Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 8 από 12   [ 174 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Γκορντον Σεττερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 25, 2011 2:32 pm 
Άβαταρ μέλους

["The Highlander"]Γνωρίζει κανείς αν αληθεύει ότι έφυγε ο εκτροφέας των gorodn setters grandvaly :?:

http://legrandvaly.free.fr/
http://www.bouchiret.com/[/quote]
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ.....ALAIN DAMPERAT....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 05, 2012 5:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Πρόσφατα μου χάρισαν μια σκύλα Gordon Setter αλλά χωρίς pedigree αλλά είναι σίγουρα καθαρόαιμη. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να απευθυνθώ κάπου ουτοσώστε να αναγνωριστεί σαν καθαρόαιμο Gordon Setter εφόσον το διαπιστώσουν οι ίδιοι βέβαια. Αν υπάρχει δηλαδή κάποια επιτροπή όπως είχε συσταθεί πχ για τον ελληνικό ιχνηλάτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 05, 2012 6:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Να σου ζησει το σκυλακι.
Νομιζω οτι δεν μπορεις να παρεις χαρτια καθαροαιμιας.Πριν απο καποια χρονια στον ΚΟΕ μπορουσες να περασεις μια επιτροπη που διαπιστωνε την καθαροαιμια του ζωου και προχωρουσε στην εκδοση πετιγκρι.Αλλα αυτο εχει σταματησει.Εχω αυτην την εντυπωση,ας πει και καποιος αλλος πιο σιγουρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 05, 2012 6:23 pm 
Άβαταρ μέλους

topangler έγραψε:
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Πρόσφατα μου χάρισαν μια σκύλα Gordon Setter αλλά χωρίς pedigree αλλά είναι σίγουρα καθαρόαιμη. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να απευθυνθώ κάπου ουτοσώστε να αναγνωριστεί σαν καθαρόαιμο Gordon Setter εφόσον το διαπιστώσουν οι ίδιοι βέβαια. Αν υπάρχει δηλαδή κάποια επιτροπή όπως είχε συσταθεί πχ για τον ελληνικό ιχνηλάτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δε νομίζω, αλλά ένα τηλέφωνο στον ΚΟΕ θα σου έλυνε όλες τις απορίες.
Αν χάθηκε το pedigree της μπορεί να βγει αντίγραφο.
Αν δε δηλώθηκε ποτέ η γέννα ξέχνα το.
Μου κάνει πάντως εντύπωση πως ένα σκύλι αυτής της ράτσας δεν έχει χαρτιά.
Να σε ρωτήσω κάτι, κυνηγάει το σκυλί;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 05, 2012 7:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. το σκυλί είναι νεαρό περίπου 2 ετών και λέω περίπου γιατί αυτός που μου το έδωσε το είχε πάρει απο άλλον και δεν ξέρει την ακριβή του ηλικία. Ο πρώτος ιδιοκτήτης που προφανώς δεν δήλωσε την γέννα είναι στην Αντίπαρο. Τέσπα, το σκυλί όπως προείπα είναι άπειρο και σχετικά ανώριμο για την ηλικία του αλλά σε εκπαιδευτικά που το πήγα στην πέρδικα έδειξε μεγάλη αγάπη για το θήραμα. Όταν δε μια φορά βρήκε έναν λαγό τρελάθηκε και τον κυνηγούσε σε όλο το βουνό για πάνω απο μισή ώρα, πράγμα που πηγάζει απο το γεγονός ότι κυνηγούσε αγριοκούνελα στην Αντίπαρο όπως έμαθα ύστερα. Τα πουλιά (πέρδικες) τα βρίσκει καλά αλλά λόγω απειρίας τα πιέζει και δεν τα εγκλωβίζει. Γενικά είναι πολύ έξυπνη και όμορφη και θέλω να της δώσω ευκαιρίες και να την υιοθετήσω για τα καλά, γι αυτό και ρώτησα αν μπορώ να την πιστοποιήσω. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω γέννα αλλά θα χαιρόμουν να έχει "ίσες" ευκαιρίες με τα άλλα Gordon.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 05, 2012 10:02 pm 
Άβαταρ μέλους

topangler έγραψε:
Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. το σκυλί είναι νεαρό περίπου 2 ετών και λέω περίπου γιατί αυτός που μου το έδωσε το είχε πάρει απο άλλον και δεν ξέρει την ακριβή του ηλικία. Ο πρώτος ιδιοκτήτης που προφανώς δεν δήλωσε την γέννα είναι στην Αντίπαρο. Τέσπα, το σκυλί όπως προείπα είναι άπειρο και σχετικά ανώριμο για την ηλικία του αλλά σε εκπαιδευτικά που το πήγα στην πέρδικα έδειξε μεγάλη αγάπη για το θήραμα. Όταν δε μια φορά βρήκε έναν λαγό τρελάθηκε και τον κυνηγούσε σε όλο το βουνό για πάνω απο μισή ώρα, πράγμα που πηγάζει απο το γεγονός ότι κυνηγούσε αγριοκούνελα στην Αντίπαρο όπως έμαθα ύστερα. Τα πουλιά (πέρδικες) τα βρίσκει καλά αλλά λόγω απειρίας τα πιέζει και δεν τα εγκλωβίζει. Γενικά είναι πολύ έξυπνη και όμορφη και θέλω να της δώσω ευκαιρίες και να την υιοθετήσω για τα καλά, γι αυτό και ρώτησα αν μπορώ να την πιστοποιήσω. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω γέννα αλλά θα χαιρόμουν να έχει "ίσες" ευκαιρίες με τα άλλα Gordon.

Οπότε το σκυλί κυνηγάει. Έστω άτσαλα, αλλά κυνηγάει(η τεχνική φτιάχνει-διδάσκεται, το πάθος και η έρευνα όχι). Και στην πέρδικα θα στρώσει πιστεύω. Αν και υπάρχουν αρμοδιότεροι από μένα εδώ μέσα για να σου απαντήσουν. Πιστεύω ότι θα φερμάρει κιόλας. Στείλε πμ στον διαχειριστή του forum τον Γιώργο τον Πέππα που ασχολείται καιρό με τα Γκόρντον ή σε κάποιους άλλους(αν διαβάσεις θα δεις ποιοι είναι) που ασχολούνται με τη φυλή χρόνια και θα σου πουν σίγουρα κάτι παραπάνω και πιο έγκυρο από αυτά που σου λέω εγώ.
Τώρα για την Αντίπαρο και για τα αγριοκούνελα, μάλλον δεν τους έκανε γιατί αυτοί θέλουν κοντινή φέρμα στο κουνέλι και τα Αγγλικά έχουν μακρινή. Ή μήπως δεν τα φέρμαρε καθόλου και για αυτό το έδωσαν; Αν μπορείς μάθε το. Έχει σημασία.
Γνώμη μου είναι ότι αφού το πήρες και ήξερες από την αρχή ότι δεν έχει χαρτιά, φρόντισε να το κάνεις ένα καλό κυνηγόσκυλο και να κάνετε μαζί αξέχαστα κυνήγια και τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 05, 2012 11:25 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

free έγραψε:
topangler έγραψε:

Οπότε το σκυλί κυνηγάει. Έστω άτσαλα, αλλά κυνηγάει(η τεχνική φτιάχνει-διδάσκεται, το πάθος και η έρευνα όχι). Και στην πέρδικα θα στρώσει πιστεύω. Αν και υπάρχουν αρμοδιότεροι από μένα εδώ μέσα για να σου απαντήσουν. Πιστεύω ότι θα φερμάρει κιόλας. Στείλε πμ στον διαχειριστή του forum τον Γιώργο τον Πέππα που ασχολείται καιρό με τα Γκόρντον ή σε κάποιους άλλους(αν διαβάσεις θα δεις ποιοι είναι) που ασχολούνται με τη φυλή χρόνια και θα σου πουν σίγουρα κάτι παραπάνω και πιο έγκυρο από αυτά που σου λέω εγώ.
Τώρα για την Αντίπαρο και για τα αγριοκούνελα, μάλλον δεν τους έκανε γιατί αυτοί θέλουν κοντινή φέρμα στο κουνέλι και τα Αγγλικά έχουν μακρινή. Ή μήπως δεν τα φέρμαρε καθόλου και για αυτό το έδωσαν; Αν μπορείς μάθε το. Έχει σημασία.
Γνώμη μου είναι ότι αφού το πήρες και ήξερες από την αρχή ότι δεν έχει χαρτιά, φρόντισε να το κάνεις ένα καλό κυνηγόσκυλο και να κάνετε μαζί αξέχαστα κυνήγια και τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Kαλησπέρα .
Το σκυλί δεν έιναι ανώριμο για την ηλικία του , αυτή η φυλή σαν μέσος όρος αργή να ωριμάσει , αυτό γίνεται περίπου +- στα τρία χρόνια .
Το ότι πιέζει τις πέρδικες μπορεί να έιναι συνέχεια του κυνηγιού του κουνελιού και του μετά του "ντού" που επιβάλλεται για το ξεφώλιασμα του από τα πυκνά , αυτό έχει μάθει , εδώ θα χρειαστείς δουλειά αλλά θα τα καταφέρεις αν τον έχεις δει να φερμάρει έστω και στιγμιαία, αν δεν το έχεις δει τότε πάμε αλλού με πολύ δουλειά και βλέπουμε ! !
Πιστοποίηση δεν μπορείς να πάρεις χωρίς κάποια βασικά χαρτιά πχ ΒΕΑ , έχει τελειώσει η αναγνώρισή εδώ και αρκετά χρόνια γι αυτή την φυλή.
Πολύ βασικό δεν το βάζεις σε τριχωτό αν τον θέλεις με φέρμα και στην αρχή δεν τουφεκάς τα μη φερμαρισμένα .
Οτι θέλεις ρώτα και όπου μπορούμε θα βοηθήσουμε :D
Εδώ θα βρεις κάτι περίπου αντίστοιχο topic-t2313.html

ΥΣ
Βάλε και μία φωτο του αν θέλεις να την δούμε και μορφολογικά .
.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 06, 2012 12:01 am 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
free έγραψε:
topangler έγραψε:

Kαλησπέρα .
Το σκυλί δεν έιναι ανώριμο για την ηλικία του , αυτή η φυλή σαν μέσος όρος αργή να ωριμάσει , αυτό γίνεται περίπου +- στα τρία χρόνια .
Το ότι πιέζει τις πέρδικες μπορεί να έιναι συνέχεια του κυνηγιού του κουνελιού και του μετά του "ντού" που επιβάλλεται για το ξεφώλιασμα του από τα πυκνά , αυτό έχει μάθει , εδώ θα χρειαστείς δουλειά αλλά θα τα καταφέρεις αν τον έχεις δει να φερμάρει έστω και στιγμιαία, αν δεν το έχεις δει τότε πάμε αλλού με πολύ δουλειά και βλέπουμε ! !
Πιστοποίηση δεν μπορείς να πάρεις χωρίς κάποια βασικά χαρτιά πχ ΒΕΑ , έχει τελειώσει η αναγνώρισή εδώ και αρκετά χρόνια γι αυτή την φυλή.
Πολύ βασικό δεν το βάζεις σε τριχωτό αν τον θέλεις με φέρμα και στην αρχή δεν τουφεκάς τα μη φερμαρισμένα .
Οτι θέλεις ρώτα και όπου μπορούμε θα βοηθήσουμε :D
Εδώ θα βρεις κάτι περίπου αντίστοιχο topic-t2313.html

Βάλε και μίατο του αν θέλεις να την δούμε και μορφολογικά .
.

ΦΙΛΕ TOPANGLER ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΤΟΥ 2009. ΤΟ ΝΗΣΙ ΒΓΑΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 60 ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟΥΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 15 ΑΤΟΜΑ ΟΛΟΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 45 ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΑΠΟΜΑΧΟΙ. ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΘΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ-ΜΙΚΡΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΓΑΡ-ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΙΑΚΩΒΟΥ. ΕΝΑ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΠΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΑΝΤΙΠΑΡΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 06, 2012 2:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Kαλησπέρα σας, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Το σκυλί φερμάρει κανονικά κ.Πέππα αν δεν φέρμαρε δεν θα μπορούσα να ασχοληθώ γιατί δεν έχω τόοοοσο χρόνο. Φίλε αντιπαριώτη αν θέλεις μπορώ να σου πω ποιός μου το έδωσε με πμ που σίγουρα θα τον ξέρεις και ίσως ξέρεις απο που το πήρε. Σήμερα την πήγα για μπεκάτσα κοντά στην Αθήνα σε πολύ πυκνό και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, παρ'όλη την καταρακτώδη βροχή έκανε την δουλειά της και δεν μάσαγε καθόλου στα πυκνά. Την έβγαλα και φωτό και θα ανεβάσω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 06, 2012 2:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Αυτή είναι η Φαίδρα. :)
Εικόνα
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 06, 2012 9:04 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Η σκυλίτσα είναι νομίζω ότι είναι καθαρόαιμη απ ότι βλέπω στην φωτογραφία .
Το κεφάλι μου θυμίζει Θεσσαλονίκη η κάνω λάθος !
Αν σου φερμάρει απλά κάνε και μία σταθεροποίηση λεκτική , δώσε της όσο μπορείς κυνηγετικές εμπειρίες σε φτερωτό και είσαι ΟΚ
Καλότυχη και να σου δώσει τις χαρές που επιθυμείς
:wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 06, 2012 9:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Eυχαριστώ πολύ κ.Πέππα, αυτό έχω σκοπό να κάνω, να της δώσω ευκαιρίες. Το άλλο Σάββατο θα την πάω και στην ρεζέρβα στο Αταλαντονήσι που μου είπαν φίλοι πως έχει πολλά περδίκια σε πολύ καλή ποιότητα και λίγους φασιανούς. Εκεί ευελπιστώ πως θα καταλάβει τι ζητάω και πως θα συνεργαζόμαστε απο εδώ και πέρα. :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 13, 2012 2:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ GORDON SETTER.

Ο ΟΚΑΔΕ διοργανώνει το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2012 και ώρα 19.00 στο Ξενοδοχείο ASSEMBLY ( 17ο χλμ. Θεσσαλονίκης –Έδεσσας ) σεμινάριο με θέμα το GORDON SETTER.

Ομιλητής θα είναι ο Dott.vet. Volterani Fulvio τέως πρόεδρος του Ιταλικού Gordon club, κριτής και εκτροφέας Gordon’s με την επωνυμία -di Velatri-.

http://www.okade.gr/home

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 14, 2012 9:53 am 
Άβαταρ μέλους

Πάλι στην Θεσσαλονίκη ! :roll:
Φαίνεται ότι θεωρούν ότι είχε επιτυχία το προηγούμενο και το ξανακάνουν πάνω :( η νομίζουν ότι έχουμε λεφτά για να κάνουμε ένα τέτοιο ταξίδι για ένα σεμηνάριο :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 15, 2012 12:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Να δωσω δηλαδή τουλάχιστον 400 ευρώ για να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο για μία φυλή , μάλλον δεν έχουν καταλάβει τίποτε γθια το τι συμβαίνει γύρω μας και σε μας τους ίδιους. :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 8 από 12   [ 174 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: