Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 3 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΥΝ.ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 2019-2010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 18, 2019 12:03 pm 

Οι βροχές έκαναν το θαύμα τους και κάποιες βασίλισσες φάνηκαν πρώτα στα ψηλά και μετά σε πιο χαμηλά στην Βοιωτία Εύβοια Αττική
Ο καιρός όμως παραμένει ζεστός και υγρός και είμαστε μετά τα μισά του Νοέμβρη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΥΝ.ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 2019-2010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 03, 2019 9:08 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κοπήκανε τα νήματα ...

Του Ηλια Παπαθανασιου

"Η φετινή χρονιά θα είναι πολύ καλή όπως φαινεται",διατείνεται ο ένας....
-Φέτος είναι η χειρότερη χρονιά της δεκαετίας",συμπεραίνει πρώιμα ο άλλος.....
Ταυτόχρονα εκφρασμένες και πλήρως διιστάμενες απόψεις και μάλιστα από κυνηγούς που κάνουν το.....παγιωμένο -πλεον- "ROTATION" στους μπεκατσότοπους ανά την Ελληνική επικράτεια....

Γι'αυτούς που κυνηγούν 4 και 5 φορές τη βδομάδα, κάθε εβδομάδα ,ότι αναφερθεί παρακάτω δεν έχει νόημα να το διαβάσουν...
Κυνηγώντας την "πληροφορία" και όχι την μπεκάτσα ,σπαταλώντας όλη την ενέργεια και σκέψη τους εμμονικά πάνω στο κυνήγι της, είναι αντικείμενο άλλης συζήτησης και επιστημονικής προσέγγισης αυτή τους η στάση ζωής......
Κάτι όμως η κλιματική αλλαγή,κάτι η συστηματική και ανηλεής υπερθήρευση της προηγούμενης 25ετίας,σε συνδυασμό Ίσως και με την συστηματική θήρευση περιοχών των Βαλκανίων και της Ρωσίας που παλιά ήταν...καταφύγια ,η αλήθεια είναι πως ο μέσος κυνηγός ,ο χομπίστας του ΣΚ και του τριημέρου ,Ε...και της περιστασιακής "κοπάνας" από τις επαγγελματικές και οικογενειακές προτεραιότητες,αισθάνεται πλέον τη "Δαμόκλειο σπάθη " της θηραματικής ένδειας να αιωρείται όλο και πιο κοντά πάνω από το κεφάλι του κάθε χρόνο...... Αν μάλιστα έχει και την ευθυκρισία να μην παρασύρεται στα συμπεράσματά του από τη σποραδικότητα μιας εύνοιας της θεάς Αρτέμιδος για ένα παραγωγικό διήμερο ή τριήμερο, εκεί.τα πράγματα σοβαρεύουν.....

Ο μπαρμπα-(......), 85 ετών πλέον, μπεκατσοκυνηγός από το .....1959!!!!!! συχνά πυκνά ακούει τη γκρίνια μου και κουνά -συνήθως- συγκαταβατικά τους κάτασπρους κροτάφους του......
"Ιδίως σε κάποιες περιοχές Ηλία μου,"ΚΟΠΗΚΑΝΕ ΤΑ ΝΗΜΑΤΑ", μου λέει....

"ΚΟΠΗΚΑΝΕ οι αόρατες κλωστές που συνέδεαν τις περιοχές αναπαραγωγής με τις περιοχές μετανάστευσης,γιατί διέλυσαν και υπερθήρευσαν σε αυτές τις περιοχές τους πληθυσμούς που μετανάστευαν εκεί ενστικτωδώς."

"Οι μπεκάτσες που έρχονταν εδώ ,όπως και τα χελιδόνια ,ήταν οι ίδιες οικογένειες,οι ίδιες γραμμές εδώ και αιώνες,τώρα δεν υπάρχουν πλέον...Τώρα περιμένουμε τα "σπρωξίματα" της κακοκαιρίας και προσπαθούμε με ολοήμερα και πολυήμερα κυνήγια να αναπληρώσουμε το συναίσθημα που χάνεται από την επαφή με το θήραμα που εκλείπει"....

Μεγάλες κουβέντες,μεγάλες "ατάκες" που προσυπογράφω και που πάντοτε -και- προσωπικά υποστήριζα....
Μετά από 32 χρόνια ΥΓΙΟΥΣ ενασχόλησης με το κυνήγι της βελουδομάτας ,δικαιούμαι να έχω και εγώ άποψη....κι ας μην ξημεροβραδιάζομαι 113 μέρες το χρόνο στα βουνά,όπως επαίρονταν προ ετών ένας...."μεγιστάνας"της κυνηγεσιας & κυνοφιλίας....... Τώρα, σταμάτησε η βροχή.....
Θα μου επιτρέψετε να αφήσω τη γκρίνια και να δοκιμάσω την τύχη μου.......

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΥΝ.ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 2019-2010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 29, 2019 2:35 pm 

Με την αλλαγή καιρού φάνηκαν λίγα πουλιά στην Αττική

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 3 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες