Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 14 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 27, 2009 12:54 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΕΙΑ ΣΕ
ΟΛΟΥ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΠΟΡΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΣΤΡΟΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΗΜΗΣΩ ΕΝΑ ΣΕΤΤΕΡ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥΣ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 27, 2009 2:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Υπάρχει αυτή η πιθανότητα ειδικά σε κάποιες γραμμές και αυτό προέρχεται από την Γερμανική καταγωγή τους και την εκεί χρήση .
Αν όμως υποστούν την κατάλληλη εκπαίδευση και έχουν και σωστή διαχείριση δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 27, 2009 10:19 pm 
Άβαταρ μέλους

φιλε dede, αν πάρεις καθαρόαιμο κούρτσχααρ απο εκτροφέα αυτή η πιθανότητα να βγάλει συμπεριφορά νευρική είναι μια στο δισεκατομμύριο. Αν πάρεις απο κυνηγό ψαγμένο είναι πάλι απίθανο. Και αυτό γιατί το πρότυπο της φυλής είναι ενα απόλυτα ισσοροπημένο και ευπροσάρμοστο σκυλί
οι γραμμές που αναφέρει ο dpapakonstantinou είναι πάρα πολύ σπάνιες στην Ελλάδα και για να πέσεις πάνω τους θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 28, 2009 1:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ συμφωνώ΄ψ με τον Παπακωσταντίνου και έτσι πρέπει να είναι ένα κουρτσχααρ.
Αλλά η κοινωνικοποίηση από μικρό και η σωστή εκπαίδευση εξαλείφει όποια τυχόν προβλήματα , χωρίς να αλλοιώνει τον χαρακτήρα της φυλής.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Φιλοι μου καλησπερα,
Ενας θειος μου εχει στην κατοχη του ενα σκυλο κουρτσχααρ 3 ετων το οποιο πηρε κουταβι απο πολυ γνωστο Ελληνα εκτροφεα. Ο σκυλος ειναι κυριολεκτικα θηριο πολυ ψηλος και δυνατος με μια κεφαλα σαν μοσχαρι. Θα ναι και καμια 35αρια κιλα σιγουρα. (Ποτε δεν εχω καταλαβει γιατι εκτρεφουν τετοια σκυλια - λες και θα τραβηξουν κανα ελκηθρο).
Τελοςπαντων ο σκυλος εχει εκδηλωσει απο περυσι προβλημα επιθετικοτητας προς αλλα σκυλια. Στην αρχη πηγαινε πανω τους για να παιξει αλλα τωρα πηγαινει αγριεμενος με σηκωμενα αυτια χωρις να γαυγιζει για να δαγκωσει. Ετυχε περυσι που συναντηθηκαμε σε κυνηγι να την πεσει και στον σκυλο μου (σεττερ 18 κιλων) και παροτι ο σκυλος μου ετρεξε αμεσως κοντα μου, παροτι καταφερα τουλαχιστον 4 γερες κλωτσιες στο κουρτσχααρ δε σταματουσε μεχρι που καταφερα να το πιασω απο το κολαρο και να το ακινητοποιησω. Τοτε εφτασε κοντα και ο θειος μου και το πηρε ο ανθρωπος και εφυγε.
Απο τοτε αναζητουμε λυση για το προβλημα αυτο. Υπαρχει καποιος εκπαιδευτης αραγε που θα μπορουσε να το αναλαβει; Το ηλεκτρικο κολλαρο δισταζω να του πω να το χρησιμοποιησει μονος του και ουτε εγω εχω την απαιτουμενη εμπειρια. Φοβαμαι ομως οτι μετα τα σκυλια η επιθετικοτητα θα εξαπλωθει και σε αλλα ζωα.
Ακουω ιδεες. Σας ευχαριστω και με την ευκαιρια θα ηθελα να πω οτι συμβουλεψα τον θειο μου να ρωτησει τον εκτροφεα που το πηρε ο οποιος απαντησε οτι τα σκυλια του δεν εχουν κανενα τετοιο θεμα επειδη εχει πολλα μαζι στον ιδιο χωρο και δεν μπορει να βοηθησει τον θειο μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:41 pm 
απο ποιον εκτροφεα το πήρε??(στειλε προσωπικό μηνυμα)

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 17, 2010 12:40 am 
Άβαταρ μέλους

Guest έγραψε:
απο ποιον εκτροφεα το πήρε??(στειλε προσωπικό μηνυμα)

Φιλε μου μαλλον ξεχασες να συνδεθεις οποτε δεν μπορω να σου στειλω προσωπικο μυνημα γιατι δεν ξερω ποιος εισαι. Ο εκτροφεας ειναι απο τους πολυ γνωστους στα κουρτσχααρ και δεν εχω προβλημα να σου τον πω. Στοχος δεν ειναι να τα χωσω δημοσια στον εκτροφεα - θα το ειχα κανει ηδη αν αυτο ηταν το ζητουμενο αλλα να βρουμε καποια λυση ή καποιον επαγγελματια που υπευθυνα μπορει να αναλαβει να λυσει το προβλημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 17, 2010 5:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Συναδελφε υπαρχουν πολοοι εκαπιδευτες ικανοί για αυτο και για καποιους ειναι πολυ ευκολο ργω θα πω καποια ονοματα και ας μην θεωρηθούν διαφίμηση
Πετρόχειλος Δεδες τιμές δεν ξέρω
Ο εκτροφεας παντως απαραδεχτος :|

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 17, 2010 8:53 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγώ δεν θα πω ονόματα , αλλά σου λέω ότι υπάρχουν πολλοί γνωστοί εκπαιδευτές που θα σου λύσουν το το σοβαρό θέμα το οποίο μπορεί να σου χαλάσει το κυνήγι και να έχει σοβαρές επιπτώσεις στο σκύλο σου αλλά και σε άλλα ζώα .
Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις αφού δεν θέλεις να ασχοληθείς μόνος σου είναι , είναι να κάνεις την έρευνα σου τηλεφωνώντας σε μερικούς , να τους περιγράψεις το πρόβλημα σου να πάρεις τις γνώμες τους αλλά και τι θα σου κοστίσει και να αποφασίσεις πού .
:wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 17, 2010 10:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστω παιδια. Αν ο σκυλος ηταν δικος μου θα πηγαινε πετροχειλο - δαγκωτο χωρις δευτερη σκεψη γιατι πιστευω οτι ειναι απλα ο καλυτερος. Ο θειος μου ομως μενει στα Γιαννενα και δεν μπορει να ερθει Αθηνα. Υπαρχει καποιος Θεσσαλονικη με τον οποιον θα μπορουσα να επικοινωνησω;

ΥΓ: Φιλε anentaxtos εγω δεν καταλογιζω πολλα στον εκτροφεα να σου πω την αληθεια. Ο ανθρωπος δεν αναλαμβανει εκπαιδευση απ οσο ξερω, πουλησε ενα κουταβι και μετα τον παιρνει τηλεφωνο ο αγοραστης μετα 3 χρονια να του πει οτι ειναι επιθετικο; πιστευω αν τον επαιρνε οταν το κουταβι δεν ειχε κλεισει χρονο θα μπορουσε να συνενοηθει καλυτερα.... Δεν ξερω απ΄ οσο θυμαμαι το κουταβι δεν ειχε 3ετη εγγυηση :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 21, 2010 3:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδια εχω ενα θυλικο Κουρτσχαρ 6 ετων και δουλευει καλα σε μπεκατσα και λαγο, φερμα και απορτ. Αν τον παρω μαζι μου για τσιχλες υπαρχει πιθανοτητα να μου "χαλασει" τα ειδη γνωστα σε αυτον κυνηγια, πχ να μουντερνει αντι να φερμαρει κ.ο.κ. ??
Ευχαριστω!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 12, 2011 8:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Γνωμη μου ειναι να μην το παρεις καθολου στι τσιχλες,εχω ενα κουρτσχααρ 16 μηνων και το πηρα δυο φορες και μετα κοιταζε τις ελιες και δυσκολα το εκοψε,Φιλοι μου που εχουν ιχνηλατες και πανε αποκλειστικα για λαγο δεν πεζουν καθολου στα πουλια διοτι μετα ο σκυλος δεν ψαχνει βλεπεις το πουλι ειναι ποιο ευκολο θυραμα, μπεκατσα λαγος εχουν παρομια μυρωδια και ο σκυλος κανει τις ειδιες ακριβως κινησεις που ειναι αδυνατον να καταλαβεις τι απο τα δυο ειναι.

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 10:10 pm 
Άβαταρ μέλους

dimitrisk έγραψε:
Γνωμη μου ειναι να μην το παρεις καθολου στι τσιχλες,εχω ενα κουρτσχααρ 16 μηνων και το πηρα δυο φορες και μετα κοιταζε τις ελιες και δυσκολα το εκοψε,Φιλοι μου που εχουν ιχνηλατες και πανε αποκλειστικα για λαγο δεν πεζουν καθολου στα πουλια διοτι μετα ο σκυλος δεν ψαχνει βλεπεις το πουλι ειναι ποιο ευκολο θυραμα, μπεκατσα λαγος εχουν παρομια μυρωδια και ο σκυλος κανει τις ειδιες ακριβως κινησεις που ειναι αδυνατον να καταλαβεις τι απο τα δυο ειναι.

Το θεωρώ δύσκολο και εκτός αυτού πως το ξέρεις; :D Το ίδιο έχω ακούσει και για την πέρδικα. Απλά πιστεύω ότι επειδή είναι εδαφόβια πουλιά ντοριάζουν τα λαγόσκυλα όπως κάνουν και με τον λαγό. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 14, 2011 12:03 am 
Άβαταρ μέλους

Να σου πω,εχω ενα θειο ο ανθρωπος ειναι κυνηγος γυρω τα 50ντα χροννια ,κοντα του μαθανε και δυο αγορια που εχει,εχουν ελληνικους και κρητικους ιχνηλατες,και μου το ελεγε ο ιδιος

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 14 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: