Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 11 από 14   [ 198 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πόιντερ του χτες του σήμερα και του αύριο .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 18, 2012 5:19 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 24, 2012 5:58 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 30, 2012 8:51 pm 

Δυστυχώς στο πανευρωπαϊκο πρωτάθλημα πόιντερ και σέττερ στη μπεκάτσα που γίνεται στη Βυτίνα,έμαθα πως η ομάδα της Ισπανίας έχει κατέβει μόνο με σέττερ.
Κάτι που με προβλημάτισε, για μια χώρα με παράδοση στα πόιντερ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 01, 2012 2:22 am 

setterman2012 έγραψε:
Τι φταίει η φυλή αν οι άνθρωποι την χάζεψαν για λόγους καλπασμού ανοίγματος αγώνων του τέταρτου-εικοσι λεπτων που αυτό που κοιτάμε ειναι πώς βαστάει την ουρά και το κεφάλι ......
Ενώ θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει το μυαλό και αν το σκυλί ψάχνει τα πιθανά σημεία που κατά την γνωμη μας έχουν πουλιά και όχι απλά ευθείες δεξιά και αριστερά σε ένα κάμπο.....
Γοαυτό πάρτε σεττερ που ακόμη έχουν μυαλό ..... :mrgreen:
Την κατάσταση για το πόιντερ ευτυχώς σώζουν καποιοι κυνηγοί ακόμη :wink:

η πιο σωστη απαντηση που ειδα ηταν αυτη,θα σωθει το ποιντερ αλλα οχι απο τους εκτροφεις,θα ειναι απο τους κυνηγους :wink:,εχω δει καποια καλα σκυλια τον τελευταιο καιρο και οχι εκεινα τα σαμιαμιδια που βγαινουν τωρα,αλλα ποιντερ σωστα,

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 01, 2012 3:16 am 
Άβαταρ μέλους

manos12-74 έγραψε:
setterman2012 έγραψε:
Τι φταίει η φυλή αν οι άνθρωποι την χάζεψαν για λόγους καλπασμού ανοίγματος αγώνων του τέταρτου-εικοσι λεπτων που αυτό που κοιτάμε ειναι πώς βαστάει την ουρά και το κεφάλι ......
Ενώ θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει το μυαλό και αν το σκυλί ψάχνει τα πιθανά σημεία που κατά την γνωμη μας έχουν πουλιά και όχι απλά ευθείες δεξιά και αριστερά σε ένα κάμπο.....
Γοαυτό πάρτε σεττερ που ακόμη έχουν μυαλό ..... :mrgreen:
Την κατάσταση για το πόιντερ ευτυχώς σώζουν καποιοι κυνηγοί ακόμη :wink:

η πιο σωστη απαντηση που ειδα ηταν αυτη,θα σωθει το ποιντερ αλλα οχι απο τους εκτροφεις,θα ειναι απο τους κυνηγους :wink:,εχω δει καποια καλα σκυλια τον τελευταιο καιρο και οχι εκεινα τα σαμιαμιδια που βγαινουν τωρα,αλλα ποιντερ σωστα,
γισου φιλε μανος :wink: :wink: μου αρεσε,,η λεξισου [[ σαμιαμιδια]] :lol: :lol: :lol: σωστος ο φιλοςςςςς :wink: :wink: ετσι μας καταντησανε :wink: μπρωστα στον βωμο του χρηματος :roll: :roll: να ψαχνης σκυλακι να βρης μεσα απω μεγαλα ονωματα :lol: :lol: καπωτε ωντος βγαζανε καλα σκυλακια :wink: αλα με το περας του χρονου πηρανε τα μιαλατους αερααα :shock: και αρχισανε τα χαζα,,ναιιι--εφωσον βρησκανε μερακλιδες κυνηγους τους καρφωνανεε,,και μερακληδες να πληρωνουνε τα σκυλια αδραααα :lol: :lol: αλα πιστευω απηρους κυνηγους,βλεπωντας μωνο στα τερεν τα σκυλια να τρεχουν στα καμπισια και βαλεε :wink: και οταν ερχωντανε στην κατωχιτους δεν κανανε μιααα :shock: :shock: βεβαια σαν κυνηγος πρεπη να ξερης και να εχης μια σχεση με το σκυλακισου που κατεχης :wink: και πανω απωλα μερακιιιι :wink: και ολα στην πορεια με λιγο αγωνα θα σρτωσουνε :wink: ,,,,,,,,,βεβαια υπαρχουνε ακωμη αξοιωλογη εκτρωφης
,μερακλιδες και οχι αρπαχτεςςς :wink: :wink: και παρα πωλους ερασιτεχνες εκτρωφης που πρωσεχουνε και βγαζουνε πιωτικα σκυλακια :wink: :wink: δεν θα αναφερω κανεναντους :wink: εας ανηξουμε τα ματιαμας και να ρωταμε δεξια-αριστερα και θα τους βρουμε :wink: :wink: καπωτε τελιωνουνε και τα ωραια :roll: :roll: τωρα θα φανουνε η μερακλιδες στα δυσκωλα χρονια,που δεν υπαρχη ευρω,,,,,,καθε αστερι που λαμπη--καπωτε σβυνη και ερχαιτε ενα καινουργιω,να δωση πνωη σε ενα ωνομα που λεγαιτε[[ποιντερ] [[δικτης]] :wink: :wink: :wink: ενας αιθερας του βουνουυυυυ :wink: :wink: και του καμπου και οχι μωνοοοο :wink: :wink: ,,,,,,γιασας ποιντεραδες φιλοιμουυυ :wink: Εικόνα

Uploaded with ImageShack.usΕικόνα

Uploaded with ImageShack.us καλα κυνιγια σε ωλους τους ποιντεραδεςςςς--- :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 18, 2012 8:36 pm 

χαιρετω ολουσ τουσ φιλους του φορουμ.γραφω με αφορμη για την πορεια του ποιντερ που με προβληματιζει ιδιαιτερα.εχω στην κατοχη μου δυο ποιντερ θυληκα.η μια σκυλα ειναι 4 χρονων κ η αλλη 1,5 χρονων.η μεγαλη ξεκινησε καλα στην μπεκατσα περυσι ετσι ξαφνικα φετοσ παλι σηκωνει πουλια αλλα δεν εχει το παθοσ που θα επρεπε χανει γρηγορα την ορεξη τησ.η μικρη εχει μελλον ακομα.αντιθετα εχω εναν φιλο που ξεκινησε πριν τρια χρονια εκτροφη σεττερ για δικη του χρηση κ βλεπω εντυπωσιακα σκυυλια.κουταβια 6 μηνων με εντονα κυνηγετικα ενστικτα κατι που τα δικα μου δεν ειχαν σε τετοιο βαθμο.κ προβληματιζομαι γιατι γενικα δεν ακουω κ δεν βλεπω 'ξεχωριστα' ποιντερ.φετοσ πρωτη φορα σαν ποιντερασ σκεφτομαι σοβαρα να παρω σεττερ δυστυχως.ετσι η πορεια του ποιντερ του χτεσ ηταν εντυπωσιακη,του σημερα απλα καλη και του αυριο μαλλον αγνωστη δυστυχως.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 18, 2012 11:10 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΟΙΝΤΕΡ Ν.Β. έγραψε:
χαιρετω ολουσ τουσ φιλους του φορουμ.γραφω με αφορμη για την πορεια του ποιντερ που με προβληματιζει ιδιαιτερα.εχω στην κατοχη μου δυο ποιντερ θυληκα.η μια σκυλα ειναι 4 χρονων κ η αλλη 1,5 χρονων.η μεγαλη ξεκινησε καλα στην μπεκατσα περυσι ετσι ξαφνικα φετοσ παλι σηκωνει πουλια αλλα δεν εχει το παθοσ που θα επρεπε χανει γρηγορα την ορεξη τησ.η μικρη εχει μελλον ακομα.αντιθετα εχω εναν φιλο που ξεκινησε πριν τρια χρονια εκτροφη σεττερ για δικη του χρηση κ βλεπω εντυπωσιακα σκυυλια.κουταβια 6 μηνων με εντονα κυνηγετικα ενστικτα κατι που τα δικα μου δεν ειχαν σε τετοιο βαθμο.κ προβληματιζομαι γιατι γενικα δεν ακουω κ δεν βλεπω 'ξεχωριστα' ποιντερ.φετοσ πρωτη φορα σαν ποιντερασ σκεφτομαι σοβαρα να παρω σεττερ δυστυχως.ετσι η πορεια του ποιντερ του χτεσ ηταν εντυπωσιακη,του σημερα απλα καλη και του αυριο μαλλον αγνωστη δυστυχως.

Καλησπερα,εχεις δικιο φιλε μου το προβλημα με τα ποιντερ αρχιζει να φαινεται και ως γνωστον το αντιμετωπιζουμε εμεις οι κυνηγοι.Το ποιντερ λογω αγωνων πιστευω εμεινε μακρυα απο το αγριο θυραμα και "ημερεψε" το κυνηγετικο του ενστικτο.Οτι σκυλι αγωνιστικο υπηρχε διχως στιλ αλλα με κυνηγετικο ενστικτο αποκλειωταν απο τους αγωνες και ετσι μεινανε στιλατοι πρωταθλητες της μιας φερμας που διαιωνιζαν το μπερδεμενο τους μυαλο.Αυτο το προβλημα θα επεκταθει και στα σεττερ πιστευω αν δεν σταματησει η ανεξελεγκτη αναπαραγωγη των τοσων χιλιαδων σεττερς που υπαρχουν και κυνηγανε στην Ελλαδα ειναι δεν ειναι αξια αναπαραγωγης.Ενας γνωστος μου κανει καθε χρονο γεννα και κανει δημοσιες σχεσεις μοιραζοντας κορυφαια μπεκατσοσκυλα οπως λεει που δεν αξιζουν ουτε μια πενταρα.Πρεπει να κανουμε και κριτικη στο τι εχουμε στο κουμασι μας και να ζηταμε το καλυτερο παντα...και οχι να αναπαραγουμε τα σκυλια που διαφημιζουμε οτι φερμαρουν μπεκατσες...Αλοιμονο αν ενας σκυλος φερμας δεν εχει δεδομενη τη φερμα!!!και ομως υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι αυτο ειναι το κριτηριο της ποιοτητας των σκυλων τους.Θα πουμε και αλλα στη συνεχεια αν προχωρησει η συζητηση.Καληνυχτα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 19, 2012 8:24 am 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς το θέμα με το πόιντερ είναι έτσι ακριβώς. Υπάρχουν φυσικά και πολύ καλά δείγματα της φυλής ακόμα αλλά είναι οι εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας. Στα σέττερ ακόμα το πρόβλημα δεν είναι πολύ αισθητό γιατί καλώς ή κακώς η μόδα ξεκίνησε μεταγενέστερα. Όμως για εκεί οδεύει...........

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 19, 2012 3:52 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΟΙΝΤΕΡ Ν.Β. έγραψε:

Καλησπερα φιλε μου,εγω εχω σεττερ και τα εχω γιατι μου αρεσουν σαν σκυλια πρωτα απο ολα,εδω στο νησι και τον καιρο που αρχισα να ψαχνω για σκυλο πιο ευκολα εβρισκες ενα καλο ποιντερ παρα ενα σεττερ.Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι πρεπει να ψαξεις να βρεις ενα καλο ποιντερ αφου σου αρεσουν σαν σκυλια και να το δουλεψεις οσο καλυτερα μπορεις, υπαρχουν καλα ποιντερ και οσο ειναι σε χερια κυνηγων θα παραμινουν καλα κυνηγοσκυλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 19, 2012 4:35 pm 

Εγώ πιστεύω πως υπάρχουν πάρα πόλυ καλά πόιντερ στις μέρες και στην Ελλάδα. Αρκεί ο ενδιαφερόμενος να έχει τη γνώση που να ψάξει, πως να διαλέξει ένα σκυλάκι (και φυσικά όταν είναι κουτάβι είναι λαχείο). Εγώ αυτό που παρατηρώ είναι ανθρώπους να ψάχνουν να βρουν σκυλιά μέσα απο το facebook και απο διάφορα τέτοια, και κάνω το εξής ερώτημα, ας πούμε πως βάζω εγω μια γέννα , την έχω κρατήσει 4 - 6 μήνες και έχω διαλέξει 2 – 3 καλά κουτάβια, και με παίρνει κάποιος ένα τηλέφωνο και μου λέει να του στείλω ένα κουτάβι γιατί είδε Photo και του άρεσαν πολύ, πόσες περιπτώσεις υπάρχουν εγώ να του στείλω ένα απο τα καλα κουτάβια? Σχεδόν καμία. Και οι περισσότεροι κυνηγοί κακά τα ψέματα αυτή τη συμπεριφορά έχουν, θέλουν να πάρουν ένα κουτάβι χωρίς να κουραστούν και να ψάξουν και ως δια μαγείας στο χρονο πάνω να κυνηγάει.

Εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος απο τα σκυλιά που έχω αυτή τη στιγμή στο 80%. το αλλο 20 % μένει γιατι θα ήθελα λίγο πιο ανεπτυγμένο το ένστικτο του κυνηγού και λίγο πιο κάτο το ένστικτο τις μεγάλης έρευνας και του φεύγα ΑΛΛΑ επαναλαμβάνω πως το ένστικτο του φεύγα και της μεγάλες έρευνας θα ήθελα λιγο πιο χαμηλό ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΛΩ στα σκυλια.

Σχετικά με τα σεττερ τωρα, ενταξει καλα σκυλια αλλα οταν το ποιντερ εχει ψυχη, καλη κατασκευη μυτη και μιαλο δεν του ερχεται κοντα τιποτα στην περδικα ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ μου παντα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 19, 2012 6:52 pm 
Άβαταρ μέλους

.

Σχετικά με τα σεττερ τωρα, ενταξει καλα σκυλια αλλα οταν το ποιντερ εχει ψυχη, καλη κατασκευη μυτη και
μιαλο δεν του ερχεται κοντα τιποτα στην περδικα ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ μου παντα.[/quote

Καλησπερα φιλε μου,το καλο σκυλι που περιγραφεις δεν εχει φυλη δεν ξεχωριζει θιραμα και δεν περναει πολλες φορες απο την ζωη ενος κυνηγου,για εμενα ηταν ενα gordon (αν και εχω αγγλικα τωρα)για αλλον ποιντερ για αλλον επανιελ κτλ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 20, 2012 10:37 am 

ναι οντως ο καλος σκυλος δεν εχει φυλη...

ο πολυ καλος σκυλος, αυτος που θα σου παρει τα ματια, που θα κυνηγα ολοκληρη μερα και τον οκτομρβη με την ζεστη και το δεκεμβρη επανο στο χιονι, που θα φερμαρει λες και ειναι ο αρχοντας και κατω απο την μυτη του εχει τους δουλους μπλοκαρισμενους και σαστησμενους δεν μπορει παρα να ειναι ποιντερ...

και τα υπολοιπα σκυλια κυνηγανε την περδικα αλλα οπως ειπα οταν το ποιντερ ειναι καλο δεν υπαρχει σιγκριηση, ειναι σα να συγκρινουμε τη γατα μου με εναν πανθηρα... υπερβαλβω λιγο, αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου.

τωρα σχετικα με το ποιντερ του σημερα, οπως ειπα, φυσικα και υπαρχουν καλα ποιντερ, αρκει καποιος να εχει τη γνωση που να ψαξει, πως να διαλεξει και να πληρωσει φυσικα... γιατι τα καλα σκυλια, ακομακαι στις μερες μας πληρονωνται.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 20, 2012 4:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Eιναι μια συζητηση που εχω κανει πολλες φορες και ειναι πολυ ενδιαφερουσα,παντος μπραβο που αγαπας τοσο την φυλη που κυνηγας,εγω δεν ειμε τοσο απολυτος γιατι εχω δει καλα σκυλια απο ολες της φυλες.Δεν συμφωνο μαζι σου στο θεμα το οτι το καλο σκυλι ειναι ακριβο,απο κυνηγους μπορεις να παρεις καλα σκυλια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 20, 2012 7:49 pm 

καλησπερα φιλοι μου.χαρηκα που ανταποκριθηκατε στισ σκεψεισ μου για το ποιντερ.διαβασα ολεσ τισ αποψεισ σασ κ συμφωνω στο οτι στα ποιντερ τα καλα κυνηγοσκυλα ειναι εξαιρεση στα 5 ποιντερ τα 2 ειναι πραγματικοι κυνηγοι δυστυχως.αντιθετα στα σεττερ βλεπεισ εντυπωσιακα αποτελεσματα κ απο μικρη ηλικια οχι βεβαια οτι δεν υπαρχουν και σε αυτα σκυλια χωρισ κυνηγετικο μυαλο.αυτο που μου κανει ιδιαιτερα εντυπωση ειναι οτι εχουν χασει το κυνηγετικο τουσ παθος βλεπεισ δηλαδη σκυλια μονο να τρεχουν.επισησ κ η πορεια που εχουν τα σεττερ θα ειναι στο μελλον αναλογη διοτι καποιοι δεν τα φορτωνουν στο κουτι να πανε για κυνηγι αλλα να κανουν ολα τα υπολοιπα.(αγωνες,γεννεσ κλπ).ελπιζω να μαστε ολοι τυχεροι στις επιλογεσ μασ απο δω κ περα κ να εχουμε στο κουμασι μασ αξιολογα σκυλια-κυνηγους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 20, 2012 8:50 pm 
Άβαταρ μέλους

δεν φταινε οι φυλες .εχω δει καλα σκυλια σε ολες της φυλες.απλως μερικοι απο μας απο αγνοια, μη ξεροντας
τη θελουμε ,τη μας κανη πεφτουμε θυματα της διαφημισης και του μαρκετιγκ.Σκυλια που καλπαζουν σαν αλογα,αλλα ξεχνουν να κυνηγησουν.
Κυκλοφορουν αερητζηδες ,προσπαθηστε να βρειτε σκυλια απο κυνηγους που τους ξερετε και εχετε δει
με
τα ματια σας τα σκυλια τους.Ακομα και αν δεν γνωριζετε ,κανεναν,
και ψαχνετε απο αγγελια ρωτηστε για χαρτια ,δειτε τα
σκυλια στο ΧΩΡΟ τους ,ο μερακλης σωστος κυνηγος τα εχει στην πενα τα σκυλια του,
καντε μια συζητηση με τον εκτροφεα θα καταλαβετε τη ανθρωπος ειναι.
Και οταν αγοραζουμε ενα κουταβι οσο αξιολογο και αν ειναι ,πρεπη να ξερουμε οτι θελη γνωσεις ,κοπο,
και χρονο ,για να γινη ενα καλο κυνηγοσκυλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 11 από 14   [ 198 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: