Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 19 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΤΣΙΜΠΛΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2009 3:23 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΤΣΙΜΠΛΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΕ ΒΑΜΒΑΚΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΕΚΕΙ! ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΤΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΑΝ ΚΑΙΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΣΟΥΛΟΥΠΙ ΤΟΥ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΡΗΜΑΞΕΙ ΑΦΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΟΠΩΣΗΣ. ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΡΩΕΙ ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ SUPER PREMIUM ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΓΑΝΟΣ Ο ΜΠΑΓΑΣΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΑ ΑΡΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΡΙΧΑΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ.ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ(ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ ΜΑΡΤΗ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΑΜΗΛΟ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΕΡΥΘΡΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΣΙΜΠΛΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2009 5:24 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Μπορεί να είναι από απλή αλλεργία του ματιού , ως μόρβα η λεϊσμανίαση και άλλα πολλα.
Πάντως το σίγουρο είναι ότι για κάποιο λόγο υπάρχει ερεθισμός στο μάτι του σκύλου .
Κάνε του εξετάσεις ξανά , τώρα δηλαδή για τις βασικές μεγάλες ασθένειες και αν είναι αρνητικές μετά ψάξε τοπικά για το μάτι , κολλύρια , αλοιφές κλπ
Ρώτα το κτηνίατρο σου η ακόμη καλύτερα κάνε του επίσκεψη να δει τον σκύλο.
Και ένα τελευταίο , καμία φορά προέρχεται και από την τροφή αν δεν του παρέχει όλα τα συστατικά που του είναι απαραίτητα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 29, 2009 2:39 pm 
Άβαταρ μέλους

Χωρίς να θελω να τρομοκρατησω τον φιλο μας, απλα θα αναφερω ενα περιστατικο περισσοτερο για ενημερωση. Μακρια απο εμας και τα σκυλια αλλα καλο ειναι να γνωριζουμε. Το ροτβαιλερ ενος φιλου μου ειχε τσιμπλες, στην αρχη φοβηθηκε για καλαζαρ ή κατι τετοιο αλλα τελικα δεν ειχε, οι τσιμπλες ομως δεν υποχωρουσαν. Τεσπα με τα πολλα το σκυλι αρχισε να παραμορφωνεται στη μουδουσα, μετα απο αξονικη βρηκαν ογκο στο ρινικο συστημα, ο ογκος εμποδιζε τις βλεννες με αποτελεσμα να βγαινουν απο το ματι.

Μεχρι τωρα εχει κανει 3 χημειοθεραπειες (20 ευρω η μια, αρκετα φθηνες) και μενει αλλη μια (κυκλος των 4 χημιοθεραπειων). Ο κτηνιατρος του ειπε οτι αν απο την τριτη θεραπεια δεν δεις βελτιωση και την τεταρτη να του κανεις δεν θα πιασει, οποτε καλυτερα να πας τον σκυλο για ευθανασια γιατι δεν υπαρχει λογος να τον αφησει να ποναει. Απιστευτο οτι αυτη η κωλοασθενεια χτυπαει μεχρι και σκυλια.

Αξελ, ελπιζω να μην με βριζεις φιλε μου, σιγουρα το σκυλακι σου δεν εχει κατι τετοιο και θα ειναι περαστικο, απλα θεωρησα οτι καλο ειναι να το γνωριζουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 29, 2009 3:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Takis Valkanas έγραψε:
Χωρίς να θελω να τρομοκρατησω τον φιλο μας, απλα θα αναφερω ενα περιστατικο περισσοτερο για ενημερωση. Μακρια απο εμας και τα σκυλια αλλα καλο ειναι να γνωριζουμε. Το ροτβαιλερ ενος φιλου μου ειχε τσιμπλες, στην αρχη φοβηθηκε για καλαζαρ ή κατι τετοιο αλλα τελικα δεν ειχε, οι τσιμπλες ομως δεν υποχωρουσαν. Τεσπα με τα πολλα το σκυλι αρχισε να παραμορφωνεται στη μουδουσα, μετα απο αξονικη βρηκαν ογκο στο ρινικο συστημα, ο ογκος εμποδιζε τις βλεννες με αποτελεσμα να βγαινουν απο το ματι.

Μεχρι τωρα εχει κανει 3 χημειοθεραπειες (20 ευρω η μια, αρκετα φθηνες) και μενει αλλη μια (κυκλος των 4 χημιοθεραπειων). Ο κτηνιατρος του ειπε οτι αν απο την τριτη θεραπεια δεν δεις βελτιωση και την τεταρτη να του κανεις δεν θα πιασει, οποτε καλυτερα να πας τον σκυλο για ευθανασια γιατι δεν υπαρχει λογος να τον αφησει να ποναει. Απιστευτο οτι αυτη η κωλοασθενεια χτυπαει μεχρι και σκυλια.

Αξελ, ελπιζω να μην με βριζεις φιλε μου, σιγουρα το σκυλακι σου δεν εχει κατι τετοιο και θα ειναι περαστικο, απλα θεωρησα οτι καλο ειναι να το γνωριζουμε.

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ADMIN ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΕΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ (ΟΧΙ ΣΠΑΝΙΟ).ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣ.Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΒΛΑΨΕ ΚΑΝΕΝΑΝ :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 29, 2009 4:10 pm 
Άβαταρ μέλους

ΟΧΙ ΤΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΒΡΙΣΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! ΙΣΑ ΙΣΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ!ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΥΦΕΣΗ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΙΑ. ΣΗΜΕΡΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 8 ΟΡΤΥΚΙΑ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΑ, ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΨΗΛΑ ΧΟΡΤΑ ΜΕ ΥΓΡΑΣΙΑ ΜΕΓΑΛΗ! ΑΥΡΙΟ ΦΕΥΓΩ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΘΑΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙ..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 29, 2009 10:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εμένα ο σκύλος μου πριν από περίπου 1 μήνα έβγαζε πολλές τσίμπλες και μετά από επίσκεψη στον κτηνίατρο μας έδωσε μία αλοιφή και 1 κολήριο και μετά από 1 εβδομάδα ήταν καλά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 30, 2009 3:38 pm 
Άβαταρ μέλους

δοκιμασε να τον καθαριζεις με βαμβακι και χαμομηλι και αν δεν υπωχωρησει μια επεισκεψη στο γιατρο θα ηταν καλη κινηση..........

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: προβλημα στα ματια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 19, 2011 12:19 pm 

Καλησπερα παιδια,

Λοιπον το μεγαλο μας ποιντερ ειναι 9 χρονων. Εχει ενα προβλημα στα ματια και συνεχεια βγαζει τσιμπλες. Του δινω ενα φαρμακο (κολιριο) το οποιο μου εχουν πει να δινω 3 διαφορετικοι κτινιατροι. Τον τελευται καιρο, βγαζει περισσοτερεσ τσιμπλες απο πριν. Μηπως καποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα με καποιο σκυλο να μου δοσει καμια συμβουλη?

Παρακατω ειναι καποιες φωτογραφιες για να δειτε τη ενοω

στην δευτερη φωτογραφια την εχω τραβηξει πριν ακριβως του ριξω το κολιριο... φενεται πολλυ εντονα (ειναι μονο στα πλαγια ετσι ) μεσα στο ματι ειναι πολλυ πιο λιγο

Εικόνα
By giannisapi at 2011-02-19

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

και η τελευται φωτο ειναι με ολοκληρο το παλικαρακι :D :D :D

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στα ματια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 2:37 pm 
Άβαταρ μέλους

φιλαρακι εκτος απο κολυριο μηπως σου ειπαν ενδιαμεσα να κανεις πλυσεις με χαμομηλι;;;
εγω σε προβλημα τραυματισκου στο ματι μιας σκυλας μου αυτο εκανα αντιβιωση -κουριο και πλυσεις με χαμομηλι

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στα ματια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 6:01 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Η τσίμπλα στα μάτια προέρχεται από πολλές αιτίες σοβαρές και μη πχ όπως Καλαζάρ , απλός ερεθισμός για κάποιο λόγο !
Οπωσδήποτε το κολλύριο που σού είπαν και αν δεν υποχωρεί και αλοιφή με κορτιζόνη ΠΡΟΣΟΧΗ για τα μάτια όμως .
Αν και τότε δεν υποχωρήσει , ψάξτο και αιματολογικά εξετάσεις δηλαδή για να αποκλείσεις κάτι σοβαρό !

http://www.pets.gr/forum/showthread.php?t=3086

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 9:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Είναι διαφορετικό το κολλήριο σε περίπτωση που χτύπησε το μάτι του και διαφορετικό σε περίπτωση ερεθισμού λόγω ευαισθησίας. Μέτρηση δακρύων σου έκαναν;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 21, 2011 12:27 pm 

το προβλημα το ειχε απο 8 μηνων ο σκυλος, αρα δεν ειναι προβλημα τραυματισμου. ειναι κατι στον χειτωνα του ματιου απο οτι μου ειπαν 2 γιατροι... αλλα δεν μπορουν να μου πουν γιατι ειναι εντονοτερο τωρα...
τα δακρια τα μετρισαν και ειναι ενταξει.. γενικα μου ειπαν οτι αυτο το προβλημα δεν επιδινωνεται.. αλλα παρ ολα αυτα εγω βλεπω επιδηνωσει... ξερω και εγω τη να πω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 21, 2011 8:01 pm 
Άβαταρ μέλους

giannisapi έγραψε:
το προβλημα το ειχε απο 8 μηνων ο σκυλος, αρα δεν ειναι προβλημα τραυματισμου. ειναι κατι στον χειτωνα του ματιου απο οτι μου ειπαν 2 γιατροι... αλλα δεν μπορουν να μου πουν γιατι ειναι εντονοτερο τωρα...
τα δακρια τα μετρισαν και ειναι ενταξει.. γενικα μου ειπαν οτι αυτο το προβλημα δεν επιδινωνεται.. αλλα παρ ολα αυτα εγω βλεπω επιδηνωσει... ξερω και εγω τη να πω...

Φίλε ψάξτο όσο μπορείς, μην το αφήσεις έτσι. Και αν δεις ότι οι 3 κτηνίατροι δεν μπορούν να βρουν τι φταίει πήγαινε και σε 4ο και σε 5ο. Περαστικά του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 24, 2011 10:55 pm 

του καναμε αιματολογικες και τα παντα... μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι απο προβλιμα μεσα στο ματι που το εχει απο οταν γεννηθηκε, η επιδινωσει λεει μπορει να ειναι απο πολλα αλλα να μην ανησιχω.... μακαρι , ξερω και γω.. τη να πβ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 25, 2011 8:33 am 
Άβαταρ μέλους

giannisapi έγραψε:
του καναμε αιματολογικες και τα παντα... μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι απο προβλιμα μεσα στο ματι που το εχει απο οταν γεννηθηκε, η επιδινωσει λεει μπορει να ειναι απο πολλα αλλα να μην ανησιχω.... μακαρι , ξερω και γω.. τη να πβ...

Μακάρι να μην είναι τίποτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 19 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: