Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 32 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΜΕΧΡΙ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 12:53 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΝΟΙΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ,ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΙΜΟΣ . Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ.
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΕΡΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΑΡΑΜΑ (Π.Χ. 200 ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ :shock: :shock: :shock: ),ΣΚΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΦΕΡΜΑΡΑΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΑ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ .
ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕΤΑ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ....
ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ , ΑΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΧΩ 1-2 ΣΚΥΛΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΑΠΕΙΡΑ ΠΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ? ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΙΑΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ?
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΤΑ 2-3-4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ (ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ), ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ,ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΟΝΑΧΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΝΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ....
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΙΚΗ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΣΚΥΛΟΥ (ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΛΠΑΖΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΤΟΥ).
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ? ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ Η ΘΑ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΕΙΡΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ?
ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΑΡΝΟΥΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ. ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΔΕΙΞΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ (ΦΕΡΜΑ - ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ, ΕΡΕΥΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΤ ) ΜΕΧΡΙ 12 ΜΗΝΩΝ , ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΤΟΥ .(ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ? :shock:)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΧΡΙ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 1:19 pm 
Άβαταρ μέλους

στο καθε κουταβι που θα πεσει στα χερια μου κοιταζω τον χαρακτηρα του τα προτερηματα του και τα ελατωματα του και αναλογα του συμπεριφερομαι παντα με καλο αλλα επιτακτικο τροπο για να καταλαβει ποιος ειναι το αφεντικο.προσπαθω να δεθω και να συνεργαζομαι μαζι του με το δικο του μυαλο.τωρα βασει της πειρας μου με τα σκυλια υπαρχουν σκυλια που δειχνουν πολυ καλα στοιχεια απο 8 μηνων με διακειμανσεις μετεποιτα ειτε απο λαθη δικα μας ειτε απο το πολυ τους παθος και χρειαζεται πολυ προσοχη.τα παντα ειναι μεσα στο μυαλο του καθε καλου σκυλου το θεμα ειναι πως θα τα αξιοποιησουμε εμεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 1:46 pm 
Άβαταρ μέλους

Και η δικιά μου άποψη είναι ότι ένα σκυλί πρέπει να δείξει κάποια βασικά προσόντα όπως και διάθεση για κυνήγι μέχρι 1,5 χρονών , αλλιώς μπαίνουμε σε δύσκολες καταστάσεις που χρειάζονται μεγάλη υπομονή υπομονή και χρόνο και αρκετές φορές καταλήγουν στο πουθενά .
Βασικό είναι να γνωρίζουμε την γενεαλογία προέλευσης του νεαρού και να υπάρχουν τέτοια δεδομένα σε αυτές τι γραμμές και την κατάληξη τους .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 2:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Ωραίο Θέμα Γιώργο :!:
Συμφωνώ με τα περισσότερα που αναφέρεις στο παραπάνω κείμενο.
Εγώ απλά θα πω από την μικρή εμπειρία μου ότι κάθε ράτσα είναι διαφορετική υπάρχουν σκυλιά που χρειάζονται περισσότερο χρόνο για να ωριμάσουν από σκυλιά άλλης ράτσας.
Σε γενικές γραμμές θεωρώ ένας κυνηγός που ασχολείται με μια συγκεκριμένη ράτσα .Μπορεί στο τέλος της πρώτης κυνηγητικής περιόδου του ζώου να δει τι προσδοκίες θα έχει με την προϋπόθεση ότι το έχει μεγαλώσει κάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη που επηρεάζουν τα ένστικτα που του έχει χαρίσει η φύση και δίδοντας του τις εξόδους και το θήραμα που έχει ανάγκη ένα κουτάβι για να ξυπνήσει.
Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν θα περίμενα το σκύλο τέσσερα χρόνια να ξυπνισει,αν και στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν νομίζω ότι ευθύνεται ο σκύλος αλλά ο κυναγωγος για την καθυστέρηση.
Άλλωστε αν πάρουμε ένα παραλληλισμό με το ανθρώπινο είδος υπάρχει περίπτωση ένας αθλητής στα τριάντα να δήξει το ταλέντο του;
Δεν νομίζω εκεί αρχίζει να φαίνεται η εμπειρία και η τεχνική κάπως έτσι είναι και με το σκύλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 2:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Αν και εγώ παίρνω πάντα κουτάβια και τα κρατάω ακόμη και αν δεν βγουν καλά, και μολονότι το θέμα αναφέρεται στη φέρμα, θα σου πω τη δική μου εμπειρία από ένα κόκκερ, με το οποίο κυνηγούσα καμιά πενταετία, και το οποίο μέχρι 3 ετών περίπου δεν έλεγε να κάνει απόρτ. Τίποτε. Το κρατούσα όμως γιατί ήταν καλός στα ορτύκια. Κάποια μέρα στο βουνό, σε κυνήγι μπεκάτσας τον βλέπω να απορτάρει και να μου φέρνει υποδειγματικά στο χέρι μια κεδρότσιχλα, προφανώς τραυματισμένη από άλλον κυνηγό. Το απόρτ άψογο, μου την άφησε στο χέρι και συνέχισε το ψάξιμο.
Από εκείνη τη μέρα -δεν ξέρω πως ακριβώς μπορεί κάτι τέτοιο να γίνεται, να ξυπνά δηλαδή ένα ένστικτο- έκανε απόρτ τα πάντα, από παντού, δίχως να του δίνω παράγγελμα παρά βλέποντας το πουλί να πέφτει ή απλά βρίσκοντας ένα πουλί. Μέχρι και ψοφίμια μου έφερε μια-δυο φορές. Από κει και πέρα το τελειοποίησα με λίγη εκπαίδευση.
Με την ελάχιστη εκπαίδευση κατόπιν έκανε απόρτ από το ποτάμι σε τεράστιες αποστάσεις, διπλά θηράματα, χαμένα όπου τον καθοδηγούσα με κινήσεις των χεριών στο περίπου. Ένα πραγματικά άψογο σκυλί για απόρτ που άφησε ιστορία. Το καλύτερο ήταν πως μαζί του πήγαινα για φάσσα αργοπορημένος κάτω από τα καρτέρια -αφού είχαν φύγει όλοι- και έπαιρνα πουλιά δίχως να ρίξω τουφεκιά :D
Οπότε, στο θέμα μας, υποθέτω ότι το ίδιο θα μπορούσε να συμβαίνει και στη φέρμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 3:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ πιστεύω ότι αν ο σκύλος μέχρι περίπου 1,5 χρονών το πολύ 2 δεν έχει δείξει τα προσδοκώμενα στοιχεία είναι μεγάλο το ρίσκο αλλά και πολύ μεγαλύτερη η ικανοποίηση αν τελικά αυτός ο σκύλος "βγει".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 6:05 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΥΡΚΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:
..
ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΔΕΙΞΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ (ΦΕΡΜΑ - ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ, ΕΡΕΥΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΤ ) ΜΕΧΡΙ 12 ΜΗΝΩΝ , ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.

Πάρα πολύ ωραίο θέμα....και εγώ θα αρπάξω την ευκαιρία και θα κάνω μια ακόμα ερώτηση που έρχεται να προστεθεί στα παραπάνω.
Τι κανουμε λοιπόν τον σκύλο που δεν ανταποκρίνεται στα στάνταρς που εχουμε θέσει απαξ και παρέλθει το 12μηνο???
Πάντα ήθελα να κάνω αυτή την ερώτηση και εδώ νομίζω ότι είναι το κατάλληλο μέρος γιατι βλέπω ότι υπάρχουν άτομα τα οποια λατρευουν πραγματικά τα σκυλιά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 8:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Άλλα σκυλιά ξυπνάνε νωρις και άλλα αργα. (Μιλάω πάντα για σκύλους που οι γονείς του κυνηγάνε) Αν κάποιος δεν μπορεί να κάνει υπομονή 2 χρόνια εκπαιδευοντας ενα κουτάβι που είναι και ευχάριστο πράγμα θα πρέπει να ψάχνει να αγοράσει ετοιμα κυνηγόσκυλα.
Μόνο αν το κουτάβι μέχρι 2 χρονων δεν δείξει ούτε ενα υποσχομενο στοιχείο και έχει και αδυναμια εκπαίδευσης σε βαθμό που να μην μπορεί να εκτελέσει μια απλή εντολή τοτε μιλάμε για την εξαίρεση του κανόνα.

Αν ο σκύλος δεν πάει 2 χρονων (οτι θήραμα και να χει δει μεχρι τότε) δεν μπορείς να ξέρεις.

Πόσοι εκτροφείς δεν έχουν δώσει σκυλιά σε πελάτες τους που μετά πληρώνουν όσο όσο να τον πάρουν πίσω ή μια γέννα τους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 9:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Dimitris S έγραψε:
ΚΥΡΚΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:
..
ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΔΕΙΞΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ (ΦΕΡΜΑ - ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ, ΕΡΕΥΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΤ ) ΜΕΧΡΙ 12 ΜΗΝΩΝ , ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.

Πάρα πολύ ωραίο θέμα....και εγώ θα αρπάξω την ευκαιρία και θα κάνω μια ακόμα ερώτηση που έρχεται να προστεθεί στα παραπάνω.
Τι κανουμε λοιπόν τον σκύλο που δεν ανταποκρίνεται στα στάνταρς που εχουμε θέσει απαξ και παρέλθει το 12μηνο???
Πάντα ήθελα να κάνω αυτή την ερώτηση και εδώ νομίζω ότι είναι το κατάλληλο μέρος γιατι βλέπω ότι υπάρχουν άτομα τα οποια λατρευουν πραγματικά τα σκυλιά

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΡΩΤΑ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΩ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ ΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΚΥΛΩΝ (ΠΟΙΝΤΕΡ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΕΡ) ΩΣ ΚΥΝΗΓΟΣ. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ .ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ -ΡΑΤΣΑ- ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑΜΕ ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ.
ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ...
ΤΩΡΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.
ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΤΕΙΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ (Π.Χ.ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ) ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟ.
ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ(ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ) ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ, ΜΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΑΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΥΓΑΡΩΘΕΙ ΠΟΤΕ.
ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΑΡΓΕΙ ΝΑ <<ΒΓΕΙ>>.
ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΡΑΤΣΑ, ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ.
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ.

ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ . ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 10:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα & χρόνια πολλά.Το αν κάποιος περιμένει ή μπορεί να περιμένει από ένα σκύλο να δείξει τα προσόντα του είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων.Γενεολογίας,γνώσεων,επαφών με το θήραμα,ράτσας σκύλου κλπ.Ο ένας κυνηγάει μια φορά την εβδομάδα,το σκυλάκι του πάει δεν πάει,φερμάρει δεν φερμάρει αλλά δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.& 7 χρονων να πάει αυτό του έτυχε αυτό κρατάει.Ο άλλος πάει 3 φορές την εβδομάδα για ορεινή & αν δεν δει έρευνα-φέρμα-απόρτ-τσαγανό από νωρίς δεν το κρατάει.Προσωπικά είχα gordon που δεν κυνηγούσε μέχρι 3 ετών & πόιντερ που κυνηγούσε από 6 μηνών.Όποιος γνωρίζει τι έχει δώσει η συγκεκριμένη γενεολογία & σε τι βάθος χρόνου,όποιος έχει γνώσεις ,χρόνο & μπορεί, τότε, & ανάλογα πάντα με τις συναντήσεις κρατά ή όχι το σκύλο.Προσωπικά κρατώ σκύλο μέχρι τα 3 του χρόνια.ΌΜΩΣ( & αυτό είναι για μένα το κύριο θέμα)ο σκύλος είναι πάνω απ'ολα μια ζωντανή ψυχή,ένα παιδί που δεν μεγαλώνει ποτέ & που πάντα θα εξαρτάται από εμάς....Είτε σαλονιού, είτε εργασίας(φύλακας, ποιμενικός,κυνηγετικός κλπ) έχει τις ίδιες ανάγκες με έναν οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό.Οι ευθύνες που απορρέουν έχοντας ένα ζώο είναι πολλές,το ίδιο & οι χαρές & οι λύπες.Όλοι έχουμε συναντήσει στό κυνήγι ή στα εκπαιδευτικά παρατημένα σκυλιά & όλοι έχουμε δεί σε τι κατάσταση βρίσκονται.Ακόμα με ακολουθεί το βλέμμα ενός επανιέλ άρρωστου & μισοπεθαμένου στο βουνό της Πετρούπολης & που τελικά δεν έζησε.Αυτό ας το καταλάβουμε όλοι & ας αναλογιστούμε τι θα κάνουμε αυτό το κουτάβι που με ελπίδα κρατάμε στην αγκαλιά μας αν δεν ''βγει''.Έχω τσακωθεί με πολλούς & θα τσακωθώ με άλλους τόσους που κακομεταχειρίζονται τα ζώα τους.Η απόκτηση ενός σκύλου,η ζωοφιλία γενικότερα, πρέπει να είναι εσωτερική ανάγκη.Δεν είναι μόδα ούτε απόκτηση εργαλείου.Στο εξωτερικό υπάρχει αστυνομία ζώων που μπορεί κάποιος να καταγγείλει άτομα που κακοποιούν ή παρατάνε ζώα.Συμφωνώ λοιπόν με τον φίλο Γιώργο Κύρκο στο τι πρέπει να κάνεις με ένα σκύλο που δεν τον θέλεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 11:37 pm 
Άβαταρ μέλους

[/quote]
Πάντα ήθελα να κάνω αυτή την ερώτηση και εδώ νομίζω ότι είναι το κατάλληλο μέρος γιατι βλέπω ότι υπάρχουν άτομα τα οποια λατρευουν πραγματικά τα σκυλιά[/quote]

Πάντα θα βρεις να κάνεις κάτι με έναν σκύλο. Ένας που δεν θα έχει κυνηγετικά προσοντα θα γίνει φύλακας ή θα τον έχεις για τις τσίχλες ή θα τον χαρίσεις σε κάποιον φίλο, σε κάποιον πιτσιρικά που κυνηγάει κάτι λίγο απ' όλα. κ.ο.κ.. Πάντως όλοι οι σκύλοι μετά τα 3-4 χρόνια -έστω με την εμεπιρία, συνήθεια κλπ- κάτι θα κυνηγήσουν. Κάποια στιγμή -και για καμιά διετία περίπου- έφτασα να έχω πέντε από τα οποία κυνηγούσα μόνο με τα δυο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 11:51 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΥΡΚΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:
Dimitris S έγραψε:
ΚΥΡΚΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:
..

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΡΩΤΑ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΩ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ ΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΚΥΛΩΝ (ΠΟΙΝΤΕΡ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΕΡ) ΩΣ ΚΥΝΗΓΟΣ. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ .ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ -ΡΑΤΣΑ- ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑΜΕ ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ.
ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ...
ΤΩΡΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.
ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΤΕΙΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ (Π.Χ.ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ) ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟ.
ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ(ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ) ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ, ΜΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΑΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΥΓΑΡΩΘΕΙ ΠΟΤΕ.
ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΑΡΓΕΙ ΝΑ <<ΒΓΕΙ>>.
ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΡΑΤΣΑ, ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ.
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ.

ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ . ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ?

Συμφωνώ μαζι σου Γιώργο στο τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε, το θέμα ομως φίλε μου ειναι πόσο ευκολο να πραγματοποιηθούν ολες οι παραπάνω λυσεις που προτείνεις(και συμφωνώ) για τα δυσμοιρα που δεν μας ΚΑΝΟΥΝ.
Δηλ πόσο εφικτό ειναι να βρουμε ατομα που θα δεχτούν αυτά τα ζώα που εμας δεν μας ΚΑΝΟΥΝ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 11:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:

Κάποια στιγμή -και για καμιά διετία περίπου- έφτασα να έχω πέντε από τα οποία κυνηγούσα μόνο με τα δυο.

Δεν έχουμε φίλε Ιασων όλοι την πολυτέλεια να εχουμε 5 σκυλιά μακάρι αλλά η ελλειψη χώρου ειναι μεγάλο πρόβλημα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 12, 2010 1:18 am 
Άβαταρ μέλους

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΑΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.
ΧΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΤΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΥΝΗΓΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2 ΚΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ. ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ Ο ΙΑΣΩΝ , ΕΙΧΕ 5 ΑΛΛΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ 2.
ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ 2 ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ, ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ 5.
ΤΟ ΠΟΣΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΣΕ ΝΕΟ TOPIC.
ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 12, 2010 9:01 am 
Άβαταρ μέλους

Δεν έχουμε φίλε Ιασων όλοι την πολυτέλεια να εχουμε 5 σκυλιά μακάρι αλλά η ελλειψη χώρου ειναι μεγάλο πρόβλημα :wink:[/quote]

Τώρα με την κρίση κλπ, έχω περιοριστεί αυστηρά σε δυο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 32 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: