Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

ΕΝΑΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΡΕΤΑΝΙΚΩΝ ΦΥΛΩΝ η ΚΑΘΕ ΦΥΛΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ
ΕΝΑΣ ΟΜΙΛΟΣ ΟΛΑ 58%  58%  [ 30 ]
ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΟΛΑ 23%  23%  [ 12 ]
ΕΝΑΣ ΠΟΙΝΤΕΡ & ΕΝΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ 13%  13%  [ 7 ]
ΑΔΙΑΦΟΡΟ 6%  6%  [ 3 ]
Σύνολο ψήφων : 52
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΟΚΑΔΕ ένας μεγάλος όμιλος η πολλοί μικροί !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 19, 2009 1:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχως εχουν αρχισει εντονες συζητησεις για την δημιουργια ξεχωριστων club για τις Αγγλικες φυλες, οπως ΠΟΙΝΤΕΡ CLUB ΕΛΛΑΔΟΣ κλπ, κλπ, κλπ.
Φαινεται οτι ο μεγαλοιδεατισμος και η μεγαλομανια καποιων φωστηρων δεν εχει ορια, παμε για πληρη διαλυση του ΟΚΑΔΕ ο οποιος εκπροσωπουσε ΟΛΕΣ τις Αγγλικες φυλες.
Δεν νομιζω οτι ειμαστε ετοιμοι για εναν διαχωρισμο των Αγγλικων φυλων σε ξεχωριστα clubs, το μονο που θα καταφερουμε θα ειναι να εχουμε πολλους προεδρους και αντιπροεδρους με λιγα μελη, πολλα λειτουργικα εξοδα, ασυννενοησια, ιντριγκες και πολλα αλλα φαιδρα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου και την εξεφρασα και σε αυτους που με βολιδοσκοπησαν για μια τετοια κινηση.
Ποια η δικη σας γνωμη?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 19, 2009 5:28 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Μηνά φοβερό θέμα και θα συμμετάσχω ολόψυχα χωρίς να κρύψω τίποτε από όσα ξέρω τεκμηριωμένα , θα ήθελα όμως και την συμμετοχή , εκφράζοντα την όποια άποψη τους όσο μικρή και να τη θεωρούν που δεν έιναι , όλων των συναδέλφων κατόχων πόιντερ και σέττερ .
Νομίζω ότι επιτέλους πρέπει εδώ τουλάχιστον να συμμετέχουν και να εκφράσουν την όποια γνώμη τους η άποψη τους γι αυτό το μεγάλο ζήτημα που προέκυψε.
Θέλετε τις φυλές ανεξάρτητες η όπως ήταν μέχρι τώρα σε ένα όμιλο και το γιατί της όποια επιλογή σας .
Το κάνω και δημοψήφισμα αλλά καλό θα έιναι να γράφετε έστω και δύο λόγια το γιατί αυτό η εκείνο !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Ένας ή πολλοί;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 19, 2009 5:54 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο ένας Όμιλος σημαίνει ισχύς, οικονομική άνεση, πολλά χέρια για βοήθεια, αλλά και μεγάλες φουρτούνες...
Πολλή δουλειά, τα συμφέροντα ισχυρά και άλλα. Άλωστε για τον λόγο αυτό έγινε και η "άλωση" του ΟΚΑΔΕ..
Αν όλα πηγαίνουν καλά παράγεται έργο και όλοι είναι ευχαριστημένοι.. Όμως αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να το εγγυηθεί κάποιος. Στην περίπτωση που γίνεται μια προσπάθεια (όπως τώρα) να αλωθεί ο Όμιλος από συμφέροντα, τι μπορούν να κάνουν οι απλοί κυνόφιλοι; Να κάθονται να βλέπουν;
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει σε άλλη χώρα αυτό το μοντέλο του ενός ομίλου για τα Βρετανικά ή είναι Ελληνική πατέντα. Με τον συνεχώς αυξανόμενο αριθμό Πόϊντερ και Σέτερ δεν θα ήταν και τόσο άσχημη η ιδέα για έναν διαχωρισμό σε Πόϊντερ και σε Σέττερ κλαμπ (Όλα τα Σέττερ μαζί)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 19, 2009 7:30 pm 

Εναs και ενιαιοs ,δομημενοs εξ΄αρχηs και με το αρχικο μερακι των παλαιων
οι οποιοι θα πρεπει να επανελθουν στη παρουσα φαση βοηθωνταs τουs νεοτερουs
για να σωθει ο ομιλοs.
Το να γινουν 3 και 4 ομιλοι ισωs βοηθησει τα ''μαυρα'' και ''κοκκινα'' να γλητωσουν
απ΄τον ρατσισμο που βιωνουν ωs φυλεs αλλα με προβληματιζει ποια θα ειναι η εικονα
μαs στο μελλον και εκτοs συνορων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 1:15 am 
Άβαταρ μέλους

Μηνά , εκτός από την προβοκάτσια του Φωτακόπουλου που νομίζει ότι θα ερεθίσει τους παλιούς με τις ανοησίες του ( είπαμε ότι είναι τόσο προβλέψιμος που προκαλεί θυμηδία με αυτά που λέει) , έχεις κάποιες πληροφορίες από σοβαρούς ανθρώπους ;

Επιμένω στο «σοβαρούς ανθρώπους» και όχι σε λογάδες κα αιθεροβάμονες .
Εγώ λέω ότι πρακτικά δεν είναι δυνατόν να διαχωριστεί ο ΟΚΑΔΕ για πολλούς λόγους.
Θα σας πω μόνο έναν . Εδώ δεν μπορούμε να φτιάξουμε πρώτη ομάδα γα να τρέξει τον ΟΚΑΔΕ , θα βρούμε και αναπληρωματικές για να τρέξουν 2-3 η 4 ομίλους;
Για να υπάρχει πρακτικά πιθανότητα να γίνει άλλος όμιλος Βρετανικών θα πρέπει να διαλυθεί πρώτα ο Εθνικός όμιλος ΟΚΑΔΕ που είναι αναγνωρισμένος από τον ΚΟΕ.
Ο ΟΚΑΔΕ έχει πιθανότητες να διαλυθεί αν στις επόμενες εκλογές δεν βρεθεί αυτή η πρώτη ομάδα δηλ. 7 άτομα για νέο ΔΣ. Αν δεν βρεθούν αυτοί οι 7 όμως, που θα βρεθούν 7 έστω μόνο για ένα Σέττερ κλαμπ; Ποιός θα κάτσει να φτιάχνει καταστατικά , πρωτοδικεία, που θα βρεθεί ο ελάχιστος αριθμός μελών που προβλέπει ο νόμος ( δεν θυμάμαι πόσους προβλέπει αλλά με 10 κα 15 άτομα δεν γίνεται ) , γραφεία , πάγια , γραμματεία κλπ.
Θέλω να πω ότι αν υπάρχει κάποιος τόσο παθιασμένος για να δώσει τόσα πολλά από την ιδιωτική ζωή του για να στήσει νέο όμιλο , θα πρέπει να έχει μια καλή εξήγηση γιατί δεν διοχετεύει όλη αυτήν την ενέργεια να σώσει τον ΟΚΑΔΕ;
Για τους φίλους των Ιρλανδικών και Γκόρντον πάντως , που έχω την αίσθηση ότι νοιώθουν ότι φυλές αυτές αδικήθηκαν η έστω δεν βοηθήθηκαν όσο έπρεπε από τον ΟΚΑΔΕ , θέλω να τους πω ότι έχουν γίνει τεράστιες και επίμονες προσπάθειες να έρθουν οι ενδιαφερόμενοι δίπλα στον όμιλο αλλά δεν φάνηκε κανένα ενδιαφέρον.

Πάντως για εκείνους που δεν έχουν πειστεί για τις πρακτικές δυσκολίες που προανέφερα , να πω μόνο άλλη μία .Στις 13,14 και 15 Φεβρουαρίου (παράδειγμα) κάνει στον Λαγκαδά το Ποιντερ κλαμπ αγώνα έρευνας κυνηγίου και Μεγάλης έρευνας. 20- 25 σκύλοι σύνολο και ανάγκη για 2 η 3 τερέν και 5-8 κριτές.
Την ίδια μέρα το Σέττερ κλαμπ ζητάει τα ίδια πράγματα. Δηλαδή 3 τερέν και 8 κριτές. Για να βάλουμε και λίγο μελό και λίγο χιούμορ στο σενάριο να πούμε ότι εμφανίζεται και ο Πέππας και θέλει να τρέξει 2 ταλέντα Γκόρντον που του προέκυψαν , και ο Μαγουλάς που έφτιαξε 3 εγγόνια της Noemi που είναι φωτοβολίδες τα οποία θέλει να παρουσιάσει . Με ποιόν όμιλο όμως;
Παιδιά να σοβαρευτούμε. Αυτά είναι προβλήματα που θα μπορούσαν να εμφανιστούν αν υπήρχε προσφορά ανθρώπων με όραμα , πάθος , αγάπη για το αντικείμενο και χρόνο. Θα ήταν προβλήματα ευμάρειας και όχι μιζέριας και κρίσης ( πιστεύει κανείς ότι η γενική οικονομική κρίση δεν έχει επηρεάσει τους αγώνες ?)
Τέλος για να βάλουμε λίγο φως στο μακρύ σκοτεινό τούνελ ,θα πω ότι ακούγεται ότι κάποια σοβαρά άτομα σκέφτονται να ασχοληθούν . Αν πράγματι αυτό ισχύει , από την σύνθεση των ονομάτων που ακούγονται , πιστεύω ότι υπάρχουν ελπίδες να ορθοποδήσει ο δύστυχος αυτός όμιλος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 8:47 am 
Άβαταρ μέλους

Ακούω και εγώ ότι κάποιοι θέλουν να διασπαστεί ο ΟΚΑΔΕ σε μικρότερους ομίλους για την κάθε φυλή ξεχωριστά .
Έστω και να κατορθωθούν να ξεπεραστούν τα περισσότερα λειτουργικά προβλήματα που δεν είναι και δύσκολο και να ξεκινήσουν οι όμιλοι τι θα έχουν επιτύχει στην πραγματικότητα λίγα πράγματα αφού θα λειτουργούν μεταξύ τους ανταγωνιστικά για πολλά θέματα και θα έχουν χάσει την δύναμη και την βαρύτητα των πολλών μελλών του ΟΚΑΔΕ.
Θα είναι έρμαια του όποιου ΔΣ του ΚΟΕ αφού πια δεν θα είναι υπολογίσιμη δύναμη και δεν θα μπορούν να κατεβάσουν δυναμικά υποψηφίους στις εκλογές για το ΔΣ του ΚΟΕ .
Μήπως λοιπόν κάποιοι έχουν μεγάλη ωφέλεια από την διάσπαση του ΟΚΑΔΕ για σκεφτείτε το λίγο !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 10:23 am 
Άβαταρ μέλους

Νομίζω πως είναι λάθος να αναροτιόμαστε εάν το σχήμα με πολλούς ομίλους θα δουλέψει καλύτερα ή όχι.

Εγώ, πρώτα θα ήθελα να μάθω τον λόγο που θα πρέπει στην Ελλάδα να διαχωριστεί το pointer club από το setter club.

Εκείνοι που προωθούν την ιδέα, θα πρέπει φαντάζομαι να έχουν να αναφέρουν κάποια παραδείγματα στα οποία ο ΟΚΑΔΕ δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί ενώ δύο ή τρεις ξεχωριστοί όμιλοι, θα τα κατάφερναν.

Πρέπει να ακούσω παραδείγματα και ιστορικά γεγονότα. Δεν λέω πως η ιδέα είναι αποτυχημένη, γιατί δεν έχω δει την εφαρμογή της στη πράξη. Λέω όμως ότι πετάω κάτι για να πάρω κάτι νέο, όταν γνωρίζω πως το νέο, για τον άλφα ή βήτα λόγο είναι καλύτερο.

Τελικά εκείνοι που έπνιξαν τον ΟΚΑΔΕ, ποιοι είναι;

Είναι εκείνοι που θα πάρουν τα ινία των νέων ομίλων; Είναι μόνο εκείνοι;

Ήταν εκτός ΟΚΑΔΕ πριν και τώρα θα μπορέσουν να ξαναμπούν μέσα στα πράγματα;

Πριν θάψουμε τον μακαρίτη, δεν θα ήταν καλύτερο να μάθουμε ποιος τον σκότωσε;

Ή μήπως δεν έχει σημασία πια;

Δημήτρης

Τελευταία επεξεργασία από Δημ. Χριστοδουλάκης και Παρ Μαρ 20, 2009 3:57 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 11:07 am 
Άβαταρ μέλους

Καλά συνάδελφε δεν έχεις καταλάβει ποιός τον σκότωσε και γιατί.
Ξαναδιάβασε προσεκτικά τα πόστ στην θεματολογία για τον ΟΚΑΔΕ και θα τα καταλάβεις όλα !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 12:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Την επόμενη εβδομάδα βγαίνει στα περίπτερα η Κ+Κ με άρθρο δικό μου ( σε στενή συνεργασία με κάποιους παλιούς που πονάνε πραγματικά για την κατάσταση του ομίλου μας ) με τίτλο Ο ΟΚΑΔΕ για πρώτη φορά μετά από 19 χρόνια δεν έκανε αγώνες. Γιατί ;Το ίδιο άρθρο κοινοποιήθηκε σε όλα τα κυνηγητικά έντυπα για τους λόγους που αναφέρεται στο υστερόγραφο του άρθρου που λέει τα εξής
«Επειδή πιστεύουμε ότι το κείμενο αυτό είναι πάρα πολύ σοβαρό και αναφέρεται σε μία καμπή της Ιστορίας του ομίλου μας ,κοινοποιείται σε όλα τα κυνηγητικά-κυνοφιλικά έντυπα που κατά καιρούς βοήθησαν το έργο του ΟΚΑΔΕ έτσι ώστε να μπορέσουν να ενημερώσουν τους αναγνώστες τους σχετικά με αυτό το θέμα.»
Νομίζω ότι δεν θα μείνουν πολλά πράγματα αναπάντητα μετά από αυτό το άρθρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 1:01 pm 
Άβαταρ μέλους

Ενιαίος και δυνατός .
Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν χωριστεί σε τέσσερεις μικρούς ομίλους που θα έχουν αντιπαλότητα μεταξύ τους για πολλά πράγματα .
Ότι πέτυχε και είναι πολλά αυτά τα πέτυχε σαν ΟΚΑΔΕ ενιαίος και αδιαίρετος .
Ακη Λάππα γιατί μόνο στα περιοδικά εδώ μέσα αν έχει στηριχθεί ο ΟΚΑΔΕ και μάλιστα αφιλοκερδώς . :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 1:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Ναι συμφωνω να κοινοποιηθει και εδω μεσα και να το προωθησουμε και εμεις σε email γνωστων και φιλων μας.

Η συζητηση μου εγινε απο ατομα (2) τα οποια δεν γνωριζω να επικοινωνουν με φωτακοπουλο και θεωρω οτι ειναι σοβαρα και εχουν συνεισφερει στον ΟΚΑΔΕ.
Ενα επιχειρημα που ακουσα πολλες φορες ειναι οτι αφου εχουν ξεχωριστο club το Επανιελ Μπρετον, το Κουρτσχααρ, και το Ντραχτααρ μπορουμε να εχουμε και εμεις και μαλιστα με πολυ περισσοτερα μελη.
Οι ξεχωριστοι ομιλοι θα συστεγαζονται στον ιδιο χωρο για να μοιραζονται τα λειτουργικα εξοδα αλλα θα εχουν και διαφορετικα ταμεια, και θα κανουν οπως και πριν απο κοινου αγωνες. Θα υπαρχουν ομως ξεχωριστα σεμιναρια και καποιοι αγωνες Special Pointer ή Special Setter για την καλυτερη προωθηση των φυλων.
οι υποστηρικτες αυτης της σκεψεως λενε οτι αυτο συμβαινει εδω και παρα πολλα χρονια σε χωρες πολυ δυνατες κυνοφιλικα οπως Ιταλια, Γαλλια, Ισπανια, Γερμανια κτλ.
Εγω υποστηριζω οτι ειναι διαφορετικα τα μεγεθη, οι συνθηκες, και τα δεδομενα στις χωρες που προανεφερα, δεν ξερω αν ειμαστε ετοιμοι για κατι τετοιο.
Μπορει και να ειναι κατι καλο και οχι απαραιτητα αρνητικο, μπορει και να ειναι η απαρχη για την δημιουργια πολλων παραγκων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 1:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Φυσικά και θα κοινοποιηθεί και εδώ ( αλλοίμονο) αλλά για λόγους δεοντολογίας συνήθως περιμένω 2-3 μέρες αφού βγεί το περιοδικό στα περίπτερα και αμέσως μετά το στέλνω στον Γ.Πέππα για να το ανεβάσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 3:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Συνάδελφε axerontas, έχω μία καλή ιδέα για το ποιος φταίει, αλλά…
…μου αρέσει να το ακούω…
Που έλεγε και μία παλιά διαφήμιση.

Πάντως Μηνά, δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό των διαφορετικών ομίλων, όταν έχουν κοινά γραφεία και κοινούς αγώνες.

Δηλαδή, ζήτησαν ποτέ οι σεττεράδες να γίνει σεμινάριο για τα σέττερ στον ΟΚΑΔΕ και οι ποιντεράδες τους το αρνήθηκαν; Ζήτησαν ποτέ οι ποιντεράδες να εκδώσουν ημερολόγιο με φωτογραφίες πόιντερ και οι σεττεράδες είπαν «όχι αν δεν έχει και σέττερ μέσα»;

Η μόνη λογική που εγώ βρίσκω, έχει να κάνει με τις καρέκλες και τα αξιώματα. Από την άλλη όμως, από τα γραφόμενα τόσο καιρό από τον κ. Λάππα, είχα μείνει με την εντύπωση πως με βία βρίσκουν κόσμο να συμπληρώσει το Δ.Σ. τους τον τελευταίο καιρό.

Σίγουρα κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, αλλά δε ξέρω τι.

Δημήτρης

Υ.Γ.: Η προηγούμενη πάντως ερώτησή μου δεν απαντήθηκε και την επαναλαμβάνω γιατί νομίζω βοηθάει στο να κατανοήσουμε την ανάγκη δημιουργίας νέων ομίλων.
«Σε τι λοιπόν δεν ανταποκρίθηκε σωστά ο ΟΚΑΔΕ και οι δύο ή περισσότεροι όμιλοι θα τα καταφέρουν;» Πρέπει να υπάρχει μία τέτοια περίπτωση αλλά ποια είναι αυτή;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 21, 2009 2:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Μα και βεβαια δεν νομιζω οτι μπορει ποτε να δημιουργηθηκε θεμα σεμιναριου η οποιασδηποτε εκδηλωσης και να αρνηθηκε καποιος, ονειρα για μεγαλα αξιωματα και αυταπατες υποκινουν το ολο εγχειρημα της δημιουργιας ξεχωριστων ομιλων.
Ο ΟΚΑΔΕ βαλτωσε απο τις ιντριγκες την γκρινια και τα μαλωματα, πιστευω οτι κανεις δεν πρεπει να θεωρει οτι η σωστη διοικηση ειναι αποτελεσμα τσακωμων και εκκαθαρισεις λογαριασμων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα,

Προσπαθώ όλη την βδομάδα να δηλώσω συμμετοχή για τον στον αγώνα στο Σχιστό. Κανείς δεν απαντά στο τηλέφωνο. Επίσης κάλεσα στον ΚΟΕ σήμερα, καμιά απάντηση, μόνο τηλεφωνητής…

Μήπως κάποιος φίλος από εδώ θα μπορούσε κάπου να βοηθήσει? Να μου δώσει κάποιο τηλέφωνο κινητό κάποιου διοργανωτή…

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: