Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 10 από 10   [ 142 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Drahthaar: Μια πραγματικά πολυτάλαντη φυλή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 11, 2012 7:15 pm 
Άβαταρ μέλους

ΤΕΡΖΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ έγραψε:
Το σκυλί αυτό "Αττιλας" μπορεί να μην εκφράζει το ονομά του, αλλά το έαν είναι εκτός κυνηγίου δεν το ξέρουμε, ξέρω πολλά παραδείγματα drahthaar τα οποία κοιμούνται με τις γάτες του σπιτιού αλλά σκοτώνουν κάθε ξένη, το 1ο δικό μου δεν ασχολιόταν πχ , με καμμιά γάτα στην διαδρομή (και υπήρχαν πολλές) μέχρι εκεί που έκανε την βόλτα της εκεί ότι κινιόταν απορταριζόταν, δεν ασχολιόταν με αυτές στα δένδρα κάτω από τα αυτοκίνητα κλπ. μόνο με όσες εν δυνάμη θα τις έπιανε. κυκλοφορούσε στο κέντρο της Καλλιθέας χωρίς λουρί, ποτέ δεν ασχολιόταν με άλλους ανθρώπους ή σκύλους, παρά μόνο εαν δεν δεχόταν επίθεση και τότε αρκούσε ένα στραβό βλέμμα για να μαζευτεί ο άλλος σκύλος, Τα έχω δεί να τρώνε αρνάκια - κότες δίπλα τους και αυτά να κοιμούνται, να τρωνε οι κότες το φαί τους και αυτά να μην ασχολούνται, ΟΛΑ τους όμως μόλις έβλεπαν προετοιμασία κυνηγετική γύριζε το μάτι τους.
Και εαν αυτά φαίνονται παράξενα ας λάβουμε υπόψη μας ότι έχουν φτιαχτεί για να ξεχωρίζουν εργασίες και θηράματα, όταν τους λές "ψαξε" ψάχνει με το κεφάλι στον άερα όταν του λένε "ιχνος" φεύγει ιχνηλατώντας κλπ. Οταν ένα μυαλό είναι φτιαγμένο να λειτουργεί με "διαχωρισμούς" και έχει το γεννετικό υλικό και το κατάλληλο αφεντικό τότε όλα είναι πιθανα.

Καλησπερα κ.Τερζη,ειπα οτι ο Attila ειναι εκτος κυνηγετικης δραστηριοτητας γιατι ειδα το πρωτο βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=SnKRJma0 ... ure=relmfu κριμα που ο Attila δεν ειναι κυνηγος.Βεβαια ενστικτα ειναι αυτα δεν ξερεις ποτε ξυπνανε...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 12, 2012 9:59 am 
Άβαταρ μέλους

Απτομαι της ευκαιρίας για να πώ μερικά πράγματα για την ράτσα,
Είναι "οικογενειακός σκύλος" με ότι αυτό συνεπάγεται χωρίς αυτό σε κανένα βαθμό αυτό να επηρεάζει την κυνηγετική λειτουργεία, είναι πολλές φορές αδιάφορος προς άλλες δραστηριότητες, χαρούμενος όταν ζεί με την οικογένεια, οι Γερμανοί τα περισσότερα σκυλιά τους τα θέλουν έτσι, και εκτρέφουν σε αυτό το στύλ. Τωρα που στα drahthaar εχουν γίνει ποιο "εμπορικά" και οι εκτροφείς δεν κάνουν πιά 1-2 γέννες τον χρόνο αλλά περνάνε τις 3 θα αρχίσουμε να βλέπουμε προβλήματα συμπεριφορών, (κοντά είναι). Επίσης επειδή όλη η εμπορικότητα για τους "εξω" κινείται γύρω από τα αποτελεσματα στο HEGEWALD το οποίο έχει τις ιδιαιτερότητες του, προβλέπω λία συντόμως να έχουμ αυξηση στα κάποια προβλήματα "ισοροπιας" χαρακτήρα, αν και ήδη οι Γερμανοί έχουν αρχισει να ψαχνονται για το που πάνε. Παλαιότερα οι επιλογές τους γινόταν κυρίως μεσω των αποτελεσμάτων στο VGP που είναι ενας αγώνας που εκφράζει περισσότερο την Γερμανική κυνηγετική κουλτούρα και αναδυκνύει περισσότερο το χαρακτήρα του drahthaar, είναι ένα τεστ "ισσοροπίας" χαρακτήρα συνεργασίας με τον κυναγωγό και εκπαίδευσης.
Τα drahthaar πολλές φορές μετά την ηλικία των 3 χρονών είναι αδιάφορα και στίς προπονήσεις ειδικά εαν γίνονται στο ίδιο μέρος, δεν έχουν ένταση τα παρατάνε πολύ γρήγορα - μαλ.... νται πάνω στο θήραμα κλπ,αλλάζουν εντελώς συμπεριφορά όταν βγαίνουν με όπλο για κυνήγι. Ετσι προσωπικά δεν μου προκαλεί εκπληξη η συμπεριφορές του Attila, αν και αν προσέξεις λίγο καλύτερα θα καταλάβεις ότι τα αφετνικά του Αττίλα έχουν απίστευτη επαφή με τα ζώα, δεν είναι μόνο ο συγκεκριμένος σκύλος που συμπεριφέρεται έτσι, ξέρεις πολλές σκύλες να ανέχονται αλλό σκυλί δίπλα τους την ώρα του τοκετού ή στα κουτάβια τους, το dachhunt το είδες, αυτό και το drahthaar είναι το τυπικό ζευγάρι σκύλων των Γερμανών κυνηγών, δεν σου περνάει από το μυαλό σου πόσο σκληρα είναι και το συγκεκριμένο είναι και γυμνασμένο.
Να ξέρεις ο δυνατός σκύλος που ξέρει την θέση του στην αγέλη με ισσοροπημένο χαρακτήρα και ισσοροπημένο αφεντικό γνώστη της συμπεριφοράς των σκύλων, δεν έχει ανάγκη να αποδυκνύει την μαγκιά παντού και πάντα παρά μόνο εκεί που πρέπει . Παρεπιπτόντως για να μπεί στην αναπαραγωγή ένα drahthaar στην Γερμανία πρέπει να έχει περάσει ένα κυνηγετικό τεστ - πχ. Εαρινή δοκιμασία - να αντέχει τον πυροβολισμό στο νερό, ΄να έχει σκοτώσει σαρκοφάγο (γάτα αλεπου κουνάβι) χωρίς βοήθεια και βεβαια να ιχνηλατεί να φερμάρει να απορτάρει κλπ.
Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει με τον κ. "Αττιλα" αλλά είναι κάποια πολύ εξυπνα videakia των ιδιοκτητών του, που διασκεδάζουν με τον σκύλο τους και ταυτόχρονα καταρίπτουν πολλούς μύθους για τα drahthaar. Και το ξαναγραφω το drahthaar είναι "family dog" παρά τα αντιθέτως λεγόμενα. Ειδικά μερικές γραμμές είναι απίστευτοι χαρακτήρες. Οταν ζείς μαζί τους είναι εντελώς αλλο πράγμα από αυτό που πιστεύει ο κόσμος. Και δεν αλιώνεται στο παραμικρό η κυνηγετική τους συμπεριφορά, και ικανότητες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 04, 2012 5:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα
Εικόνα

Καλησπερα σε ολους αυτος ειναι ο νεος μου σκυλακος ειναι 4 μηνων και τον λεω Αρη.Μου εχει παρει τα μυαλα!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 04, 2012 6:11 pm 

ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ !!!!! ΦΙΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!!!
ΥΓ.(ΑΣΤΕΙΑΚΙ) ΕΔΩ ΤΡΩΕΙ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙ???

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 04, 2012 7:05 pm 
Άβαταρ μέλους

kynigos larisa έγραψε:
ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ !!!!! ΦΙΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!!!
ΥΓ.(ΑΣΤΕΙΑΚΙ) ΕΔΩ ΤΡΩΕΙ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙ???

Ευχαριστω πολυ.Απο την μερα που τον αποκτησα ειμαι μες την καλη χαρα.Ειναι υποκειμενικο και ειμαι επηρεασμενος επειδη τον αγαπω αλλα βλεπω οτι ειναι πανεξυπνος αφοβος και λιγο αυτονομος σαν αρσενικο που ειναι...Ειδη τρυπωνει μεσα στις τριανταφυλλιες της αυλης χωρις να καταλαβαινει τιποτα απο τα αγκαθια.Με 2 επαναληψεις και μεζεδακι εμαθε και ακουει στο κατσε.Μαλλον εχω πορωθει....αλλα αν δεν πενεψεις το σπιτι σου θα πεσει και θα σε πλακωσει....Σοβαρα τωρα,μακαρι να εξελιχθει σωστα και να εχει τυχη.Εγω θα τον προσεχω οσο μπορω...Καλησπερα σας!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 04, 2012 7:21 pm 
Άβαταρ μέλους

ΒΑΣΙΛΗ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ Κ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΕΙ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ... :D
ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!!!

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 20, 2014 2:57 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 10 από 10   [ 142 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: