Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 5   [ 71 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μπιπερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 25, 2009 7:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Ποιο μπιπερ χρησιμοποιείτε; Θα ήταν ένα ωραίο θέμα να συζητήσουμε για τα διάφορα μπιπερ που χρησιμοποίει ο καθένας μας και για το πόσο ευχαριστημένος έχει μείνει από κάποια και από ποια όχι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 25, 2009 7:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Μιας και άνοιξα το θέμα να γράψω πρώτος εγώ. Χρησιμοποιώ εδω και 2 χρονιά το canebeep pro έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος πολύ καλή ακουστικότητα από πολύ μακριά. Δεν κτυπάει φερμα όταν το σκυλί τρέχει όπως κάνουν κάποια άλλα (δηλαδή δεν κολαει) η μπαταριά του αντέχει για πολύ καιρό. Το μονό ίσως κακό που έχει είναι ότι θέλει μαγνητακι για ενεργοποίηση και απενεργοποίηση που συνήθως όλο και κάπου το ξεχνάμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 26, 2009 9:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιώργο , χρησιμοποιώ το mod800 της DT SYSTEM είναι αμερικάνικης προέλευσης επαναφορτιζόμενο με χτύπο κάθε 5 sec και συνεχή στη φέρμα. Το φορώ σε μια σκύλα μου, που παίρνει πολύ τόπο όταν κυνηγά με αποτέλεσμα με το canibeep που χτυπά κάθε 10sec να μην έχω καλή κατανοητικότα για την θέση της σκύλας. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος επίσης και από την ακουστικότητά του (φέρει το ηχείο ψηλά στο περιλαίμιο).To μόνο μειονέκτημα είναι ότι παρόλο που στα χαρτιά φαίνεται να έχει μια προειδοποιητική λειτουργία πεσμένης μπαταρίας (ανασβοσβήνει έντονα),εμένα 2 φορές που τελείωσε η μπαταρία δεν με προειδοποίησε. Επίσης η ευαισθησία του αν και δεν ρυθμίζεται είναι πολύ καλή. Πήρα φέτος και το canibeep pro από το οποίο δεν έχω μείνει και πολύ ευχαριστημένος, την πρώτη κιόλας εβδομάδα της λειτουργίας του, μου έβγαλε πρόβλημα (έσβηνε μόνο του 2-3 λεπτά μετά την ενεργοποίηση του) το έστειλα στην Αθήνα άλλαξαν πλακέτα και μου το επέστρεψαν(ίδιο πρόβλημα και με δεύτερο μπίπερ-στείλαμε 2 στην Αθήνα).Από τότε μου το έχει κάνει άλλες 5-6 φορές αλλά όταν το ξανανοίγω δουλέυει κανονικά. Ένα ακόμα αρνητικό στοιχείο είναι και η ακουστικότητά του η οποία είναι υποδεέστερη του παλιού canibeep και πολλές φορές χάνω την επαφή με τον σκύλο μου. Στα θετικά του canibeep τώρα, είναι η ρύθμιση της ευαισθησίας και του ήχου καθώς και η ύπαρξη ενός ήχου που χρησιμοποιώ και μοιάζει με κοντό σφύριγμα κάτι το οποίο δεν ξενίζει τόσο πολύ όπως το κλασσικό μπιπ-μπιπ! Πάντως σε όλα τα μακρινά και πολυήμερα παίρνω και ένα τρίτο μπίπερ εφεδρικό καθώς και 2 αγαπημένα τσοκάνια πυρηναίων.
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 12:58 am 
Άβαταρ μέλους

Το δικό μου Αντώνη και άλλα δυο που έχω φέρει από Αθήνα σε 2 φίλους το (ένα στον Θοδωρή) δουλεύουν μια χαρά ευτυχώς γιατί είναι μεγάλο σπάσιμο και ταλαιπωρία αυτό που τράβηξες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 10:27 am 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά εγώ τώρα έχω δύο SONIK sentry 16τα πορτοκαλί βαρελάκια και είμαι πολύ ευχαριστημένος . :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 11:18 am 
Άβαταρ μέλους

Εγώ συνάδελφοι έχω το beeper της Canicom. Έχει 4 θέσεις για φέρμα μόνο, και άλλες 4 για έρευνα (ακούγεται κάθε 5 sec) και φέρμα. Στο μεγάλο σκύλο που έχω (φαίνεται κάτω από το όνομά μου - avatar) δεν μπορώ να το βάλω, γιατί, δεν ξέρω για ποιό λόγο, όποτε το βάζω, όταν ακούγεται στη φέρμα, σπάει τη φέρμα το σκυλί. Έχουν και τα σκυλιά τις προτιμήσεις τους βλέπετε. Στην κόρη του λειτουργεί πολύ καλά. Έχω παρατηρήσει όμως το εξής. Υπάρχουν πουλιά, μπεκάτσες εννοώ, που ενοχλούνται από το beeper και σηκώνονται μόλις ακούγεται στη φέρμα. Το διαπίστωσα σε μπεκάτσα που σήκωσα 2 φορές, το έβγαλα το beeper, έβαλα κουδουνάκι και την ξανασήκωσα 3η φορά χωρίς πρόβλημα. Πάντως το beeper είναι αναντικατάστατο στο πολύ πυκνό, που δεν μπορούμε να μπούμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 12:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Και γω παιδια εχω τηςcanicom ,το εχω εδω και δεκα χρονια παρα πολυ καλο εχω αλλαξει μονο κανα 2 φορες μπαταρια και φετος αφου πηρε λιγο υγρασια μου εκανε καποια νουμερα αφου πηγα σε φιλο ηλεκτρονικο το ανοιξαμε ,το στεγνωσαμε με πιστολακι και ολα οκ,παιδια προσοχη να μην παρει υγρασια γιαυτο καλο ειναι γυρω απο το ηχειο να βαλετε εξωτερικα λιγη σιλικονη γιατι δεν ειναι 100% στεγανο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 9:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα! Εγω εδω και 8-9 χρονια εχω 2 kanibep ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος οσον αφορα την ακουστηκοτητα τους αλλα δυστηχως δεν ειναι αδιαβροχα ασχετα αν ετσι διαφημηζονται παιρνουν υγρασια απο το ηχειο και την περνανε στην πλακετα το προβλημα διορθωνεται αν βγαλεις το ηχειο και βαλεις σιλικονη στην τρυπα που περνανε τα καλωδια αν σου περασει νερο απο εκει εχεις χασει το κυνηγι αρχιζει και κανει διαφορα οπως κλεινει μονο του αλαζει ηχους και αλλα τετοια........
Εχω κυνηγησει και με σονυ σεντρικ 16 θεωρω οτι ειναι πολυ βαρυ και δεν ακουγεται μακρια απο την αλλη εχει πιο γλυκους ηχους απο το κανιμπιπ .

Το μοντ 800 της DT SYSTEM το εχει ενας φιλος του εβγαλε προβλημα στη φορτιση ενω εδειχνε φουλ φορτισμενο μετα απο μιση ωρα επεφτε εγω εχω εδοιασμους και για το ηχειο που ειναι στο λουρι φοβαμαι οτι ειναι επικυνδυνο να χαθει απο ακουστηκοτητα ομως δεν παιζεται

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπιπερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 11:50 am 
Άβαταρ μέλους

Ψάχνοντας να βρω καινούργιο Beeper (είχα ένα της Canibeep, που χάλασε λόγω υγρασίας), διαπίστωσα ότι υπάρχουν κάποια με τον ήχο του γερακιού. :!: :?: Οι κατασκευάστριες εταιρείες δηλώνουν ότι τα πουλιά ακούγοντας τον ήχο φοβούνται, με αποτέλεσμα να καθηλώνονται στο έδαφος και να δέχονται έτσι εύκολα τη φέρμα. Έχει κάποιος συνάδελφος κάποια εμπειρία; :o :!: :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 12:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Κυροχρήστος Δημήτριος έγραψε:
Ψάχνοντας να βρω καινούργιο Beeper (είχα ένα της Canibeep, που χάλασε λόγω υγρασίας), διαπίστωσα ότι υπάρχουν κάποια με τον ήχο του γερακιού. :!: :?: Οι κατασκευάστριες εταιρείες δηλώνουν ότι τα πουλιά ακούγοντας τον ήχο φοβούνται, με αποτέλεσμα να καθηλώνονται στο έδαφος και να δέχονται έτσι εύκολα τη φέρμα. Έχει κάποιος συνάδελφος κάποια εμπειρία; :o :!: :?:

Ούτε να το σκέφτεσαι Δημήτρη,δεν ταιριάζει στο λεβέντικο αυτό κυνήγι.!!! :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 2:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Dimitris S έγραψε:
Κυροχρήστος Δημήτριος έγραψε:

Ούτε να το σκέφτεσαι Δημήτρη,δεν ταιριάζει στο λεβέντικο αυτό κυνήγι.!!! :cry:

Παροτι σχετικα νεος το ακουω και βλεπω συχνα συμφωνω υπαρχουν πολλα λυγουρια που αντι να προσπαθησουν να βελτιωσουν το σκυλο τους προασπαθουν να σταματησουν με καθε τροπο την μπεκατσα για ναν την βαλουν στην τσαντα και να το πέξουν μετα κυνηγαραδες :evil:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 4:08 pm 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ.ΕΧΩ ΤΟ DSL 4OO ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟΥ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΚΥΝΥΓΙ,ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟ BEEPER,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ!ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ,ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΕΝΙΚΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΙΩΑΝΝΙΝΑ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ ''ΒΟΗΘΕΙΑ''!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 11:23 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΩΝ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ ΦΕΤΟΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΙΠΕΡ,ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥ ΠΥΚΝΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ CANIBEEP PRO,ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟ ΟΓΚΟ.ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΕΡΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΑΝΤΑ...ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 11:26 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ioan 11 έγραψε:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ.ΕΧΩ ΤΟ DSL 4OO ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟΥ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΚΥΝΥΓΙ,ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟ BEEPER,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ!ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ,ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΕΝΙΚΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΙΩΑΝΝΙΝΑ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ ''ΒΟΗΘΕΙΑ''!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αν ακούγετε λίγο και εξασθενημένα δες μήπως έχει πάρει υγρασία , χώμα ,λάσπη μέσα , αν ναι προσεχτικά καθάρισε το !
Συνήθως ο ήχος βγαίνει από κάτι τρυπούλες που υπάρχουν στο εξωτερικό κέλυφος για ρίξε μια ματιά να δεις είναι καθαρές !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 24, 2009 1:15 am 
Άβαταρ μέλους

Εγώ φίλοι μου χρησιμοποιώ το dogtra το οποίο πιστεύω ότι είναι ένα βήμα μπροστά στην φιλοσοφία του μπίπερ . Έχει τηλεκοντρόλ που όποτε θέλεις και από μεγάλες αποστάσεις το βάζεις μόνο στη φέρμα η στην πορεία η το σταματάς τελείως .
Πλεονεκτήματα. Πρώτον ανακουφίζεις λίγο τον σκύλο από το συνεχές βασανιστικό εκκωφαντικό θόρυβο 3 εκατοστά από τα αυτιά του. Δεύτερον ανακουφίζεις και τα δικά σου αυτιά από τον αντιαισθητικό ήχο που χαλάει όλη τη μαγεία της ήρεμης φύσης που από μόνη της σου δίνει τρομερές συγχορδίες και αρμονικές από τους όμορφους ήχους που παράγει και αλλάζει συνεχώς μέχρι και την απόλυτη σιωπή που ορισμένες φορές την έχουμε όλοι μας τόσο ανάγκη.
Τρίτον . Τα περισσότερα σκυλιά μαθαίνουν ότι όταν βαράει το μπίπερ στη φέρμα κάποιο άλλο σκυλί φερμάρει. Αν το σκυλί αυτό δεν έχει ακλόνητη συναίνεση , μέχρι να φτάσεις στο σκυλί που φερμάρει έχει προλάβει το άλλο σκυλί και πάει το πουλί ,πέταξε.
Με άλλα λόγια εμείς στην παρέα μας κάνουμε το εξής. Ανάλογα με τον κυνηγότοπο μπορεί όλη τη μέρα να μην ανάβουμε ποτέ το μπίπερ παρά μόνο κάποιες στιγμές αν δεν ξέρουμε ακριβώς που είναι το σκυλί και όταν ακούμε φέρμα το σβήνουμε αμέσως για να σιγουρευτούμε ότι πάμε πρώτοι στο σκυλί που φερμάρει. Εκεί θα περιμένουμε το νέο σκυλί να έρθει και να πάρει το μάθημά του κάτω από τον δικό μας έλεγχο.
Εγώ προσωπικά έχω το μοντέλο με δύο κολάρα με ένα κοντρόλ και τα βάζω πάντα σε δύο σκυλιά.
Σημειωτέο ότι το μοντέλο αυτό είναι και ηλεκτρικό κολάρο.
Το μοντέλο αυτό το αγόρασα μέσω ιντερνετ και το είχα στο σπίτι μου σε 3 μέρες .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 5   [ 71 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: