Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 31 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΡΑΤΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 16, 2009 9:15 pm 

Γειά σας συνάδερφοι. Θέλω να σας ρωτήσω ποιά είναι κατα την γνώμη σας είναι η πιο κατάλληλη ράτσα για το λαγοκυνήγι σύμφωνα με τα στοιχεία που θα αναφέρω παρακάτω.

κυνηγάω σε δάση με έλατο ή βελανιδιές . Μου αρέσει να ακολουθάω τα σκυλιά και αν είναι εφικτό να τουφεκάω τον λαγό στο ξεφώλιασμα αλλιώς να τον περιμένω να γυρίσει σε κάποιο καρτέρι. Συνήθως κυνηγάω μόνος μου ή δύο άτομα το πολύ.

από ότι έχω διαβάσει για αυτά που ζητάω ταιριάζει πολύ το γιούρα λόγο της αργής ιχνηλασίας του.
Περιμένω γνώμες.
Ευχαριστ'ω προκαταβολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΡΑΤΣΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 17, 2009 1:48 pm 
Άβαταρ μέλους

Ισως σου κάνει και ο Κρητικός σκύλος που ψάχνει κοντά και μεθοδικά , όπως και τα μπήκλ αν τα μάθεις από μικρά να ψάχνουν όπως θέλεις εσύ .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 17, 2009 3:16 pm 

Ο κρητικός δεν είναι για πετρώδη εδάφη;;;;εγώ μιλάω για αχανή κωνοφόρα δάση με πιο λίγους λαγούς ανα τετραγωνικό καλύτερες ίσως συνθήκες ιχνηλασίας και μεγάλους ντορούς.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 18, 2009 11:08 am 
Άβαταρ μέλους

Αφού κάνει για πετρώδη δεν θα κάνει για χώμα .
Εσένα σε ενδιαφέρει να το μάθεις να κυνηγάει κοντά για το ξεπέταγμα .
Αρα αργά και μεθοδικά σκυλιά :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 18, 2009 11:24 am 

Ποιές ράτσες θεωρούνται αργές και μεθοδικές;;;;;;; :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 19, 2009 6:29 pm 

Αργές φυλές θεωρούνται τα Γιούρα και τα Μπίγκλ σε σχέση πάντα με άλλες όπως ο Ελληνικός Ιχνηλάτης και οι βαλκανικές φυλές.

Γνώμη μου είναι οτι καλά κάνεις και αχολείσαι με το είδος της φυλής, αλλά επίσης καλό θα ήταν να ασχοληθείς ακόμα περισσότερο με την εξεύρεση κουταβιού άριστης γενεαλογίας. Ένα "καλό" κουτάβι με άριστες συστάσεις σε προγόνους, όσο κι αν "δεν κάνει" για ένα μέρος, θα προσαρμοστεί και θα δώσει καλύτερο αποτέλεσμα, απο ένα κουτάβι αμφίβολης γενεαλογίας του οποίου η φυλή ταιριάζει θεωρητικά με το μέρος που κυνηγάει. Για ακραίο παράδειγμα θα μπορούσα να σκεφτώ ένα Γασκώνης άριστης γενεαλογίας μεγαλωμένο στα πετρώδη της Κρήτης, να κυνηγά με καλά αποτελέσματα και αντίθετα ένας τυχαίος Κρητικός Ιχνηλάτης να κόβει βόλτες αδιάφορος.

Με το ακραίο αυτό παραδειγμα θέλω να υποστηρίξω οτι περισσότερο θα πρέπει να ψάχνουμε για άτομα και λιγότερο για φυλή, χωρίς αυό να σημαίνει οτι η φυλη δεν παίζει καθοριστικό ρόλο στον τρόπο και στο αποτέλεσμα του κυνηγιού μας. Πάντως το μέρος και ο τρόπος που θέλεις να κυνηγάς ταιριάζει σε ένα τυπικό ιχνηλάτη και καλά θα έκανες κατά τη γνώμη μου αν δεν μπορείς να βρείς καλό ελληνικό λόγω πολυμπσταρδοποίησης, να στραφείς σε ένα βαλκανικό που είναι πιο κοντά στα κυνηγετικά δεδομένα της χώρας μας με λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα απο Γιούρα και Μπίγκλ, πάντα όμως να ψάξεις καλο pedigree.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 20, 2009 1:40 am 

Ευχαριστώ ntopa

Όταν λες τυπικό ιχνηλάτη τί εννοείς;;;;δηλάδη πιστεύεις ότι στα μέρη που κυνηγάω ταιριάζει καλύτερα ένας ελληνικός;;;γιατί;;;;

είμαι αρχάριος και έχω πολλές απορίες :( :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 24, 2009 10:54 am 

Το γεγονός ότι τα γιούρα και τα beagle έχουν αργή καταδίωξη αποτελεί πλεονέκτημα ή μειονέκτημα;;;

δλδ επείδη δεν πιέζει αρκετά τον λαγό ,αυτός βγαίνει πιο δύσκολα στο καρτέρι;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 24, 2009 10:54 pm 

panoskap έγραψε:
Το γεγονός ότι τα γιούρα και τα beagle έχουν αργή καταδίωξη αποτελεί πλεονέκτημα ή μειονέκτημα;;;

δλδ επείδη δεν πιέζει αρκετά τον λαγό ,αυτός βγαίνει πιο δύσκολα στο καρτέρι;;;

panokap, για αλλους ειναι πλεονεκτημα και για αλλους μειονεκτημα!!για αρχη μην κολλας τοσο πολυ στην φυλη αλλα ως προς το ποσο καλο θα ειναι το κουταβι που θα βαλεις στα χερια σου!!ακολουθα οτι σου ειπε ο ntopas!!!
επισης στα μερη που περιγραφεις σχεδον ολες οι φυλες κανουν και ολες δυσκολα να τις κυνηγησεις στο πεταγμα,γιατι στην αρχη θα τα εχεις καβαλα αλλα οταν παιρνουν τον μονοντορο δυσκολα θα τα προλαβαινεις!σε ολες τις φυλες υπαρχουν γραμμες αιματος απο πολυ αργες ως πολυ γρηγορες,π.χ στις ιταλικες κασσετες δειχνει σεγκουτσι να τα κυνηγανε ανετα καβαλα!!!απλα σε φυλες οπως τα γιουρα και τα μπιγκλ συνηθως η ταχυτητα ιχνηλασιας ειναι μεσαια οπως και η καταδιωξη ενω σε καποιες αλλες γρηγορη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι απο οπου και να παρεις κουταβι θα σου κυνηγαει ετσι!!

σου ξαναλεω πρωτα ψαξε γονεις που να ειναι καλοι και να τους εχεις δει ο ιδιος, ανεξαρτητου φυλης και μετα αν αυτους που βρηκες ειναι απο 3-4 φυλες τοτε επελεξε τι σου ταιριαζει και σου αρεσει αφου θα τα εχεις δει πρωτα στο κυνηγι και θα εχεις μια πιο καλη εικονα!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 25, 2009 11:58 am 
Άβαταρ μέλους

εχει δικιο ο liapis team, ο πατερας μου τα 3 τελευταια χρονια κυνηγαει με Ιταλικα σεγκουτσι και ειναι υπερευχαριστημενος, αφου ξεχασε τις κακες συνηθειες των ελληνικων ιχνηλατων.
εχουν προσαρμοστει εξαιρετικα στα πετρωδη βουνα της περιοχης και ειναι πολυ αποτελεσματικα.
αρα πρωτα θα πρεπει να βρεις τα καταλληλα καθαροαιμα ατομα και κατοπιν επιλεγεις την φυλη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 31, 2010 8:23 pm 

Kαλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να αγορασω τον πρωτο μου σκυλο για κυνηγι λαγου θελω να εχει τα πιο κατω κριτηρια.

1. να κοινηγαει κοντα μου και να μην ανοιγεται πολυ.
2.να ειναι σκυλος φερμας
3 να κυνηγαει σε ψηλες θερμοκρασιες γιατι εδω στην Κυπρο οι θερμοκρασιες ειναι αρκετα ψηλες
4 να μην γαβγιζει στον ντορο
πια πιστευετε ειναι η καταληροτερη ρατσα?

Ευχαριστω εκ τον προταιρων

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 01, 2010 11:24 am 
Άβαταρ μέλους

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ

• Εξαιρετικά προικισμένος στην ιχνηλασία και την καταδίωξη λαγοθήρας, ανεξάρτητος σκληροτράχηλος, αρκετά πρωτόγονος και "αγροτικός", πολύ φιλικός με τους οικείους του, εύστροφος, με γοργές αντιδράσεις, γενναίος και γεμάτος ενέργεια. Όσο μεγαλώνει γίνεται σοφότερος αφού ωριμάζει αργά, μαθαίνει μάλλον από τις εμπειρίες του παρά από την εκπαίδευση, διαθέτει μια έμφυτη αγωνιστικότητα, κυνηγετικό πάθος, τόλμη και σκληρότητα που τον κάνουν ικανό ν' αντιμετωπίσει τον αγριόχοιρο χωρίς φόβο και με ευελιξία.
Είναι λιτοδίαιτος, νευρώδης, ανθεκτικός, απέριττα κατασκευασμένος σκύλος χωρίς "φτιασίδια", έχει μεγάλες εγγενείς δυνατότητες που με τη στοιχειώδη φροντίδα αναπτύσσονται σε εντυπωσιακό βαθμό. Αντέχει στις κακουχίες γιατί είναι προϊόν σκληρής φυσικής και εργασιακής επιλογής.
Έντονο κυνηγετικό ένστικτο, "πονηριά", ταχείες αντιδράσεις, τολμηρός με εξαιρετικά οξείες αισθήσεις (όσφρηση - όραση ακοή), σκύλος προικισμένος με αιώνες εμπειρίας και ικανότητας επιβίωσης και προσαρμογής.
Πιστός όταν του φέρονται με στοργή, αδίστακτος και ανέλεγκτος κλέφτης και δραπέτης σε αντίθετη περίπτωση, δεν του ταιριάζει η δουλικότητα και η επαιτεία στις οποίες αναγκάζεται ενίοτε να καταφύγει σε συνθήκες ημι-εγκατάλειψης.
Ο Ελληνικός Ιχνηλάτης αποτελεί ένα πραγματικό "οπλοστάσιο" προσόντων χωρίς να στερείται κομψότητας και ευγένειας. Για τους λαγοκυνηγούς που γνωρίζουν τις δυνατότητές του είναι ο καλύτερος σύντροφος στο κυνήγι.
Η φυλή ωριμάζει αργά σαν το καλό κρασί και στην νεότητά της είναι άκρως παρορμητική, έως και ατίθαση. Δεν είναι φυλή για όλους αλλά για απαιτητικούς και εκλεκτικούς γνώστες που έχουν την ικανότητα να σμιλεύσουν τις έμφυτες ικανότητες, το πάθος και την ορμή του Ελληνικού Ιχνηλάτη χωρίς να καταπιέσουν τη φλόγα και την ευστροφία του.

Όλες τις φυλές μπορείς να τις προσαρμόσεις στον τρόπο κυνηγίου που σε ενδιαφέρει.
Θα συμφωνήσω με όσους είπαν ότι το Α και το Ω είναι να αποκτήσεις κουτάβια από εξαιρετικές γραμμές αίματος με πάθος για το λαγοκυνήγι. Όλα τα άλλα θα έρθουν σιγά σιγά με υπομονή και αρκετή δουλειά!!

http://www.youtube.com/watch?v=Ro4li2uyL78
http://www.youtube.com/watch?v=om_6WOjcTO4&feature=related
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 3:12 pm 

ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες ακομα μια απορια ο ελληνικος ιχνηλατης ειναι ο γιουρα? η ο γκεκα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 5:02 pm 
Άβαταρ μέλους

ο ελληνικος ιχνηλατης ειναι ο γκεκας φιλε μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 9:23 pm 

ευχαριστω φιλε μου για την πληροφορια :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 31 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: