Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 32 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕΒΑΣΜΟΣ ,ΠΑΙΔΕΙΑ,ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 22, 2013 9:24 pm 
Άβαταρ μέλους

στελιο κι εγω απο την κρητη ειμαι και ξερω πολυ καλα τι γινετε.
ξερω και πολυ καλα μαλιστα κι αυτα που γινονται και πανε στο ντουλαπι χωρις να γραφτουν και να μαθευτουν.μην μου λες λοιπον για τη κρητη.αν εσυ το λες με καμαρι εγω το κατακρινω.δυο φορες εχω κατεβει για κοινωνικη εκδηλωση (κηδεια) σε 13 και 15 χρονων κοπελια.ειπαν λεει η κακια στιγμη.
δεν υπαρχει κακια στιγμη εμεις την προκαλουμε.
αν παρεις οπλο στο γιο σου 14 χρονων συγνωμη αυτο δεν ειναι παιδεια.καπως αλλιως λεγετε.
βλαση ειμαι 43 χρονων.και ακομα μαθαινω.δεν εχω αποψη για ολα ομως στεινω αφτι και ακουω.ανοιγω τα ματια μου και βλεπω και κραταω αυτα που θελω και τα ριχνω στο πισω μερος του κεφαλιου μου.και οταν τα χρειαστω θα τα χρησιμοποιησω.και ποτε με αυτα που ξερω (μαλλον δεν ξερω ,εχω ακουσει)δεν το παιζω ξερολας σε κανεναν.αυτο λεγετε ΣΕΒΑΣΜΟΣ.βεβαια μεσα σε αυτη τη λεξη υπαρχουν και αλλες κατηγοριες.αυτο ειναι ενα μερος της.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 22, 2013 10:47 pm 

να κοιταμε καλα τι λεει καποιος και να μην παρερμηνευουμε τα λεγομενα γιατι βγαινει αλλο νοημα!δεν ειμαι περιφανος απλα λεω τι γινεται εδω κατω....οσο για το οπλο που θα παρω στο γιο μου προβλεπεται....πολυ αθλητες ριχνουν νομιμα στο σκοπευτηριο ακομη και απο 10 χρονων!ακομη και κοριτσακια εχω δει...μαλιστα ριχνουν σε αγωνες κανονικα!οσο για καποια νεκρα παιδια που αναφερθηκαν,συμβαινει και με μας τους μεγαλυτερους!τελοσπαντων....τονιζω ξανα οτι οι προλαλισαντες συναδελφοι μιλανε σωστα και ειναι καλοπροαιρετοι....εξεφρασα σε συγκεκριμενο σημειο την αντιρηση μου,καθως και τα δικα μου βιωματα και αποφασεις για το δικο μου παιδι!αν βγει κατι καλο απ αυτη τη συζητηση θα χαρω....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 2:21 am 
Άβαταρ μέλους

Νικος Μωρακης έγραψε:
Καλησπερα.
Στελιο στην κρητη κακος 15 χρονα περνουν οπλα και αυτοκινητα και βγενουν οπως λες στα βουνα,δεν εχουν χαθει λιγα παληκαρια αδικα,εσυ ζεις εκει και ξερεις καλυτερα...Αυτη η ηλικια δεν ειναι γιανα κρατας οπλο...Βλαση αυτα που σου ειπαν τα παιδια ειναι η ουσια,δεν εχω να σου πω τιποτα παραπανω.

Συμφωνω.

ΣΤΕΛΙΟΣ391AL έγραψε:
να κοιταμε καλα τι λεει καποιος και να μην παρερμηνευουμε τα λεγομενα γιατι βγαινει αλλο νοημα!δεν ειμαι περιφανος απλα λεω τι γινεται εδω κατω....οσο για το οπλο που θα παρω στο γιο μου προβλεπεται....πολυ αθλητες ριχνουν νομιμα στο σκοπευτηριο ακομη και απο 10 χρονων!ακομη και κοριτσακια εχω δει...μαλιστα ριχνουν σε αγωνες κανονικα

Στελιο μιλας για παιδια που εχουν διδαχθει πρωτα την ασφαλη χρηση του οπλου,σε ελεγχομενο χωρο,με επιτηρηση δασκαλων και χωρις καμια παρατυπια οπως σωστα λες,αθλουνται,δεν παρατυπουν.
εκει ισως ειναι η εξικοιωση με τα κυνηγετικα οπλα,η σωστη,ασφαλης και μονο οδος.

ΣΤΕΛΙΟΣ391AL έγραψε:
....τονιζω ξανα οτι οι προλαλισαντες συναδελφοι μιλανε σωστα και ειναι καλοπροαιρετοι....εξεφρασα σε συγκεκριμενο σημειο την αντιρηση μου,καθως και τα δικα μου βιωματα και αποφασεις για το δικο μου παιδι!αν βγει κατι καλο απ αυτη τη συζητηση θα χαρω....

ολοι βλεπουν το σωστο και το δικαιωνουν,ολοι ημασταν παιδια και τα θυμομαστε,πολλοι εχουμε παιδια και πρεπει να τα προφυλαξουμε αλλα και να τα...φρεναρουμε.
Ζητουμενο ειναι το να βγει κατι σωστο και οπως και συ λες ολοι θα χαρουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 9:46 am 
Άβαταρ μέλους

Το κυνηγι εχει πολλους νομους που το χαρακτηριζουν (πολλοι απο αυτοι εντελως ηλιθιοι και προχειροι) αλλα ακομα περισσοτερους αγραφους κανονες... Οι αγραφοι κανονες αφορουν κυριως τον σεβασμο και την αγαπη προς τη φυση, το κυνηγι και το θηραμα και ειναι αυτοι που δεν διαβαζονται, ειναι αυτοι που περνανε απο γενια σε γενια, απο πατερα σε γιο, απο κυνηγο σε κυνηγο...
Δυστυχως δινεται μεγαλυτερη βαση στην αφομιωση των νομων και οχι των κανονων και αυτη ειναι η αιτια πολλων προβληματων στην κυνηγετικη οικογενεια...
Η ηλικια δεν ειναι κριτηριο αποκτησης για μενα της κυνηγετικης ταυτοτητας... Η συνειδηση και η συμπεριφορα ειναι...
Η πρωτη (ηλικια) ερχεται αναγκαστικα με την παροδο του χρονου, η δευτερη (συνειδηση) χωρις τα καταλληλα ερεθισματα, στην καταλληλη ηλικια, απο καταλληλους ανθρωπους δεν ερχεται ποτε...
Μια ματια γυρω μας ειναι η αποδειξη...
Μην βιαζεστε να κρατησετε οπλο, βιαστειτε να γινετε κυνηγοι...
Το κυνηγι δεν ειναι δραστηριοτητα, ειναι τροπος ζωης, αγαπη, σεβασμος, μυαλο και συνειδηση...
Ο τροπος που θα την αποκτησει ο καθενας ειναι δικο του θεμα, το θεμα ειναι να την αποκτησει και να μην νομιζει οτι την απεκτησε... :wink:

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 9:57 am 
Άβαταρ μέλους

aris_chelas έγραψε:
Το κυνηγι εχει πολλους νομους που το χαρακτηριζουν (πολλοι απο αυτοι εντελως ηλιθιοι και προχειροι) αλλα ακομα περισσοτερους αγραφους κανονες... Οι αγραφοι κανονες αφορουν κυριως τον σεβασμο και την αγαπη προς τη φυση, το κυνηγι και το θηραμα και ειναι αυτοι που δεν διαβαζονται, ειναι αυτοι που περνανε απο γενια σε γενια, απο πατερα σε γιο, απο κυνηγο σε κυνηγο...
Δυστυχως δινεται μεγαλυτερη βαση στην αφομιωση των νομων και οχι των κανονων και αυτη ειναι η αιτια πολλων προβληματων στην κυνηγετικη οικογενεια...
Η ηλικια δεν ειναι κριτηριο αποκτησης για μενα της κυνηγετικης ταυτοτητας... Η συνειδηση και η συμπεριφορα ειναι...
Η πρωτη (ηλικια) ερχεται αναγκαστικα με την παροδο του χρονου, η δευτερη (συνειδηση) χωρις τα καταλληλα ερεθισματα, στην καταλληλη ηλικια, απο καταλληλους ανθρωπους δεν ερχεται ποτε...
Το κυνηγι δεν ειναι δραστηριοτητα, ειναι τροπος ζωης, αγαπη, σεβασμος, μυαλο και συνειδηση...
Ο τροπος που θα την αποκτησει ο καθενας ειναι δικο του θεμα, το θεμα ειναι να την αποκτησει και να μην νομιζει οτι την απεκτησε... :wink:

RESPECT!!!!!! ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΚΦΡΑΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 4:43 pm 
Άβαταρ μέλους

Στελιο καλοπροεαιρετα μιλαμε,προς θεου δεν κανει κανενας τον εξυπνο.Το φορουμ ειναι ενας χωρος που διαβαζουν και οπως βλεπεις συμετεχουν και μικρα παιδια,ο γραπτος λογος ειναι δυσκολος και παρερμινευεται,αυτο που σου ειπα ειναι οτι ενα παιδι 15 ετων που περνει το φορτηγακι του πατερα του και το τουφεκι και βγενει στο βουνο βρισκετε σε κυνδινο και αυτος και αυτοι που θα βρεθουν στο δρομο του.Ολα εχουν την ωρα τους,εγω μικρος μαζευα πουλια σηκωνα το σακιδιο εκανα οτι μπορουσα γιανα συμετεχω,και περιμενα να μου δωσει ο πατερας μου να ριξω και εγω μερικες τουφεκιες.Ετσι σιγα σιγα βλεπεις ακους και περνεις ολα εκεινα που χριαζοντε ωστε στα 18 να ξερεις που πατας.Σιγουρα θα βγει κατι καλο απο την συζητηση :wink: :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 5:11 pm 

συμφωνω με των αρη σε οσα λεει...αυτο εννοω οταν λεω πως οταν ο γιος μου κρινω πως ειναι ικανος και εχει τις γνωσεις θα τον αφησω να κανει μια βολτα μονος του!εξυπακουεται πως μια αδεια δεν θα τον κανει σωστο κυνηγο!αλλα ενα παιδι που θα ασχοληθει με το σκοπευτηριο απ τα 10 θα του εχω 15 χρονων πιο πολυ εμπιστοσυνη απο καποιον 50 χρονων που εμαθε στραβα κι αναποδα!

επισης νικο τονισα πως οι συναδελφοι εχουν δικιο και ειναι καλοπροαιρετοι...αλλα δεν θα δωσω στο βλαση την εντυπωση πως ολα ειναι νομιμα....εγω 14 χρονων πηρα το πρωτο μου μηχανακι και 16 χρονων ειχα δικο μου αμαξι,μπορει να μην ειναι σωστο αλλα ειναι γεγονος!θελω να καταλαβει ο βλασης και ο καθε βλασης οτι εχει το δικαιωμα να παρανομησει αλλα....υπαρχουν συνεπειες για τους παραβατες και πρεπει να δωσουμε τη μεγαλυτερη εμφαση στην προσοχη με το οπλο επειδη οι ζωες δεν γυριζουν πισω!τ αλλα ειναι δευτερευοντα!το θεμα αυτο που ανοιχτηκε ειναι πολυ ενδιαφερον.....ειδικα για τα νεα παληκαρια!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 8:01 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα στελιο,δικαιομα να παρανομηση κατα την γνωμη μου δεν εχει κανενας,οι συνεπειες του νομου ειναι το λιγοτερο,και οταν μιλαμε για ανηλικο υπευθινος ειναι ο πατερας και η μητερα του,το οπλο και το αμαξι στα χερια ενος εφηβου χωρης επιτηρηση ενηλικου μπορουν να προκαλεσουν κακο σε εμενα σε εσενα στον οποιοδηποτε αθωο και ανηποψιαστο,οποτε εγω εκ τον προτερον γιανα ειμε ξεκαθαρος, απο εδω μεσα δεν θα δωσω συμβουλες σε κανενα παιδι που κρατα οπλο απο τα δεκαπεντε του του τυπου προσεχε κτλ,η συμβουλη μου ειναι στο βουνο με οπλο στα δεκαοχτω,απο εκει και περα σε καθε ανηλικο υπευθινος ειναι ο πατερας και η μητερα του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 24, 2013 4:20 am 

στη δημοκρατια αλλα και γενικα...εχεις το δικαιωμα να παρανομησεις αλλα αν σε πιασουν υπαρχουν συνεπειες.....δεν θα το παιξω ρομποτ προγραματισμενο να υπακουω σε καθε νομο τυφλα!προσπαθω να ειμαι οσο καλυτερος γινεται...και δεν πιστευω σε αποστειρωμενα πραγματα....γι αυτο εδωσα αυτες τις συμβουλες στο βλαση.δεν ειμαι ο πιο σωστος ανθρωπος αλλα ειμαι αληθινος!!!ειναι ομως υπεροχο πραγμα να εισαι νομιμος διοτι δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα και κανενα αλλα πανω απ ολα τα χεις καλα με τον εαυτο σου!!!απεχουμε απ το τελειο και το ιδανικο ολοι μας,αρκει να το πλησιασουμε οσο πιο κοντα μπορουμε...καθε μερα θα προσπαθω γι αυτο!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 24, 2013 2:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 24, 2013 5:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα στελιο :D Δεν κραταω κανενα βιβλιο με νομους στο χερι και περπαταω ρε φιλε :lol: :lol: :lol:
Και εγω αληθινος ειμε, αλλα με διαφορετικες αποψεις :wink: :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 24, 2013 5:08 pm 
Άβαταρ μέλους

κι εγω παιδια πιστευω πως ο καθενας εχει τις δικιες του αποψεις ακομη κ αν ειναι καλες ή κ εστω κακιες!!δεν γινεται να εχουμε ολοι την ιδια γνωμη ,νοοτροπια αλλα κ σκεψη!!αλλα κ οπως λεει ο νικος κανενας μας δεν κραταεει κανενα βιβλιο με νομους!!ο νομοι ειναι στο μυαλο μας και καλα θα ειναι να τους τηρουμε οσο περισσοτερο μπορουμε ολοι μας!!
φιλικα παντα βλασης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 24, 2013 7:47 pm 
Άβαταρ μέλους

aris_chelas έγραψε:

Ετσι Είναι Αρη....Συμφωνώ απόλυτα....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 06, 2013 7:40 pm 
Άβαταρ μέλους

ximikos00 έγραψε:
aris_chelas έγραψε:

Ετσι Είναι Αρη....Συμφωνώ απόλυτα....

Συμφωνω με τον Αρη και εγω αλλα και συμεριζομαι τον Βλασση.
Και εγω ημουν το ιδιο καψωμενος με αυτον. Και τελειωσα αριστουχος το λυκειο.
Θυμαμαι τον εαυτο μου 9 χρονων να με τραβανε τα σκυλια καθως ο πατερας μου πηγαινε μπροστα με καποιο κουταβι συνηθως και να μου εχει εμπιστευτει να κρατω τα μεγαλυτερα.
Θυμαμαι οταν διαπιστωσε μια μικρη πτωση στους βαθμους μου, να με τιμωρει χριστουγεννιατικα με το να μην με παρει μαζι του για μπεκατσες και εγω να κλαιω απο τα νευρα μου.
Θυμαμαι να κανω παρεα εγω 13χρονων με τους φιλους του πατερα μου και να τους ακουω με σεβασμο.
Θυμαμαι το κυρ Γιωργο 75 χρονων να ειναι απεναντι μας στα τρυγονια και να χτυπα ενα μακρυνο και να πεφτει πισω απο κατι ευκαλυπτα νομιζοντας οτι ειναι χαμενο, να επιμενω οτι το βαρεσε και να του το βρισκω. Με φιλαγε με κλαματα στα ματια του.
Θυμαμαι το πατερα μου να μου γεμιζει φυσιγγια για τις πετρουλινες και να γελα πισω μου λεγοντας μου οτι ειμαι καλυτερος απο αυτον οταν βαραγα καμια. Και το πιστευα και κορδωνομουν. Βεβαια τωρα ειμαι και εγω πατερας και τα θυμαμαι και γελω.
Και μακαρι να ερθει και ο γιος μου μαζι μου για κυνηγι.
Με θυμαμαι 16 χρονων να εχω στα χερια μου το καλυτερο μπεκατσοσκυλο που ειχα ποτε, και να ζω για αυτο.
Με περιμενε ο πατερας μου εξω απο το σχολειο στις 2 που τελειωνα να παμε το απογευμα για μπεκατσες,να αλλαζω μεσα στο αμαξι για να μην καθυστερισουμε και να τρωω ενα σαντουιτσ που μου ειχε φτιαξει η μητερα μου.

Ειναι προτιμοτερο να μαθαινουμε στο παιδι μας τι ειναι οπλο, πως λυνεται,και πως σκοτωνει.
Οταν ειχα ριξει 5 κουτια φυσιγγια στις τσιχλες(13χρονων) λετε να πηγαινα σπιτι να παιξω με γεματο οπλο εναντιων της αδερφης μου?
Ενω το παιδι που δεν εχει πιασει οπλο στη ζωη του αν το δει κατω μπορει να το περιεργαζεται απο περιεργεια και εκει σκοτωνει το αδειο ντουφεκι.
Απο το να κανουμε τα παιδια μας αποβλακωμενα με τους υπολογιστες και στα καφε προτιμω τον Βλασση που θα τρεχει για μπεκατσες.
Οταν θα παει 18 θα ειναι ενας ολοκληρωμενος κυνηγος και δεν θα εχει καμια σχεση με ενα 18χρονο που θα πιασει ενα οπλο στα χερια του και θα βγει στο βουνο.
Το ηθος που θα εχει θα ειναι ανολογο της οικογενειας του και της παιδειας του.
Συμφωνω με την προσοχη, να ειναι υπο την επιτηρηση μεγαλυτερου και θα ειναι μια χαρα.
Δεν θα γινει πιο προσεχτικος οταν θα γινει 18χρονων απλα και μονο επειδη θα ειναι νομιμος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 07, 2013 2:09 pm 
Άβαταρ μέλους

πραγματικα σε καταλαβαινω απολυτα johnvor!!!!ετσι καπως ειμαι εγω,τα σαββατοκυριακα θυμαμαι με ξυπναγε πρωι ο πατερας μου και κυνηγαγαμε περδικες στο ξεροβουνι με την υπεροχη σκυλα μου την ζαρα περδικες ως το μεσημερι!!!!τωρα βγενω για μπεκατσες και αν προλαβαινει ειναι ετσι οπως τα λεει παραπανω ο φιλος!!με παιρνει απο το σχολειο με το κουτι πανω και το σκυλι ανυπομονο για κυνηγγι!!!φυσικα και εχω ριξει κ εγω σε τσιχλες πολλα φυσιγγια με τον πατερα μου κ με κοροιδευε!!τα εριοχνα 3-3 σε εναν κοτσυφα!!εκεινο το απογευμα εριξα 4,5 κουτια και βαρεσα μονο μια τσιχλα και μου ελεγε<<στα 2 κουτια θα βαρας μισο τσονο,στα 4 1 τσονο και στα εξι μια τσιχλα!!!>>φυσικα γελαγαμε ως να μας παρει το βραδυ για να φυγουμε!!!και εγω φιλε μου αυτη τη στιγμη που γραφω βγενω για μπεκατσες με εναν υπεροχο ανθρωπο τον τακη που ειναι περιπου 45 χρονων,αυτα που μου λεει ειναι θυσαυρος για εμενα!!για λαγο παω με αλλον ενεν τελοιο ανθρωπο τον γιαννη με την παρεα του καμια φορα για λαγο στην κονιτσα ,στην αετομηλιτσα κ ου το καθεξις!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 32 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: