Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 36 από 42   [ 621 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 42  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 29, 2008 3:39 pm 
Άβαταρ μέλους

ΟΥΤΕ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ,ΟΥΤΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ Η ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ.
Η ΔΙΑΦΩΝΕΙΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΔΕ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ,ΤΟ ΥΙΟΘΕΤΩ ΚΙ'ΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΜΑΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΤΩΝ ΦΩΛΕΟΠΟΙΗΣΕΩΝ,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΘΕΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΣΧΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΦΛΕΒΑΡΗ ΠΟΥ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΤΟ ΡΗΜΑΖΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΣΟΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΟΤΕΡΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ.ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΥΠΑΙΤΙΟΣ ΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΤΟΥ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 29, 2008 4:08 pm 

Τωρα για να πουμε την αληθεια , ενας κυνηγος δεν θα κανει και ΤΗ ζημια στα χερσα που θα βγει μια βολτα ... παντως ειμαι κι εγω κατα της οχλησης αυτο το διμηνο και το τηρω , δεν θα παθουνε τιποτα τα σκυλια αμα κατσουνε και λιγο μεσα...χαλαρα :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 30, 2008 1:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εγώ λέω αν βγουμε και σηκώσουμε και δυο ορτύκια ίσα ίσα ετσι για το σκυλάκι και φύγουμε.συνειδιτα,τι θα γίνει παλι δεν θα εχουμε ορτυκια να κυνηγισουμε.Ρωτάω εγώ;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 30, 2008 2:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Χάρη Δημήτρη και Ακερ,Πιστευω πως δεν υπάρχει λόγος να απολογούμαστε ,δεν χιάζετε να νιώθουμε ενοχές για κάθε μας κυνηγητική δραστηριότητα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 30, 2008 7:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά πρέπει να καταλάβουμε , όσο μικρή και να είναι η όχληση από ένα άτομο που θα βγάλει για δύο ώρες τα σκυλάκια του σε ορτύκι μπορεί να γίνει ζημιά σε ένα ζευγάρι με φωλιά με αυγά και μικρά.
Πχ να τα πατήσει ο σκύλος η εμείς και να μην το αντιληφθούμε καν , έπειτα φανταστείτε αν σήμερα εμείς , αύριο ο άλλος και μεθαύριο ο τρίτος κλπ , τελικά τι συμβαίνει .
Αν τα λέμε εδώ, δεν είναι τόσο για την ζημιά καθ αυτή που και αυτή δεν είναι αμελητέα , αλλά το ότι πρέπει να γίνει βίωμα μας τι επιτρέπετε και τι απαγορεύετε και να μην χρειαζόμαστε τον έλεγχο για να υπακούσουμε κάποια αρχής .
Αυτό που συζητάμε είναι αδιανόητο για άλλους Ευρωπαίους κυνηγούς .
Διαβάστε και αυτό !

http://www.gpeppas.gr/periodiko/p-9-9-05.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 30, 2008 8:05 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΥΜΦΩΝΩ :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 02, 2008 8:35 am 
Άβαταρ μέλους

Πάντως για τα ορτύκια δεν τα είδα και πολύ καλά τα πράγματα φέτος, έχω σταματήσει τις εξόδους λόγω φωλιών , αλλά αυτά που είδα όταν θεωρητικά έμπαιναν πουλιά δεν ήταν ευχάριστα , πολύ λίγα πουλιά .
Εξόδους θα αρχίσω πάλι στις αρχές Ιουλίου για να έχω εικόνα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 03, 2008 7:27 am 
A Mixas έγραψε:
Πάντως για τα ορτύκια δεν τα είδα και πολύ καλά τα πράγματα φέτος, έχω σταματήσει τις εξόδους λόγω φωλιών , αλλά αυτά που είδα όταν θεωρητικά έμπαιναν πουλιά δεν ήταν ευχάριστα , πολύ λίγα πουλιά .
Εξόδους θα αρχίσω πάλι στις αρχές Ιουλίου για να έχω εικόνα.

Θα συμφωνήσω κ εγώ...
Όπως και με τον Παπακωνσταντίνου συμφωνώ απόλυτα!

Φιλικά

Τάκης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης: BINTEO ΟΡΤΥΚΙΟΥ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 06, 2008 2:53 pm 
Άβαταρ μέλους

ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΙΣ ΚΑΣΣΕΤΕΣ ΒΡΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΑΠΟ ΚΙΝΗΓΙΑ .....
ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΡΤΥΚΙΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΠΑΝΙΕΛ.....
ΧΡΟΝΙΑΡΙΚΑ ΤΟΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΤΙΣ 30/9/2004....
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ....ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ...
ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΑΜΕ ΤΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ.
ΤΟ ΣΕΤΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΛΑΝΟ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ ...
ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΙΒΕΙ ΜΕ ΧΑΜΗΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ (δεν ξερω γιατι) ΑΝ ΚΑΙ Η ΚΑΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΨΗΦΙΑΚΗ.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IvgzuubyTsg[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 09, 2008 1:23 pm 

teocharis.koytsoympas έγραψε:
ΟΥΤΕ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ,ΟΥΤΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ Η ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ.
Η ΔΙΑΦΩΝΕΙΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΔΕ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ,ΤΟ ΥΙΟΘΕΤΩ ΚΙ'ΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΜΑΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΤΩΝ ΦΩΛΕΟΠΟΙΗΣΕΩΝ,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΘΕΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΣΧΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΦΛΕΒΑΡΗ ΠΟΥ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΤΟ ΡΗΜΑΖΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΣΟΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΟΤΕΡΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ.ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΥΠΑΙΤΙΟΣ ΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΤΟΥ.

Φίλε αυτό που λες για εμένα είναι μια απλή ευθυνόφοβη και λαϊκή αντιμετώπιση

Ξέρεις φιλέ πώς αλλάζουν τα πράγματα … ??

Αλλάζουν όταν ο ένας Κούκος φέρνει τον άλλο Κούκο και έτσι δεν είναι ποια μόνος του και ίσως και να έρθει κάποια στιγμή και η άνοιξη……

Προσπάθησε να περάσεις και στους φίλους σου κυνηγούς ότι είναι κακό να βγαίνουμε εκπαιδευτικά όταν έχουν φωλιές τα πουλιά και αυτοί με τη σειρά τους στους επόμενους μέχρι αυτό να γίνει κτήμα μας και να δεις μετά τι ωραίες χρονιές θα έχουμε στα ορτύκια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 12:01 am 
Άβαταρ μέλους

Μπορουμε να κανουμε υπομονη 20 μερες ακομη.Δεν θα παθουν τιποτα τα σκυλια αν μεινουν λιγο ακομη δεμενα :!: Αλωστε αν πανε καλα οι φωλιες το κερδος για αυτα θα ειναι μεγαλυτερο!Πιστευω ομως οτι για την κατασταση αυτη(λιγοτερες φωλιες)φταιει η παρατεταμενη μονοκαλιεργεια , η συνχρονες μηχανες που χρησιμοποιουν οι αγροτες ,η παρατεταμενη χρηση φυτοφαρμακων και καπου στο βαθος ακολουθουμε εμεις με τα εκπαιδευτικα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 10:00 am 
Άβαταρ μέλους

ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:
Μπορουμε να κανουμε υπομονη 20 μερες ακομη.Δεν θα παθουν τιποτα τα σκυλια αν μεινουν λιγο ακομη δεμενα :!: Αλωστε αν πανε καλα οι φωλιες το κερδος για αυτα θα ειναι μεγαλυτερο!Πιστευω ομως οτι για την κατασταση αυτη(λιγοτερες φωλιες)φταιει η παρατεταμενη μονοκαλιεργεια , η συνχρονες μηχανες που χρησιμοποιουν οι αγροτες ,η παρατεταμενη χρηση φυτοφαρμακων και καπου στο βαθος ακολουθουμε εμεις με τα εκπαιδευτικα.
Πέστα Χρυσόστομε.Έτσι είναι "κάπου στο βάθος"

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 2:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα. Αυτο φιλε μου πιστευω,και αυτο μου εχει δειξει η "πειρα" μου κυνηγαω με δικο μου οπλο και σκυλο απο παρα πολυ μικρος και θυμαμαι τοτε που στην περιοχη μου καλιεργουσαν φασολια και τα μαζευαν με τα χερια ομοιος και το βαμπακι τα ορτυκακια ειχαν πολυ χρονο να απομακρυνθουν και δεν κινδυνευαν να τα πατησει η μηχανη.Τα φυτοφαρακα ηταν ειδος πολυτελειας και τα χωραφια μετα το τελος της σοδιας δεν μετατρεποταν σε κρανιου τοπο και το καλυτερο παντα πρισσευε κατι για να φανε και να καλυφτουνε τα πουλια :!: :!: :!: :!: Τωρα απολογουμαστε συνεχως για τα εκπαιδευτικα λες και ειμαστε οι μοναδικοι φταιχτες στην ολη υποθεση και ολοι οι αλλοι ειναι στο απυροβλητο!Σιγουρα εχουμε μεριδιο ευθυνης αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ μικρο σε σχεση με των αλλων,ξερετε αυτων που αγαπανε τα πουλια και τη φυση και δεν μπορουν να ξεχωρισουν τη σιταριθρα απο το σπυργιτι και το ελατο απο το πευκο

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 3:36 pm 
Άβαταρ μέλους

ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:
Καλημερα. Αυτο φιλε μου πιστευω,και αυτο μου εχει δειξει η "πειρα" μου κυνηγαω με δικο μου οπλο και σκυλο απο παρα πολυ μικρος και θυμαμαι τοτε που στην περιοχη μου καλιεργουσαν φασολια και τα μαζευαν με τα χερια ομοιος και το βαμπακι τα ορτυκακια ειχαν πολυ χρονο να απομακρυνθουν και δεν κινδυνευαν να τα πατησει η μηχανη.Τα φυτοφαρακα ηταν ειδος πολυτελειας και τα χωραφια μετα το τελος της σοδιας δεν μετατρεποταν σε κρανιου τοπο και το καλυτερο παντα πρισσευε κατι για να φανε και να καλυφτουνε τα πουλια :!: :!: :!: :!: Τωρα απολογουμαστε συνεχως για τα εκπαιδευτικα λες και ειμαστε οι μοναδικοι φταιχτες στην ολη υποθεση και ολοι οι αλλοι ειναι στο απυροβλητο!Σιγουρα εχουμε μεριδιο ευθυνης αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ μικρο σε σχεση με των αλλων,ξερετε αυτων που αγαπανε τα πουλια και τη φυση και δεν μπορουν να ξεχωρισουν τη σιταριθρα απο το σπυργιτι και το ελατο απο το πευκο
Συμφωνώ απόλυτα!!!
Επισης θελω να ξεκαθαρισω σε καποιους φιλους που αναφεροντε σε αυτην την ενοτητα οτι σαν ατομο εχω κυνηγετική παιδεία αρκετα καλη.Αλλά απο την αλλη καταλαβαινω και την αγωνια τους (οπως και την δικια μου)για την καινουργια κυνηγετικη περιοδο που ερχετε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Φωλεοποίηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 5:22 pm 
Να σας πω πως το βλέπω εγώ:

Εμάς τους κυνηγούς ενδιαφέρει ο αριθμός των ορτυκιών. Δεν ενδιαφέρει τους αγρότες.

Οι μεγαλύτεροι θυμόμαστε τα μέρη πως ήταν όταν κυνηγούσαμε μικροί και πως είναι σήμερα. Πολλά απ' αυτά έχουν οικοδομηθεί/οικοπεδοποιηθεί σε τέτοιο βαθμό που δεν τ'αναγνωρίζω πια.
Το ίδιο φαντάζομαι συβαίνει παγκόσμια. Αν θυμάμαι καλά όταν ήμουν 7-8 ετών ο παγκόσμιος πληθυσμός ήταν ~ 1δις, τώρα είναι 4 δις; Άρα ο ζωτικός χώρος των θηραμάτων μειώνεται συνεχώς.

Πρέπει να προσαρμοστούμε στα σημερινά δεδομένα δυστυχώς και να κάνουμε ο καθένας μας αυτό που του αναλογεί. Εφ'όσον είναι δεδομένο πως δεν κάνει καλό να δημιουργούμε όχληση την περίοδο φωλεοποίησης, δεν δημιουργούμε όχληση. Τόσο απλά.

Τέλος η δημιουργία ενός κυνηγόσκυλου απ' όσο έχω καταλάβει τα χρόνια που ασχολούμαι, είναι διαδικασία που απαιτεί 2-3 χρόνια, αν δε βγαίνουμε την άνοιξη τότε θα γίνει 2-3 χρόνια και 4 μήνες! Και λοιπόν;

Έτσι το βλέπω εγώ,

Φιλικά

Τάκης

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 36 από 42   [ 621 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 42  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: