Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ζεστα φυσιγγια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 01, 2013 10:28 pm 

Οταν πυροβολουμε σε κρυο καιρο λενε πως λογω αυξημενης πυκνοτητας του αερα τα σκαγια εχουν μεγαλλυτερη διασπορα οποτε και μικροτερη αποδοση. Μηπως ομως παιζει ρολο και η θερμοκρασια στο καψουλι και στην πυριτιδα; Εχω ακουσει πως οι αλπινιστες καταδρομεις κρατουν τα πυρομαχικα τους μεσα απο τα μπουφαν για να εχουν μια κανονικη θερμοκρασια. Θα μπορουσαμε να κανουμε το ιδιο; Εχει γινει τετοια δοκιμη; πχ φυσιγγι στους -20 και φυσιγγι στους +70 βαθμους τι διαφορα εχουν;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζεστα φυσιγγια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 01, 2013 10:49 pm 
Άβαταρ μέλους

mparmpakwtsos έγραψε:
Οταν πυροβολουμε σε κρυο καιρο λενε πως λογω αυξημενης πυκνοτητας του αερα τα σκαγια εχουν μεγαλλυτερη διασπορα οποτε και μικροτερη αποδοση. Μηπως ομως παιζει ρολο και η θερμοκρασια στο καψουλι και στην πυριτιδα; Εχω ακουσει πως οι αλπινιστες καταδρομεις κρατουν τα πυρομαχικα τους μεσα απο τα μπουφαν για να εχουν μια κανονικη θερμοκρασια. Θα μπορουσαμε να κανουμε το ιδιο; Εχει γινει τετοια δοκιμη; πχ φυσιγγι στους -20 και φυσιγγι στους +70 βαθμους τι διαφορα εχουν;

Αν και υπάρχουν πιο ειδικοί να σου απαντήσουν, ξεκινάω εγώ να σου πω 2 πράγματα. Φυσίγγι που να έχει την ίδια απόδοση από τους -20 μέχρι τους +50 δεν υπάρχει. Γενικά σε θερμοκρασίες ύπο του μεδενός παίζουν άλλες μπαρούτες. Για θερμοκρασίες άνω του μηδενός θεωριτικά πλέον όλες οι μπαρούτες έχουν σταθερή απόδοση, πράγμα στο οποίο εγώ προσωπικά διαφωνώ. Προσωπική εκτίμηση είναι ότι κάποιες συνταγές είναι καλύτερες τις ζεστές μέρες και κάποιες άλλες με το κρύο. Μικροδιαφορές έχουν αλλά υπάρχουν και για αυτό βλέπουμε κάποιες ζεστές μέρες με το ίδιο φυσίγγι να έχουμε πολύ ματωμένο πουλί και με κρύο να μην έχει ούτε ίχνος αίματος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 02, 2013 9:49 am 
Άβαταρ μέλους

ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ ΣΥΖΗΤΙΣΗ...
Η ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΚΡΥΟΥ...
ΑΝ Κ ΠΟΛΛΟΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΡΗΣΙΜΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ , ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...ΑΝΑΛΟΓΑ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΡΥΤΙΔΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΤΑΒΟΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Κ ΑΛΛΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΝΤΟΝΕΣ...
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ ΜΕΤΑΒΟΛΛΟΝΤΑΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...
ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΩΣΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ Κ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΗ Κ ΑΠΟΔΕΚΤΗ... :wink:

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 03, 2013 1:40 am 

εγω το θεμα τον φυσιγγιων το εχω αποβαλει,σιγουρα το ιδιο φυσιγγι σε ζεστη και κρυο εχει μεταβολες,αλλα δε βαριεσαι,εχω ριξει πολυ ψαξιμο στο παρελθον, με βυσματα, καλυκες,μαλινες ταπες,καψιλια,εχω διαβασει καποια βιβλια για την βλητικη και εβγαλα καποια συμπερασματα που ηταν κατα την ταπεινη μου γνωμη σωστα,ολα τα συνχρονα φυσιγγια δεν εχουν προβληματα ιδιετερα στις μεταβολες της θερμοκρασιας,ακομα και οι πιο βραδυκαυστες πυριτηδες καιγονται εντος 30 ποντον απο την εξοδο του αυλου της κανης,τα κιαθια που κακος τα λεμε συγκετρωτηρες δεν κανον αλλη λειτουργια απο το κρατανε τα σκαγια σφαιρικα,βεβαια αυτα που δεν ειναι ιδιετερα σφαιρικα και εχουν καποια πιο ανοιχτη διασπορα μας βοηθανε να εχουμε καλυτερες επιτυχιες,λογο οτι οι περισσοτεροι ειμαστε καψοφυσεκιδες,αυτα που παιζουν καποιο μεγαλυτερο ρολο ειναι τα καψιλια και τα σκαγια,που χωριζονται σε σκληροτητες,σε εργοστασιακα σκαγια συγουρα θα βρουμε μαλακα σκαγια για το κυνηγι,αν και εχω δει πολλες φορες ατοπιματα απο τους κατασκευαστες.να βλεπεις νο6 μεσα σε 9αρια,μετα απορεις πως την αρπαξε καποιος στα 80 μετρα με 9αρι,ε δεν ηταν μονο 9αρι,στο κρυο προτιματε λιγα γραμαρια φυσιγγια με τραχιες μπαρουτες,οπως sipe,sidna kai tecna ειναι διβασικες με πολυ καλη λειτουργια στο κρυο,συγκεκριμενα με sipe και 32 γραμμάρια σε βαλτο με πολυ κρυο ειχα αριστα αποτελεσματα,γενικος ομως μην μπλεκετε με την συμπεριφορα των φυσιγγιων,το 90% των κατασκευαστων εχουν αριστα και σταθερα αποτελεσματα,της πιο πολλες φορες φταει η σκοπευση μας!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 03, 2013 2:11 am 

Αν εχουμε ξεχασει να παρουμε φυσιγγια για κρυο και χρησιμοποιησουμε τα συνιθισμενα ζεσταμενα με καποιο τροπο (οχι φωτια, πχ με θερμοφορες) θα εχουμε αποτελεσματα; Επισης υπαρχουν "μπουφαν" για τα οπλα για να μην παγωνουν σε κρυο καιρο με λιγες τουφεκιες οποτε κ τα φυσιγγια να μην κρυωνουν γρηγορα; Τελος μηπως θα ηταν καλλυτερα, αντι να αλλαζουμε φυσιγγια και μπαρουτες αναλογα με την θερμοκρασια, να προσπαθησουμε τα φυσιγγια και τα οπλα να ειναι στη θερμοκρασια που θελουμε;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 03, 2013 9:26 am 
Άβαταρ μέλους

Η ΥΓΡΑΣΙΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ?

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΑ ΣΕ ΠΙΕΣΕΙΣ Κ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ Η ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΤΟΜΗ ΑΝΟΔΟ ΤΗΣ...ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ Κ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΚΡΥΟ Κ ΖΕΣΤΗ...ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΘΕΩΡΕΙ ΚΡΥΟ ΤΟΥΣ -10,-15 ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟΥΣ 0 ΒΑΘΜΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...
ΣΤΟΥΣ -10 ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΩΡΩ ΟΙ ΠΟΛΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΕΝΩ ΣΤΟΥΣ 0 ΟΧΙ...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση