Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 8 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κυνηγετικα Φυσιγγια κατω των 32 γραμμαριων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 24, 2014 12:10 am 
Άβαταρ μέλους

Εχω διαβασει απο αρθογραφους οτι κακως δεν χρησιμοποιουνται φυσιγγια κατω των 32 γραμμαριων στην Ελλαδα και τα υπερασπιζονται θερμα.
Περιμενω προτασεις και γνωμες απο φυσιγγια που εχεται χρησιμοποησει και με τι τσοκαρισμα και σε ποιο θηραμα αλλα και με τι καιρο.
Πιστευω πως ειναι ενα παρα πολυ καλο θεμα προς συζητηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγετικα Φυσιγγια κατω των 32 γραμμαριων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 27, 2014 7:51 pm 
Άβαταρ μέλους

καλησπερα φιλαρακη..
αναλογα με τη οπλο κηνηγας σε τη μερος τη θυραμα και τη καιρηκεςσυνθηκες εχεις και το αναλογο φυσιγγη

δεν μπορεις να πας για περδικα σε μεγαλο υψομετρο και με κακες καιρηκες συνθηκες και να βαλεις 32 γραμαρια..
θα εχεις τραγικα αοτελεσματα η και σε λαγο

εγω οταν κηνηγουσα τα ορτικια (με 12καρη) σε υψομετρο κοντα στην θαλασσα εβαζα 28 γραμαρια και ηταν υπερ αρκετα
οπως και στις τσιχλες στα μπασηματα οπου εδω κατω στο νηση εχει υπερβολικη ζεστη και παλη τα 28 γραμαρια ευταναν..
να πω οτη παντα κηνηγουσα με δικανο..
εαν καοιος εχει καραμπηνα και μαληστα ελατιριου τα 28 η τα 30 η τα 32 γραμαρια δεν φτανουν θα εχεις εμπλοκες..
οποτε ολλα ειναι σχετηκα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 28, 2014 1:47 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ έγραψε:
καλησπερα φιλαρακη..
αναλογα με τη οπλο κηνηγας σε τη μερος τη θυραμα και τη καιρηκεςσυνθηκες εχεις και το αναλογο φυσιγγη

δεν μπορεις να πας για περδικα σε μεγαλο υψομετρο και με κακες καιρηκες συνθηκες και να βαλεις 32 γραμαρια..
θα εχεις τραγικα αοτελεσματα η και σε λαγο

εγω οταν κηνηγουσα τα ορτικια (με 12καρη) σε υψομετρο κοντα στην θαλασσα εβαζα 28 γραμαρια και ηταν υπερ αρκετα
οπως και στις τσιχλες στα μπασηματα οπου εδω κατω στο νηση εχει υπερβολικη ζεστη και παλη τα 28 γραμαρια ευταναν..
να πω οτη παντα κηνηγουσα με δικανο..
εαν καοιος εχει καραμπηνα και μαληστα ελατιριου τα 28 η τα 30 η τα 32 γραμαρια δεν φτανουν θα εχεις εμπλοκες..
οποτε ολλα ειναι σχετηκα.

Αδρανειας 12 cal εχω εγω και ρωτω πιο πολυ για εναρξη που εχει ζεστες αρκετες,προσωπικα χρησιμοποιω 30 γραμμαρια του κυργια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 28, 2014 2:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Mανούσο εχω υπάρξει αρκετά υπερβολικος στην επιλογη των φυσιγγιών παλιοτερα αλλα τα τελευταια χρόνια τεινει να κατεβαίνω ολο και περισσότερο στα γραμμαρια των φυσιγγιών μου με εκπληκτικά αποτελέσματα. Ειδικα αν τα συνδοιάσεις και με σχετικα ψιλα σκάγια δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα με τα αντιστοιχα πιο βαριά. Ακόμα και παπια και φασσες κυνηγάω πολύ μέ 33 ή 34 γραμμαρια. Πολυ υψηλότερες ταχύτητες, πιο μαλακα και πολυ πιο ευχαριστα στη χρηση τους.
Ενα ακόμα πολυ αποτελεσματικο φυσίγγι στο κυνηγι που αν δεν τον δοκιμασεις δύσκολα θα το πιστεψεις ειναι το 28αρι του Sporting. Ειδικα σε πολυ μακρινές τουφεκιές είναι πραγματικά απίστευτο.
Αν σε ενδιαφερει καποιο συγκεκριμενο και εχω αποψη ευχαριστως να σε βοηθησω... Το 30αρι του Κυργια μου αρεσει πολυ... :wink:

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 30, 2014 2:57 am 
Άβαταρ μέλους

aris_chelas έγραψε:
Mανούσο εχω υπάρξει αρκετά υπερβολικος στην επιλογη των φυσιγγιών παλιοτερα αλλα τα τελευταια χρόνια τεινει να κατεβαίνω ολο και περισσότερο στα γραμμαρια των φυσιγγιών μου με εκπληκτικά αποτελέσματα. Ειδικα αν τα συνδοιάσεις και με σχετικα ψιλα σκάγια δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα με τα αντιστοιχα πιο βαριά. Ακόμα και παπια και φασσες κυνηγάω πολύ μέ 33 ή 34 γραμμαρια. Πολυ υψηλότερες ταχύτητες, πιο μαλακα και πολυ πιο ευχαριστα στη χρηση τους.
Ενα ακόμα πολυ αποτελεσματικο φυσίγγι στο κυνηγι που αν δεν τον δοκιμασεις δύσκολα θα το πιστεψεις ειναι το 28αρι του Sporting. Ειδικα σε πολυ μακρινές τουφεκιές είναι πραγματικά απίστευτο.
Αν σε ενδιαφερει καποιο συγκεκριμενο και εχω αποψη ευχαριστως να σε βοηθησω... Το 30αρι του Κυργια μου αρεσει πολυ... :wink:

Ευχαριστω πολυ φιλε Αρη,με ενδιαφερουν για την εναρξη προσωπικα 30 γραμμαριων και γρηγορα φυσσιγγια,εγω του κυργια γνωριζω και περιμενω αποψεις προσωπικες απο αυτα τα γραμμαρια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 30, 2014 10:14 am 
Άβαταρ μέλους

Σε αυτα τα γραμαρια, στα 30, μου αρεσουν πολυ τα Ok της nsi, τα tordo30 του Λαμπρο, τα ΜΒ Light της B&P και τα J&B Commandos αν τα εχεις ακουστα γιατι δεν ξερω αν κυκλοφορουν και στα μερη σου...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 30, 2014 10:45 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε Μανούσο εγώ πέρσι κυνήγησα μπεκάτσα με 32γρ διασποράς και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Και λίγο στην τσίχλα 30γρ είναι υπεραρκετά. Καμιά φορά άμα ξεμείνω, ρίχνω και κανένα sporting 28γρ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 30, 2014 10:07 pm 
Άβαταρ μέλους

aris_chelas έγραψε:
Σε αυτα τα γραμαρια, στα 30, μου αρεσουν πολυ τα Ok της nsi, τα tordo30 του Λαμπρο, τα ΜΒ Light της B&P και τα J&B Commandos αν τα εχεις ακουστα γιατι δεν ξερω αν κυκλοφορουν και στα μερη σου...

Φιλε αρη σε ευχαριστω πολυ,θα το ψαξω με τα φυσιγγια που χρησιμοποιεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 8 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: