Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 11 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΧΑΡΤΟΠΑΙΞΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΕΘΙΜΟ !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 27, 2012 1:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Χαρτοπαιξία προσοχή στο έθιμο παιδια τα χρήματα που βγάλατε με κόπο και ιδρώτα , αλλά και σε αυτά που βρήκατε από πάτερα θειο κλπ .
Να θυμάστε πάντα ΣΗΜΕΡΑ ούτε ένα ευρώ δεν βρίσκουμε στα σκουπίδια , χρειάζεται κόπος ιδρώτας πόνος για να εξοικονομήσουμε σήμερα τα απαραίτητα .
Προσοχή λοιπόν στους δήθεν φίλους που θέλουν να περάσουμε καλά για να μας κατασπαταλήσουν τα χρήματα!!

Captain Theodoros .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΧΑΡΤΟΠΑΙΞΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΕΘΙΜΟ !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 27, 2012 8:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 27, 2012 8:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολύ καλό κ. Θόδωρα το θέμα που ανοίξατε για υπενθύμιση και όχι μόνο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 27, 2012 9:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Να είσαι καλά Δημήτρη , ξέρεις λόγο επαγγέλματος ίσως έχω δει τόσα πολλά παραδείγματα που με έφεραν στην ανάγκη να χτυπήσω ένα μικρό καμπανάκι στους συναδέλφους μας , είναι μαγικός ο κόσμος του τζίρου ξεκινάς την κατρακύλα και δεν έχει τελειωμό . :(

Captain Theodoros .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 28, 2012 9:19 am 
Άβαταρ μέλους

Χριστούγεννα το έτος 1972 στο καφενείο της γειτονιάς μου στο βοτανικό , έπαιζε χαρτιά ένας φίλος μου παντρεμένος με πολλά λεφτά καλή δουλειά , έξω από τον καφενέ μόλις είχε πάρει ένα οπελ σπορ δεν είχα ξαναδεί τέτοιο μοντέλο , πανάκριβο ένα κυκλοφορούσε εν Ελλάδι και ήταν του Γιώργου , εγώ τα έπινα με φιλαράκια στο δίπλα τραπέζι τα περνούσαμε καλά με μεζεδάκι πρώτης τα κατέβαζε η γυναίκα του φίλου μου ενός στρατηγού τότε , μαγείρευε πολύ καλά τι σας πω να γλύφεις τα δάχτυλα σου .
Ο φίλος μου ο Γιώργος κατά τις 2 πμ άρχισε και κοκκίνιζε τι είχε συμβεί είχε χάσει όλα τα μετρητά του το καινούργιο αυτοκίνητο του ένα σπίτι διώροφο που έμενε με τα παιδιά του και το εργοστάσιο του , στο τέλος έπαιξε και την γυναίκα του στα χαρτιά !!!
Όταν πήγε ο << τυχερός >>να τις το πει αυτή τρελάθηκε ναι φίλοι μου είναι ακόμη στο Δαφνί , ήταν μια πανέμορφη γυναίκα την θυμάμαι σαν να είναι τώρα όλη την σκηνή εκείνο το βράδυ !

Υ/Γ Η ιστορία φίλοι μου έχει συνέχεια με αυτόν που κέρδισε τα διαβολοσκορπίσματα γιατί έτσι τα λέω αυτά τα κερδισμένα χρήματα του τζόγου .

Captain Theodoros .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 28, 2012 2:50 pm 

Ακριβως ετσι οπως τα λεει ο καπταιν εχουν τα πραγματα.Ο τζογος ειναι τοσο εθιστικος που οι παλιες καραβανες ελεγαν καλυτερα <αδερφη> παρα τζογαδορος.Σε κανει σαν τον ναρκωμανη που μπορει να κανεις τα παντα για να βρεις να παιξεις και οταν παιξεις ακομη και αν κερδισεις ολα τα χαμενα και βγαλεις και απο πανω πας παλι πισω για να τζογαρεις μεχρι τελευταιον ασπασμον.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 28, 2012 8:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Και η συνέχεια της ιστορίας με τον φίλο μου χαμένο Γιώργο του τζόγου αφού έχασε όλα τα χρήματα και την δουλειά του που έχασε το σπίτι του την γυναίκα του και τα παιδιά του τα έχασε όλα , τα κέρδισε ένας άλλος κοινός μας φίλος και κυνηγός ο Νίκος ο όποιος πήγαιναν μαζί κυνήγι ταξίδια παντού .
Ο φίλος μας ο Νίκος με αυτά τα χρήματα αγόρασε το καφενείο που έπαιζαν εκείνο το βράδυ το θεώρησε τυχερό , στην αρχή τον πήγαινε πολύ καλά , πούλησε την πόστα που είχε στην αγορά δεν του έκανε πια έβγαζε λίγα λεφτά , είχε μάθει στο εύκολο κέρδος στον τζόγο , παράτησε τα αδέλφια του που τα είχε στην αγορά στην πόστα χωρίς δουλειά , έκανε φανταστική ζωή έβγαζε λεφτά , αλλά δυστυχώς δεν υπολόγιζε το αύριο , που ήταν πολύ πικρό για αυτόν γιατί τα έχασε όλα από έναν σαν και αυτόν .
Εδώ σταματώ ο άνθρωπος αυτός είναι για λύπηση μόνο τώρα , να κοιμάται στα παγκάκια κατάντησε τον είδα προχθές και ήταν στο μοναστηράκι μέσα σε μια κούτα .

Captain Theodoros .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 2:36 am 
Άβαταρ μέλους

theodoros1908 έγραψε:
Και η συνέχεια της ιστορίας με τον φίλο μου χαμένο Γιώργο του τζόγου αφού έχασε όλα τα χρήματα και την δουλειά του που έχασε το σπίτι του την γυναίκα του και τα παιδιά του τα έχασε όλα , τα κέρδισε ένας άλλος κοινός μας φίλος και κυνηγός ο Νίκος ο όποιος πήγαιναν μαζί κυνήγι ταξίδια παντού .
Ο φίλος μας ο Νίκος με αυτά τα χρήματα αγόρασε το καφενείο που έπαιζαν εκείνο το βράδυ το θεώρησε τυχερό , στην αρχή τον πήγαινε πολύ καλά , πούλησε την πόστα που είχε στην αγορά δεν του έκανε πια έβγαζε λίγα λεφτά , είχε μάθει στο εύκολο κέρδος στον τζόγο , παράτησε τα αδέλφια του που τα είχε στην αγορά στην πόστα χωρίς δουλειά , έκανε φανταστική ζωή έβγαζε λεφτά , αλλά δυστυχώς δεν υπολόγιζε το αύριο , που ήταν πολύ πικρό για αυτόν γιατί τα έχασε όλα από έναν σαν και αυτόν .
Εδώ σταματώ ο άνθρωπος αυτός είναι για λύπηση μόνο τώρα , να κοιμάται στα παγκάκια κατάντησε τον είδα προχθές και ήταν στο μοναστηράκι μέσα σε μια κούτα .
γισου φιλεμου θωδοραααα :wink: και χρονια πολλα σε σενα και ωλουσου τους,φιλουσου και συγκενης :wink: ..ωντος το ατιμωμο,,το μπαρμπουτι ειναι,,αρωστια,κακιαααα :( :( ...δυστηχως,,καταστραφηκαν,πωλα φιλαρακιαμου απο,δαυτοοο :( :( οχι μωνο οικονωμικα,,αλα και ψυχικααααα :shock: :shock: ναι--ναι,,,σαλταρανε,,και σημερα τους βλεπουμε χωρις μια ,και πανω,απωλα διαλημενους απο της οικωγενιεστους :( :( ....εγω πρωσοπικα,,,εχω πεξη στο καζινο,,οταν ανηξε στην θεσσαλονικη,,3 φωρες ,,ετσι για την πλακα :wink: και πηρα τοτε γυρω στα 300 χιλιαρικα :wink: :wink: οχι,,ευρω :shock: :shock: αλα δραχμεςςςς,,,,,και εκωψα μαχαιρι,,απω τοτε την,,τυχημου,,,και την αφηνω σε αυτον που πιστευω πνευατικα,,,και οχι σε μα----κιες :wink: :wink: ....ενα εχω να πω,,,,,,,,,,,,,,εαν σε χρωσταη ο θεως,,,θα στα δωση :wink: :wink: -----------και εαν,,εισαι δουλευταρας ,,θα πρωκοψης :wink: :wink: ....τωρα βεβαια τα χρονια γηνανε δυσκωλα,,,, αλα με την χαρτοπαιξια,,και ολα ταλα,,,δεν βγαζης ακρηηη,,και δεν πρωκητε να επηζισης :wink: :wink: .....καλη χρονια σε ωλουσμας ,,και ενα χαρτακι ετσι για το εθημω,,δεν πηραζιιιι :wink: :wink: 21--31 :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 9:29 am 

Ουτε για το εθιμο μην το πιανετε,καποτε ενας συγγενης μου οταν ηταν νεος ειχε καταστραφει οικονομικα απο τον τζογο και τοτε οταν ειδε οτι κανενας δεν τον βοηθαγε να ανακαμψει εστω και ελαχιστα τα παρατησε και δεν το ξαναπιασε στα χερια του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 2:39 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο Σάκης μας γράφει έστω για το καλό 21 η 31 , εγώ θα πω για το καλό 3 κιλά μπριζολάκια με μισό κιλό κρασί είναι το καλύτερο έθιμο του Έλληνα :P

Captain Theodoros .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 01, 2013 11:24 am 
Άβαταρ μέλους

Πόσα θλιμμένα πρόσωπα είναι σήμερα από το θλιβερό αυτό γεγονός την χαρτοπαιξία , εγώ θα ευχηθώ στους παθόντες καλή χρόνια και γρήγορα να ξεπεράσουν αυτήν την ανίατη αρρώστια ...........

Captain Theodoros .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 11 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: