Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 31 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΡΑΤΣΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 12, 2010 12:35 pm 

Αν και όλα είναι σχετικά, εγώ έχω καταλήξει ότι το beagle είναι μία πολύ καλή περίπτωση. Εδώ και 7 περίπου χρόνια είναι η ράτσα με την οποία είμαι σχεδόν απόλυτα ευχαριστημένος. Με γκέκας ξεκινήσαμε αλλά αποτύχαμε. Βέβαια γιαυτό δεν φταίει η ράτσα αλλά εμείς που ήμασταν νέοι στον λαγό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 23, 2010 7:42 pm 

καλησπερα σας
θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η καταλληλοτερη ρατσα που να εχει τα ποιο κατω κρητιρεια
να κυνηγαει στα πυκνα και ανοικτα μερη
να φερμαρη
να κυνηγαει στις ψηλες και χαμηλες θερμοκρασιες
να μην ανοιγει μακρια μου

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 23, 2010 8:09 pm 
Άβαταρ μέλους

ντραχταρ,βιζλα

Πανε και τα 2 και στο λαγο.
Το ντραχταρ θελει συνηθως σκληρο χερι, παει και στα κατσικια γιαυτο πρεπει να τα μαθει απο μικρο να μην τα κυνηγα. Το βιζλα ειναι πιο μαλακο.
Στην Ελλαδα πιο ευκολα βρισκεις ντραχταρ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 23, 2010 9:50 pm 

Ευχαριστω φιλε μου για τη πληροφορεια :o

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 30, 2010 7:16 pm 

καλησπερα σας
Εμενα μου αρεσουν πολυ οι σεγκουτσι και θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας για αυτους :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 30, 2010 7:41 pm 
Άβαταρ μέλους

antreas81 έγραψε:
καλησπερα σας
Εμενα μου αρεσουν πολυ οι σεγκουτσι και θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας για αυτους :roll:

Εικόνα

ΡΑΤΣΑ: Σεγκούτσιο Ιταλιάνο, Σεγκούτζιο Ιταλικό, Ιταλικός Ιχνηλάτης.
ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ: Ιταλία.
ΙΣΤΟΡΙΑ: Είναι απόγονος σκύλων που ήρθαν στην Ιταλία με τους Φοίνικες και διασταυρώθηκαν με ντόπια κυνηγόσκυλα. Ζούσε σε αγέλες και το χρησιμοποιούσαν στο κυνήγι λαγών, αγριογούρουνων κ.ά. Κινδύνεψε με εξαφάνιση αλλά τελικά κατόρθωσε να επιβιώσει από προσπάθειες εκτροφέων και να ξαναγίνει γνωστό.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Το Σεγκούτσιο είναι ένα κομψό, λεπτό σκυλί που το ύψος του κυμαίνεται από 52 μέχρι 60 εκ. και το βάρος από 18 μέχρι 28 κιλά (το αρσενικό είναι μεγαλύτερο από το θηλυκό). Έχει μακρύ και στενό κεφάλι, τα ρουθούνια είναι μαύρα και το σαγόνι δυνατό. Τα μάτια είναι σκούρα, μεγάλα με φιλική έκφραση. Τα αυτιά είναι μακριά, λεπτά, φαρδιά, τριγωνικά και κρέμονται δημιουργώντας ελαφρές δίπλες. Η ουρά είναι λεπτή και μακριά και λεπταίνει περισσότερο στην άκρη. Υπάρχουν δυο είδη τριχώματος το λείο και το τραχύ και το χρώμα μπορεί να είναι μαύρο ή καφέ, και σε πολλές αποχρώσεις του υπόξανθου.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ: Είναι συνεργάσιμο σκυλί που εκπαιδεύεται εύκολα, είναι φιλικό, ιδιαίτερα με τα παιδιά.
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΣΕΓΚΟΥΤΣΙΟ ΙΤΑΛΙΑΝΟ: Ανήκει στα σκυλιά που κοιμούνται εκτός σπιτιού. Χρειάζεται μέτρια ποσότητα τροφής και μέτρια άσκηση. Στο κυνήγι είναι ακούραστο και μπορεί να κυνηγήσει σχεδόν σε όλους τους κυνηγότοπους.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ο Ιταλικός Ιχνηλάτης (Σεγκούτσι) έχει εισαχθεί εδώ και κάποιες δεκαετίες στην Ελλάδα κι έχει προσαρμοστεί πολύ καλά στις συνθήκες κυνηγίου στη χώρα μας. Χωρίζεται σε 2 κατηγορίες με βάση το τρίχωμά του, σε κοντότριχο και σκληρότριχο.

Το κοντότριχο, είναι πιο ζωηρό και πιο εκδηλωτικό και στο κυνήγι και στο σπίτι. Στο κυνήγι του λαγού είναι πιο γρήγορο από το σκληρότριχο και ίσως πιο θεαματικό. Το σκληρότριχο είναι πιο ήρεμο. Η εκπαίδευση του είναι πιο εύκολη κι όταν βρίσκεται σε αγέλη συνεργάζεται καλύτερα. Ίσως είναι και καλύτερο στο κυνήγι του αγριογούρουνου. Ο Ιταλικός Ιχνηλάτης είναι αρκετά ευαίσθητος, με συνέπεια να γίνεται με τη κατάλληλη εκπαίδευση πολύ υπάκουος. Τα πιο κύρια χαρακτηριστικά του, είναι ότι είναι ο πιο υπάκουος ιχνηλάτης, έχει πολύ λεπτή όσφρηση, καλό ξεφώλιασμα και μεγάλη καταδίωξη. Ο αριθμός των ιχνηλατών αυτών που βρίσκονται στην Ελλάδα είναι ικανοποιητικός και νομίζω ότι πρέπει να γίνει κάποιος όμιλος και γι‘ αυτή την φυλή.

Πηγή : http://www.alfa-omega.gr

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 31, 2010 5:52 pm 

Ευχαριστω φιλε αλεξαντρε. :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 05, 2010 11:15 pm 

Φίλοι λαγοκυνηγοί θέλω και γω λίγο την βοήθεια σας.Θα μπω κατευθείαν στο θέμα γιατί άμα αρχίσω να αναλύω θα γίνω πολύ φλύαρος και θα σας κουράσω.Πέρσι πήρα το βάφτισμα του πυρός με μια παρέα στον λαγό.Δεν προέρχομαι από κυνηγοοικογένεια και δεν έχω πολλές εμπειρίες.Αποφάσισα να πάρω για αρχή ένα κουτάβι και να ξεκινήσουμε μαζί.Θέλω λοιπόν να με βοηθήσετε στην επιλογή της κατάλληλης φυλής.Το σίγουρο είναι ότι θα κυνηγώ "καβάλα στον σκύλο" οπότε αυτομάτως απορρίπτονται οι πολύ γρήγορες φυλές.Επίσης επειδή θα πάρω για αρχή ένα θα πρέπει να μπορεί να κυνηγήσει και μόνο του.Να πω ότι μου έχουν κολλήσει για το σκαρί τους τα αρτουά,έχω δει και κάποια βιντεάκια με το κυνήγι τους αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για αυτά που ζητάω και αν φυσικά είμαι και εγώ κατάλληλος για αυτά.Υπάρχει κάποιος σωστός εκτροφέας αρτουά στην Ελλάδα? Μια δεύτερη επιλογή είναι τα beagle.Μπορούν όμως να κυνηγήσουν μόνα τους? Έχω διαβάσει ότι είναι μέτριας ταχύτητας και μπορείς να τα κυνηγήσεις από κοντά.Έχω διαβάσει όμως και ότι μπορεί να φάνε μια ολόκληρη μέρα πάνω στην βοσκή του λαγού και τελικά να μην καταφέρουν να τον ξετρυπώσουν.Μήπως κάποια άλλη φυλή είναι καταλληλότερη? Τα γιούρα ίσως? Εννοείται ότι το κουτάβι θα προέρχεται από αξιόλογα αίματα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 06, 2010 10:50 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι έχει σημασία έχουν δύο κριτήρια για την σωστή επιλογή κατάλληλου λαγόσκυλου.
Κριτήριο Α- που κυνηγάς συχνότερα δηλαδή η διαμόρφωση του βιότοπου που θα ψάξεις τον λαγό και πάνω σ αυτό το βασικό κριτήριο να αρχίσεις να ψάχνεις τις κατάλληλες φυλές για τα κυνηγοτόπια που συχνάζεις .
ΠΧ Ενας Κρητικός σκύλος είναι πολύ κατάλληλος για τον τρόπο που θέλεις να κυνηγάς και εξαιρετικός σε πέτρα , ασπάλαθο σπανά , πουρνάρι κλπ , αλλά δεν κάνει για δάσος , μεγάλα πυκνά , πυκνούς έλατιάδες κλπ
Γενικώς εγώ νομίζω πάντως ότι ο σκύλος μαθαίνει τα πάντα μέχρι ένα σημείο και αυτό εξαρτάτε από τον κάθε ιδιοκτήτη και τα χούγια που θέλει να του περάσει .
Κριτήριο Β- αυτός ο ιδιοκτήτης που θα επιλέξει την κατάλληλη φυλή ανάλογα από τις “προδιαγραφές “ της θα έχει καλύτερη και γρηγορότερη επιτυχία στο να έχει ένα καλό λαγόσκυλο που χαίρεται το κυνήγι μαζί του .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 06, 2010 9:13 pm 

Είχα σκεφτεί και για τον Κρητικό Λαγωνικό και έχω διαβάσει ότι υπάρχουν κάποια σκυλιά στην Ροδόπη που τα πάνε αρκετά καλά.Ωστόσο επειδή θα κυνηγάω αρκετά σε βουνό αλλά όχι σε πολύ μεγάλα υψόμετρα και αρκετά κυνήγια θα γίνονται και σε κάμπο δεν ξέρω αν είναι η φυλή που ψάχνω. :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 06, 2010 9:22 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ετσι πιστεύω και εγώ ότι έιναι ρίσκο .
Κάτι πάντως που είιδα αρκετές φορές σε κυνηγοτόπια έιναι Ελληνικούς ιχνηλάτες να τους κυνηγιούν καβάλα και δεν υπήρχε κανένα προβλημα , αυτό που παρατήρησα όμως έιναι ότι ποτέ δεν ήταν περισσότεροι από δύο και συνήγθως ήταν ένα σκυλί .
Μάλιστα την τελευατία φορά που έιδα τέτοια σκηνή εντυπωσιάστηκα και έκατσα από την απέναντι πλαγιά να τους παρακολουθώ τον κυνηγό και τον σκύλο και αυτό που παρκολούθησα μου άρεσε πολύ .
Ενας κυνηγός που δεν βιαζόταν καθόλου , έψαχνε πέτρες ανέβαινε και άφηνε τον σκύλο να δουλέψει μεθοδικά γύρω του και σχεδόν πάντα σε απόσταση βολής .
Νομίζω ότι αν σήκωνε λαγό ο σκύλος σίγουρα θα έμπαινε στο σακίδιο.
Βέβαια εγώ δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος από γνώσεις για να σε συμβουλέψω προσωπικές εμπειρίες σου καταθέτω .
:mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 07, 2010 2:14 pm 

Η αλήθεια είναι ότι η παρέα μου με "βάφτισε" στο λαγό κυνηγούσε για τρία χρόνια με μια μόνο σκυλίτσα Ε.Ι η οποία μάλιστα φέτος έκλεισε τα 4!
Τα άλλα δύο μέλη της αγέλης που είχαν δυστυχώς χάθηκαν από φόλες...
Φέτος όμως θα έχουν και αλλά 2 κουτάβια της που στα εκπαιδευτικά τα πάνε αρκετά καλά.
Θα ήθελα να στηρίξω τον Ε.Ι μόνο και μόνο επειδή είναι ελληνικός αλλά επειδή διαβάζω πολλούς που τους χαρακτηρίζουν κυνηγητική απάτη είμαι λίγο διστακτικός :roll:
Πολύ μπέρδεμα... :? :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 12, 2010 10:38 am 
Άβαταρ μέλους

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κυνηγήσεις με γνωστούς η φίλους που έχουν φυλές που σε ενδιαφέρουν και κυνηγάνε με την μέθοδο που έχεις επιλέξει ώστε να έχεις άμεση ιδέα το πως κυνηγάνε τα σκυλιά .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 12, 2010 1:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Δώδεκα χρόνια κυνηγάω με την ίδια παρέα. Έχουμε δει πολλά σκυλιά απο πολλές φυλές. Για παράδειγμα Μπίγκλ-Χάρριερ, Αρτουά, Γκέκας, Αριέγης κλπ. Κατάλαβα οτι άλλα σκυλιά κάνουν για παρέα και άλλα σκυλιά για αυτούς που κυνηγάνε μόνοι τους. Για παρέα προτείνω ανεπιφύλαχτα τα Σεγκούτσι (παθιασμένα-γρήγορα) και για μόνος τα Μπλέ της Γασκώνης (μεθοδικά). Τώρα αν κυνηγάς και με τους δυο τρόπους πάλι τα Μπλέ της Γασκώνης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 13, 2010 8:09 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο;

Το καλό λαγόσκυλο, για τους λάτρεις του αφτιά, είναι το α και το ω ενός πετυχημένου κυνηγίου. Απευθυνθήκαμε σε δύο έμπειρους κυνόφιλους κυνηγούς και τους θέσαμε 13 ερωτήματα προκειμένου να σκιαγραφήσουμε του πορτρέτο του ολοκληρωμένου σκύλου. Ιδού τι μας απάντησαν.
1. Ποια στοιχεία χαρακτηρίζουν το καλό λαγόσκυλο;

Πρώτο και κυριότερο η καθαροαιμία της ράτσας, που προϋποθέτει standard μορφολογίας και εργασίας
Λεπτή όσφρηση που προϋποθέτει δυνατή μύτη
Δυνατή και καθαρή φωνή
Κυνηγετικό πάθος
Αίσθηση θηράματος
Μεγάλη καταδίωξη με αντοχή και αίσθηση προσανατολισμού
Αυστηρή υπακοή στις εντολές και το κάλεσμα
Επίσης ο καλός χαρακτήρας που συνεπάγεται και καλή συμπεριφορά γενικώς

2. Ποιες ράτσες είναι καλύτερες για τα ελληνικά εδάφη;

Δεδομένου ότι ο λαγός ζει σε όλα τα εδάφη, από κάμπους μέχρι 2000 μ. υψόμετρο, χρειάζονται όλες οι ράτσες των λαγόσκυλων. Με αυτή την έννοια, όλες οι ράτσες κυνηγούν το λαγό σε όλα τα εδάφη επειδή προσαρμόζονται εύκολα στις εδαφικές συνθήκες.
Αν θέλουμε να εξειδικεύσουμε κατά κάποιον τρόπο έναν ιχνηλάτη ανάλογα με το έδαφος, θα μπορούσαμε να πούμε σε γενικές γραμμές ότι τα σκυλιά με σωματικές αναλογίες τετραγώνου (μήκος σώματος/ύψος=1/1 περίπου), έχουν εύκολη αναρριχητική ικανότητα στα βουνά, αλλά είναι πιο αργά σε ταχύτητα, ενώ τα σκυλιά με αναλογίες παραλληλόγραμμου (μήκος σώματος μεγαλύτερο του ύψους) είναι γρήγορα σε ομαλά εδάφη και λίγο αργά στην αναρρίχηση.
Επίσης, στο πυκνό και στο πουρνάρι, ο μύθος του σκληρότριχου ή μακρύτριχου σκύλου δεν είναι ο κανόνας, γιατί σχεδόν όλα τα κοντότριχα σκυλιά μπαίνουν στο πουρνάρι.
Στη ζέστη υπερτερεί το κοντότριχο έναντι του σκληρότριχου, ενώ αντίθετα στο κρύο το σκληρότριχο. Όμως, πολλά κοντότριχα δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το κρύο.
Όλες οι ράτσες είναι καλές, μένει στον κυνηγό να κάνει τη σωστή επιλογή, σύμφωνα με τις εδαφικές και κλιματικές συνθήκες της περιοχής που κυνηγάει συνήθως.

3. Προτιμάτε ημεδαπής ή αλλοδαπής εκτροφής σκυλιά και γιατί;

Φυσικά μιλάμε για εκτροφή καθαρόαιμων ιχνηλατών όλων των ευρωπαϊκών φυλών.
Στην αλλοδαπή, η εκτροφή των ιχνηλατών σκύλων γίνεται με τις παρακάτω προϋποθέσεις

ΣΥΝΕΧΕΙΑ http://www.skilia.gr/hunting-dogs/1385- ... e-dog.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 31 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: