Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 16 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φυσυγγια ΠΥΡΚΑΛ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 30, 2009 6:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα ηθελα την γνωμη σας για αυτα τα φυσσιγια απο όσους τα εχουν δοκιμασει
ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φυσυγγια ΠΥΡΚΑΛ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 30, 2009 7:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Είναι από τα καλύτερα της Ελληνικής αγοράς. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 30, 2009 10:09 pm 
Άβαταρ μέλους

καλησπερα και εγω τα εχω δοκιμασει αυτα τα φυσθγγια και μπορω να πω τα καλυτερα τα διασπορας τα θεωρω απο τα κορυφαια που κυκλοφορουν αλλα πιστευω οτι χρειαζονται χαμηλες θερμοκρασιες τα σουπερ πυρκαλ τα πρασινα ειναι απο τα καλυτερα στην κατηγορια τους και μαυρα για ορτυκακι παρα πολυ καλα αυτα τα εχω δοκιμασει και σαν 2ρο στο δικανο σε μπεκατσα πολυ καλα δουλεψανε και εκει τα αρτεμις μου φανηκανε οτι ηταν τουφεκιες τουφεκιες εννοω οτι το μισο κουτι ηταν θανατος και τα αλλα μισα χαλια η του υψους η του βαθους δηλαδη αυτα βεβαια ειναι δικες μου διαπιστωσεις μαλλον φιλε μου θα πρεπει να τα δοκιμασεις μονος σου για να καταληξεις στα δικα σου συμπερασματα παντως πιστευω οτι αξιζει η δοκιμη δεν θα χασεις

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 30, 2009 10:14 pm 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ και εγώ με το Δημήτρη πολύ καλά φυσίγγια με γομώσεις για κάθε εποχή ειδικά τα μοβ για το χειμώνα της Ελλάδας είναι μανούλα για κάθε θήραμα. Ακόμα πολύ δυνατά διασποράς αλλά όχι για πολύ σφιχτά μέρη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 01, 2009 8:43 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΤΗ ΤΣΙΧΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΤΕΡΜΠΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟς,Η ΠΥΡΚΑΛ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΡΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Εικόνα
upload photos

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 01, 2009 9:24 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα σε όλους.
Η πυρκαλ λόγω του οτι είναι κρατική εταιρεία, θα μπορούσε να διαθέτει τα ποιό σύγχρονα μηχανήματα και σταθμούς
βλητικού ελέγχου, δεν ξέρω ίσως και να διαθέτει. Αλλά πάσχει κατά την γνώμη μου από σωστό μανατζάρισμα-διαφήμιση.
Πέρσι που ρώτησα για φυσίγγια skeet, μόλις άκουσα την τιμή λιποθύμησα.Ακριβότερα κατά πολύ από γνωστά εισαγόμενα.
Και μιλάμε για φυσίγγι κατανάλωσης. Έτσι,για τα κυνηγετικά δεν τόλμησα να ρωτήσω :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 01, 2009 10:25 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.Η ΠΥΡΚΑΛ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ Κ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Κ ΤΑ ΑΡΤΕΜΙΣ ΣΕ ΠΑΠΙΑ Κ ΦΑΣΣΕΣ ΜΕ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΑ ΣΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΣΟΥ Κ ΒΓΑΛΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 01, 2009 6:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Ολα σχετικα ειναι..Εγω ουτε ζωγραφιστα δεν τα θελω,τα θεωρω απαραδεκτα και δεν ειμαι απ αυτους που πιανομαι με τις μαρκες,βαζω οτι να ναι,το διασπορας της το θεωρω <μονοβολο>οχι διασπορας!.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 06, 2009 6:13 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ολα τα φυσιγγια της ΠΥΡΚΑΛ

http://www.eas.gr/index.php?lang=gr&sec=&ctg=67

Προσωπικά τα βρίσκω από τα καλύτερα και με τις πιο σταθερές αποδόσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 07, 2009 9:08 am 
Άβαταρ μέλους

Γι αυτο λεω Γιωργο οτι ειναι σχετικα ολα... :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 06, 2010 1:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Kαι εμένα μου αρέσουν πολύ τα Πυρκάλ. Το μαύρο στα 32 γρ ταιριάζει καταρχήν πολύ καλά στα Μπαικάλ και αυτό πρέπει να το έχουν υπόψιν τους όσοι έχουν τέτοια όπλα. Με αυτό το φυσίγγιο μπορείς με ένα Μπαικάλ έστω και μονόκανο να κυνηγήσεις από ορτύκι και τσίχλα μέχρι λαγό και φάσσα αλλάζοντας μόνο τα νούμερα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Η καραμπίνα μου δουλεύει επίσης πολύ καλά τα Ντέρμπυ στα 33 γρ. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 06, 2010 2:39 pm 
Άβαταρ μέλους

Κι εμενα μ'αρεσουν τα μαυρα των 32 γραμμαριων. Με τα μωβ των 34αρων δεν τρελαθηκα αλλα τα πρασινα με τα 36 γραμμαρια ειναι πολυ καλα και κανουν και πολυ μαλακες τουφεκιες.
Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι πυριτιδα εχουν μεσα. Τουλαχιστον αν ειναι μονοβασικη, διβασικη ή τριβασικη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 06, 2010 6:08 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παλαιά είχα διαβάσει ότι είχαν μέσα την ΜΒ και μετά γέμιζαν τα φυσίγγια τους με την Drago

Παράθεση:
Από τους χάρτινους κάλυκες στα φυσίγγια «νέας γενιάς»

Κάλυκες, καψύλλια, πυρίτιδα, σκάγια... Ολα παραγωγής δικής της, εδώ και έναν αιώνα. H ΠυρΚαλ έχει συνδέσει το όνομά της με γενιές και γενιές κυνηγών.

Χ. ΑΝΤΩΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

H ιστορία της ΠυρΚαλ στον τομέα των φυσιγγίων περνάει τα 100 χρόνια και το όνομά της είναι συνδεδεμένο με γενιές και γενιές κυνηγών. H παραγωγή φυσιγγίων κυνηγίου στην ΠυρΚαλ ξεκίνησε με χάρτινους κάλυκες. Οι κάλυκες, τα καψύλλια, η πυρίτιδα και τα σκάγια ήταν όλα κατασκευής ΠυρΚαλ. Από τις αρχές της δεκαετίας του 1970 τον χάρτινο κάλυκα αντικατέστησε πλαστικός από πολυαιθυλένιο.

H μακρόχρονη εμπειρία, η χρησιμοποίηση άριστων υλικών, ο συνεχής ποιοτικός έλεγχος και η δυνατότητα βαλλιστικών ελέγχων στον υπερσύγχρονο Βλητικό Σταθμό της ΠυρΚαλ εξασφαλίζουν παραγωγή φυσιγγίων που διακρίνονται για τη σταθερότητα, τις υψηλές ταχύτητες, τις χαμηλές πιέσεις και την ομοιόμορφη διασπορά των σκαγιών.

H αξιοποίηση, στα φυσίγγια κυνηγίου, της τεχνογνωσίας που κατέχει η ΠυρΚαλ, λόγω της δραστηριοποίησής της στην παραγωγή πυρομαχικών, καθιστά τα προϊόντα αυτά ιδιαίτερα αξιόπιστα και αποτελεσματικά.

Για την ΠυρΚαλ τα φυσίγγια κυνηγίου είναι μια δραστηριότητα ξεχωριστής σημασίας, μια παράδοση που συνεχίζεται σταθερά προς το μέλλον και που προσδιορίζει και τη σχέση της εταιρείας με τους κυνηγούς καθώς και την οικολογική συνείδηση.

H ΠυρΚαλ είναι πιστοποιημένη κατά ISO 9002, ο οποίος ως το τέλος του 2003 προβλέπεται να αντικατασταθεί με τον ISO 9001: 2000. Μεταξύ των διαδικασιών που προβλέπονται στο ανωτέρω σύστημα διαχείρισης ποιότητας, συγκαταλέγονται και οι διαδικασίες ποιοτικού ελέγχου πρώτων υλών, παραγωγής και τελικών προϊόντων (φυσιγγίων).

Μέσα από το κυνήγι βιώνεται η επαφή των κυνηγών με τη φύση και έτσι προάγεται και καλλιεργείται μια ξεχωριστή σχέση σεβασμού και προστασίας της. Μορφοποιείται με αυτόν τον τρόπο η ευαισθητοποίηση των ανθρώπων-κυνηγών σε θέματα διαχείρισης του φυσικού μας περιβάλλοντος.

Μέσα από το κυνήγι οι άνθρωποι, ατομικά ή συλλογικά (μέσω των κυνηγετικών συλλόγων), έχουν επανειλημμένα διακριθεί για σημαντικές δραστηριότητες όπως είναι η πυροπροστασία, η θηροφύλαξη, η κατασκευή έργων όπως τα θηρευτικά πάρκα, οι αναδασώσεις, οι μονάδες εκτροφής θηραματικών ειδών, τα διαχειριστικά μέτρα για τους υγρότοπους κ.ά., που έχουν ευεργετικά για το περιβάλλον αποτελέσματα.

Με λίγα λόγια, η άσκηση της δραστηριότητας του κυνηγίου από τους κυνηγούς προάγει την οικολογική συνείδηση, γι' αυτό η δραστηριότητα του κυνηγίου ήταν, είναι και θα παραμείνει για την ΠυρΚαλ ένα ξεχωριστό κομμάτι που θα συνεχίσει να κτυπά και στην καρδιά της νέας εταιρείας που θα προκύψει από τη συνένωση των δύο εταιρειών, της ΠυρΚαλ και της ΕΒΟ.

H ένταξη και ενεργός δράση των κυνηγών στους κυνηγετικούς συλλόγους θα συμβάλει περισσότερο στην ικανοποίηση των στόχων τους και επιπλέον στη συλλογική και οικολογική συνείδηση για την προστασία του φυσικού μας περιβάλλοντος.

H παραγωγή και τα προΪόντα της ΠυρΚαλ

Πριν από την έναρξη της παραγωγής φυσιγγίων σε σειρά γίνονται βλητικές δοκιμές (ταχύτητα, πίεση, συγκέντρωση σκαγιών) και τα αποτελέσματα καταγράφονται σε κατάλληλα δελτία ελέγχου. Ετσι τα έτοιμα φυσίγγια (τελικά προϊόντα) συναρμολογούνται από πρώτες ύλες και απάρτια τα οποία έχουν ήδη ελεγχθεί.

Το βάρος γόμωσης της πυρίτιδας καθορίζεται βάσει των βλητικών δοκιμών πριν από την έναρξη της παραγωγής σε σειρά.

H ημερήσια παραγωγή κάθε τύπου φυσιγγίων καταγράφεται σε μερίδες έτοιμου προϊόντος που δίνει τη δυνατότητα ιχνηλάτησης της ποιότητας όλων των υλικών που συνθέτουν το έτοιμο προϊόν.

Σε κάθε κουτί των 25 φυσιγγίων, που διατίθεται στο εμπόριο, αναγράφεται ειδική ένδειξη βάσει της οποίας είναι δυνατός ο συσχετισμός των φυσιγγίων με τις μερίδες πρώτων υλών από τα οποία προέρχεται.

Σήμερα η εταιρεία διαθέτει μια μεγάλη σειρά φυσιγγίων που ανταποκρίνονται σε όλες τις ειδικότερες επιθυμίες, πασίγνωστα και συνδεδεμένα και με την προσωπική κυνηγετική ιστορία κάθε φίλου αυτής της δραστηριότητας. Είναι αυτονόητο πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ένα φυσίγγιο στην επιτυχία, γι' αυτό ο κυνηγός θέλει να αισθάνεται εμπιστοσύνη με τα φυσίγγια που χρησιμοποιεί.

Τα κυνηγετικά φυσίγγια που παράγει η ΠυρΚαλ είναι των τύπων: «IDEAL» με βάρος σκαγιών 30 gr και No 7 ως 9, «PYRKAL» με βάρος σκαγιών 32 gr και No 1 ως 9, «DERBY» με βάρος σκαγιών 33 gr και No 1 ως 9, «ARTEMIS» με βάρος σκαγιών 34 gr και No 1 ως 9, «SUPER PYRKAL» με βάρος σκαγιών 36 gr και No 1 ως 9 και «ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ» με βάρος σκαγιών 32 gr και No 6 ως 10.

Για την ΠυρΚαλ αποτελεί ευχαρίστηση το να βρίσκεται κοντά στους κυνηγετικούς συλλόγους και να τους υποστηρίζει στον βαθμό που μπορεί, μοιραζόμενη μαζί τους την αγάπη για τη φύση και τη συναίσθηση της πολυτιμότητάς της για τον άνθρωπο.

Φυσίγγια σκοποβολής

H ΠυρΚαλ παράγει επίσης τα εξής φυσίγγια σκοποβολής:

ΤΥΠΟΣ / Βάρος / Νούμερο σκαγιών

SKEET / 24 gr / Νο 9½

TRAP / 24 gr / Νο 7½

DOUBLE TRAP / 24 gr / Νο 8

Η μαζική παραγωγή των φυσιγγίων σκοποβολής αρχίζει τον Νοέμβριο του 2003 και θα αποτελέσει τη νέα ελκυστική πρόταση της εταιρείας προς τους φίλους του αθλήματος. Με αυτόν τον τρόπο η ΠυρΚαλ εκδηλώνει το ενδιαφέρον της για το ολυμπιακό άθλημα της σκοποβολής.

* Ο κ. Χρήστος Αντωνακόπουλος είναι εκτελεστικός αντιπρόεδρος του ΔΣ της ΠυρΚαλ.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... z0vqAtXwcW

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 07, 2010 8:52 am 
Άβαταρ μέλους

Πολύ καλά τα φυσίγγια της Πυρκάλ,παλαιότερα έχα χρησιμοποιήσει το μαύρο 32γρ.και το πράσινο 36γρ.και τα δύο άριστα με χαμηλή ανάκρουση.Απόλυτα ασφαλή με τους υπερσύγχρονους βλητικούς σταθμούς που διαθέτει,αλλά πιστεύω πως θα μπορούσε να είχε πιό προσιτές τιμές και με τη σειρά μας να ενισχύσουμε την Ελληνική οικονομία.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 15, 2010 1:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Τι τιμές έχουν τα 32gr 8-9-10 και διασποράς?
Α και ποιος έχει Αθήνα προς Βόρεια?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 16 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: