Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 153   [ 2291 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 153  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: επανιελ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2007 11:35 am 
Παράθεση:

Το γαλλικό επανιέλ μπρετόν είναι ένας σκύλος που αγαπήθηκε και εκτιμήθηκε τόσο για τα άριστα κυνηγετικά προσόντα του όσο και για τον υπέροχο χαρακτήρας του. Είναι ένας σκύλος φέρμας με γαλλική... υπογραφή που συναγωνίζεται επάξια εκπροσώπους άλλων φυλών (ηπειρωτικών) αλλά και βρετανικών, ενώ ως προς το τελικό αποτέλεσμα μάλλον δεν έχει ανάγκη να ζηλέψει κάτι από τους ανταγωνιστές του. Αρκετοί παράγοντες της διεθνούς κυνοφιλίας προφήτεψαν πριν από μερικά χρόνια ότι το επανιέλ εξελισσόμενο θα αποτελέσει το σκύλο-επιλογή του μέλλοντος, εξαιτίας του υψηλού ταμπεραμέντου του, των φυσικών προσόντων και του χαρακτήρα του και άλλων προτερημάτων τα οποία περικλύονται σε ένα «μικρό» βολικό αλλά απόλυτα αρμονικά σωματικό μέγεθος. Περιμένοντας να αποδειχθεί η επαλήθευση της «προφητείας» αρκούμαστε να θαυμάζουμε ένα υπέροχο και τρυφερό κυνηγόσκυλο σε κάθε στιγμή της ζωής του τόσο στο σπίτι όσο και σε δράση στους κυνηγότοπους, εκεί που απ' ό,τι φαίνεται κερδίζει κάθε δύσκολη αποστολή που του ανατίθεται.

Εγω προσωπικα εχω δυο επανιελ.το πρωτο που τωρα ειναι δυομιση χρονων το χρησημοποιω στο κυνηγι τσιχλας και γενικα για απορτ και προσφατα απεκτισα αλλο ενα που τωρα ειναι δεκα μηνων και ελπιζω να κυνηγησω μπεκατσα πιο πολυ αλλα θα προσπαθησω να το βαλω και στην περδικα,ελπιζω να βγει θα δουμε.Το θεμα ειναι οτι με εχουν κερδησει αυτα τα διαβολακια(χωρις ενοητε να αποκλυω αλλες ρατσες).πολυ πιστα ζωακια με πολυ<σπιρτο>μεσα τους!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2007 7:03 pm 
Άβαταρ μέλους

ΦΙΛΕ ΤΕΟ .
ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ 5 ΧΡΟΝΩΝ.ΑΝ & ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΠΟΙΟΝΤΕΡ "ΕΠΕΣΑ" ΣΤΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΛΟΓΩ ΜΙΑΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ.ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΙΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΕΠΕΝΙΕΛ ΑΡΑ ΠΟΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑ ΣΤΑ ΠΟΙΝΤΕΡ.ΠΙΣΤΕΨΕΜΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΠΕΡΔΙΚΑ ΜΕ ΕΠΑΝΙΕΛ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ ΣΚΑΡΑΒΕΟ. ΣΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΧΤΑ ΑΦΟΥ ΞΑΧΝΟΥΝ ΣΑΝ "ΡΑΠΤΟΜΗΧΑΝΕΣ" Ο ΝΤΡΟΥΒΑΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ,ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ ΠΟΙΝΤΕΡ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΑΜΑ..................& ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΚΤΑΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΤΟΥ ΠΟΙΝΤΕΡ.ΟΜΩΣ ΤΑ ΔΙΑΟΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΚΟΥΑ & ΑΞΙΑΓΑΠΙΤΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 8:59 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα Γιωργο.Το επανιελ με εχει κερδισει και με εχει κερδησει μεχρι στιγμης οχι τοσο κυνηγετικα αλλα σαν χαρακτηρας.Το πρωτο που εχω οπως ειπα δεν φερμαρει αρα δεν μπορω να πω για δυνατοτητες τους,το δευτερο 10μηνων ελπιζω να φερμαρει(εχει) και να βγει ενας συντροφος κυνηγετικος που να χανομαστε στο δασος και να γουσταρουμε και οι δυο.Τωρα για περδικα δεν εχω απαιτησεις απλα λεω καλοιες φορες που θα παω να μπορω να τον περνω μαζι και αν κανει κατι καλος αν οχι ας περιορησθει στις μπεκατσες (μακαρι)που μου αρεσει και πιο πολυ δεν με απασχολει.Ευχομαι να μου βγει γιατι ειμαι πολυ ατυχος με τα σκυλια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 9:27 am 
Άβαταρ μέλους

ΘΟΔΩΡΗ.
ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΗ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΣΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.ΟΜΩΣ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΕΙΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ(μπεκατσα,ορτυκι).ΝΑ ΣΚΕΥΤΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ (10ΜΗΝΩΝ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΟ ΑΠΟΡΤ & ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ & ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ.ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ & ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 10:29 am 

Το Επανιέλ το γνώρισα κυνηγώντας με φίλους....
Είναι πράγματι χαρισματικό σκυλί με πολύ καλό χαρακτήρα και ικανότατο στον κυνηγότοπο....Μάλιστα θυμάμαι την Τζίνα ένα θηλυκό Επανιέλ ενός φίλου μου , με το οποίο είχαμε κάνει αξέχαστα κυνήγια , σε μπεκάτσα κυρίως.
Το σκυλάκι αυτό ο φίλος μου το διατηρούσε μέσα στο διαμέρισμα που έμενε, και η συμβίωση τους ήταν αρμονικώτατη...
Το γεγονός αυτό μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση,ιδιαίτερα όταν αναλογιζόμουν τις επιπτώσεις, από μια ανάλογη συγκατοίκηση ,που θα είχα (αν το επιχειρούσα...) με το Drahthaar μου....Το λιγώτερο θα έμενα χωρίς επίπλωση....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 09, 2007 11:24 pm 
Άβαταρ μέλους

καλησπερα και συγχαρητηρια για το νεο φορουμ!!!
εχω και εγω ενα επανιελ 5,5 μηνων.ειναι ζωηροτατο και πανεξυπνο μικροσ ωμο πλασμα.
παραθετω φωτο..
Εικόνα
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 9:12 am 
Άβαταρ μέλους

Πολυ ομορφο Αλεξανδρε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 10:34 pm 
Άβαταρ μέλους

ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΟΡΤΥΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ(πλεον απαγορευμενη περιοχη)
ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ & ΕΝΑ ΣΕΤΤΕΡ. Η ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΠΑΝΙΕΛ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΗ.ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ & ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ POINTER ΑΛΛΑ & ΚΟΥΤΣΑΧΑΡ.
ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ(DORA) ΣΕ ΣΥΝΕΝΕΣΗ ΕΝΩ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΧΕΙ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΤΕΡ(ΝΟΝΑΜΕ) ΕΝΩ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΠΑΝΙΕΛ(KORITSI).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 17, 2007 1:16 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ ΠΛΕΟΝ...... :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 17, 2007 7:06 pm 
Άβαταρ μέλους

ΩΡΑΙΟΣ ΤΟΜΙ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 31, 2007 2:54 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά μια και έχουμε πιάσει τα διάφορα για μεγάλη έρευνα κλπ
Για δείτε αυτά στην Αμερική με τα ταπεινά …….. για τους κατέχοντες Αγγλικούς δείκτες , (αστειεύομαι ) Ε Μπρετόν και ας αναμορφώσουμε τις θεωρίες όλοι μας !
:shock: :shock: :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hcBIxdwfJTI[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=umIcuCUD644[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 31, 2007 4:04 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΣΤΟ Π.Μ ΘΟΔΩΡΗ. ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΣΕ ΣΚΥΛΙΑ .ΚΟΝΤΙΝΑ, ΜΑΚΡΙΝΑ,ΣΤΑΘΕΡΑ κτλ. ΤΟ ΣΚΛΥΛΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΕΣΥ. ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΤΙΛ & ΤΗΝ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ!!!!!!!.
ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΓΙΩΡΓΟ. ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΛΩ & ΕΓΩ..... ΟΧΙ ΣΚΥΛΙΑ ΒΕΒΑΙΑ .......ΑΛΟΓΑ.....ΑΛΟΓΑ!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 31, 2007 6:08 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν εχεις αδικο...ετσι ειναι Γιωργο...θεωρητικα ομως τελικα.Εκει τεινω να καταληξω.Και ξερεις γιατι,παντα κατα την γνωμη μου?Ποσοι κυνηγοι τους αρεσουν πολυ τα μπρετον,κουτσκχααρ,βιζλα κτλ αλλα τα αποριπτουν γιατι εχουν την ταμπελα του κοντινου?ποσοι επιλεγουν αγγλικες φυλες λογο τις μεγαλης τους ερευνας χωρις να τους αρεσουν?Θεωρητικα και τα αγγλικα μπορουν να βγουν κοντινα και τα ηπειρωτικα ανοικτα. Μαλλον ομως ο κανονας και τα στανταρτς των φυλων μας επιβαλει ταμπελες.Φιλικα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 31, 2007 6:25 pm 
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΙΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ VIDEO Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ(ΜΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΑΛΟΓΟ) ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΑ ΣΑΝ ΠΥΡΑΥΛΟΣ

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 31, 2007 6:35 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ακριβώς έτσι είναι φίλοι μου .
Το σκυλί γίνεται αυτό που θέλουμε αν το επιδιώξουμε με τον σωστό τρόπο .
Βέβαια απαραίτητο είναι να υπάρχει και ο ψυχισμός και η προδιάθεση που είναι διαφορετική από άτομο σε άτομο .
Πολλές καλές φυλές κυνηγόσκυλων έχουν εγκαταλειφθεί γιατί έγιναν κακές θεωρητικές εκτιμήσεις και δεν δόθηκαν οι αντίστοιχες ευκαιρίες σε αυτές τις φυλές .
Ο άλλος μεγάλος παράγοντας είναι η μόδα με τις αγγλικές φυλές που ναι μεν επικρατούν στην θεωρία αλλά στην πράξη μερικές φορές αντιστρέφονται τα πράγματα .
Αλλά το χειρότερο είναι ότι κάποιοι κάνουν το κάκιστο παίρνουν αγγλικές φυλές χάρη εντυπωσιασμού και τις μετατρέπουν σε ηπειρωτικές !

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 153   [ 2291 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 153  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: