Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 5 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: sarasketa super pose
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 29, 2014 10:01 am 
Άβαταρ μέλους

καλησπέρα σας,έχω στην κατοχή μου ενα δίκαννο super pose Felix Sarasketa του παππού μου και θα ήθελα αν δεν σας ήταν κόπος να μου πείτε τι φυσίγγια μπορώ να χρησιμοποιησω και τι νούμερο σκάγια, σας ρωτάω και τι νούμερο σκάγια γιατί ο παππούς μου χρισημοποιηουσε νούμερο 7 σε 30 γρ γιατί έλεγε πιο ψιλά σκάγια τα έλιωνε ,σας αποστέλλω σε φωτογραφίες και τα στοιχειά των καννων,σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

F.S.C. 12/70

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: sarasketa super pose
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 29, 2014 12:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Έχω ακριβώς το ίδιο από τον παππού μου. Δυστυχώς είχε ρίξει πολλά βαριά φυσίγγια στο παρελθόν και κούνησαν οι κάννες. Χρειάστηκε να το επιδιορθώσω ριζικά. Έχω ρίξει λοιπόν περί τα 1000 φυσίγγια με αυτό. Δεν χρειάζεται βαριά φυσίγγια. Έχει τόσο εξαίρετους αυλούς, ώστε με 30 γραμμάρια κάνεις απίστευτες τουφεκιές. Φέτος να φανταστείς ο πατέρας μου έχει πάρει περί τα 40 περιστέρια με 8αρια 28γρ. Έχω δουλέψει από νούμερο 1 ως και νούμερο 10. Επίσης έχω δουλέψει πού 4αρι ΒΕΡΓΙΝΑ. Νομίζω πως δεν έχει ιδίατερη προτίμηση σε μέγεθος σκαγιών.Πάντως τα 7αρια και 8αρια τα πάει περίφημα. Η κάτω κάννη ειδικά είναι απίστευτη σε αποδόσεις. Μείνε στα 30γρ. και είσαι ΟΚ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 29, 2014 10:45 pm 

24-31 gr είναι υπεραρκετά και ξεκούραστα από κλώτσημα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 30, 2014 3:53 pm 

απο αυτα που βλεπω μπορω να δωσω καποια στοιχεια,το οπλο ειναι δοκιμασμενο στις 900 πιεσεις δλδ δεν ειναι μαγκνουμ σε καμια περιπτωση,να δωσω μια φιλικη συμβουλη,αγοραζε φυσιγγια απο βιοτεχνιες για αυτο το οπλο,μην σε ξεγελανε τα γραμμαρια,πχ τα 33 του λαμπρο το καφε ειναι εξαιρετικο για παπι λογω πιεσεων,προτιμησε πυριτιδες οπως η teckna η sidna,απεφυγε την Α γιατι θελει να φορτωσεις πιεσεις για να δουλεψει,μακρια απο μαλινες ταπες επισεις σηκωνουν πολλα μπαρ,δουλευε το γλυκα,εξαλου οι αυλοι του ειναι η θεωρια του 12αριου 18,5 οποτε θα τα δουλευει αριστα,δες τις κανες σε τι κατασταση ειναι,λογικα αχρωμιωτες,αν εχουν έντονα σκαψιματα αποφυγε το κυνηγι με αυτο το οπλο,δες τα κλειδια του αν ειναι οκ,δλδ βαλε τις κανες χωρις την παπια και προσπαθησε να τις κουνησεις αριστερα δεξια και πανω κατω,που πρεπει να εχουν μια μικροελαχιστη ανοχη λογω τις συστολης,οι ποιο πολλοι ισπανοι κατασκευαστες ειχαν την ταση να φτιαχνουν κοντακια με ψηλο χτενι,σχεδον τραπ,δλδ αν το επωμισεις και κατσει σωστα πιθανον να βλεπεις ολη την ριγα απο πανω,αυτο αν εχεις συνηθισει να τουφεκας με το κεφαλι ορθια,δλδ σε χαμηλο κοντακι,θα εχει αποτελεσμα να αστοχεις να θυμασαι οτι θα πρεπει να βαζεις το κεφαλι μεσα να πιεζει το ζυγωματικο για να εισαι οκ,δες το χτενι του κοντακιου μπροστα που κλεινει αν κοιταει ενδιαμεσα των κανων ειναι 0 αν βλεπει αριστερη κανη ειναι για αριστεροχειρα,αν δεξια για δεξιοχειρα,δες το μηκος αν εισαι δυο δαχτυλα απο το τελος του χτενιου εισαι καλα,το κολπο με τον αγκωνα δεν υσχιει,μπορει να εχεις μεγαλο ακρο αλλα κοντο λαιμο,βαλε και μια φωτογραφια αποτ α ξυλα και γενικα πως ειναι το οπλο,το τσοκαρισμα που εχει,αν και νομιζω οτι θα ειναι 2-4,να το χερεσαι παντος ολα τα ισπανικα ακομα και τα φτηνα αξιζουν πολυ παραπανω απο τα ιταλικα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 13, 2015 1:09 am 
Άβαταρ μέλους

το οπλο ειναι σε αριστη κατασταση διοτι ο παππους ηταν μερακλης,επερνε 2 φυσιγγια στην μπεκατσα οταν πηγαινε και 10 για τσιχλα αυτα φτανουν μου ελεγε.επερνε δεν επερνε παμε σπιτι τωρα μου ελεγε τελειωσαν τα φυσσιγγια,και καθαρισμα στο σπιτι το οπλο και στην θηκη.δεν κουνανε καθολου οι καννες ειναι και ελεγμενο απο οπλουργο και δεν σταματησε να ντουφεκαει το οπλο οταν πεθανε ο παππους μου,οι καννες ειναι 1-3 σταθερα τσοκαρισματα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 5 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: