist die Sprache”). Η κατάπτωσή μας άρχισε από την κατάπτωση της γλώσσας μας. Έτσι εγίναμε, όπως λέει ο Μακρυγιάννης, «παλιόψαθα των Εθνών». Αλλ’ αν θαύματα γίνονταν και στο παρελθόν, γιατί να μη γίνουν και στο μέλλον; Οι πραγματικά θρησκεύοντες προσδοκούν «ανάστασιν νεκρών». Εγώ, πιο ολιγαρκής, προσδοκώ την ανάσταση του φιλοτίμου μας. Κι αν είναι να πεθαίνουμε, να πεθαίνουμε για ένα φιλότιμο… Άμποτες!”.

http://e-parembasis.blogspot.com/2010/1 ... st_11.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 13, 2010 5:46 pm 
Άβαταρ μέλους

22 ατάκες για την κρίση

1. "Όσο πιο υψηλά τα επιδόματα, τόσο περισσότεροι οι άνεργοι" λέει ο Κύπριος νομπελίστας. Το πρόβλημα όμως δεν είναι στο επίδομα ανεργίας, αλλά στο επίδομα εργασίας.

2. Δεν κινδυνεύουμε να χρεωκοπήσουμε πια. Κινδυνεύουμε να σωθούμε.
3. Με την επιμήκυνση χρέους, δεν ξέρουμε ποιο είναι χειρότερο . Η επιμήκυνση ή το χρέος;
4. Η λύση στο πρόβλημα της χώρας είναι, αντί να ψηφίζουμε κυβέρνηση, να ψηφίζουμε αντιπολίτευση.

5. Η κρίση αύξησε τον αριθμό των πιστών. Σταυροκοπιούνται οταν βλέπουν τις τιμές. Μερικοί ανάβουν και κεράκια όταν πάνε στα σούπερ μάρκετ και προσκυνάνε τα ράφια.
6. Και ένας υποψήφιος να υπήρχε στις εκλογές, στην Ελλάδα θα ψηφίζαμε τον χειρότερο.
7. Μετά τις αυξήσεις τις ΔΕΗ χθες το βράδυ μπήκαν διαρρήκτες στο σπίτι μου και μου έκλεψαν 10 κιλοβάτ.
8.Προλετάριοι, όλου του κόσμου...χρεωθείτε.
9. Σταματήστε τη γη, να κάτέβω να πληρώσω τις δόσεις.
10. Ο δρόμος για την χρεωκοπία είναι στρωμένος με τις καλύτερες προσθέσεις.
11 Παπανδρέου: Λεφτά σε μουά.
12. Δεν με πειράζει που τα φάγαμε μαζί με τον Πάγκαλο. Με πειράζει που το επιδόρπιο το έφαγε
μόνος του.
13. Πάω να κλέψω το κράτος. Ειναι σαν να θέλω να ζήσω περισσότερο από τον νεκροθάπτη μου.
14. Οταν μας έδειχναν το χρέος, εμείς κοιτάζαμε το δάχτυλο.
15. Χρεωκοπία ή θάνατος!
16. Πέθανε και άσε τους άλλους να ζήσουν.
17. Πιστεύω σην μετά χρεωκοπία ζωή.
18. Μόνο στην Ελλάδα έχουμε πενταπλασιάσει το χάος.
19. Δούλευε το κεφάλι του Πάγκαλου χθες το βράδυ και οι γείτονες κάλεσαν την αστυνομία για παραβίαση της κοινής ησυχίας.
20. Το χειρότερο πράγμα στην κρίση είναι ότι η πλύση εγκεφάλου γίνεται από τον Μανόλη Καψή.
21. Τελικά ο Ντοστογιέφκι έβλεπε μπροστά.
22. Η βλακεία στα παράθυρα είναι αήττητη. Το μόνο που μπορεί να την σταματήσει είναι οι διαφημίσεις.

http://pamelouketo.blogspot.com/2010/10 ... iners.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: