Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 4   [ 47 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 22, 2008 4:06 pm 

φιλε Βαιε εσυ ησουν απολυτος στο οτι σκυλια με στηθος μικροτερο απο το υψος των αγκωνων δεν εχουν αντοχη εσυ ο ιδιος παλι ειπες οτι υπο προυποθεσεις γινεται να εχουν τα σκυλια που εβαλα στις φωτο δεν το εκανα για να προσβαλλω καποιον και συγνωμη εαν το εκανα ο κος Πεππας να τις αφαιρεσει απλως αυτα τα σκυλια ειναι τα πιο φυσικα δεν ειναι αποτελεσμα ανθρωπινης εντατικης καλλιεργειας και εφοσον η φυση δειχνει το δρομο ποια κατευθυνση να ακολουθησουμε?επισης τα σκυλια αυτα ειναι προπατορες παρα πολλων σκυλων ειναι κατα καποιο τροπο γεναρχες- εφοσον θελεις να σου δειξω τα σκυλια μου θα το κανω αλλα πιστεψε με δεν διεκδικω καποιες δαφνες για αυτα ουτε ειμαι καμια αυθεντια στα κυνολογικα απλως βλεπω τι δουλευει και τι οχι μεσα απο την παρατηρηση οποτε δεν θα σου δειξω εγω ποιος ειναι ο σκυλος ρωτα καποια αυθεντια στον τομεα .παρατηρησα επισης οτι αναφερεις
συνεχεια την διασταυρωση μια με ποτενκο μια με γκρευχαουντ συγχωρεσε με αλλα αποσο ξερω τα δικα μου σκυλια δεν εχουν μεσα τετοιο αιμα εαν εννοεις και ξερεις καποιον που το κανει πες το καθαρα και μην το αφηνεις να αιωρειται ετσι γιατι το ιδιο μπορω να πω και εγω για για αλλες προσμιξεις αλλα δεν ....χωρις αποδειξεις ειναι κενα λογια.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
περιμενω με ενδιαφερον τις εντυπωσεις σου και την κριτικη σου βεβαιως
φιλικα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 22, 2008 10:21 pm 

Οι αναφορές μου σχετικά με την διασταύρωση Κρητικών Ιχνηλατών με άλλες φυλές αφορούν παραδείγματα ούτως ώστε να καταλάβουν οι αναγνώστες ότι είναι μονόδρομος προκειμένου να πετύχουμε τα μορφολογικά κι εργασιακά πρότυπα των φυλών των ομάδων 5 και 10. Δεν είναι στις προθέσεις μου να αφήσω μετέωρο οποιοδήποτε υπαινιγμό για οποιονδήποτε κυνοτρόφο ή ιδιοκτήτη Κρητικών Ιχνηλατών, κάτι που νομίζω ότι δεν έγινε, διότι ήμουν πολύ προσεκτικός. Να είστε σίγουροι, εάν πέσει στην αντίληψή μου, ότι ο οποιοσδήποτε έχει κάνει διασταύρωση Κρητικού Ιχνηλάτη με άλλη φυλή και στη συνέχεια προσπαθήσει να πουλήσει τους απογόνους ως καθαρόαιμους Κρητικούς Ιχνηλάτες, αποκρύπτοντας από τους υποψήφιους αγοραστές την διασταύρωση, αυτός θα καταγγελθεί επώνυμα από εμένα και θα προκληθεί να υποβάλλει τα σκυλιά του σε γενετικό έλεγχο, ώστε να διαφυλαχθεί η καθαροαιμία της φυλής. Είναι δικαίωμα του κάθε ιδιοκτήτη να ζευγαρώσει τα σκυλιά του με άλλες φυλές, αρκεί να το δηλώνει κατά τη διαδικασία της αναγγελίας γέννας ή πώλησης των απογόνων, ώστε ο αγοραστής να γνωρίζει τι του γίνεται και να μη πέφτει θύμα παραπλάνησης. Φυσικά σε αυτό οι αγοραστές πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί, διεκδικώντας το γενεαλογικό δέντρο των γεννητόρων.
Αγαπητέ krisai, από τη στιγμή που δε σε γνωρίζω προσωπικά, μα ούτε και τους σκύλους σου (πόσο περισσότερο δε γνωρίζω τη γενεαλογία τους) πως μπορώ να σε κατηγορήσω για κάτι; Δε σε προσκάλεσα να μου παρουσιάσεις τους σκύλους σου προκειμένου να τους κρίνω, κάτι για το οποίο δεν είμαι εκπαιδευμένος και μπορεί να σε αδικήσω. Σε προσκάλεσα, εάν γνωρίζεις τον ιδανικό μορφολογικό τύπο του Κρητικού Ιχνηλάτη να μας παραθέσεις μια φωτογραφία με λεπτομέρειες (είτε δικών σου αν έχεις) ώστε να μπορέσουμε κι εμείς να εμπεδώσουμε την άποψή σου και να δούμε στην πραγματικότητα πως πρέπει να είναι τελικά αυτό το σκυλί.
Από τη στιγμή όμως που εσύ δε μπορείς να δείξεις ποιος είναι ο σκύλος (όπως γράφεις), εμμένω στις απόψεις μου. Άρα θεωρώ ότι η παράθεση των φωτογραφιών έγινε για να δούμε τα σκυλιά σου και μόνο και πολύ καλά έπραξες. Χαίρομαι ειλικρινά όταν δημοσιεύονται φωτογραφίες σκύλων, ώστε να μπορέσει ο κόσμος να παρατηρήσει, να συγκρίνει και να μάθει.
Η συγκεκριμένη θεματική ενότητα, έχει ως ονομασία «Κρητικός Ιχνηλάτης ή Κρητικό Λαγωνικό?» Πιστεύω ότι μέσα από τις δημοσιεύσεις μου δικαιολόγησα επαρκώς τις απόψεις μου και γιατί πρέπει να λέγεται ιχνηλάτης και όχι λαγωνικός. Αν παρόλα αυτά, υπάρχει κάποιος που έχει αντίθετη γνώμη ή κάτι δεν κατάλαβε, είμαι απόλυτα διατεθειμένος και με μεγάλη μου χαρά να συζητήσω μαζί του, ώστε μέσα από τη συζήτηση να καταλάβουμε και να μάθουμε νέα πράγματα όλοι μαζί. Αρκεί να υπάρχει θετικό κλίμα, ευχάριστη ατμόσφαιρα και πραγματικό ενδιαφέρον, όπως με το μέλος krisai.
Η αποδοχή από μέρους μου της ονομασίας «Κρητικός Ιχνηλάτης» είναι εκτός των άλλων αποτέλεσμα της προσωπικής μου εμπειρίας με τα σκυλιά αυτά. Όταν βλέπω τους σκύλους μου (αν και νεαρά άτομα) να ιχνηλατούν, όπως κάνουν οι κλασσικοί ιχνηλάτες, πως μπορώ να τους ονομάσω λαγωνικούς; Απορώ λοιπόν, αυτός ο οποίος τον μετονόμασε σε λαγωνικό τι σκυλιά άραγε είδε, και γιατί δεν άκουσε τους Κρήτες που φωνάζουν; Εκτός αυτών, ποτέ του δεν είδε την βραβευμένη βιντεοταινία με τους Κρητικούς Ιχνηλάτες που κυκλοφορεί και την έχει δει όλη η Ελλάδα; Αυτή είναι η απορία μου σχετικά με την μετονομασία από Ιχνηλάτης σε Λαγωνικό. Κατά συνέπεια, εγώ σαν Θρακιώτης, που για πρώτη φορά βλέπω Κρητικό Ιχνηλάτη, αντιλαμβάνομαι ότι ο συντάκτης του προτύπου με το όνομα Κρητικός Λαγωνικός, στην καλύτερη των περιπτώσεων δεν κατάλαβε τι είδε. Και ακούγοντας συνεχώς από τους κυνοφίλους (αλλά και από κυνοτρόφους) να τον αποκαλούν Λαγωνικό εξανίσταμαι και διερωτούμαι γιατί αυτή η μεγάλη διαφορά εκτίμησης.
Στις προθέσεις μου είναι να καταλάβει ο Έλληνας κυνηγός και κυνόφιλος ποια είναι αυτή η φυλή του Κρητικού Ιχνηλάτη, ποιες είναι οι αδικίες που δέχεται, μα πάνω από όλα να την γνωρίσει και να την αγαπήσει. Να καταλάβει το θησαυρό που έχουμε στα χέρια μας, να τον εκτιμήσει και να τον καρπωθεί!
Στο άμεσο μέλλον και όταν οι συνθήκες ωριμάσουν, θα προσπαθήσω, με μεγάλη μου χαρά, να παρουσιάσω τον τρόπο που εργάζονται οι Κρητικοί Ιχνηλάτες στη Ροδόπη και να συνειδητοποιήσουν οι Έλληνες κυνηγοί ότι η φυλή αυτή μπορεί άμεσα να εγκλιματιστεί σε συνθήκες που διαφέρουν από αυτές της Κρήτης.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 23, 2008 4:53 pm 

φιλε βαιε κλεινοντας απο την μερια μου αυτην την σειρα μυνηματων θα ηθελα να σου πω οτι εδειξα τα σκυλια μου γιατι πολλοι κυνοφιλοι και κυνηγοι εχουν μπερδευτει ,οπως βλεπεται τα σκυλια μου δεν ζυγηζουν 30 κιλα δεν ειναι σαν γουρουνια ουτε μοιαζουν
με γκρευχαουντ καιφυσικα δεν τα ταιζω 5 φορες την ημερα ομως τυχαινει να ειναι εγεγραμμενα στον ΚΟΕ αυτο δεν αναιρει οτι ειναι καλα κυνηγοσκυλα ουτε οτι προκειται για σκυλια εργασιας -ειναι λοιπον θεμα του ιδιοκτητη που θελει να γραψει τους σκυλους του δεν ειναι θεμα του σκυλου,και τα 2 προτυπα θεωρω οτι εχουν αδυναμιες ο μονος τροπος να ξεπερ4αστουν ειναι η καταρτιση εργασιακου προτυπου που μεσω αυτου θα γινεται η επιλογη των σκυλων η γνωμη μου ειναι οτι για να ειναι ενα σκυλι κρητικο πρεπει πανω απολα να κυνηγαει σαν κρητικο η οδος δια των επιδοσεων στο τυπο κατα την γνωμη μου ειναι η ενδεδειγμενη οταν θα εχουμε πλεον μια ικανη ομαδα σκυλων που θα κυνηγαει οπως αρμοζει απο εκει θα επιλεξουμε την τελειοτητα του μορφολογικου τυπου και οχι αναποδα αλλιως θα εχουμε ενα τσουρμο κοπριτες με ορθια αυτια και κουλουρι ουρα.Επισης κατι λεει οτι 3 στους τεσσερις κυνοτροφους στην κρητη εχουν επιλεξει ΚΟΕ αυτοι μισουν την φυλη και θελουν να την καταστρεψουν η απλα βλεπουν μια διαφορετικη διεξοδο?Τα παραπανω δεν θελουν να δηλωσουν τιποτε παραπανω παρα μονο οτι ο δογματισμος και η μονομερεια απο οπου και εαν προερχονται βλαπτουν δεν
υπαρχουν εγκληματιες εδω ειναι χομπυ δεν ειναι ο δεκαλογος του Μωυση να απειλουμαστε με λιθοβολισμο ουτε πρεπει να εισαι επιστημονας για να εκθρεψεις εξαιρετα ζωα εαν ηταν ετσι οι μεγαλυτεροι εκτροφεις θα ηταν κτηνιατροι αλλα δεν ειναι, οι μεγαλυτεροι
εκτροφεις ειναι οι ανθρωποι που αγαπουν το σκυλο και δεν τον κοιτουν με το μοιρογνωμονιο και τον μεγεθυντικο φακο χανοντας το
δασος και βρισκοντας το δεντρο και πανω απολα δεν εχουν οικονομικη εξαρτηση απο την εκτροφη τους οταν λοιπον ξεκινησα πριν 6 χρονια να ασχολουμαι με τον συγκεκριμενο σκυλο αυτα ειχα στο μυαλο μου και αυτα συνεχιζω να εχω
φιλικα και τελος
Βαγγελης
υγ φιλε βαιε εαν θες μια και ειμαστε και οι 2 εκτος κρητης μπορουμε να ανοιξουμε μια νεα θεματικη ενοτητα για τον τροπο και τον τοπο που κυνηγαμε με τα σκυλια μας πιστευω οτι θα ενδιεφερε αρκετο κοσμο
:wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 23, 2008 10:46 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Κρητικός Ιχνηλάτης

Εικόνα

Φέτος συμπληρώνονται 62 χρόνια από τότε που για πρώτη φορά ο αείμνηστος Δρ. Στ. Μπασουράκος έκανε μια πρώτη καταγραφή των ελληνικών φυλών σκύλων τους ονόμασε με βάση την επιστημονική του κατάρτιση και ενημέρωσε την ΔΚΟ για την προσπάθεια που θα ξεκινούσε στην Ελλάδα για την εύρεση, καλλιέργεια και αναγνώριση των φυλών αυτών. Έτσι από τότε μιλάμε και γράφουμε για τον Ελληνικό Ιχνηλάτη, για τον Κρητικό Ιχνηλάτη, για τον τρίχρωμο Ελληνικό ιχνηλάτη, για τον Ελληνικό ποιμενικό και για τον Λαγωνικό της Ρόδου. Αυτές κατά την δική του τότε άποψη και έρευνα ήταν οι φυλές των σκύλων που οι πιθανότητες ήταν αυξημένες να διασωθούν εφόσον ακόμα υπήρχαν στην Ελλάδα.
Η ονομασία λοιπόν Κρητικός Ιχνηλάτης ξεκινάει από τότε και από αυτόν. Βέβαια, ο λόγος γίνεται, τουλάχιστον φαινομενικά, για να δούμε αν όντως πρόκειται για ιχνηλάτη ή όχι. Θεωρώ ότι αυτό το θέμα έχει εξαντληθεί ευθύς εξαρχής και από την μελέτη για τον Κρητικό Ιχνηλάτη και από την κινηματογραφική ταινία του κ. Χριστογιάννη, ακόμα και από την μελέτη των απολιθωμένων οστών Κρητικών Ιχνηλατών, αλλά και από την μελέτη του Πανεπιστημίου Κρήτης ή οποία βεβαίως αν και έχει ήδη βγάλει κάποια σοβαρά, πρώτα συμπεράσματα, μένει να ολοκληρωθεί. Για τα παραπάνω μπορεί όποιος το επιθυμεί να ενημερωθεί από την παρακάτω ιστοθέση. www.kritikosichnilatis.gr

Εικόνα

Η μελέτη για τον Κρητικό Λαγωνικό υπογράφεται από τον ΚΟΕ και δυστυχώς δεν προσδιορίζει ποιος επιστήμονας ή ερευνητικό ίδρυμα την εκπόνησε. Όπως μας πληροφόρησαν η μελέτη αυτή έχει εκπονηθεί από μια ομάδα «ειδικών» αλλά πάντα χωρίς όνομα και ιδιότητα.
Το ερώτημα λοιπόν είναι, ποιος νοήμων άνθρωπος θα ακολουθήσει την μελέτη αυτή και όχι εκείνη η οποία ενυπόγραφα από έναν καταξιωμένο επιστήμονα εκπονήθηκε και τεκμηριωμένα από δύο επιστημονικούς φορείς υιοθετείτε (Αγγλική Αρχαιολογική σχολή και Πανεπιστήμιο Κρήτης) .

Εικόνα

Ασφαλώς το ερώτημα που πρέπει πρώτα να απαντηθεί είναι το εξής: Μας ενδιαφέρει η διάσωση, καλλιέργεια και διάδοση της φυλής με βάση την επιστημονική πρακτική, ή μας ενδιαφέρει να αποκτήσουμε ένα πιστοποιητικό που θα δώσει την ψευδαίσθηση σε κάποιους ότι είναι κάτοχοι του σκύλου που είχε ο Μίνωας. Και αναφέρομαι σε αυτό διότι εδόθη ο υπαινιγμός ότι είμαι ο μόνος που δεν έχω εγγραφεί στον ΚΟΕ , άρα οι άλλοι που είναι περισσότεροι κάτι παραπάνω ξέρουν. Ασφαλώς και δικαίως έχουν υιοθετήσει την άποψη ΚΟΕ διότι τον Κρητικό Ιχνηλάτη τον γνώρισαν όταν ήταν ήδη γνωστός σε όλη την Ελλάδα και το μόνο που τους μένει τώρα προκειμένου να έχουν κάτι να κάνουν είναι να προσπαθήσουν να τον καταστρέψουν ακολουθώντας τις επιταγές των ιδιωτών αλλά εξαιρετικών «ειδικών» που εκ φύσεως γνωρίζουν τα πάντα και δεν χρειάζονται επιστημονική καθοδήγηση για να φτιάξουν ένα έκτρωμα σαν τα δύστυχα τα σκυλιά κάποιων φυλών που για να γεννήσουν χρειάζονται καισαρική και με σοβαρές προσπάθειες καταφέρνουν να ξεπεράσουν τα 10-12 χρονιά ζωής και όλα αυτά από τους ¨ειδικούς» μη επιστήμονες που ξέρουν τι κάνουν.
Επίσης θα πρέπει να απαντήσουμε και στο άλλο ερώτημα, ποιός γνωρίζει εργασιακά, καλύτερα τον σκύλο αυτόν, ο αυτοαποκαλούμενος «κυνολόγος» των Αθηνών που είναι ζήτημα αν είδε 10 σκυλιά σε όρθια στάση ή ο ίδιος ο ιδιοκτήτης και άμεσα ενδιαφερόμενος.
Ακόμα, ο σκύλος μας δεν είναι μόνο μια κυνηγετική μηχανή, είναι ένα ζωντανό μνημείο της φύσης και ένας ζωντανός οργανισμός που για να τον διασώσεις θα πρέπει πρώτα να τον γνωρίσεις και για να γίνει αυτό εμείς επιλέξαμε να τον μάθουμε μέσω της επιστήμης και όχι μέσω της μαγείας.
Όταν απαντήσουμε σε αυτά, τότε θα διαπιστώσουμε ότι η «επίσημη» κυνοφιλία κάτι δεν κάνει σωστά. Και δυστυχώς αυτό το λάθος δεν το κάνει μόνο με τον Κρητικό Ιχνηλάτη αλλά όπως μαθαίνουμε είναι πάγια η τακτική της σε τέτοια θέματα.
Ακόμα διαπιστώνω ότι ελάχιστοι είναι εκείνοι οι οποίοι τολμούν να μιλήσουν ευθέως για τον Κρητικό Ιχνηλάτη, η πλειοψηφία προτιμά να μείνει μακριά από την αποκαλούμενη διαμάχη και αφήνει τα πράγματα να εξελιχθούν χωρίς να συμμετάσχει, όσοι όμως τολμούν να αρθρώσουν κάποια άποψη, ευγενικά κάποιοι, τους ενημερώνουν ότι έχουν πάρει λάθος δρόμο.

Εικόνα

Η δική μας θέση, που έχουμε τον σκύλο, τον χρησιμοποιούμε και τον καλλιεργούμε είναι ξεκάθαρη, πρόκειται για ιχνηλάτη και μάλιστα εξαιρετικό. Αν αυτό δεν επαρκεί, τότε θα περιμένουμε να δούμε τον λαγωνικό αυτό στις κυνοδρομίες, ή να εισάγεται σε μερικά χρόνια από το εξωτερικό και να τον θαυμάζουμε για την Ελληνική του καταγωγή.
Προσωπικά, επειδή έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια θα προσπαθήσω να εμπλουτίσω την ιστοσελίδα μου με μικρά βίντεο όχι τόσο δικών μου σκύλων αλλά σκύλων άλλων ιδιοκτητών που όμως προέρχονται από τα δικά μου και βρίσκονται ανά την Ελλάδα και την Κύπρο αλλά και στο Εξωτερικό, προκειμένου να βοηθήσω όσο γίνεται στην καλύτερη κατανόηση της κυνηγετικής τακτικής του σκύλου μας. Αν τώρα συνεχίσουν να υπάρχουν ιδιοκτήτες τέτοιων σκύλων οι οποίοι θα υποστηρίζουν ότι δεν είναι ιχνηλάτες, μπορώ είτε να τους προμηθεύσω με Κρητικούς Ιχνηλάτες είτε να τους συμβουλέψω πώς να τους εκγυμνάσουν προκειμένου να αποδώσουν τα αναμενόμενα. Εκτός και δεν τους ενδιαφέρει η κυνηγετική ιδιότητα του σκύλου μας, όποτε θα τους συμβούλευα να προμηθευτούν άλλη φυλή σκύλου, διότι η δική μας ήταν, είναι και θα μείνει Ιχνηλάτης.

Εικόνα

Κλείνοντας σας ευχαριστώ για την φιλοξενία και ευχαριστώ και αυτούς που πιστεύουν στον Κρητικό Ιχνηλάτη και σε όσους δεν πιστεύουν αφιερώνω το παρακάτω, που δεν είναι λόγος δικός μου:
Επίγραμμα Αντιπάτρου του Θεσαλονικέως 268 π.Χ.
Κρήσσα κύων ελάφοιο κατίχνιον έδραμε Γοργώ, έγκυος, αμφοτέρην Άρτεμιν ευξαμένη. Τίκτε δ αποκτείνουσα. Θοή δ επένευσεν Ελευθώ άμφω ευαγρίης δώρα και ευτοκίης. Και νύν εννέα παισί διδοί γάλα, φεύγετε, Κρήσσαι κεμμάδες, εκ τοκάδων τέκνα διδασκόμεναι.

«Η Κρητική σκύλα Γοργώ, έγκυος έτρεχε στα ίχνη ενός ελαφιού, προσευχόμενη στην Άρτεμη με τη
διπλή της ιδιότητα. Γέννησε καθώς το σκότωνε και γρήγορα η Ελευθώ έφερε δώρο και τα δύο, για επιτυχίες στο κυνήγι και για ευτοκία. Τώρα θηλάζει εννιά κουτάβια. Φεύγετε μακριά νεαρές ελαφίνες της Κρήτης, τώρα που μαθαίνετε τι παιδιά θα βγουν από τέτοιες μάνες».

Γενειατάκης Ευάγγελος -Κυνοτρόφος
(Γραμματέας Ομίλου Φίλων Κρητικού Ιχνηλάτη)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 24, 2008 12:27 am 

Ο κύριος Γενειατάκης, με την παραπάνω δημοσίευση, πιστεύω ότι κάλυψε πλήρως το θέμα του ονόματος. Οπότε περισσεύει η όποια παρέμβασή μου, η οποία μόνο να κουράσει τους αναγνώστες θα μπορούσε. Όσο για τις κρίσεις, αυτές εναπόκεινται στους αναγνώστες. Όπως και οι εκτροφείς κρίνονται από τους συναδέλφους κυνόφιλους και τα αποτελέσματα.
Ως ιδιοκτήτης Κρητικού Ιχνηλάτη, οφείλω να ευχαριστήσω τον κο Γενειατάκη για την παρέμβασή του και τον adm για την παράθεση της δημοσίευσής του.
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και είμαι ανοικτός σε κάθε συζήτηση για τον υπέροχο αυτό σκύλο της Κρήτης, τον Κρητικό Ιχνηλάτη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 25, 2008 7:36 pm 

ειχα πει οτι δεν θα ξαναγραφα αφου εχω ολοκληρωσει την αποψη μου προσπαθωντας να αποφυγω την προσωπικη αντιπαραθεση
και να ειμαι ευγενης ομως καποιοι θεωρουν και βλεπουν τα πραγματα εντελως διαφορετικα και θεωρουν οτι πρεπει να προσβαλλουν τους αλλους ανθρωπους ωστε να επιβαλλουν την αποψη τους ,οποτε 2 απαντησεις πολυ γρηγορες μονο και μονο επειδη ειναι επι προσωπικου
<<Επίσης θα πρέπει να απαντήσουμε και στο άλλο ερώτημα, ποιός γνωρίζει εργασιακά, καλύτερα τον σκύλο αυτόν, ο αυτοαποκαλούμενος «κυνολόγος» των Αθηνών που είναι ζήτημα αν είδε 10 σκυλιά σε όρθια στάση ή ο ίδιος ο ιδιοκτήτης και άμεσα ενδιαφερόμενος. >> αγαπητε κε Γενειατακη ποτε δεν ισχυριστηκα οτι ειμαι κυνολογος οπως με περισσεια ειρωνια με αποκαλειται και ξερετε και εσεις προσωπικα οτι δεν εχω δει μονο 10 σκυλους τα τελευταια 4 χρονια εχω κανει 5 τουλαχιστον ταξιδια στην κρητη για να δω με τα ιδια μου τα ματια οσα περισσοτερα σκυλια γινεται οσο εαν κατεχω το εργασιακο στανταρ της φυλης σας απανταω παροτι κυνηγαω με τα σκυλια οχι γιατι δεν υπαρχει επισημο εργασιακο στανταρ που δουλευοντας πανω σε αυτο θα καλλιεργησουμε τα σκυλια μας το μονο που υπαρχει ειναι μια περιγραφη του τροπου εργασιας της φυλης στην πολυ ωραια ιστοσελιδα σας αλλα αυτο δεν ειναι εργασιακο στανταρ εγκεκριμενο απο τον ομιλο φυλης (ΟΦΚΙ)
<<<τα δύστυχα τα σκυλιά κάποιων φυλών που για να γεννήσουν χρειάζονται καισαρική και με σοβαρές προσπάθειες καταφέρνουν να ξεπεράσουν τα 10-12 χρονιά ζωής και όλα αυτά από τους ¨ειδικούς» μη επιστήμονες που ξέρουν τι κάνουν. >>πλειστες των συγχρονων φυλων εχουν δημιουργηθει με αιμομιξια αυτου του ειδους η αναπαραγωγη εδωσε τις καισαρικες το μικρο οριο ζωης τις δυσπλασιες και τις συστροφες στομαχου που κανουν τους σκυλους να υποφερουν ,αυτη η ιδια ομως μεθοδος εδωσε φυλες οπως το ποιντερ το σεττερ,τον γερμανικο ποιμενικο,το σπρινκγερ σπανιελ και τοσες αλλες πρεπει να της καταργησουμε επειδη παρουσιαζουν
προβληματα και να εκτρεφουμε τσακαλια η να στραφουμε στον ελεγχο των γεννητορων ωστε να αποφυγουμε κατα το δυνατον αυτες της κληρονομικες κατα το πλειστον ασθενειες?απλως λεω οτι δεν πρεπει να γενικευουμε τα πραγματα κατα πως μας βολευει να χρησιμοποιουμε δηλαδη οτι μας βολευει απο την κυνολογια και το υπολοιπο να το ριχνουμε στην πυρα αλλωστε χωρις αυτους τους μη επιστημονες που λετε δεν θα ειχε καθιερωθει ο ορος φυλη και καθαροαιμια που κατα κορον την χρησιμοποιητε οσοι ξεκινησαν την εκτροφη χομπιστες ηταν
φιλικα
βαγγελης
και χρονια πολλα για την γιορτη σας

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 25, 2008 10:10 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Θα παρακαλούσα αυτή η πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση να κρατηθεί στα πολύ καλά επίπεδα που είναι μέχρι τώρα , γιατί ενδιαφέρει αρκετούς έλληνες κυνηγούς και αφορά μία ελληνική φυλή , προσωπικές επιθέσεις δεν προσθέτουν κάτι, ούτε αυξάνουν το κύρος αυτών που γράφουμε , νομίζω μάλιστα ότι επιτυγχάνουν το αντίθετο, ούτε η ποσότητα κάνει την ποιότητα !
Θα ήταν καλό νομίζω μία συζήτηση πως κυνηγάει ο κρητικός σκύλος και την ανοίγω , και ο καθένας από εσάς εφ όσον κυνηγάτε με αυτά τα σκυλιά να μας πεί τις εμπειρίες του , νομίζω ότι αυτό ενδιαφέρει τα μέγιστα τον Έλληνα λαγοκυνηγό , το γιατί να προτιμήσει δηλαδή αυτή την φυλή !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 26, 2008 12:57 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

krisai έγραψε:
ειχα πει οτι δεν θα ξαναγραφα αφου εχω ολοκληρωσει την αποψη μου προσπαθωντας να αποφυγω την προσωπικη αντιπαραθεση
και να ειμαι ευγενης ομως καποιοι θεωρουν και βλεπουν τα πραγματα εντελως διαφορετικα και θεωρουν οτι πρεπει να προσβαλλουν τους αλλους ανθρωπους ωστε να επιβαλλουν την αποψη τους ,οποτε 2 απαντησεις πολυ γρηγορες μονο και μονο επειδη ειναι επι προσωπικου
<<Επίσης θα πρέπει να απαντήσουμε και στο άλλο ερώτημα, ποιός γνωρίζει εργασιακά, καλύτερα τον σκύλο αυτόν, ο αυτοαποκαλούμενος «κυνολόγος» των Αθηνών που είναι ζήτημα αν είδε 10 σκυλιά σε όρθια στάση ή ο ίδιος ο ιδιοκτήτης και άμεσα ενδιαφερόμενος. >> αγαπητε κε Γενειατακη ποτε δεν ισχυριστηκα οτι ειμαι κυνολογος οπως με περισσεια ειρωνια με αποκαλειται και ξερετε και εσεις προσωπικα οτι δεν εχω δει μονο 10 σκυλους τα τελευταια 4 χρονια εχω κανει 5 τουλαχιστον ταξιδια στην κρητη για να δω με τα ιδια μου τα ματια οσα περισσοτερα σκυλια γινεται οσο εαν κατεχω το εργασιακο στανταρ της φυλης σας απανταω παροτι κυνηγαω με τα σκυλια οχι γιατι δεν υπαρχει επισημο εργασιακο στανταρ που δουλευοντας πανω σε αυτο θα καλλιεργησουμε τα σκυλια μας το μονο που υπαρχει ειναι μια περιγραφη του τροπου εργασιας της φυλης στην πολυ ωραια ιστοσελιδα σας αλλα αυτο δεν ειναι εργασιακο στανταρ εγκεκριμενο απο τον ομιλο φυλης (ΟΦΚΙ)
<<<τα δύστυχα τα σκυλιά κάποιων φυλών που για να γεννήσουν χρειάζονται καισαρική και με σοβαρές προσπάθειες καταφέρνουν να ξεπεράσουν τα 10-12 χρονιά ζωής και όλα αυτά από τους ¨ειδικούς» μη επιστήμονες που ξέρουν τι κάνουν. >>πλειστες των συγχρονων φυλων εχουν δημιουργηθει με αιμομιξια αυτου του ειδους η αναπαραγωγη εδωσε τις καισαρικες το μικρο οριο ζωης τις δυσπλασιες και τις συστροφες στομαχου που κανουν τους σκυλους να υποφερουν ,αυτη η ιδια ομως μεθοδος εδωσε φυλες οπως το ποιντερ το σεττερ,τον γερμανικο ποιμενικο,το σπρινκγερ σπανιελ και τοσες αλλες πρεπει να της καταργησουμε επειδη παρουσιαζουν
προβληματα και να εκτρεφουμε τσακαλια η να στραφουμε στον ελεγχο των γεννητορων ωστε να αποφυγουμε κατα το δυνατον αυτες της κληρονομικες κατα το πλειστον ασθενειες?απλως λεω οτι δεν πρεπει να γενικευουμε τα πραγματα κατα πως μας βολευει να χρησιμοποιουμε δηλαδη οτι μας βολευει απο την κυνολογια και το υπολοιπο να το ριχνουμε στην πυρα αλλωστε χωρις αυτους τους μη επιστημονες που λετε δεν θα ειχε καθιερωθει ο ορος φυλη και καθαροαιμια που κατα κορον την χρησιμοποιητε οσοι ξεκινησαν την εκτροφη χομπιστες ηταν
φιλικα
βαγγελης
και χρονια πολλα για την γιορτη σας

Παράθεση:
Ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά και ανταποδίδω.
Νομίζω με παρεξήγησες, όταν λέω «κυνολόγος των Αθηνών» ασφαλώς και δεν εννοώ εσένα, αλλά αυτόν ή αυτούς οι οποίοι έφτιαξαν το πρότυπο για τον Λαγωνικό. Όσο για τον εργασιακό τύπο θα μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι η άποψη κάποιου που κυνηγά με αυτά τα σκυλιά να είναι πιο έγκυρη από του κάθε «ειδικού» όσο για το εργασιακό πρότυπο, δεν έχει εκδοθεί ακόμα και αυτό θα γίνει όταν θα περιγραφεί πλήρως και με τους δύο τρόπους κυνηγιού που εφαρμόζει ο Κρητικός Ιχνηλάτης , τον «ιχνηλατικό» τρόπο και τον «ανεμιστό»
Τώρα για την αιμομικτική διαδικασία θα σε παραπέμψω στους βιολόγους για να μην θεωρηθεί ότι βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα. Η άποψη της βιολογίας είναι ότι οι σημερινές φυλές σκύλων μέσα στα επόμενα 100-150 χρόνια θα έχουνε εκλείψει και αυτό χάριν της παραπάνω διαδικασίας. Προσωπικά δεν θα ήθελα να χρεωθώ με αυτό και να συμβάλω με την άγνοια μου στην καταστροφή μιας φυλής σκύλου που την σεβάστηκε και ο χρόνος και ο τόπος. Αυτό βέβαια οι κυνολογικοί οργανισμοί πολλών χωρών το έχουν αντιληφθεί και απαγορεύουν τα συγγενικά ζευγαρώματα όπως επίσης και η fci η οποία για να αναγνωρίσει μια φυλή σκύλου θα πρέπει όπως ξέρεις να υπάρχουν 7 ομάδες των 10 σκύλων με μη συγγενική σχέση μεταξύ τους για να προχωρήσει στην αναγνώριση, που σημαίνει ότι για τον σκύλο μας θα χρειαστούν ακόμα πολλά χρόνια. Όλα αυτά βέβαια θα επιτευχθούν εφόσον εμείς ασχοληθούμε σοβαρά. Αν τώρα εμείς ευθύς εξαρχής διαιρούμεθα χάριν της διεθνούς αναγνώρισης θα μου επιτρέψεις να μην συμμετάσχω. Όποιος αισθάνεται ότι έχει διαφορετική αντίληψη, το πεδίο είναι ελεύθερο, αλλά είναι κρίμα άνθρωποι άσχετοι να καταστρέφουν οποιαδήποτε προσπάθεια γεννιέται και δεν έχει την έγκριση τους. Στο κάτω - κάτω όταν ξεκινάει μια προσπάθεια όποιος θέλει να βοηθήσει και συμφωνεί καλώς αν δεν συμφωνεί ας ακολουθήσει το δικό του όνειρο και όχι να προσπαθεί να καταστρέψει εκείνο των άλλων.

Ευχαριστώ
Γενειατάκης Ευάγγελος, κυνοτρόφος
Γραμματέας Ο.Φ.Κ.Ι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 21, 2008 5:36 pm 

Απο την σελιδα του ΚΟΕ απλα προς πληροφορηση
ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ ( ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΛΑΓΩΝΙΚΟΣ ) ΣΕ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ FCI - 28 & 29 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2007
ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ Pr. RAYMOND TRIQUET (ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΡΟΤΥΠΩΝ FCI) & Pr. BERNARD DENIS (ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ FCI) ΗΡΘΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΕΦΑΝΘΗΣΑΝ ΟΤΙ Ο ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΛΑΓΩΝΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΑΓΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ 5 (FCI)
http://www.koe.gr/indexmy.htm

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 01, 2008 10:09 pm 

Δυο ενδιαφέροντα άρθρα που αφορούν την καλλιέργεια του Κρητικού Ιχνηλάτη. Αξίζει να τα διαβάσετε.
www.kritikosichnilatis.gr/atapopsis5.html
www.kritikosichnilatis.gr/atapopsis4.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 09, 2008 5:23 pm 

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την συμπεριφορά ενός τυφλού Κρητικού Ιχνηλάτη στο λαγό.
http://www.kritikosichnilatis.gr/video/videotiflos.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Κρητικός Ιχνηλάτης ή Κρητικό Λαγωνικό ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 07, 2013 1:39 pm 

Μια μίξη φωτογραφιών με Κρητικούς Ιχνηλάτες που ανήκουν σε μέλη του Ομίλου Φίλων του Κρητικού Ιχνηλάτη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 12, 2013 1:11 pm 
Άβαταρ μέλους

Βάιος έγραψε:
Μια μίξη φωτογραφιών με Κρητικούς Ιχνηλάτες που ανήκουν σε μέλη του Ομίλου Φίλων του Κρητικού Ιχνηλάτη.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ :) :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 13, 2013 3:48 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΠ.ΤΣΙΟ. έγραψε:
Βάιος έγραψε:

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ :) :)

Οντως πολυ καλο :!: :!: :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 18, 2013 4:00 pm 

Το νέο ΔΣ του ΟΦΚΙ μπαίνει δυναμικά στο χώρο της ενημέρωσης των κυνόφιλων και κυνηγών κι όχι μόνο, για τον κυνολογικό θησαυρό της Κρήτης.

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... 94Qjs_zidI

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 4   [ 47 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: