Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 20 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Παπούτσια για κυνήγι στο βουνό !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 8:40 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά ανοίγω αυτό το τόπικ ειδικά για το παπούτσι του βουνού !
Δηλαδή παπούτσι που κάνουν για πέρδικα , λαγό , μπεκάτσα , ορτύκι , σε βράχια , σάρες , νησιά και το βασικότερο όλων , για πολύωρο και εντατικό κυνήγι , όλον τον χρόνο .
Δηλαδή να είναι σταθερό και στα πατήματα στα βράχια και με την βροχή (το δυνατό) , να προστατεύει το πέλμα , τον αστράγαλο και κατά επέκταση το γόνατο και να αντέχει τουλάχιστον δύο χρόνια και βάλε (πλαστικό, δέρμα και σόλα) !
Ακούω εμπειρίες και συστάσεις , ενδιαφέρει πολλούς από εμάς και εμείς είμαστε οι καλύτεροι εκτιμητές αυτών (παπουτσιών) που κατά καιρούς φοράμε στα πόδια μας !

Εδώ υπάρχει ένα άρθρο για τα παπούτσια του βουνού και την σόλα VIBRAM , και τις πιό γνωστές φίρμες .

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=503

8)

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Πέμ Μαρ 26, 2009 9:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 9:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολυ καλο αρθρο. Ειδικα για την βιμπραμ το εξαντλησε το θεμα. Μονο που για να το διαβασετε καντε copy paste την διευθυνση που εγραψε ο Γιωργος γιατι εχει φυγει ενα ψηφειο απο το λινκ και σας πεταει σενα αρθρο του Αιγινητη-και αυτο πολυ καλο 8) ή πατηστε εδω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 9:36 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

asterisk έγραψε:
Πολυ καλο αρθρο. Ειδικα για την βιμπραμ το εξαντλησε το θεμα. Μονο που για να το διαβασετε καντε copy paste την διευθυνση που εγραψε ο Γιωργος γιατι εχει φυγει ενα ψηφειο απο το λινκ και σας πεταει σενα αρθρο του Αιγινητη-και αυτο πολυ καλο 8) ή πατηστε εδω

Διορθώθηκε :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 9:41 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ . ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ. ΟΣΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΑ . ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΗΤΑΝ EΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ AKU ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ, ΗΤΑΝ ΕΛΑΦΡΥ KAI ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ . ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΚΡΑΤΗΣΕ , ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΕΛΙΩΣΕ Η VIVRAM . ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ!!!! ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΒΟΥΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ POINTER ΤΗΣ CHIRUCA , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΣ ΡΑΦΕΣ . ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΟΙ ΡΑΦΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ , ΤΙΣ ΕΡΑΨΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΝΟΙΞΑΝ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 -3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΧΕ GORETEX.ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΕ ΠΑΝΤΟΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ . ΤΟ MEINDL VACUUM ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΛΗΡΟ, ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΦΡΟΥ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 10:35 pm 

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Τέσσερα μοντέλα παπουτσιών για κυνήγι βουνού, το ένα το μοντέλο είναι της Asolo,ένα αρκετά ποιοτικό παπούτσι και σε λογική τιμή. Τα άλλα τρία είναι της Danner, ίσως της μεγαλύτερης εταιρίας κατασκευής παπουτσιών για ειδικές χρήσεις στην Αμερική.Η διαφορά αυτών των μοντέλων με τα υπόλοιπα είναι ότι έχουν ραφτές σόλες , που σημαίνει ότι οποιαδήποτε φθορά στη σόλα δεν έχει τις συνέπειες που έχει ένα μοντέλο με θερμοκολημένη σόλα. Με ένα μικρό αντίτιμο, η κατασκευάστρια εταιρεία μπορεί να σου στείλει καινούρια σόλα για να την αντικαταστήσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 27, 2009 12:34 am 
Άβαταρ μέλους

Θέλω να πω κι εγώ την δική μου αποψη.Ψαχνομαι για καλο αρβυλο GORE-TEX για κυνηγι και καθημερινη χρηση περιπου 13 χρονια.Ειχα παρει AIGLE,AKU,DAHSTEIN(αν το γραφω καλα)και το καθενα εχει τις ιδιετεροτητες του.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το MEINDL softline ultra GTX.Το χρησιμοποιω 2 χρονια παω για 3 σε καθημερινη βαση στη δουλεια μου και στο κυνηγι.Δεν κυνηγω περδικες σε βραχια αλλα για περπατητο σε τσιχλες και στα βουνα που παω για φασσες ειναι οτι καλυτερο!Εντελως αδιαβροχο,ανετο,ελαφρυ 590γρ.μεγαλη ασφαλεια στους αστραγαλους,δεν γλυστρα,ζεστο και πολυ ανθεκτικο!Στη δουλεια απο το πρωι, το απογευμα το βγαζω και δεν μυριζει.Ειναι ξεκουραστο για ολη μερα!Το ειχα παρει 180 Ε.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 27, 2009 1:46 pm 
Άβαταρ μέλους

Εδω και δύο χρόνια χρησομοποιώ τα Meindl Himalaiya...Πολύ καλό παπούτσι με μεγάλη αντοχή!Λίγο βαρύ βέβαια αλλά δεν γίνεται να τα έχεις όλα!Προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Παπούτσια για κυνήγι στο βουνό !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 10, 2009 4:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγω απο φετος λεω να δοκιμασω παπουτσια χωρις vibram σολα γιατι οσα ειχα με αυτη τι σολα στην περδικα δεν τα εδινα βασει σε σχεση με αλλα παπουτσια πολυ πιο φθηνα.Η VIBRAM ειναι πολυ πιο αντοχης απο τις αλλες αλλα γλυστραει πολυ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 10, 2009 11:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Η Vibram δν γλιστράει είναι από τις καλύτερες σόλες που κυκλοφορούν...

Εγώ πήρα αυτά για δκιμή πριν ενάμιση χρόνο......

http://www.cabelas.com:80/cabelas/en/te ... hasJS=true

Δν πάθανε τίποτα . Αδιαβροχα πλήρως, ΑΚΟΜΗ!!!! . Και πάνε φουλ για μια ακόμη χρονιά....
Σκέφτομαι να πάρω αλλο ενα ζευγάρι να το έχω back up μήπως και μείνω.

Κόστος 50 ευρώ με τα μεταφορικα....

Για τόσο που αντέξαν και που με κράτησαν στεγνό και άνετο σε πολύωρο κυνηγι πέρδικας.....Best value for money θα πω!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 17, 2009 9:39 am 
Άβαταρ μέλους

Εγώ είχα για 5 χρόνια τα Aigle(Guide gtx).Αρκετά καλό,αλλά πέρυσι άρχισε να μπάζει νερά οπότε αποσυρθήκανε..
Μετά πήρα τα Meindl(kolorado).Λίγο σκληρό είναι βέβαια αλλά καλό,κρατάει πολύ ζεστό το πόδι & μετά από πολύωρο περπάτημα το πόδι είναι μια χαρά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 9:43 am 
Άβαταρ μέλους

ΕΓΩ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ AIGLE BROOKS ΚΑΙ ΤΑ MEINDL OLA ΜΕ GORE-TEX KAI VIBRAM...ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΗ ΜΕΙΝΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΑ AKU UTAH ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗ ΤΡΙΤΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ...ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΛΙΓΟ ΒΑΡΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΣΕ ΕΛΑΦΡΥ ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΕΓΑΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 21, 2013 5:02 pm 

τωρα εχω τα μειντλ vakuum και αφου ειμαι πολυ ευχαριστημενος θα τα περνω μεχρι να τα βρισκω.ειχα ακομα τα μειντλ ιμαλαια οπως επισης και τα μειντλ island!απο αλλες μαρκες εχω παρει ενα τις μπερετα καποια φορα(δεν θυμαμαι μοντελο αλλα θυμαμαι οτι ηταν τις ταξεως των 150ευρω)οπως επισης αρβυλα του στρατου και καποια αλλα φθηνα τα οποια δεν αξιζουν καν αναφορα.σε σχεση τιμης,κοστους,αντοχης,βαρους και τεχνολογιας που διαθετουν τα παραπανω παπουτσια το vakuum ειναι αυτο που μου ταιριαζει καλυτερα και αφου ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει δυσκολα θα παω αλλου!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 10:50 pm 
Άβαταρ μέλους

παντως τα μποτακια για το κυνηγι ειναι το αλφα και το ωμεγα,,,νε μεν ακρηβα αλα πρεπη να τα πληρωσουμε για να μπωρουμε να κυνηγαμε ανετα και ξεκουραστα στο βουνο,,τωρα για φτηνες λυσης εχη πωλες αλα μωνο για καρτερη θα τα επελεγα που δεν περπατας και απλα καθεσαι :wink: :wink: εγω εχω δυο ζευαρια της bereta και ειμαιθ οκ οκ και γαλοτσα της aigleγια τα ορτυκια και τα παπια τον χειμωνα και οχι μωνο :wink: :wink: οτι πληρωσης περνηςςςς :roll: :roll: :wink: :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 08, 2013 9:49 am 

καλημερα. εγω περσι τον ιουνιο πηρα τα meindl burma.κυνηγαω μπεκατσα περδικα.τα παπουτσια ειναι πολυ καλα,για την αδιαβροχοποιηση δε το συζητο καθολου η σολα πολυ καλη αν και θα θελα κατι παραπανω αφου με ενα χρονο σχεδον καθημερινο κυνηγι συν τα εκπαιδευτικα εχει αρχιζει κ εμφανιζει σημαδια φθορας.κ τη φετινη χρονια βλεπω να τη βγαζουν αλλα για του χρονου βλεπω να μενουν σαν δευτερα.η επομενη προτιμηση μου αν επαιρνα παπουτσια αυριο ειναι τα meindl vakuum

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 03, 2013 5:25 pm 

Εχει αποψη καποιος για τα LOWA ZEPHYR GTX?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 20 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: