Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 27 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΖΑΡΚΑΔΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 07, 2010 3:38 pm 
Άβαταρ μέλους

ο χειροτερος τυπος κυνηγου ειναι αποδεδειγμενα ο γουρουνοκυνηγος, πλιατσικολογος μεχρι αηδιας, παρανομος απο πανω μεχρι κατω, ασεβης σε ολους τους νομους γραμμενους και αγραφους, [/quote]

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 07, 2010 7:07 pm 

Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:
ο χειροτερος τυπος κυνηγου ειναι αποδεδειγμενα ο γουρουνοκυνηγος, πλιατσικολογος μεχρι αηδιας, παρανομος απο πανω μεχρι κατω, ασεβης σε ολους τους νομους γραμμενους και αγραφους,

Συμφωνώ και επαυξάνω.[/quote]
Θέλω να πιστεύω ότι οι παραπάνω αφορισμοί, σχετικά με τους γουρουνοκυνηγους, έχουν να κάνουν, απλως, με κάποιες άσχημες προσωπικές εμπειρίες των συναδέλφων και δεν απευθύνονται στο σύνολο των γουρουνοκυνηγών. Στο συγκεκριμένο κυνήγι,τα τελευταία χρόνια, έχει βρει διέξοδο ένας μεγάλος αριθμός απλών ανθρώπων της επαρχίας και των μικρών χωριών, συνήθως μεγάλης ηλικίας, που δεν έχουν την πολυτέλεια να ασχοληθούν με κάποιο άλλο κυνήγι. Πιστεύω ότι είναι, τουλάχιστον, άδικο, να χαρακτηρίζονται όλοι αυτοί ως <<πλιατσικολόγοι>> και <<παράνομοι>>. Μην κατηγοριοποιούμε τους κυνηγούς , ανάλογα με το θήραμα που κυνηγάνε, σε <<ευγενείς>> και β΄ κατηγορίας. Πλιατσικολόγοι και ανήθικοι κυνηγοί υπάρχουν σε όλα τα κυνήγια και όσο δεν αντιδρούν οι ευσυνείδητοι κυνηγοί, που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία, αλλά απλώς λένε <<δε βαριέσαι, εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα, ας το βρουν από αλλού>>, θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Οσον αφορά την επισήμανση του συνάδελφου ΑΠ. ΤΣΙΟ. ,ότι υπάρχει χάσιμο χρόνου-χρήματος και απογοήτευση, όταν χάνονται τα σκυλιά εξαιτίας των ζαρκαδιών, πιστεύω ότι όλα αυτά είναι αναπόσπαστο μέρος της όλης κυνηγετικής διαδικασίας και σίγουρα δεν είναι λύση η μείωση του πληθυσμού των ζαρκαδιών,μέσω του κυνηγίου Φιλικά. Τζαχρήστας Γιάννης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 08, 2010 2:15 pm 
Άβαταρ μέλους

φιλε Γιαννη
το προβλημα δεν ειναι απλως καποιες προσωπικες εμπειριες, αλλα ειναι υπερβολικα παρα πολλες ασχημες εμπειριες.
κανεις δεν αγιοποιησε κανεναν, ουτε επιθυμια ειναι οι ετικετες, πρεπει να παραδεχτεις ομως οτι παρα πολλες ασχημιες γινονται απο τους γουρουνοκυνηγους σε βαρος υπολοιπων συναδελφων κυνηγων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 08, 2010 4:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε Γιάννη δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το παίρνεις προσωπικά τη στιγμή που δεν σε γνωρίζω ούτε εγώ ούτε ο Μηνάς (τον οποίο ούτε εγώ γνωρίζω). Αλλά όπως προανέφερε ο Μηνάς είναι πλέον η πληοψηφία (δυστυχώς) οι γουρουνοκυνηγοί οι οποίοι δεν σέβονται κάποια πράγματα και είναι και η μεγαλύτερη δυσφήμηση της κυνηγετικής παρέας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 08, 2010 4:47 pm 

Φίλε Μηνά θα συμφωνήσω ότι στο συγκεκριμένο κυνήγι, υπάρχουν κάποιες παλιές κακές νοοτροπίες και συμπεριφορές. Εχω και εγώ κάποιες τέτοιες αρνητικές εμπειρίες και θα είχα περισσότερες αν κυνηγούσα περισσότερο κάποια θηράματα , όπως η μπεκάτσα. Και συμφωνώ στο ότι αν επιτραπεί το ζαρκάδι, τα ίδια θα γίνονται και εκεί. Ισως αυτές οι αρνητικές συμπεριφορές να ενισχύονται από το γεγονός ότι αυτά τα κυνήγια γίνονται σε ομάδες με πολλά άτομα. Στο μόνο που διαφώνησα, είναι ότι δεν πρέπει να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 08, 2010 5:46 pm 

Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:
Φίλε Γιάννη δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το παίρνεις προσωπικά τη στιγμή που δεν σε γνωρίζω ούτε εγώ ούτε ο Μηνάς (τον οποίο ούτε εγώ γνωρίζω). Αλλά όπως προανέφερε ο Μηνάς είναι πλέον η πληοψηφία (δυστυχώς) οι γουρουνοκυνηγοί οι οποίοι δεν σέβονται κάποια πράγματα και είναι και η μεγαλύτερη δυσφήμηση της κυνηγετικής παρέας.

Φίλε Δημήτρη, το μήνυμά μου δεν είχε την πρόθεση να θίξει κάποιον, ούτε το πήρα προσωπικά. Απλώς, επειδή γνωρίζω αρκετά αξιόλογα άταμα που ασχολούνται με το συγκεκριμένο κυνήγι και αντιστέκονται σ'αυτούς που με τις συμπεριφορές τους, δυσφημούν το γουρουνοκυνήγι και κατ' επέκταση όλό τον κυνηγετικό κόσμο, έστειλα αυτό το μήνυμα, διαφωνώντας με τη γενίκευση που είχατε εκφράσει, σχετικά με τους γουρουνοκυνηγούς.
Φιλικά, Τζαχρήστας Γιάννης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 09, 2010 9:21 am 
Άβαταρ μέλους

Βλέποντας κάποια τελευταία DVD με θέμα ελεγχόμενο κυνήγι μεγάλων θηραμάτων (τρόπαια) σε Ευρωπαϊκές και Ασιατικές χώρες και θλίβομαι γιατί εδώ κατάσταση.
Το να βλέπεις τόσα άγρια ζώα μέσα σε αυτά και το Ζαρκάδι σε ένα υπέροχο περιβάλλον να ζουν έτσι ελεύθερα να ακολουθείς δασικούς και κυνηγούς με μία άλλη νοοτροπία σε ένα τέτοιο κυνήγι σε πιάνει μεγάλη μελαγχολία σκεφτόμενος το αντίστοιχο κυνήγι που κάποτε υπήρχε είχε επιχειρηθεί μάλλον σε κρατικές ρεζέρβες όπως ο Κότσιακας και γενικώς την ανυπαρξία και την γύμνια που υπάρχει εδώ .
Εδώ όλα πρέπει να ξεκινήσουν από το 0 και με μία άλλη νοοτροπία από όλους .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 09, 2010 3:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Εδώ όλα πρέπει να ξεκινήσουν από το 0 και με μία άλλη νοοτροπία από όλους .[/quote]

+1

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 09, 2011 6:54 pm 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Εικόνα

ένα δείγμα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 09, 2011 7:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Ωραίο τρόπαιο από την Βουλγαρία έτσι :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 09, 2011 11:03 pm 
Άβαταρ μέλους

ναι φίλε μου!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 05, 2014 10:06 am 
Άβαταρ μέλους

Προχθές στα μανιτάρια πετάχτηκε μπροστά μου ένα ζαρκάδι μέσα στις βελανιδιές που φώναζε έντονα. Ήμουν τελείως ακάλυπτος και δεν μπόρεσα να κινηθώ για να βγάλω την κάμερα από τη θήκη, μέχρι που κρύφτηκε πίσω από τις φυλλωσιές και δεν έβλεπε τις κινήσεις μου. Δυστυχώς έτσι έχασα την ευκαιρία να το μαγνητοσκοπήσω το ίδιο. Ευτυχώς ωστόσο είχα την ευκαιρία να καταγράψω τη φωνή του για αρκετό διάστημα δίχως να με βλέπει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 27 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: