Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 17 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Διασπορας σε τσιχλες-κοτσυφι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 28, 2009 1:22 am 

Γεια χαρα παιδια. Για τσιχλες-κοτσυφι χρησημοποιω 9αρι 32-34 γρ. αλλα εχω ενα προβλημα. Το δικανο που εχω εχει μονιμο τσοκαρισμα, *** και * . Στην καννη με * αργουν να μου ανοιξουν τα σκαγια με αποτελεσμα να χανω αρκετα πουλια που μου βγαινουν κοντα. Σκεφτηκα στην καννη με * να βαζω διασπορας 9αρι. Λετε θα εχει ποιο γρηγορο ανοιγμα?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Διασπορας σε τσιχλες-κοτσυφι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 28, 2009 8:28 am 
Άβαταρ μέλους

Sotos_1 έγραψε:
Γεια χαρα παιδια. Για τσιχλες-κοτσυφι χρησημοποιω 9αρι 32-34 γρ. αλλα εχω ενα προβλημα. Το δικανο που εχω εχει μονιμο τσοκαρισμα, *** και * . Στην καννη με * αργουν να μου ανοιξουν τα σκαγια με αποτελεσμα να χανω αρκετα πουλια που μου βγαινουν κοντα. Σκεφτηκα στην καννη με * να βαζω διασπορας 9αρι. Λετε θα εχει ποιο γρηγορο ανοιγμα?

Φίλε Sotos-1 σίγουρα θα έχεις στην * κάννη με διασποράς πιο ανοικτή τουφεκιά,αλλα το θέμα είναι πόσο μακριά φεύγουν τα πουλιά!Μέχρι τα 10 το πολύ 15-18 μέτρα θα έχεις καλά αποτελέσματα,απο εκεί και πέρα όμως να χρησιμοποιείς την ***.Μάλλον για περπατητό κυνήγι θα εννοείς,μπορείς αν θές να δοκιμάσεις φυσίγγια με πλαστικό εμφρακτήρα χωρίς πτερύγια που κάνουν καλή δουλειά στι μεσαίες αποστάσεις και σε Νο 10 σκάγια!! :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 28, 2009 2:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Είναι δίκοπο μαχαίρι. Και χρυσή τομή δεν νομίζω ότι υπάρχει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 28, 2009 6:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Sotos_1 έγραψε:

Φίλε Sotos πολύ σωστά σκέφτηκες να χρησιμοποιήσεις φυσίγγια διασποράς στην τσοκαρισμένη κάννη για να ανοίξεις την τουφεκιά σου δεν υπάρχει καλύτερη λύση. Το φουλ τσοκ (*)με συγκεντρωτήρα ανοίγει τη ντουφεκιά στα 15 μέτρα μόλις 33 εκατοστ,όσο είναι η διάμετρος ενός πιάτου φαγητού γι αυτό και οι αστοχίες. Για να ανοίξει η τουφεκιά σου με συγκεντρωτήρα στα 75 εκ (όσο μία ρόδα ποδηλάτου μάουντεν μπάικ με το λάστιχο)πρέπει να περιμένεις μέχρι τα 30 μέτρα. Με ένα φυσίγγιο διασποράς μπορείς να πετύχεις το επιδιωκώμενο άνοιγμα της ντουφεκιάς των 75 εκατοστών γύρω στα 18 μέτρα περίπου. Και επειδή το μισό τσοκ (***)ανοίγει τη ντουφεκιά 75 εκατοστά στα 22 μέτρα εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς στην κάννη με το μισό τσοκ φυσίγγια με μάλλινη τάπα έτσι ώστε να συμπεριφέρεται σαν βελτιωμένος κύλινδρος (****). Τότε θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα στις τσίχλες και στο περπατητό και στο καρτέρι. Προσωπική μου γνώμη πάντα. Δοκίμασε τα παραπάνω σε ένα χαρτόνι και θα αποκτήσεις προσωπική άποψη για όλα αυτά και κυρίως υα δεις πως ακριβώς συμπεριφέρεται το όπλο σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 28, 2009 7:09 pm 

Ευχαριστω πολυ παιδια. Λοιπον δοκιμασα σημερα με τα φυσσιγια διασπορας Νο 9 32γρ. Lampro. Απογοητευτηκα, στη καννη με το * στα 20 μετρα μου ανοιξε μονο 25 με 30 εκατοστα! Κατι που δεν καταλαβα πως εξηγείται μιας και τα φυσιγγια ειναι διασπορας και υποτιθεται οτι θα ανοιγαν περισσοτερο. Στην καννη με *** στα ιδια μετρα μου ανοιξε 75-80 εκατοστα. Ξερει κανεις που οφειλεται αυτο και μου ανοιξε μονο 30 εκατοστα στα 20 μετρα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 28, 2009 11:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 29, 2009 12:25 am 

Αχ... Με εφαγε εκεινος ο οπλουργος που αγορασα το οπλο, συνεχεια μου ελεγε: '' να παρεις το Baikal με σταθερο μονιμο τσοκαρισμα επιδει κολανε τα τσοκ''. Με εφαγε με εφαγε!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 29, 2009 8:34 am 
Άβαταρ μέλους

Τα τσοκ κολάνε όταν δεν τα βγάζεις τακτικά και δεν τα λαδώνεις. Εγώ προσωπικά τους βάζω και λίγη βαζελίνη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 29, 2009 3:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε από ότι καταλαβαίνω κυνηγάς με μονόκαννο, οπότε πιστεύω ότι είναι μονόδρομος η αντικατάσταση του όπλου η των κανών του.
Όπως είπαν και η παραπάνω χρυσή τομή δεν νομίζω να υπάρχει και αν τα κυνήγια σου είναι κυρίως σε τσίχλα θεωρό την αλλαγή ότι καλύτερο :wink: .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 31, 2009 1:02 pm 

M.G.H. έγραψε:
Φίλε από ότι καταλαβαίνω κυνηγάς με μονόκαννο, οπότε πιστεύω ότι είναι μονόδρομος η αντικατάσταση του όπλου η των κανών του.
Όπως είπαν και η παραπάνω χρυσή τομή δεν νομίζω να υπάρχει και αν τα κυνήγια σου είναι κυρίως σε τσίχλα θεωρό την αλλαγή ότι καλύτερο :wink: .

Εχεις απολυτο δικιο, γιαυτο και εγω επικοινωνησα με τον Ανδρεα Κουρκουλο στην Αθηνα και θα του στηλω τις καννες να μου βαλει τσοκ στην μια (αυτη με το φουλ τσοκ * ) ωστε να εχω *** στην μια και στην αλλη να βαζω εγω οτι τσοκακι θελω. Πιστευω ετσι μπορω να κανω ολα τα κυνηγια μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 23, 2010 10:06 am 

Sotos_1 έγραψε:

Γεια χαρα Σοτο,
Ιδίως τις πρωινες ωρες (όταν πεφτουν οι πρώτες ντουφεκιές) οι τσιχλες πετουν πολυ χαμηλα και ετσι εχει ως αποτελεσμα ολες οι βολες να ειναι
αστραπιαιες.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις μερικα διασπορας Νο9-10 για αυτη την συγκεκριμενη ωρα..οπως πχ Πυρκαλ διασπορας η rottweil διασπορας που ειναι και ελαφρως ενισχυμενα.
Απλως να εχεις υπ'οψιν σου πως οι βολες σου θε πρέπει να ειναι στο περιπου μεχρι 30 μετρα γιατι μετα ανοιγουν πολυ τα σκαγια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 23, 2010 11:38 am 
Άβαταρ μέλους

Αγοραστε ενα κουτι φυσιγγια της αρεσκιας σας(Α)
Μετα απο ενα χρονικο διαστημα αγοραστε παλι το ιδιο(Β),θα ειναι σαφως αλλη παρτηδα παραγωγης του ιδιου εργοστασιου
Δοκιμαστε να ριξετε σε εναν τενεκε λαμαρινα,ιδιο οπλο,ιδια αποσταση,ιδιος τουφεκσης την μια με το πρωτο φυσιγι(Α) και την αλλη με το δευτερο(Β)

ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΠΛΑΚΑ!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 23, 2010 10:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Τί εννοείς βρε Σταύρο??Τί πρόβλημα σου παρουσιάστικε????

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 23, 2010 11:48 pm 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
Τί εννοείς βρε Σταύρο??Τί πρόβλημα σου παρουσιάστικε????

Δημήτρη θέλει να πει ότι δεν είναι πάντα τα ίδια σε απόδοση αν και ίδια μάρκα!! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 24, 2010 1:05 am 
Άβαταρ μέλους

stayros2093 έγραψε:
Αγοραστε ενα κουτι φυσιγγια της αρεσκιας σας(Α)
Μετα απο ενα χρονικο διαστημα αγοραστε παλι το ιδιο(Β),θα ειναι σαφως αλλη παρτηδα παραγωγης του ιδιου εργοστασιου
Δοκιμαστε να ριξετε σε εναν τενεκε λαμαρινα,ιδιο οπλο,ιδια αποσταση,ιδιος τουφεκσης την μια με το πρωτο φυσιγι(Α) και την αλλη με το δευτερο(Β)

ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΠΛΑΚΑ!!!!!

ΣΤΑΥΡΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ. ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΣΣΙΓΙΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 17 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: