Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 4 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φέρμα κουταβιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 9:52 am 

Φίλοι μου χαιρετώ την ωραίθα παρέα σας,

Είναι η πρώτη φορά που σημαιτέχω στο forum, και θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας βάση της εμπειρία σας.
Έχω ένα κουτάβι πόιντερ θυλικό 11 μηνών. Το σκυλάκι αυτό αντιλαμβάνεται από αρκετά μακρια την υπαρξη του θηράματος αλλά αντί να φερμάρει βάζει κάτω την μύτη και ιχνυλατεί με μανία μέχρι να ξεπετάξει το θήραμα. Εδώ θα ήθελα να σημειώσω ότι οι γονείς του φερμάρουν κανονικά και αυτό δεν έχει πιάσει ποτέ θήραμα στο στόμα του. Μόνο όταν το πάω με σκινάκι και το συγκρτήσω φερμάρει για περίπου 20 δευτερόλεπτα και μετά πάλι προσπαθεί να ξεπετάξει το θήραμα. Μέχρι ποιά ηλικία μπορεί να βγάλει την φέρμα του; Τα σκυλιά που είχα μέχρι τώρα έως του εξι μήνες έδειχναν σημάδια φέρμας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 8:32 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλώς ήρθες .

Φίλε Νίκωνα , μην προβληματίζεσαι πολύ είναι νέο το σκυλί ακόμη .
Θα μου πεις έιναι πόιντερ και έπρεπε ήδη να φερμάρει , αλλά αυτό δεν έιναι απόλυτο , έχω δει πόιντερ που φέρμαραν σωστά στον ενάμιση χρόνο αλλά και σε δύο και περισσότερο !
Βασικό έιναι να μην του βάζεις ήμερο θήραμα για να δεις αν θα σου φερμάρει και ας μην το πιάνει , μαθαίνει να το πλησιάζει και στο τέλος προσπαθεί να το πιάσει μόλις το εντοπίσει κοντά η το δει.
Ρίξτο στο άγριο και θα δεις ότι θα φερμάρει .
Η άλλη λύση έιναι να του μάθεις την ακινητοποίηση με διαταγή και κατόπιν και την φέρμα με τον ίδιο τρόπο και να τον σταθεροποιείς ,
αλλά δεν στο συνιστώ θέλει δουλειά και αρκετές γνώσεις για να γίνει σωστά και το βασικότερο έιναι νεαρό ακόμη !

Στη θεματολογία της εκπαίδευσης θα βρεις αρκετούς τρόπους σταθεροποίησης όπως και την αντίστοιχη θεματολογία κλπ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φέρμα κουταβιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 10, 2011 8:46 am 
Άβαταρ μέλους

κυριε γιωργο γραφω εδω για να μην ανοιγω αλλο τοπικ, εχω μια σκυλα σεττερ 10 μηνων την πηρα πριν 2 μηνες σημερα την εβγαλα πρωτη φορα σε ορτυκι ημερο το ειχα μεσα σε κλουβακι κρυμενο σε ψηλα χορτα, η σκυλα περασε απο διπλα δεν το πηρε χαμπαρι, στη συνεχεια το πηγα σε ενα χωραφι οργωμενο και το αφησα να περπατησει λιγο το ορτυκι χωρις να το βλεπει η σκυλα και μετα το εβαλα ξανα στο κλουβακι και το εκρυψα σε μια τουφα χορταρι ξανα το σκυλι δεν εποιασε μυρωδια μετα απο λιγο βαζω το σκυλι στο αυτοκινητο αφηνω το ορτυκι στο καθαρο και βγαζω τη σκυλα με λουρι δεμενη σε μια φαση ψιλοφερμαρε για δευτερολεπτα αλλα οπως εκανε να φυγει να το πιασει μου φευγει απο τα χερια το λουρι και παει και το δαγκωνει, μετα το ξαναβαζω το κλουβακι παλι σε ψηλα χορταρια αλλα παλι δεν καταλαβε τιποτα. με λιγα λογια την εκανα την μακακια απο εδω και περα μπορω να κανω κατι?? :oops: ολες οι γνωμες ειναι ευπροσδεκτες απο ολα τα παιδια :wink: ευχαριστω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φέρμα κουταβιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 10, 2011 11:17 am 
Άβαταρ μέλους

φιλε χθεσ καναμε ενα μινι αγωνα μεταξυ μασ καποιοι φιλοι κ γνωστοι, περιπου 8-10 ατομα με πανω απο 25-30 σκυλια. Δεν το χαμε οργανωσει ετσι επεσαν κατι τηλεφωνα κ τελευται στιγμη απλα προεκυψε αφου εφερε κ ενασ φιλος κατι ιταλικα ορτυκακια ημιαγρια που εκτρεφει ο ιδιοσ κ εχουν καταπληκτικη συμπεριφορα. Για την πλακα μας τελοσ παντων ενασ κλασικος αγωνας με πολυ ωραιο επιπεδο μαλιστα, καποιοα απο τα σκυλια τρεχουν σε αγωνεσ στον λαγκαδα αφου ηταν και δυο εκτροφεισ μαζι μας, καποια αλλα βαθμολογημενα σε αγωνεσ μπεκατσας κ περδικας...
σε πληροφορω οτι κανενα δεν βρηκε ουτε φερμαρε το ορτυκι. Ειχε απνοια βεβαια ετσι....δικαολογιες... :D

Ενταξει η αληθεια ειναι οτι καποια σκυλια που βρισκονταν εκει ειναι ανωτατου κυνηγητικου επιπεδου με πολλεσ περδικες κ μπεκατσεσ στο ενεργητικο τους, ομως το ορτυκι εκτροφης η δεν καταφεραν να το μυρισουν λογω συνθηκων (απνοια, στημενο, κλουβισιο) η το επιαναν στην μυτη τους και εσκεμενα παρεβλεπαν οπως θα παρεβλεπαν ενα κοτσυφα, σιταριθρα, κουναβι κοκ. βεβαια αφηναμε το σκυλι πολυ μακρυα απο το θηραμα και δεν το καθοδηγοθσαμε πανω στο θηραμα, επειδη ειιχαμε αρκετα σκυλια και επαιφτε κ καζουρα η το εβρισκε απο μονο του πανω στο λασε η ...μεσα.

Για το δικο σου λοιπον μην ανησυχεισ καθολου που ειναι και δεκ μηνων, απλα θα σε συμβουλευα επειδη εχω κ εγω κουταβια οχι στα λευκα απο θηραμα τερεν πλεον ουτε στα ημερα θηραματα κ αν θεσ να κανεισ δουλιτσα η πανω στα βουνα για περδικα η στον λαγγαδα...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 4 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: