Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 3   [ 37 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιορισμενη ερευνα απο μπρετον(προβλημα);
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 07, 2013 8:24 pm 

καλησπερα. ειπα να σας γραψω για την προοδο του σκυλου καθως με βοηθησαν πολυ τα σχολια σας και ηθελα να ξερετε τα αποτελεσματα.
Ειχαμε ως σημερα (μετα το σκηνικο με τις περδικες) 5 εξοδους. Οι 3 ειχαν καθαρα εκπαιδευτικο χαρακτηρα καθως μπεκατσες δεν ειχαμε πιθανοτητες να βρουμε.Απο χτες ομως ξεκινησαμε δυναμικα το κυνηγι της βελοδοματας....

1η μερα χτες και ο σκοπος της μερας δεν επετευχθη καθως μπεκατσα δν συναντησαμε! παρολα αυτα ειχαμε μαζι τον πατερα μου που βοηθησε στο να μου δειξει καποια καινουργια μπεκατσοτοπια στα οποια εγω δεν ειχα παει ποτε.Ο σκυλος σιγα σιγα αρχισε να δειχνει οτι ξεπερασε το προβλημα του και ακομη κ στα πυκνα χωνεται κ ψαχνει.

2η μερα σημερα και τα πραγματα δεν πηγαν παλι οπως θα ηθελα.Φτασαμε στο μερος,ο σκυλος τα πηγε πολυ καλυτερα απο χτες καθως αρχισε να μπαινει στο πυκνο και να ψαχνει με παθος...και μερα με την μερα ειδα διαφορα ακομα κ στο ποσο μακρυα πηγαινε! μεχρι χτες παντα μετα απο μισο λεπτο ενω ηταν πχ στα 40 μετρα μπροστα μου γυριζε διπλα μου κ εφευγε παλι,σημερα η αποσταση καποιες στιγμες μεγαλωσε και ενω δεν ειχαμε οπτικη επαφη συνεχισε να ψαχνει στο πυκνο.Το κακο θα μου πειτε της μερας που ειναι?
Εγω κ ο σκυλος μονιμα μπαιναμε μεσα στα πυκνα καθως οποτε πιανω μονοπατι πιανει κ αυτος μονοπατι κ αρκειται στο να φευγει 50μ μπροστα και να γυριζει πισω μυριζοντας μονο τον αερα δεξια αριστερα απο τον δρομο..οποτε γεμισα αγκαθια και ολη μερα επαινα με τον σκυλο στο πυκνο προσπαθωντας κ δειχνοντας του που να ψαχνει,ενω ο πατερας μου περπατουσε παραληλα μας οσο μπορουσε στο δρομο...Φτανουμε σε ενα σπιτι στην κορυφη ενος λοφου και σκεφτομαστε να αλλαξουμε πορεια κ να μπουμε δεξια που φαινονταν ωραιο μερος..στο πυκνο οδηγουν 2 δρομοι με αποσταση 20μ ο ενας απ τον αλλο...ενα μονοπατακι 2 μετρα πιθανον φτιαγμενο απο κυνηγους και ενας δρομος διπλα ακριβως απο το χωραφι του σπιτιου.εγω πηρα το μονοπατακι που οδηγουσε απ ευθειας στο δασος,ο πατερας μ τον δρομο που οδηγουσε στην ακρη του χωραφιου...και εκει που μ λεει "μπες μεσα να δεις αν περναμε να κατεβουμε απο το ρεμα κατω" και μπαινω μεσα στο πυκνο μαζι με τον σκυλο μετα απο 2 λεπτα και ενω ειμαι 30μ μπροστα δεξια του ακουω ενα.......πρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ,να σου σηκωνει μια μπεκατσα ο πατερας μου μεσα στο χωραφι,σηκωνω το κεφαλι κ την βλεπω στα 15 μετρα αριστερα να φευγει,ριχνει μια ο πατερας μου και την βλεπω σαν να κανει μια μανουβρα κ να πηγαινει μπροστα μου 20 μετρα χανοντας υψος.γυριζω πισω γτ δν μπορουσα να παω εκει καθως ηταν κλειστο και παω να δω που σηκωθηκε...Ηταν στην ακρη του χωραφιου παιδια καθισμενη! σε ανοιχτο μερος διπλα απο το δασος γτ το χωμα ηταν μαλακο εκει καθως το χωραφι ειχε οργωθει προσφατα...Ο σκυλος δν ξερει την μυρωδια της μπεκατσας και στη θεση της ουτε φερμαρε αλλα ουτε καταλαβε κ πολλα,απλα μυριζε την θεση της...μπηκαμε μεσα κ πηγαμε εκει που την ειδα να χαμηλωνει απ τη ντουφεκια ψαξαμε ενα 20λεπτο μηπως ηταν τραυματισμενη ή μηπωςς την πηρε αλλα τπτ...το πιο πιθανο να χαμηλωσε κανοντας ελιγμο και να κατεβηκε χαμηλοτερα να πεταξει καθως διπλα ακριβως ηταν και ο λακος...Πηραμε το λακο πλαι πλαι και γυρισαμε πισω! δεν μπορω να χωνεψω την γκαντεμια μου σημερα! γυρισα ολο το λογκο και αυτη η ατιμη ηταν στο ανοιχτο κ επεσε πανω ο πατερας μου κ τη σηκωσε! θα μπορουσε καλιστα να ειναι το πρωτο μας πουλι! Δεν νομιζω οτι θα την φερμαριζε κ θα την βαρουσα,καθως δν νομιζω οτι θα την καταλαβαινε την πρωτη φορα που θα την δει γτ δεν ειδα να εχει καταλαβει την μυρωδια κ να την εχει συνδιασει με τη μπεκατσα. τουλαχιστον ομως θα εβλεπε την μπεκατσα και θα επερνε μυρωδια.
ολα αυτα που σκεφτομαι σωστα ειναι?
Απ τη στιγμη που δν ξερει την μυρωδια της μπεκατσας κ δεν εχει συναντησει ποτε,την πρωτη φορα που θα βρουμε λογικα θα την σηκωσει καταλαθος ή απλα θα την μυρισει και απο περιεργεια θα την πλησιασει,σωστα? Να ανησυχησω που δεν καταλαβε στη θεση της την μυρωδια της ή ειναι ακομη λογικο απ τη στιγμη που δν την ειδε κ δν εχει δει ποτε του να σηκωνεται πουλι μπροστα του?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 07, 2013 11:13 pm 
Άβαταρ μέλους

papajohn έγραψε:
καλησπερα. ειπα να σας γραψω για την προοδο του σκυλου καθως με βοηθησαν πολυ τα σχολια σας και ηθελα να ξερετε τα αποτελεσματα.
Ειχαμε ως σημερα (μετα το σκηνικο με τις περδικες) 5 εξοδους. Οι 3 ειχαν καθαρα εκπαιδευτικο χαρακτηρα καθως μπεκατσες δεν ειχαμε πιθανοτητες να βρουμε.Απο χτες ομως ξεκινησαμε δυναμικα το κυνηγι της βελοδοματας....

1η μερα χτες και ο σκοπος της μερας δεν επετευχθη καθως μπεκατσα δν συναντησαμε! παρολα αυτα ειχαμε μαζι τον πατερα μου που βοηθησε στο να μου δειξει καποια καινουργια μπεκατσοτοπια στα οποια εγω δεν ειχα παει ποτε.Ο σκυλος σιγα σιγα αρχισε να δειχνει οτι ξεπερασε το προβλημα του και ακομη κ στα πυκνα χωνεται κ ψαχνει.

2η μερα σημερα και τα πραγματα δεν πηγαν παλι οπως θα ηθελα.Φτασαμε στο μερος,ο σκυλος τα πηγε πολυ καλυτερα απο χτες καθως αρχισε να μπαινει στο πυκνο και να ψαχνει με παθος...και μερα με την μερα ειδα διαφορα ακομα κ στο ποσο μακρυα πηγαινε! μεχρι χτες παντα μετα απο μισο λεπτο ενω ηταν πχ στα 40 μετρα μπροστα μου γυριζε διπλα μου κ εφευγε παλι,σημερα η αποσταση καποιες στιγμες μεγαλωσε και ενω δεν ειχαμε οπτικη επαφη συνεχισε να ψαχνει στο πυκνο.Το κακο θα μου πειτε της μερας που ειναι?
Εγω κ ο σκυλος μονιμα μπαιναμε μεσα στα πυκνα καθως οποτε πιανω μονοπατι πιανει κ αυτος μονοπατι κ αρκειται στο να φευγει 50μ μπροστα και να γυριζει πισω μυριζοντας μονο τον αερα δεξια αριστερα απο τον δρομο..οποτε γεμισα αγκαθια και ολη μερα επαινα με τον σκυλο στο πυκνο προσπαθωντας κ δειχνοντας του που να ψαχνει,ενω ο πατερας μου περπατουσε παραληλα μας οσο μπορουσε στο δρομο...Φτανουμε σε ενα σπιτι στην κορυφη ενος λοφου και σκεφτομαστε να αλλαξουμε πορεια κ να μπουμε δεξια που φαινονταν ωραιο μερος..στο πυκνο οδηγουν 2 δρομοι με αποσταση 20μ ο ενας απ τον αλλο...ενα μονοπατακι 2 μετρα πιθανον φτιαγμενο απο κυνηγους και ενας δρομος διπλα ακριβως απο το χωραφι του σπιτιου.εγω πηρα το μονοπατακι που οδηγουσε απ ευθειας στο δασος,ο πατερας μ τον δρομο που οδηγουσε στην ακρη του χωραφιου...και εκει που μ λεει "μπες μεσα να δεις αν περναμε να κατεβουμε απο το ρεμα κατω" και μπαινω μεσα στο πυκνο μαζι με τον σκυλο μετα απο 2 λεπτα και ενω ειμαι 30μ μπροστα δεξια του ακουω ενα.......πρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ,να σου σηκωνει μια μπεκατσα ο πατερας μου μεσα στο χωραφι,σηκωνω το κεφαλι κ την βλεπω στα 15 μετρα αριστερα να φευγει,ριχνει μια ο πατερας μου και την βλεπω σαν να κανει μια μανουβρα κ να πηγαινει μπροστα μου 20 μετρα χανοντας υψος.γυριζω πισω γτ δν μπορουσα να παω εκει καθως ηταν κλειστο και παω να δω που σηκωθηκε...Ηταν στην ακρη του χωραφιου παιδια καθισμενη! σε ανοιχτο μερος διπλα απο το δασος γτ το χωμα ηταν μαλακο εκει καθως το χωραφι ειχε οργωθει προσφατα...Ο σκυλος δν ξερει την μυρωδια της μπεκατσας και στη θεση της ουτε φερμαρε αλλα ουτε καταλαβε κ πολλα,απλα μυριζε την θεση της...μπηκαμε μεσα κ πηγαμε εκει που την ειδα να χαμηλωνει απ τη ντουφεκια ψαξαμε ενα 20λεπτο μηπως ηταν τραυματισμενη ή μηπωςς την πηρε αλλα τπτ...το πιο πιθανο να χαμηλωσε κανοντας ελιγμο και να κατεβηκε χαμηλοτερα να πεταξει καθως διπλα ακριβως ηταν και ο λακος...Πηραμε το λακο πλαι πλαι και γυρισαμε πισω! δεν μπορω να χωνεψω την γκαντεμια μου σημερα! γυρισα ολο το λογκο και αυτη η ατιμη ηταν στο ανοιχτο κ επεσε πανω ο πατερας μου κ τη σηκωσε! θα μπορουσε καλιστα να ειναι το πρωτο μας πουλι! Δεν νομιζω οτι θα την φερμαριζε κ θα την βαρουσα,καθως δν νομιζω οτι θα την καταλαβαινε την πρωτη φορα που θα την δει γτ δεν ειδα να εχει καταλαβει την μυρωδια κ να την εχει συνδιασει με τη μπεκατσα. τουλαχιστον ομως θα εβλεπε την μπεκατσα και θα επερνε μυρωδια.
Απ τη στιγμη που δν ξερει την μυρωδια της μπεκατσας κ δεν εχει συναντησει ποτε,την πρωτη φορα που θα βρουμε λογικα θα την σηκωσει καταλαθος ή απλα θα την μυρισει και απο περιεργεια θα την πλησιασει,σωστα? Να ανησυχησω που δεν καταλαβε στη θεση της την μυρωδια της ή ειναι ακομη λογικο απ τη στιγμη που δν την ειδε κ δν εχει δει ποτε του να σηκωνεται πουλι μπροστα του?

Η αντίδραση ποικίλει. Δεν είναι κάτι στάνταρ. Κάποτε είχα 1 σέττερ αρσενικό και την πρώτη χρονιά και να τις κουτούλαγε, δεν τους έδινε σημασία. Την 2η χρονιά δεν τον μάζευες. Η σκύλα από την πρώτη συνάντηση δεν την μάζευες αλλά άργησε να φερμάρει, γιατί τις πίεζε πολύ. Το θέμα είναι να έχει διάθεση το σκυλάκι να ψάξει. Καλή συνέχεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 08, 2013 8:10 pm 
Άβαταρ μέλους

papajohn έγραψε:

Καλησπερα φιλε μου,συνεχισε να βγαζεις το σκυλο σου για μπεκατσα.Καποια στιγμη θα σηκωσει καποια παρασυρμενος απο τη μυρωδια της.Μπορει να την φερμαρει μπορει και οχι που ειναι και το πιο πιθανον.Δεν πειραζει ομως,αν ο σκυλος την σηκωσει τουφεκισε την για να δακγωσει και να καταλαβει οτι σε ενδιαφερει σαν θυραμα.Προσοχη ομως θα του τουφεκισεις μονο 1-2 αφερμαριστα πουλια μετα μονο οτι φερμαρει για να μην του περασεις λαθος μηνυμα,οτι δηλαδη το αφεντικο τουφεκαει οτι βρω και σηκωσω.Προσωπικα στο 16 μηνων σκυλακο μου απο τον αυγουστο στα ορτυκια τουφεκισα οσα ορτυκια μου φερμαρε σταθερα.Τα αφερμαριστα δεν τα τουφεκουσα βεβαια ειχε ηδη εκδηλωσει φερμα πολυ νωριτερα στα ορτυκια απο τα εκπαιδευτικα.Ετσι εφτασε σε σημειο ο σκυλος να φερμαρει πολυ προσεκτικα και επιφυλακτικα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 02, 2013 8:10 pm 

παιδια καλησπερα...ξαναχρειαζομαι την πολυτιμη σας βοηθεια!!!

μετα απο αρκετα κυνηγια με τον σκυλακο μου θελω την γνωμη σας.Ο σκυλος συνεχιζει να μην ψαχνει για μπεκατσα μεθοδικα,δηλαδη απλα αρκειται στο να πηγαινει απο 10 εως 50 μετρα μπροστα μου και γυρνοντας ανα τακτα διαστηματα να δει αν τον ακολουθαω...θα σας πω τα γεγονοτα να βγαλετε συμπερασματα!
Εξοδους ως τωρα εχουμε αρκετες!τον βγαζω 4 φορες την βδομαδα τουλαχιστον και εκανα οτι ακριβως ειπατε...Στην αρχη μου σηκωσε 2 πουλια προσπαθωντας να τις πλησιασει πολυ και δεν ντουφεκισα αν κ η μια ηταν πολυ κοντα μου.Μετα σηκωσαμε μια παλι κοντα μου που την καταλαβε αλλα σηκωθηκε τη στιγμη που ο σκυλος σταματησε κοντα της, την ντουφεκισα,την τραυματισα,εψαξε, την βρηκε καμια 20αρια μετρα μακρυα γτ ειχε περπατησει και την εφερε.Επομενες συναντησεις μας ηταν στα Γιαννενα που πηγα π-σ-κ.Κυνηγησαμε ενα ρεμμα που παντα κραταει πουλια. Την παρασκευη με το που ξεκινησαμε βρηκαμε σε ενα σημειο φτερα αλλα η μπεκατσα ειχε ηδη φυγει (την ειδε ο πατερας μ απο μακρυα),ο σκυλος μολις καταλαβε οτι εκει ηταν μπεκατσα ανοιχτηκε παλι γυρω στα 50μ αλλα αυτη τη φορα ψαχνοντας παντου,δεξια αριστερα και μεσα στο ρεμμα και για πρωτη φορα χωρις να εχει το μυαλο του στο που ειμαι εγω και χωρις να κοιταει που ειμαι. Μολις απομακρυνθηκαμε απο το σημειο σιγα σιγα αρχισε να ειναι παλι διπλα μου 10-20 μετρα μπροστα.Λιγο παρακατω λογω του οτι δν απομακρυνοταν κ συνεχιζε να ειναι κοντα μας ειδαμε μια μπεκατσα να φευγει μπροστα απ τον πατερα μ γυρω στα 20 μετρα χωρις να την εχει παρει χαμπαρι ο σκυλος και δν την ντουφεκισαμε.Παρακατω ομως σε ενα ανοιχτο κομματι σηκωσε την μυτη ψηλα και εκει που ηταν 2μ μπροστα μου επιταχυνε κ εφυγε 10-15μ μπροστα μ κ ψιλοσταματησε ομως παλι με το που σταματησε σηκωθηκε απο πολυ κοντα του μια μπεκατσα,την βαρησα και παλι την τραυματισα,εψαξε την βρηκε λιγο πιο μπροστα που ειχε περπατησει,αρχικα την φερμαρε κ μετα την επιασε κ μ την εφερε.απο εκει κ μετα αλλα 2 σηκωματα παλι μπροστα μας για τον ιδιο λογο.Σαββατο δεν μπορεσαμε να βρουμε τιποτα γιατι ειχε ασχημο καιρο και την πατησα καθως περασε ενας κυνηγος μπροστα μου και το καταλαβα αργα γιατι ηταν πολυ μπροστα κ δν τον ειχα ακουσει.Κυριακη ειναι ολο το ζουμι.Στο ιδιο σημειο με την πρωτη μπεκατσα της κυριακης πηρε μυρωδια την ιδια πιθανως μπεκατσα και εφυγε σε αρκετα μακρυα (πανω απο 50μ) και εψαχνε (μαλλον παλι ειχε φυγει νωρις), ομως με το που φυγαμε απο εκεινο το σημειο αρχισε παλι να καθεται μπροστα μου 10-20 μετρα κ να γυρναει να με κοιταει κ να περιμενει να του πω παμε για να φυγει.Του ελεγα συχνα "παμε" και τον εβαζα να μπει στο ρεμμα δειχνοντας του με το χερι,πηγαινε λιγο μεσα και γυριζε παλι.Σε ενα απο αυτα τα γυρισματα,γυρω στα 10μ απο εμενα οπως γυρνουσε κοκκαλωνει και στριβει δεξια.φερμαρε σταθερα 1λεπτο περιπου αλλα στην προσπαθεια μου να βρω καλυτερο σημειο γιατι ειχε πολλα δεντρα μπροστα μου την σηκωσα,ντουφεκισα,δεν την πηρα και ο σκυλος με το που ακουσε την ντουφεκια αρχισε να ψαχνει οπως δν ειχε ξαναψαξει ποτε! εφυγε στην αλλη μερια του ρεμματος κ κυριολεκτικα το οργωσε ολο το σημειο.Ο σκυλος στο σηκωμα καθεται ακινητος, μολις ακουει την τουφεκια αρχιζει κ ψαχνει για να φερει το θηραμα.ετσι εκανε κ στις 2 που βαρησα κ σε αυτην που εχασα.Και παρακατω ριχνοντας αλλη μια ντουφεκια ενω δεν με κοιτουσε στο πυκνο για να ειμαι σιγουρος εβγαλα το συμπερασμα οτι ο σκυλος περιμενει να ντουφεκισω και νομιζει οτι εχω βαρησει κ πρεπει να ψαξει να την φερει. Πως μπορω να το αλλαξω αυτο? οταν ντουφεκισα και αυτην που εχασα κ στον αερα ο σκυλος χανεται στο πυκνο κ σου βγαζει ενα απιστευτο παθος να βρει το πουλι. αντι για ερευνα-φερμα-ντουφεκια-απορτ εχουμε φερμα*-ντουφεκια-ερευνα-απορτ

*αν τυχει και βρει κοντα το πουλι

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 16, 2013 8:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Συνεχίζεις να κυνηγάς και όλα θα στρώσουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 24, 2013 1:49 pm 
Άβαταρ μέλους

σωστα σου ειπε ο δημητρης και κατι ακομα που εγω θεωρω πολυ σημαντικο οσο ο σκυλος ειναι απειρος.οταν μπαινει στο σφιχτο θα σταματας και θα περιμενεις να γυρισει να σε βρει πριν προχωρισεις παραπερα,ετσι θα χαλαρωσει και δεν θα φοβατε μηπως σε χασει.πολλα σκυλια σταματησαν να μπαινουν στο σφιχτο γιαυτο τον λογο.ο σκυλος ειναι μικρος και θελει
να αισθανετε σιγουρος οτι το αφεντικο του ειναι εκει για να λυσει καθε προβλημα του.ετσι χαλαρωνει και προχωραει αφοβα
καλη συνεχεια και καλες γιορτες :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 22, 2017 7:32 pm 

4 χρονια μετα ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις το αγχος και την ανυπομονυσια που ειχα να μπορεσω να βγαλω τον πρωτο μου σκυλο....Το συμπερασμα μου ειναι οτι δν θελει καθολου αγχος, θελει ΠΟΛΥ υπομονη, ΠΟΛΛΕΣ εξοδους και αν το σκυλι το εχει μεσα του κ το βοηθησεις και εσυ ξεροντας τι να κανεις θα βγει.Εμενα αργησε λιγο και σιγουρα παιζει ρολο οτι δεν ειχα ιδεα απο κυνηγι με δεικτες,ολοι στην οικογενεια μου κυνηγουν με ιχνηλατες και πατερας-παππους-θειοι-ξαδερφια, αλλα κανεις στην οικογενεια μου δεν ειχε ποτε σκυλι φερμας οποτε η βοηθεια σας εδω, αλλα κ απο ατομα που γνωρισα σε κυνοφυλικους αγωνες ή πανω στο κυνηγι ηταν πολυτιμη. Ο σκυλος κυνηγαει αψογα στην μπεκατσα (με βαση παντα τα δικα μου γουστα) αλλα περδικα δεν εγινε οσο καλος θα ηθελα, πραγμα ομως που δν με ενοχλει αλλα ουτε και ξενιζει γιατι μενω Κερκυρα και συνολο κανω 4 κυνηγια το μεγιστο στο χωριο μου Γιαννενα για περδικα και σε αυτα τα 4 δεν μενω παραπονεμενος γιατι βρισκει κ σηκωνει, απλα δεν ειχε τις εξοδους που επρεπε ωστε να το καταλαβει καλυτερα σαν θηραμα.Φετος αποκτησε και τα πρωτα του κουταβια και εγω το δευτερο κουταβι μου! αρσενικος παλι και μετα απο 4+ χρονια παλι στα ιδια αλλα με πολυ μεγαλυτερη χαρα που το περναω αυτο λογω του λιγοτερου αγχους....

και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 3   [ 37 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: