Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

ΕΝΑΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΡΕΤΑΝΙΚΩΝ ΦΥΛΩΝ η ΚΑΘΕ ΦΥΛΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ
ΕΝΑΣ ΟΜΙΛΟΣ ΟΛΑ 58%  58%  [ 30 ]
ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΟΛΑ 23%  23%  [ 12 ]
ΕΝΑΣ ΠΟΙΝΤΕΡ & ΕΝΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ 13%  13%  [ 7 ]
ΑΔΙΑΦΟΡΟ 6%  6%  [ 3 ]
Σύνολο ψήφων : 52
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 27, 2009 1:09 pm 
Άβαταρ μέλους

geo έγραψε:
Καλησπέρα,

Προσπαθώ όλη την βδομάδα να δηλώσω συμμετοχή για τον στον αγώνα στο Σχιστό. Κανείς δεν απαντά στο τηλέφωνο. Επίσης κάλεσα στον ΚΟΕ σήμερα, καμιά απάντηση, μόνο τηλεφωνητής…

Μήπως κάποιος φίλος από εδώ θα μπορούσε κάπου να βοηθήσει? Να μου δώσει κάποιο τηλέφωνο κινητό κάποιου διοργανωτή…

Σε λάθος μέρος απευθύνθηκες , τον αγώνα τον διοργανώνει ο 1 κυνηγετικός σύλλογος του Πειραιά και όχι ο Οκαδε, πόσο μάλλον με τα προβλήματα που έχει.
Οι συμμετοχές έχουν κλείσει από την περασμένη εβδομάδα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 27, 2009 2:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Ενταξει, διευθετήθηκε το θέμα 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 27, 2009 2:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολύ εμπάθεια και μικρότητες από την στήλη του κυνικού για τον γραμματέα του Οκαδε Λάππα για σήματα και άλλα, μεγάλο πρόβλημα έχει ο άνθρωπος , φοβερά ουδέτερος σε αυτά που συμβαίνουν στον όμιλο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ενας όμιλος έτσι γιατί δεν γουστάρω τέτοιους τύπους 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 27, 2009 2:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Seminole, μόλις πρόσεξα το μυνημα σου, σε ευχαριστώ. Πάντως δεν απευθυνόμουν στον ΟΚΑΔΕ αλλά στο φόρουμ. Επέλεξα τυχαίος τη συγκεκριμένη θεματολογία για να θέσω το αίτημα μου στους απανταχού συνφορουμιτες φιλους.

Επι του θέματος, ΟΚΑΔΕ, παντος, φαίνεται ότι ο κόσμος «διψά» για αγώνες το οποίο είναι πάρα πολύ σημαντικό στοιχειό για την αναβάθμιση των φυλών που αγαπάμε.

Είναι κατάλληλοι κάποιοι να διοργανώνουν αγώνες.? Έχουν την στοιχειώδη τεχνογνωσια,οργανωση, μερακι κτλ για διοργάνωση αγώνων? Αυτούς θέλουμε στον ΟΚΑΔΕ και τον ΚΟΕ κατά την ταπεινή μου γνώμη. Θα επανέλθω για τις απόψεις μου γιατι δεν υπάρχει χρόνος αυτη την στιγμή.

YΓ. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω καμιά προσπάθεια και κανένα πρόσωπο που έχει προσφέρει το από μέγιστο μέχρι το πιο ελάχιστο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 27, 2009 5:35 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

geo έγραψε:
Seminole, μόλις πρόσεξα το μυνημα σου, σε ευχαριστώ. Πάντως δεν απευθυνόμουν στον ΟΚΑΔΕ αλλά στο φόρουμ. Επέλεξα τυχαίος τη συγκεκριμένη θεματολογία για να θέσω το αίτημα μου στους απανταχού συνφορουμιτες φιλους.

Επι του θέματος, ΟΚΑΔΕ, παντος, φαίνεται ότι ο κόσμος «διψά» για αγώνες το οποίο είναι πάρα πολύ σημαντικό στοιχειό για την αναβάθμιση των φυλών που αγαπάμε.

Είναι κατάλληλοι κάποιοι να διοργανώνουν αγώνες.? Έχουν την στοιχειώδη τεχνογνωσια,οργανωση, μερακι κτλ για διοργάνωση αγώνων? Αυτούς θέλουμε στον ΟΚΑΔΕ και τον ΚΟΕ κατά την ταπεινή μου γνώμη. Θα επανέλθω για τις απόψεις μου γιατι δεν υπάρχει χρόνος αυτη την στιγμή.

YΓ. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω καμιά προσπάθεια και κανένα πρόσωπο που έχει προσφέρει το από μέγιστο μέχρι το πιο ελάχιστο.

Δυστυχώς φίλε μου τα πράγματα από τα κακό στο χειρότερο και από αυτά που διαβάζω και βλέπω όλο και περισσότεροι φελλοί επιπλέουν ελλείψει κάτι σοβαρότερου , για να δούμε που θα πάει αυτή η κατάσταση !
Ευτυχώς πάντως που εκτός από τα σοβαρά προβλήματα και την μεγάλη κρίση του ΟΚΑΔΕ κάποιοι άλλοι όμιλοι μικρότεροι προς το παρόν συνεχίζουν την προσπάθεια ανύψωσης και ενδυνάμωσης της φυλής που αντιπροσωπεύουν και μπράβο τους .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 27, 2009 9:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Πιστεύω πως θέλουμε (αξίζουμε άλλωστε) ένα όμιλο «ανοικτό» προς τα μέλη και «όλους» τους Έλληνες.
Μια σκέψη είναι ο όμιλος να μην διασπαστεί σε ποιντερ- σεττερ αλλα σε πχ. ΟΚΑΔΕ Β. Ελλάδος, ΟΚΑΔΕ Αττικής και ΟΚΑΔΕ Πελοποννήσου. Σε τρεις δηλαδη.

Τα πλεονεκτήματα της διάσπασης θα ηταν τα εξης.

α. Ανταγωνισμός (ευγενης ) μεταξύ των τριών ομίλων.
β. Περισσότερα μέλη = περισσότεροι αγώνες που σημαίνει υψηλότερη βελτίωση του σκύλου (και επίσης, …στράβωσα με τον Παπαδόπουλο? Τον γράφω και τρέχω τα σκυλιά μου στην Πελοπόννησο…όχι όλο τις ίδιες και τις ίδιες φάτσες {…})
γ. Περισσότερα μέλη και αγώνες = περισσότερα έσοδα ( ίσως 15πλασια από σήμερα).
δ. Περισσότερες διοικητικές θέσεις (όλοι όσοι θέλουν μπορούν να είναι και από κάτι…= μεγαλύτερη προσφορά υπηρεσιών). Βαλε σε μια θέση και ένα γραφίστα, ένα δικηγόρο, ένα καθηγητής πανεπιστημίου, ένα κτηνίατρο κτλ. ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΝ
ε. Περισσότερες θέσεις για κριτές = καλύτερη και ακριβέστερη επιλογή σκύλων = ποιοτικότεροι γεννήτορες = περισσότερες διακρίσεις στο εξωτερικό
ζ. Περισσότερα σεμινάρια Πανελλαδικώς (Όχι μονο στην Αθηνα) = Κυνηγετική ανησυχία = κυνοφιλικη - κυνοτεχνικη γνώση= οικολογική παιδεία = ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ =…
η.Το να χέρι νίβει το άλλο… Τα χάλασε ο ΟΚΑΔΕ Πελοποννήσου αύριο?, το ντέρμπι διοργανώνεται από της Βορείου Ελλάδος κοκ

Ένα καινούργιο site (ενημερωμένο) και ένα μηνιαίο περιοδικό του ΟΚΑΔΕ είναι ζωτικές ελλείψεις του ομίλου επίσης…Φανταστείτε έσοδα για τον Όμιλο και νέες θέσεις εργασίας. Πλήρης ενημέρωση για τους αγώνες…

Φανταστείτε μονο τι σαβουροπεριοδικα υπάρχουν για το ποδόσφαιρο, εκπομπές, δημοσιογράφοι κτλ. Εμείς οι κυνηγοί δηλαδή είμαστε λίγοι?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 29, 2009 9:48 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου μάλλον είσαι λίγο μπερδεμένος αλλιώς δεν εξηγείται η πρόταση σου .
Εδώ δεν μπορούμε να φέρουμε βόλτα ένα όμιλο , θα φέρουμε βόλτα τρεις ανά την Ελλάδα !
Τα προβλήματα, λειτουργικά , διοικητικά θα είναι τόσα πολλά, που το μόνο σίγουρο είναι ότι οι φυλές που θα εκπροσωπούνε θα πέσουν οριστικά στον πάτο .
Δυστυχώς τα λάθη κάποιων, η ανοχή κάποιων άλλων , η προσπάθεια κάποιων να κερδοσκοπήσουν ο καθένας στο είδος του πάνω του και το σπουδαιότερο η αδιαφορία των πολλών κατόχων ποιντερ και σέττερ, επέτρεψαν μέσα από συγκυρίες να φτάσει ο όμιλος εδώ !
Αλλά κάποια στιγμή πρέπει αν γίνει η ρήξη και οι πολλοί να αντιδράσουν και να θέσουν τα πράγματα εκεί που πρέπει να είναι .
Ένας όμιλος των πολλών και όχι παράγκα για αφαίμαξη από τους «λίγους» .

Αυτό το σήμα πρέπει να αναλάμψει και αυτό μόνοι οι κυνηγοί κυνοφιλοι μπορούν να το καταφέρουν

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 30, 2009 7:31 pm 
Άβαταρ μέλους

GEO ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι παραπανω θα μπορουσε να κερδισει ο ομιλος απο την δημιουργια 3 ΟΚΑΔΕ αντι του 1 ομιλου, με αυτην την λογικη θα πρεπει να γινει και ενας ΟΚΑΔΕ κρητης, και θρακης, και δωδεκανησων, και...........................,

οπως επισης δεν μπορω να καταλαβω τον ευγενη ανταγωνισμο που αναφερεις, αν δεν γουσταρω τα μουτρα του παπαδοπουλο πολυ απλα καθομαι σπιτι μου γιατι μπορει να συμβαινει και το αντιστροφο να μην γουσταρει ο παπαδοπουλος τα δικα μου μουτρα 8) 8) 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 12:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα συμφωνήσω ότι εφόσον υπάρχει η "εκταση" που απαιτείται στην βάση τότε είναι καλύτερα να δημιουργηθουν Τοπικοί Ομίλοι υπό την αιγίδα ενός κεντρικού ο οποίος θα οργανώνει 1-2 αγώνες τον χρόνο, αλλά ταυτόχρονα θα διοργανωνουν και οι τοπικοί Ομίλοι αγώνες,
Ο κεντρικός θα έχει τον Υψηλή επόπτεια,
Οι τοπικοί μπορούν να παράγουν πολύ περισσότερο και ουσιαστικότερο έργο από ότι ένας κεντρικός,
Και εξηγώ, μπορού πολύ ευκολα να έχουν "ελενκτή" αναπαραγωγής - μια και δεν θα έχει να κάνει τέραστια δρομολόγια,
Το ότι δεν βρίσκεται διοίκηση για τον ένα, πιθανότατα οι "τοπικοί" να μπορούν πολύ ποιό εύκολα να βρούν Δ.Σ. μια και θα είναι κοντά, τωρα που να παρατάει ο καθένας τις δουλείες να τρέχει απ΄την Θεσσαλονίκη στην Αθήνα - κλπ.
Το συστημα δουλεύει και αποδίδει πολύ καλά αποτελέσματα στην Γερμανία με τα drahthaar.
Οι τοπικοί παράγοντες έχουν πολύ καλύτερες προσβάσεις στα τοπικά μέσα κλπ.
Βεβαια (εσείς ξέρετε πολύ καλύτερα από εμένα) εαν υπάρχει η απαράιτητη βάση για αυτό το πράγμα- από την δική μεριά βλέπω ότι υπάρχει το υλικό για 4&5 Ομίλους.
Παντως καθαρά κυνολογικα το μοντέλο της κεντρικής διαχείρισης - προυποθέτει για να λειτουργήσει έμμισθους υπαλλήλους και παράγοντες- εφόσον το όλο κόλπο είναι καθαρά ερασιτεχνικό τότε καλύτερα περισσότερα club υπό μία κεντρική διοίκηση.
Μπορεί να προσφέρει και τεράσια ώθηση στο όλο θέμα της κυνοφιλίας.
Όπου έγινε δούλεψε.
Αυτό που χρειάζεται επειγόντως η Ελληνική κυνοφιλία είναι "διευρυηνση της βάσης" είναι απελπιστικά μικρή.
Θελει ζωντανά κύτταρα στην επαρχία.
Οσο για το θεμα ξεχωριστών Ομίλων φυλών, ας αξιολογήσουμε το έργο που έχει προσφερθεί σε αυτές τις φυλές και στην προόδο της και ας αποφασίσετε, Προσωπικά δεν έχω δεί έργο - μπορεί να έγινε προσπάθεια αλλά αποτέλεσμα δεν είχε.
Οταν κάτι δεν "τσουλάει" για ΧΨ λόγους δεν έχει σημασία - πάντα κάτι φταιει και όταν δεν υπάρχει αμμέση ορατή αιτία το αλλάζουμε.
Να σας δώσω ένα παράδειγμα - το Κυππελο ΚΟΕ έγινε φέτος καθημερινές- συμμετοχές στα δικά μας ελαχίστες (5) - και όμως το υλικό υπήρχε για άλλες 5-6 και πάντα εφόσον ο αγώνας γινόταν Σάββατο - για την Κυριακη υπήρχαν και άλλες τόσες - (πάντα μιλαμε για καινούργια σκυλιά), Τα παιδιά της Β. Ελλάδος διαμαρτύρονται, πρέπει κάποιος να τους μαζέψει να τους φέρει ποιό κοντα μεταξυ τους, ώστε να μπορούν να γίνεται δουλεία, τώρα εγώ σαν Ομίλος χάνω σκυλιά από το παιχνίδι, (τα πολλά που έχω) και βεβαια χάνω και καινουργιούς ανθρώπους, έχω μικρή ανθρώπινη βάση-
Το σύστημα των αντιπροσώπων πάσχει, και έχει αποδειχθεί. δεν πάει μακριά η βαλιτσα με το να έχεις έναν να τραβιέται σαν λάστιχο, να σου κάνει αγώνα και να μην έχει στην ουσία καμμία μα καμμία εξουσία.
Γενικώς το πράγμα ώς έχει τώρα δεν δουλεύει μην κρυβόμαστε πίσω από το δακτυλό μας.
Εαν θέλουμε να έχουμε σαν Ομίλοι κάποια ουσιαστικό Κυνοφιλικό έργο κάτι πρέπει να αλλάξει - Ο κόσμος διψάει για κυνοφιλικά γεγονότα και αυτό φαίνεται στις διαφορες διοργανώσεις - Από Ομίλους άσχετους .
Οι κυνόφιλοι κλπ μας δείχνουν τον δρόμο, εαν δεν ξεκολήσουμε από τα στερεότυπα και δεν πετάξουμε παρωπίδες δεν προκειται να πάμε μακριά - θα φταιει ο ΚΟΕ - ο τάδε ο κλπ .
Θεωρώ ότι η εποχή που λειτουργούσε το μοντέλο με έναν Ομίλο φυλής (σε όλες τις φυλές) είναι στο τέλος της.
Παντελής.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 2:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Τώρα αρχίζω να ξεκαθαρίζω στο μυαλό μου το πρόβλημα. Ευχαριστώ Παντελή και geo για τη βοήθεια.

Λοιπόν, όταν ο όμιλος ήταν ένας και αδιαίρετος, δεν βρίσκονταν αρκετοί εθελοντές να τον πλαισιώσουν. Τώρα που θα γίνουν πολλοί όμιλοι, βεβαίως και θα βρεθούν περισσότεροι εθελοντές να τους πλαισιώσουν.

Πού όμως θα βρεθούν οι πολλοί εθελοντές;

Θυμάμαι πως παλαιότερα γινόταν μεγάλη συζήτηση για το εάν οι επαγγελματίες πρέπει να ανήκουν στο Δ.Σ. του ομίλου.

Ρωτάω τώρα εγώ ο αφελής:

Στα νέα Δ.Σ. των πολλών ομίλων θα συνεχίσει να ισχύει η απαγόρευση εισόδου σε επαγγελματίες;;;;

Παιδιά εσείς που έχετε ασχοληθεί με το θέμα, σας παρακαλώ βοηθήστε με λίγο για να λύσω και αυτή την απορία μου…

Δημήτρης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 3:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Όπως υποσχέθηκα , το άρθρο ανέβηκε σήμερα . Διαβάστε και αν θέλετε σχολιάστε. Δεν υπάρχει ίχνος υπερβολής και καμία προσπάθεια μετάθεσης ευθυνών με φθηνές δικαιολογίες .
Εμείς σαν ΔΣ είπαμε ότι δεν μπορούμε και δεν θέλουμε να διοικήσουμε τον όμιλο με τέτοιους περιορισμούς και κάναμε χώρο να περάσουν άλλοι να αναλάβουν.
Για ποιό λόγο μας μπλοκάρανε με τα ασφαλιστικά μέτρα είναι ένα ερώτημα που δεν μπορούμε να το απαντήσουμε. αν κάποιος μπορεί , θα είχε ενδιαφέρον να ακουστεί η γνώμη του.

Παράθεση:
Πολύ εμπάθεια και μικρότητες από την στήλη του κυνικού για τον γραμματέα του Οκαδε Λάππα για σήματα και άλλα, μεγάλο πρόβλημα έχει ο άνθρωπος , φοβερά ουδέτερος σε αυτά που συμβαίνουν στον όμιλο
Ενας όμιλος έτσι γιατί δεν γουστάρω τέτοιους τύπους

Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου πέθανε στα 93 του χρόνια . Τα 3 τελευταία χρόνια της ζωής του επαναλάμβανε συνεχώς τα ίδια πράγματα κάθε μέρα. Αλσχαιμερ. αρτηριοσκλήρωση , παλιμπαιδισμός , δεν ξέρω ακριβώς .
Τα ίδια συμπτώματα βλέπω και στο Φωτακόπουλο τον τελευταίο καιρό.
Πιάνει ένα θέμα και το επαναλαμβάνει 3 μήνες συνεχώς .
Και δεν είναι μόνοι αυτό το σύμπτωμα. Ξέχασε ο άνθρωπος , παρόλο που κάποτε ήταν αντιπρόεδρος του ΚΟΕ , ότι το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έρευνας κυνηγίου των Ποιντερ που έγινε στην Θεσ/νίκη δεν είναι διοργάνωση του ΚΟΕ και αναφέρει ότι ο ΚΟΕ έκανε την τιμητική πρόταση στον Γιάννη Φουτρή να είναι κριτής σε αυτόν τον αγώνα!!!
Να γελάμε η να ανησυχούμε ; διότι άνθρωπος είναι και αυτός , δεν θα θέλαμε να πάθει τέτοιο κακό απο τόσο νωρίς.
Για την ενημέρωσή σας θα σας πω ότι απο πέρσι τον Μάρτιο ο Σάκης Πονηρέας , που με την επιμονή του κατάφερε να πείσει το International Pointer Club στην συνάντηση που είχαν , να γίνεται για πάντα στη χώρα μας αυτό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και τελικά το πέτυχε . Αυτό ήταν μία απο τις μεγαλύτερες επιτυχίες του ΟΚΑΔΕ σε διεθνές επίπεδο ( θα έλεγα η προτελευταία μεγάλη προσφορά αυτού του ΔΣ στην Ελληνική κυνοφιλία ) καί είχε συμφωνήσει απο τότε με τον πρόεδρο Pino Delatorre ότι ο κεντρικός κριτής θα ήταν ο Γιάννης Φουτρής.
Άφησα μια μικρή εκκρεμότητα. Θέλετε να σας πω ποια ήταν η τελευταία μεγάλη επιτυχία και η τελευταία προσφορά μας στην αγωνιστική κυνοφιλία πριν αποχωρήσουμε οριστικά απο την σκηνή;
Πρόκειται για την διάταξη που απελευθέρωσε τα καταφύγια για την διεξαγωγή των ΑΚΙ.
Ο Μηνάς ίσως μας πεί αν βοήθησε αυτή η διάταξη για την μεγάλη επιτυχία του αγώνα της Κοζάνης μέσα σε καταφύγιο της Πτολεμαΐδας .
Οι πιό πολλοί κυνοφιλικοί όμιλοι της χώρας , αυτοί δηλαδή που διοργανώνουν τοπικούς αγώνες θα ευεργετηθούν πολύ απο αυτήν την απόφαση.
Το θέμα αυτό είχε γίνει έμμονη ιδέα του Κώστα Γεωργίου και έλεγε δεν φεύγω απο αυτόν τον όμιλο αν δεν καταφέρω πρώτα να πείσω το Υπουργείο να μας δώσει αυτήν την άδεια.
Ποιός ομως την γνωρίζει αυτήν την παράμετρο και ακόμα και αν την γνωρίζει , ποιός θα τη θυμάται στο μέλλον ;
Και κλείνοντας ,για να μπω στο θέμα του Post , πείτε μου τέτοιες σοβαρές και καταλυτικές για την κυνοφιλία ενέργειες σαν του Πονηρέα , του Γεωργίου και του Φουτρή παλαιότερα ,θα μπορούσαν να γίνουν αν ο ΟΚΑΔΕ δεν ήταν ένας , ενιαίος και ενωμένος ;
Δεν είναι δεδομένα τα πράγματα φίλοι μου. Έγιναν όλα με τεράστια προσπάθεια και με πολύ αγάπη στον όμιλο , στην κυνοφιλία αλλά και μεταξύ μας.
[/color]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 8:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν έχω κανένα προσωπικό συμφέρον από τον ΟΚΑΔΕ, δεν γνωρίζω σχεδόν κανέναν από εκεί μέσα, δεν αποσκοπώ με τα λεγόμενα μου πουθενά, πλην όμως της ποιοτικής εξέλιξης του ποιντερ και του σεττερ. Θεωρω ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ την ενασχόληση των κυνηγών με την κυνοφιλια. Θεωρω, επισης, ότι ο όμιλος πρέπει να βρίσκει τους απανταχού 250,000 κυνηγούς και να τους κάνει κυνοφιλους (και στην συνέχεια μέλη) και όχι οι τελευταίοι τους πρώτους. Πρεπει να τους ενημερωνει, εκπαιδευει, βοηθαει κοκ

Τα ποιντερ και σεττερ, αυτά τα αγαπητά σκυλιά που μας αρέσουν και θαυμάζουμε, δεν πρέπει να τυγχάνουν απαξιώτικης διαχείρισης.

Ο ΟΚΑΔΕ είναι μια τίμια προσπάθεια για να εξελίσσονται οι φυλές μας στην Ελλάδα. Δεν έχουμε άλλον όμιλο. Και ισως δεν χρειάζεται άλλος όμιλος.

Έθεσα μια απλή σκέψη οποία μπορεί να είναι και ανόητη, να δημιουργηθούν όχι τρεις όμιλοι αλλά ένας με τρεις έδρες. Θα μου πεις πως γίνεται αυτό? Γινεται παντος.
Γιατι να γινει αυτό? Για την επισκεψιμοτητα.

Δηλαδη, εγω π.χ. εχω ένα κεντρικό κατάστημα (προσωπική επιχείρηση). Το επαγγελματικό μου σενάριο ανάπτυξης είναι η δημιουργία ενός υποκαταστήματος στην εθνική οδό της πόλης μου. Γιατί? Αφού έχω το κεντρικό καταστημα, οποιος θελει με βρικει εδώ που ειμαι.
Η δημιουργία ενός δεύτερου υποκαταστήματος, στην ίδια μικρη πολη που κατοικω, θα μου δώσει πολλαπλή πελατειακή επισκεψιμοτητα, αρα περισσότερα κέρδη.

Το κέρδος του ΟΚΑΔΕ, με αυτό που προτεινα, θα είναι εκτος του χρήματος, Η ΕΝΑΣΧΟΛηΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΝΟΦΙΛΙΑ.

Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις? Όπως λεει και ο hunter πολύ σωστα

Ένας όμιλος των πολλών και όχι παράγκα για αφαίμαξη από τους «λίγους»

Προσωπικά, θέλω ένα όμιλο κοντά και στο δικό μου το σπίτι. Να τον επισκέπτομαι συχνά και λαμβάνω μέρος στους αγώνες του. Είναι ο τρόπος που θα έχουμε περισσότερους αγώνες. Δεν είναι καλό αυτό? Να μη χρειάζεται ούτε να κάνω με το αυτοκίνητο 700 χιλιόμετρα κάθε φορα να δω έναν αγώνα η ένα σεμινάριο, ούτε να πρέπει να χωρίσω με τη σύζυγο γιατι θα λείπω μέρες, ούτε να μου στοιχίζει οποιαδήποτε κυνοφιλικη δραστηριότητα ο κούκος αηδόνι.

Κε Μινα, σου πετώ το μπαλάκι και σε ρωτώ, ΕΣΥ πως θα προσεγγίσεις κόσμο στον ΟΚΑΔE?

Βλέπουμε ο κόσμος διψά για αγώνες, δεν έχουμε νερό να τον ποτίσουμε όμως και αυτός μεταναστεύει.

Κε Γεωργιου, τιμώ την όλη προσπάθεια, έργο, αποτέλεσμα κτλ. που εχετε προσφέρει εθελοντικά. Σας ευχαριστούμε θερμά. Είναι καιρός κατά την ταπεινή μου γνώμη να σκεφτούμε λίγο πιο «large». Θα μας δώσει δύναμη και θα μας καταξιώσει. Ο όμιλος ένας ήταν και ένας θα παραμείνει.

Ένα παράδειγμα θα θέσω μόνο που βασίζεται στο κυνοφιλικο μέρος της σκέψης. Αν, για παράδειγμα ο ΟΚΑΔΕ είχε σήμερα τις τρεις αυτές έδρες. Θα ειχαν διοργανωθεί τρία ΝΤΕΡΜΠΙ, σωστά? Ένα η Αττική, ένα η Πελοπόννησο και ένα η Μακεδονία. Ο νικητής του «τελικού» Ντέρμπι η του μπαράζ η όπως θέλετε πείτε το, θα ηταν το ιδιο σκυλάκι που βγηκε φέτος? Μεγαλη η πιθανοτητα να ηταν και ένα άλλο λιγο καλύτερο. Αρα, μας παει μπροστά κυνοφιλικα αυτή η σκεψη. Μεγαλυτερη συμετοχη κοσμου και σκυλων, πιο ποιοτικο και αντιπροσωπευτικο αποτελεμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2009 10:11 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγω παλι χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις επανω στο θεμα λεω οτι δεν χρειαζομαστε 4-5 ΟΚΑΔΕ περιφεριας χρειαζομαστε εναν αλλα ουσιαστικο ο οποιος να μπορει να ελενχει τις κατα τοπους κυνοφιλικες οργανωσεις εχει παρατηρηθει το φαινομενο να προσπαθουν να διωργανωσουν αγωνες και να μην βρισκουν κριτες και αλλα πολλα.......κανω μια προταση ειδικα για τα derby επειδη αυτα ειναι η κυνοφιλικη μας συνεχεια γιατι να μην διοργανονωνται απο τις τοπικες οργανωσεις και στο τελος τα σκυλια που παιρνουν διακρισεις να συμετεχουν σε ενα μεγαλο αγωνα που θα διωργανωνει ο ΟΚΑΔΕ? και απο εκει να βγαινει ο νικητης του ντερμπι με την οποια αξιολογηση? ετσι ωστε να μπορουμε στο τελος να δουμε και ποιες περιοχες στην Ελλαδα προχωρανε κυνοφιλικα και ποιες υστερουν και γιατι?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 01, 2009 12:56 am 
Άβαταρ μέλους

Επανέρχομαι γα να επανορθώσω . Στα ονόματα που ανέφερα πιο πάνω δεν έπρεπε με τίποτα να ξεχάσω τον Νάσο Μάντη. Ο Νάσος έδωσε μια τεράστια ώθηση στο κλάμπ.
Ήταν το «επόμενο βήμα» που είχε πολύ ανάγκη ο όμιλος γα να παίξει σοβαρά στον Ευρωπαϊκό στίβο. Ο Νάσος Μάντης έβαλε την μεγάλη έρευνα στην Ελλάδα. Τρομερά δύσκολο εγχείρημα που πλήρωσε με χλευασμούς και λοιδορίες και μεγάλη προσωπική φθορά.
Αν ήξεραν οι επαγγελματίες που ταΐζουν τις οικογένειές τους από το «παιχνίδι» πόσα οφείλουν στον Νάσο θα του έκαναν ένα άγαλμα στην πλατεία του Λαγκαδά. Ειδικά οι νεώτεροι που δεν έχουν ιδέα .( αυτό πάει στο –τίποτα δεν είναι δεδομένο- που είπα και πιο πάνω .Ότι έγινε , έγινε με πολύ προσπάθεια ) . Ο Πέππας είναι μάρτυρας της δύσκολης εκείνης εποχής.
Τώρα , αναφορικά με αυτά που γράφουν οι Geo και ΒΑΣΙΛΗΣ έχω να πω τα εξής .
Οι αγώνες παιδιά θέλουν 3 πράγματα. Κυνόφιλους με σκύλους , τερέν με πουλιά
( μιλάμε μόνο για καμπίσιες βέβαια) και κριτές . Το πρώτο υπάρχει σε αφθονία σε όλη τη χώρα και μάλιστα βαίνει αυξανόμενο .
Το δεύτερο είναι αυτό που λείπει από όλη την Ελλάδα εκτός από την Μακεδονία .Δεν αναρωτηθήκατε γιατί δεν γίνονται αγώνες στην Κωπαιδα για παράδειγμα ,που είναι κοντά στην Αθήνα ;
Το τρίτο ήταν ο μεγάλος μας καημός όλα αυτά τα χρόνια. Έχουμε παρακαλέσει επανειλημμένα εγγράφως όλους τους δραστήριους κυνοφιλικούς τοπικούς ομίλους να προτείνουν παιδιά από τις περιοχές τους να τους εκπαιδεύσουμε και να υπάρχουν τοπικοί κριτές από κάθε γωνιά της χώρας. Ανταπόκριση μηδέν .
Όταν ήθελαν να κάνουν αγώνες όμως , γκρίνιαζαν διότι δεν υπήρχαν κριτές να έρθουν από την Αθήνα για να κρίνουν στους αγώνες τους.
Από τις 3 λοιπόν παραμέτρους παιδιά , να ξέρετε ότι μόνο η πρώτη υπάρχει και θα υπάρχει.
Ο ΟΚΑΔΕ λοιπόν δεν μπορεί παρά να είναι ένας και μόνο ένας.

Ένα ευχάριστο που κυκλοφορεί είναι ότι μπορεί να θέσει υποψηφιότητα για τον νέο ΟΚΑΔΕ ο Κώστας ο Λάμπρου . Νομίζω ότι είναι η μόνη λύση που θα μπορούσε να δουλέψει. Είναι ο μόνος που δεν θα πλακωθεί ποτέ με τον ΚΟΕ διότι είναι ο ίδιος ΚΟΕ. Μπορεί κανείς να μαλώσει με τον ευατό του ; Όχι βέβαια . Ο Κώστας θα βρεί τρόπο να μοιράζει μπάλα και στα 2 στρατόπεδα χωρίς πρόβλημα.
Μακάρι .
Ένα δυσάρεστο είναι ότι πράγματι υπάρχει ρεύμα για διάσπαση. Με πήραν και μένα προσωπικά να ηγηθώ ενός νέου Ποιντερ κλάμπ . Θα μας τρελάνουν τελικά . Ακόμα δεν κατάλαβαν κάποιοι τι πρεσβεύω και ποιες είναι ο αρχές μου . Δεν ξέρω τι να πω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 01, 2009 2:10 am 
Άβαταρ μέλους

φιλε geo συνεχιζεις να εισαι λιγο μπερδεμενος και να μπερδευεις τα πραγματα, ηδη σου απαντηε ο Ακης για τον λογο που δεν μπορουν να γινουν αγωνες εφαμιλοι των αγωνων της Μακεδονιας καθως και της προτασης σου να γινονται 3 derby, ο λογος ενας και μοναδικος και πολυ σοβαρος ΚΑΜΠΙΣΙΕΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΤΟ Α και το Ω. Αρα εισαι εκ των πραγματων υποχρεωμενος να μαλωσεις με την γυναικα σου, να λειψεις πολλες ημερες, και να διανυσεις και 700 χιλιομετρα.
Ο ΟΚΑΔΕ δεν χρειαστηκε κανενα υποκαταστημα ολα τα προηγουμενα χρονια για τις τεραστιες επιτυχιες του σε πανευρωπαικο επιπεδο, μηπως πρεπει να τα θυμησω?
1) GIUSEPPE V. D POSTSCHWAIGE
2) DARIO V.D. POSTSCHWAIGE
3) NICO V.D. POSTSCHWAIGE
4) KIPKH
5) KONAN
6) ALBA
(δεν ξερω αν εχω ξεχασει και καποιο αλλο ζωο ειναι περασμενη η ωρα) ολα τα παραπανω σκυλια χαρισαν τεραστιες επιτυχιες στην ελληνικη κυνοφιλια, με εναν ομιλο, και φυσικα παθιασμενους ιδιοκτητες, αυτο ειναι το LARGE μην ψαχνεσαι αδικα για τιποτε αλλο.
Θυμαμαι τα πρωτα χρονια του ΟΚΑΔΕ που καθε Σ/Κ μαζευομασταν και πηγαιναμε να παρακολουθησουμε αγωνες ξενυχτηδες και αυπνοι, με το ζορι κρατουσαμε τα ματια μας ανοιχτα απο τα ξενυχτια της νιοτης μας με τον Νικο Τσιοπλη σημερινο κριτη, τον Γκρανα Ειρηναιο σημερα επαγγελματια εκπαιδευτη, τον Σπυρο Μπαλλα προεδρο του Κυνοφιλικου κοζανης για αρκετα χρονια, το σιγουρο ειναι οτι μας ετρωγε το παθος να δουμε και να μαθουμε πραγματα για τους σκυλους, μας ετρωγε το σαρακι και το κυνηγησαμε δεν χρειαστηκε να μας προσεγγισει κανενας.

Ακη η διεξαγωγη των αγωνων σε καταφυγια ειναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ, δεν ειναι αναγκη ναπω τιποτε παραπανω το γνωριζουν ολοι οι επαγγελματιες και ερασιτεχνες κυναγωγοι που βρεθηκαν στα χωραφια της πτολεμαιδας πανω στην Κοζανη

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: