Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 4 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

ΕΝΑΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΡΕΤΑΝΙΚΩΝ ΦΥΛΩΝ η ΚΑΘΕ ΦΥΛΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ
ΕΝΑΣ ΟΜΙΛΟΣ ΟΛΑ 58%  58%  [ 30 ]
ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΟΛΑ 23%  23%  [ 12 ]
ΕΝΑΣ ΠΟΙΝΤΕΡ & ΕΝΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ 13%  13%  [ 7 ]
ΑΔΙΑΦΟΡΟ 6%  6%  [ 3 ]
Σύνολο ψήφων : 52
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 14, 2009 12:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Εχει απολυτο δικιο ο Δημητρης με τον τροπο που ''ξεδιπλωσε'' το προβλημα του ΟΚΑΔΕ, βεβαια το ζουμι ολων αυτων που ανεφερε βρισκεται στην τελευταια παραγραφο
Παράθεση:
Εγώ ποτέ μου δεν ήμουν μέλος του ΟΚΑΔΕ, ποτέ δεν γνώρισα ή μίλησα από κοντά με κάποιο μέλος του Δ.Σ., τωρινό ή παλαιότερο. Βλέπω όμως ότι σήμερα όσο ποτέ έχει την ανάγκη στήριξης από όλους μας και σε αυτό το κάλεσμα θα ανταποκριθώ

Επιβαλλεται πλεον ολοι οι απλοι κυνοφιλοι να εγγραφουν μελη του ομιλου αμεσα ετσι ωστε να βοηθησουν οπως μπορει ο καθενας

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 14, 2009 5:33 pm 
Άβαταρ μέλους

CRIO έγραψε:
Φτάξτε δέκα , -είκοσι , όσους θέλετε ΟΚΑΔΕ , αλλά τόσα προβλήματα θα δημιουργήσετε όπως είναι τώρα η κατάσταση και το σπουδαιότερα έναν τεράστιο ανταγωνισμό μεταξύ τους και σίγουρα όχι υγιή αλλά, αλλά ελληνικά και ξέρετε τι σημαίνει αυτό .
Όντως τώρα χρειάζεται μία ομάδα ηγετική που να φέρει τα πάνω κάτω και να κάνει ότι μπορεί να διορθώσει τα πράγματα , αλλά λόγω τωρινού ΚΟΕ και άλλων συνθηκών δύσκολο το βλέπω , άλλο να κάνεις κυνοφιλία και άλλο να τρέχεις στα δικαστήρια κάθε λίγο όπως γίνεται τώρα.

KAIΡΟ ΡΩΡΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ...ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΙΑ, & ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΔΩ...
ΑΝ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΟΣΤ,ΣΕ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚ, ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ, ΣΕ ΑΛΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ κτλ ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΗΜΑ,ΣΥΜΦΕΡΟΝ,ΑΥΤΟΠΡΟΒΟΛΗ= ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ & ΚΑΠΟΙΟΣ Ή ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΑΓΝΑ & ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 20, 2009 3:17 am 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα και χρονιά πολλά.

Δημ. Χριστοδουλάκης έγραψε:
Καλημέρα σας φίλοι μου.
Ανέκαθεν έλεγα πως ο Μαθηματικός λογισμός πρέπει να γίνει βασικό μάθημα στα σχολεία και η μαθηματική λογική να διδάσκεται ως φιλοσοφική αντίληψη.

Mαθηματικος Λογισμος δεν θα μπορουσε να υπαρχει ως βασικό η δευτερεύων μάθημα στα σχολεια. Μονο στα Πανεπιστημια. Δεν είναι κατι ευκολο και σιγουρα κατι άλλο θελεις να πεις και λανθασμενα το ονομαζεις Μαθηματικο Λογισμο, ισως αυτό που θα ηθελες να μας αναφερεις είναι η Μαθηματικη σκεψη (Πυθαγορεια σχολη). Οσον αφορα την Μαθηματικη λογικη, μηπως σε εχει προλαβει ο Πλατωνας, ο Αριστοτελης (η μαθηματικη λογικη η οποια σχετιζεται και με την παλιότερη Τυπική Λογική στην φιλοσοφία, και σχετιζεται με τον Αρισυοτελη…) {…}

Τα προβλήματα που θα είχαν λυθεί εάν λειτουργούσε στον εγκέφαλο όλων μας η μαθηματική λογική θα ήταν άπειρα.

Και αυτό να ίσχυε, δηλαδή, να λειτουργούσε στον εγκέφαλο ΟΛΩΝ μας η μαθηματική λογική, τα προβλήματα που θα είχαν λυθεί θα ήταν όντως άπειρα. Εξίσου άπειροι θα ήταν όμως και οι καινούργιοι προβληματισμοί.
Παράλληλα, μην ξεχνάς ότι πολλοί διανοητές έχουν μελετήσει την λογική, και οι διάφορες απόψεις σχετικά με την φύση της λογικής μπορεί να μην είναι συμβατές μεταξύ τους. Eπισης για δυο ανθρώπους 100% ευφυείς, ίδιας παιδείας και θρησκεύματος, ηλικίας και φύλλου, τρόπου σκέψης κ.τ.λ. (ακόμη και σε δίδυμα) το αποτέλεσμα κάποιας σκέψης και η λύση κάποιου προβλήματος θα ήταν πάντα διαφορετική.

Πρώτα από όλα πριν βιαστούμε να αναζητήσουμε τη λύση των προβλημάτων μας, θα ψάχναμε να κατανοήσουμε τα ίδια τα πρόβλημα. Κατανοώντας το πρόβλημα, συνήθως κατανοούμε και τον τρόπο λύσης του.

Σωστα, αλλα να μην ξεχναμε ότι ο μεγας Αϊνστάιν ειχε πει «Τα προβλήματα ποτέ δεν μπορείς να τα λύσεις με τον τρόπο σκέψης που τα γέννησε.»

Πάρτε για παράδειγμα αυτό το θέμα συζήτησης που με ενδιαφέρον παρακολουθούμε όλοι μας. Το ερώτημα είναι «εάν θα ήταν καλύτερο να έχουμε ένα ενιαίο ΟΚΑΔΕ ή πολλούς μικρούς».

Αν αναφέρεσαι στην ιδέα που έχω γράψει εγώ, όπως αναφέρθηκες ς και στο προηγούμενο mail σου, σου απαντώ και εσένα τα παρακάτω:

Δεν είπα ποτέ πολλούς μικρούς, αλλά αντί για έναν και μοναδικό τον ΟΚΑΔΕ Αθηνών, να γινόντουσαν (αφού βέβαια ξεπεραστούν τα εσωτερικά προβλήματα του υπάρχοντος Αθηναϊκού) δυο τοπικά παραρτήματα (Πελοπόννησος και Θεσσαλονίκη), υπο την αιγίδα και την εποπτεία του Αθηναϊκού. Με την βιβλιοθήκη του ο καθένας κτλ κτλ, τον κόσμο του, τις γιορτές του, τους αγώνες του, τις ιδέες του κτλ κτλ.

Βάση της μαθηματικής λογικής, θα πρέπει να εξετάσουμε από πού προήλθε η ανάγκη να τεθεί ένα τέτοιο ερώτημα. Η απάντηση είναι προφανής: «Ο ΟΚΑΔΕ εφέτος, σχεδόν δε λειτούργησε προκαλώντας έτσι αρκετά προβλήματα στους αγώνες οπότε και σε πολλούς κυναγωγούς».

Βάση πάλι της μαθηματικής λογικής, το ερώτημα που θα έπρεπε να θέση ο καθένας θα ήταν : «εάν δεν είχαν ‘σκοτωθεί’ στον ΟΚΑΔΕ, θα είχαν γίνει οι αγώνες;»

Νομίζω πως η ιστορία του ΟΚΑΔΕ έχει αποδείξει πως οι αγώνες θα γίνονταν εάν δεν υπήρχαν τα εσωτερικά προβλήματα.

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα.

Ένα δεύτερο σημαντικό ερώτημα είναι : «όποτε ο ΟΚΑΔΕ λειτούργησε χωρίς εσωτερικά προβλήματα, τα αποτελέσματα για την πρόοδο της κυνοφιλίας στη χώρα μας σε ότι αφορά τους Αγγλικούς δείκτες ήταν θετικά ή αρνητικά;»

Νομίζω πως όλοι θα συμφωνήσουμε πως όταν ο ΟΚΑΔΕ λειτουργούσε χωρίς εσωτερικά προβλήματα, προσέφερε τεράστιο έργο.

Εδώ θα συμφωνήσω επίσης. Μόνο που θα πρέπει να συμπληρώσω ότι «εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.»

Από τους παραπάνω συλλογισμούς προκύπτει πως :

1. Όταν ο ΟΚΑΔΕ λειτουργεί δίχως εσωτερικά προβλήματα, είναι ιδιαίτερα χρήσιμος.
2. Όταν σημαντικά εσωτερικά προβλήματα βασανίζουν τον όμιλο, τότε δε μπορεί να λειτουργήσει.
Βάση των παραπάνω συμπερασμάτων, και της κοινής λογικής, προκύπτει ότι το πρόβλημα για τις αγγλικές φυλές, δεν είναι η διάσπαση ή μη του ΟΚΑΔΕ αλλά η χωρίς προβλήματα λειτουργία του. Η εξασφάλιση δηλαδή, της άνευ προβλημάτων λειτουργία του ομίλου.

Τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα. Όσοι τα αγνοούν, το κάνουν σκόπιμα και αυτό είναι επικίνδυνο.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είπε να μην λειτουργήσει ο όμιλος όπως τον γνωρίζαμε. Απλά, όταν έρθει η ώρα, να τον βελτιώναμε λίγο.

Εγώ ποτέ μου δεν ήμουν μέλος του ΟΚΑΔΕ, ποτέ δεν γνώρισα ή μίλησα από κοντά με κάποιο μέλος του Δ.Σ., τωρινό ή παλαιότερο. Βλέπω όμως ότι σήμερα όσο ποτέ έχει την ανάγκη στήριξης από όλους μας και σε αυτό το κάλεσμα θα ανταποκριθώ.

Δημήτρης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 20, 2009 9:44 pm 
Άβαταρ μέλους

Βλέπω από ορισμένους ( πχ τον Geo ) την ίδια ανησυχία και την φλόγα δημιουργίας που είχαμε πολλοί από μας αρκετά χρόνια πριν.
Πρέπει όμως να πω ορισμένα πράγματα που μου έμαθε η εμπειρία δίπλα στον όμιλο όλα αυτά τα χρόνια.
Πόσοι άραγε γνωρίζετε η θυμάστε ότι τα πρώτα 10 χρόνια περίπου , συναντιόμασταν κάθε Δευτέρα , αλλά πραγματικά κάθε Δευτέρα στα γραφεία του ομίλου και κάναμε εκπληκτικά ωραίες και χρήσιμες συζητήσεις. Ειδικά μετά από κάθε αγώνα του Σ/Κ γινόντανε αναλύσεις του αγώνα , των σκύλων , των διαφόρων προβλημάτων κλπ.
Τον πρώτο καιρό δε, επειδή κάθε Σ/Κ φέρναμε ξένους κριτές , πολύ συχνά τους φέρναμε μια περασιά από τον όμιλο πρίν γυρίσουν στην πατρίδα τους και μας έκαναν ανεπίσημα σεμινάρια .
Πολλές νέες ιδέες βγήκαν από αυτές τις συναντήσεις και το εκάστοτε ΔΣ συχνά τις υιοθετούσε . Θυμάμαι το εκπληκτικό γεγονός να κάνουμε το ΔΣ μας πολλές φορές δημόσια. Τα μέλη άκουγαν αλλά απλά δεν είχαν δικαίωμα να επεμβαίνουν .
Όταν τελείωνε το ΔΣ μπορούσαν να πουν ότι ήθελαν.
Κάποια εποχή η αίθουσα τις Δευτέρες είχε και όρθιους !!
Όμως με τα χρόνια όπως ήταν λογικό , το πράγμα άρχισε να φθίνει. Και ξέρετε γιατί;
Απλά διότι από ένα σημείο και πέρα οι συζητήσεις άρχισαν να επαναλαμβάνονται. Λίγα νέα πράγματα είχαμε να πούμε. Επίσης αρκετοί παθιασμένοι ( οι περισσότεροι από αυτούς είναι σήμερα επαγγελματίες) παρέμεναν στον Λαγκαδά όλη την Άνοιξη , μέχρι να σηκωθούν τα στάρια και να μην μπορούν να εκπαιδεύουν πιά. Όλο και λιγότεροι έδιναν παρουσία , ώσπου η θαυμάσια αυτή συνήθεια πέθανε .
Δεν ξέρω αν αυτό το πράγμα θα μπορούσε να επαναλειτουργήσει , πάντως στην Αθήνα πλέον δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόσφορο έδαφος.
Στην περιφέρεια , αν υπάρχουν άνθρωποι με αυτή τη φλόγα ίσως θα μπορούσαν να ξυπνήσουν παλιές ένδοξες στιγμές , αν και αμφιβάλω διότι η πληροφορία , που τότε ήταν σπάνιο είδος και όλοι μας διψούσαμε να μάθουμε , σήμερα , με τα μέσα ενημέρωσης και ειδικά με το internet είναι πολύ πιο προσβάσιμη και οι «Δευτέρες» δεν είναι πλέον τόσο χρήσιμες. Παρόλα αυτά όμως , ένας εμπνευσμένος ηγέτης θα μπορούσε να «παρασύρει» κόσμο και κυρίως νέα παιδιά και να αναβιώσει το «έθιμο».
Όμως ότι είναι να γίνει θα πρέπει να γίνει σε επίπεδο τοπικών ομίλων .ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝ Ο ΟΜΙΛΟΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΚΑΔΕ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ Η ΘΡΑΚΗΣ Η ΑΝ ΘΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΥΝΟΦΙΛΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΧΑΙΑΣ ,αρκεί να υπάρχει η φλόγα που λέγαμε και ένας δύο ηγέτες να παίξουν τον ρόλο της ατμομηχανής.
Ένα άλλο στοιχείο σχετικό. Μιλάτε για βιβλιοθήκες , βάση δεδομένων και αρχεία στο internet για πεντικρί αλλά και για περιοδικά τριμηνιαία , εξαμηνιαία κλπ.
Εδώ χωράει το «ιδέες υπάρχουν , άνθρωποι όμως υπάρχουν;» .Ο ΟΚΑΔΕ έχει εκδώσει 6 ετήσια περιοδικά . Το ένα από αυτά έγινε επι εποχή Μάντη –Πέππα κλπ.
Τα άλλα 5 δημιουργήθηκαν αποκλειστικά αλλά εννοώ κυριολεκτικά αποκλειστικά από εμένα. Φωτό , άρθρα , αποτελέσματα αγώνων, στησίματα , σελιδοποιήσεις κλπ χωρίς να έχω ιδέα του πως φτιάχνεται ένα περιοδικό. Πολλοί έλεγαν θα βοηθήσουν , θα τρέξουν , θα δουλέψουν για να βγαίνει κάθε χρόνο το περιοδικό αυτό αλλά ήταν μόνο λόγια . Δεν κατηγορώ κανέναν , ο καθένας έχει την δουλειά του , την οικογένεια του , τον πολύτιμο ελεύθερο χρόνο του και για να δώσει χρόνο ( μιλάμε για πολύ χρόνο) για να κάνει κάτι τέτοιο πρέπει να κάνει την μεγάλη υπέρβαση .
Τι διδάχτηκα εγώ από αυτά τα χρόνια στον όμιλο ; Αν θέλεις να κάνεις κάτι , το κάνεις μόνος σου. Δεν προτείνεις και κυρίως δεν γκρινιάζεις επειδή δεν γίνονται πράγματα. Τα κάνεις μόνος σου. Παράδειγμα αυτός ο χώρος που έχει δημιουργήσει ο Γιώργος ο Πέππας και μας φιλοξενεί όλους . Πρέπει να έχεις τόση δόση τρέλας και φλόγας όση έχει ο Γιώργος για να δημιουργείς.
Αφήστε λοιπόν φίλοι μου τον όμιλο ήσυχο να ηρεμίσει , μήπως καταφέρει να ξαναβρεί τον εαυτό του και δημιουργήστε μόνοι σας , ο καθένας με τις δυνάμεις που διαθέτει και την φλόγα που καίει μέσα του. Και βάση δεδομένων μπορεί να φτιάξει μόνος του κανείς σιγά σιγά και φωτογραφίες παλιές να βρεί , και απόλα να κάνει. Αρκεί να το θέλει και να το πιστέψει.
Και μία λεπτομέρεια , για να μην το ξεχάσω.
Τα μέλη του ΔΣ τέτοιων ομίλων , και ειδικά όταν μιλάμε για ομίλους φυλών πρέπει υποχρεωτικά να είναι κριτές. Το 90% όλων όσων υπήρξαν μέλη της διοίκησης του ΟΚΑΔΕ ήταν κριτές και αυτό ήταν ίσως ο πλέον σημαντικός παράγων επιτυχίας του ομίλου.
Ίσως κάποια άλλη στιγμή να το αναλύσουμε και αυτό αλλά πιστέψτε με αυτός που διοικεί έναν όμιλο σκύλων πρέπει να ξέρει τον σκύλο όσο πιο βαθειά γίνεται .Είναι τόσο σημαντικό , όσο σημαντικό είναι ο κριτής αγώνων να είναι πρώτα από όλα κυνηγός .
Αλλά για να καθησυχάσω και το 55% του γκάλοπ μας που θέλει ο ΟΚΑΔΕ να παραμείνει ενιαίος , τα νέα λένε ότι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον από πολλούς να προσφέρουν και πάλι στον όμιλο.
Θα το διαπιστώσουμε πιστεύω σύντομα στις εκλογές , στο τέλος του Μαΐου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΟΚΑΔΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 04, 2009 9:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Καθε ομιλος που δουλευει τιμια και μεθοδικα ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ.κΑΘΕ ΟΜΙΛΟΣ μικρος η μεγαλος που εκμεταλευεται τον κοσμο η λειτουργει για τους λιγους ειναι ενα τιποτα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 12, 2009 9:24 pm 
Άβαταρ μέλους

ΟΚΑΔΕ δεν μπόρεσε να βοηθήσει τα Ιρλανδικά και τα Γκόρτον και οι κάτοχοι τους δεν συμμετέχουν σε αυτά τα πολύ λίγα που κάνει για αυτά τα σκυλιά .
Έτσι λοιπόν ψηφίζω ξεχωριστούς ομίλους .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 4 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: