Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 14 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΒΟΗΘΕΙΑ!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 06, 2012 3:13 pm 

Καλησπερα..Εχω στην κατοχη μου μια luigi franchi.Δεν ξερω χρονολογια αλλα ειναι παλιο οπλο..Στην κανη γραφει luigi franchi spa brescia made in italy 12 g.a chambered 2 3/4 chrome moly steel..Και πιο κατω γραφει ngl 0729 kg 0840 18.3 cam.70 και πανω απο αυτα γραφει PSF και εχει 2 αστερια απο πανω finito και εχει 1 αστερι απο πανω και μεσα σε ενα κουτακι Α1.Η κανη ειναι 61 ποντους και εχω προσθεσει ενα τσοκ 10 ποντους που ηταν μαζι με το οπλο στο οποιο γραφει IMP-MOD και εχει 2 αστερια απο πανω.Βλεποντασ αυτα τα χαρακτηρηστικα θα ηθελα να μου πειτε σε τι πιεσεις ειναι δοκιμασμενο το οπλο και τι φυσιγγια μπορω να ριχνω..Επισης αν το οπλο μπορει να ριχνει μονοβολα..Ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 06, 2012 6:45 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Αχιλλέα καλώς ήρθες.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να έχεις μίσ σίγουρη απάντηση και από μεριάς προσωπικής ασφάλειας να απευθυνθείς εδώ http://www.oplognosia.com/

και νομίζω ότι θα βρεις την σωστή απάντηση σ όλα τα ερωτηματά σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 06, 2012 6:54 pm 

Ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις...Εστειλα email στον κυριο Νικητα που εχει το site oplognosia αλλα δεν πηρα καμια απαντηση ακομα..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 06, 2012 10:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Πρόκειται για ένα αυτογεμές της εταιρίας Luigi Franchi, κατασκευασμένο στην περιοχή Brescia της Ιταλίας. Το διαμέτρημα είναι 12 και η θαλάμη του έχει μήκος 70χιλ ή 2 3/4 ίντσες. Η κάννη έχει κατασκευαστεί από χρωμομολυβδαινιούχο χάλυβα και έχει δοκιμαστεί στα 1200bar, όπως μαρτυρούν τα δύο αστεράκια πάνω από το PSF. Αντίστοιχη σφραγίδα πρέπει να υπάρχει και κάπου στο σώμα του όπλου.

Με τα δεδομένα αυτά, το όπλο μπορεί να ρίξει όλα τα φυσίγγια που κυκλοφορούν στο εμπόριο με μήκος κάλυκα μέχρι 70χιλ, που παράγουν πιέσεις μέχρι 950bar. ΔΕΝ πρέπει να ρίχνει όσα φυσίγγια αναγράφουν 1050bar διότι αυτά απαιτούν όπλο δοκιμασμένο στα 1350bar.
Στα όρια αυτά (70mm, 950bar) υπάρχουν φυσίγγια που περιέχουν μέχρι 42 γραμ σκάγια ή λίγο περισσότερο. Τα καλύτερα αποτελέσματα όμως έρχονται από ισορροπημένα φυσίγγια, ανάλογα με το θήραμα και τις συνθήκες κυνηγίου, και όχι από πολύ βαριές γομώσεις.

Προσοχή, το μήκος του κάλυκα το μετράμε όταν αυτός είναι ανοιχτός, δηλαδή πριν τη γόμωση ή μετά τη βολή, όχι σε γεμάτο φυσίγγι.

Το Α1 μέσα σε πλαίσιο μάλλον είναι ΑΙ και σημαίνει έτος κατασκευής 1982 (http://www.hunter.gr/index.php?a=1&b=1&c=years).
Η κάννη έχει διάμετρο 18,3 χιλ και το βάρος της είναι 840 γραμμάρια.. Αυτό που δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει είναι το "ngl 0729". Το 0729 θα μπορούσε να είναι η διάμετρος της κάννης σε ίντσες (=18,5χιλ) αλλά αυτό δεν ταιριάζει με το 18,3 που γράφει δίπλα.

Το εξωτερικό τσοκ είναι αρκετά στενό με σύσφιγξη Improved Modified ή αλλιώς 3/4 ή δύο άστρα (**). Είναι κατάλληλο για μακρινές καρτερίσιες βολές. Για τα συνηθισμένα κυνήγια καλόν είναι να προμηθευτείς ένα πιο ανοιχτό τσοκάκι, π.χ τέσσερα άστρα ή 1/4 (****).

Το ανοιχτό τσοκάκι θα είναι κατάλληλο και για μονόβολα. Τα στενά τσόκ, όπως αυτό που έχεις τώρα, συνήθως δεν τα πάνε καλά με τα μονόβολα, ως προς την ακρίβεια βολής. Επιπλέον χρειάζεται προσοχή στην επιλογή του μονόβολου, δεν είναι όλα κατάλληλα για βολή από τσοκαρισμένη κάννη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 07, 2012 2:21 pm 

Να εισαι καλα φιλε μου..Σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις..Οσο για τα μονοβολα απλα ρωτησα..Δεν χρησιμοποιω ποτε μονοβολα γιατι δεν κυνηγαω αγριοχοιρο..Αλλα αν θελησω να ριξω μονοβολα θα ηταν καλυτερα να ριξω χωρις το τσοκ?Χωρις το τσοκ η κανη ειναι 61 ποντους.Παιζει ρολο αυτο για το ποσο μακρια θα παει το μονοβολο?Και αν μπορεις να μου πεις με τα στοιχεια που ανεφερα παραπανω,χωρις εξωτερικο τσοκ τι τσοκαρισμα εχει το οπλο?Και ενα τελευταιο για να μην σε κουραζω κιολας..Εχω και ενα super poze ισπανικο και καπου στην κανη γραφει 1300 gmos και 900 kgs..Σημαινει οτι ειναι δοκιμασμενο στα 900 bars και αν ναι μεχρι ποσα bars μπορω να ριχνω με ασφαλεια?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 10, 2012 11:18 am 

Μια διόρθωση το όπλο σου είναι δοκιμασμένο στα 1350-1370 bars αφού έχει psf ** και μπορείς άνετα να ρίχνεις και φυσσιγγια των 1050 max
Και για την ιστορία psf σημαίνει. Ακαπνη πυρίτιδα
Polvere senza fuma
Το μήκος της κάνης έχει να κάνει με την αρχική ταχύτητα βληματος ,καθώς όσο πιο πολύ μένουν τα αέρια στην κάνη τόσο περισσότερο εκμεταλλεύεται το βλήμα την ενεργεία τους.
Το θέμα βέβαια είναι ότι δεν πρέπει να γίνονται βολές χωρίς το τσοκ
Μπορείς να ρίξεις semi magnum των 70 mm

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 10, 2012 11:23 am 

Η κάνη σου χωρίς το τσοκ είναι όσο και η αρχική της διάμετρος δηλαδή 18.3. Δηλαδή ***** κυλινδρος

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 10, 2012 6:24 pm 

Ευχαριστω που απαντησες αλλα εγω εχω ακουσει οτι psf ** σημαινει οτι το οπλο ειναι δοκιμασμενο στα 1200 bars.Επισης ομως εχω ακουσει οτι psf** σημαινει οτι εχει γινει δοκιμη magnum στο οπλο..Επισης το οπλο ειναι μοντελο 1982 οπως μου ειπε και ο φιλος hunter.gr και απο οτι λενε το 1982 δεν δοκιμαζαν τα οπλα στα 1350 bars..Το μονο σιγουρο ειναι οτι μπορω να ριξω μεχρι 950 bars φυσιγγια αφοβα..Τωρα απο εκει και περα αν καποιος ξερει κατι παραπανω περιμενω να τον ακουσω..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 10, 2012 11:51 pm 

Στην τράπεζα δοκιμών τα δύο αστέρια αντιστοιχούν σε 1350 έχω ρίξει πολύ διάβασμα για να στο λέω δεν είναι κατι που έχω ακούσει....
Όταν λέμε μαγκνουμ όπλο δεν εννοούμε πιέσεις απλά... Εννοούμε μήκη θαλαμης.
Μαγκνουμ = 76 χιλιοστά
Σούπερ μαγκνουμ = 89 χιλιοστά
Σε πληροφορώ λοιπόν ότι κάθε ένας από τους τύπους αυτούς μπορεί να έχει psf ** όπως επισης και η 70 άρα θαλαμη
Όσο περίεργο και να σου φαίνεται
Τα διάφορα μήκη θαλαμης υπάρχουν για να εξυπηρετούν διάφορα βάρη γομωσεως. Πχ τα 66 γραμμάρια της σουπερμαγκνουμ γομοσης απλά δεν ....χωράνε σε φυσσιγγια των 70 χιλιοστών. Όπου 70 είναι το φυσσιγγια όταν πλέον έχει ανοίξει έτσι??
Όσο και αστείο αν σου φανεί όταν πήρα την αντιπροσωπεία για να μου απαντήσει ΕΓΓΡΑΦΩΣ όσον αφορά σε μια franchi για τα psf. Έπρεπε και αυτοί να ανατρέξουν στις οδηγίες τους.... Τηλεφωνικά ούτε αυτοί δεν ήξεραν!! Αν θες λοιπόν πάρε και εσύ την αντιπροσωπεία για να σιγουρευτεις
Αυτή η περίπτωση μου θυμίζει το DOT. Στα λάστιχα που όλοι νομίζουν ότι σημαίνει την ημερομηνία ....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 11, 2012 12:31 am 
Άβαταρ μέλους

Εφόσον μιλάμε για κάννη που δέχεται εξωτερικό τσόκ, ναι, μπορείς να ρίξεις άφοβα οποιοδήποτε φυσίγγι (και μονόβολα) χωρίς να έχεις βιδωμένο κάποιο τσοκ στην κάννη. Ομως αυτό δεν συνίσταται σε κανονικό κυνήγι γιατί το σπείρωμα του τσοκ θα χαλάσει με τα μικροχτυπήματα της κάννης που συμβαίνουν στο κυνήγι.

Σε κάννη με εσωτερικά τσοκάκια, δεν πρέπει ποτέ να ρίξουμε χωρίς κάποιο τσοκάκι βιδωμένο στο άκρο της.

Το μήκος της κάννης επηρεάζει λίγο την ταχύτητα του βλήματος, όπως έγραψε και ο φίλος Denick. Οχι όμως τόσο που να δίνει κάποιο αισθητό πλεονέκτημα στη χρήση μονόβολων. Αλλωστε όλα τα γουρουνοτούφεκα έχουν κοντές κάννες. Το μέγα ζητούμενο στις βολές με μονόβολα είναι η ακρίβεια. Ακόμα και τα πλέον αδύναμα μονόβολα της αγοράς έχουν αρκετή ισχύ για να καταβάλουν τον αγριόχοιρο σε απόσταση μεγαλύτερη από εκείνη που μπορεί να τον πετύχει ο μέσος κυνηγός...

Η δοκιμή στα 1370bar καθιερώθηκε στην Ευρώπη γύρω στο 1996. Ολα τα όπλα που κατασκευάστηκαν παλαιότερα έχουν υποστεί δοκιμή στα 1200bar (ή στα 900bar, όσα έχουν ένα μόνο αστέρι πάνω από το PSF).

Το ισπανικό αλληλεπίθετο έχει κάννες βάρους 1300 γραμ και είναι δοκιμασμένο στα 900bar (kg/cm2). Τα φυσίγγια που μπορεί να ρίχνει καλόν είναι να είναι 25-30% χαμηλότερα σε πιέσεις για να υπάρχει ένα περιθώριο ασφαλείας. Νομίζω ότι με φυσίγγια 650bar θα είναι μια χαρά.
Αυτό δεν σημαίνει ότι το όπλο θα σκάσει αν ρίξεις και μερικά φυσίγγια των 750bar. Το πιο πιθανό είναι ότι, εφόσον το όπλο είναι σε καλή κατάσταση, δεν θα πάθει κάτι ακόμα κι αν ρίξει ένα φυσίγγι 950bar. Ο κατασκευαστής του που το έστειλε για δοκιμή στα 900bar, δεν το έφτιαξε έτσι ώστε αυτό να σκάσει στα 950, το περιθώριο ασφαλείας είναι μεγαλύτερο. Ομως αυτά ΔΕΝ είναι προτροπή χρήσης ισχυρών φυσιγγίων σε καμία περίπτωση. Ο κανόνας είναι ότι τα φυσίγγια που ρίχνουμε σε καθημερινή βάση πρέπει να παράγουν πίεση 25-30% κάτω από την πίεση δοκιμής για να είναι ασφαλής η χρήση τους.
Τα καλύτερα αποτελέσματα έρχονται από ισορροπημένα φυσίγγια και όχι από αστροπελέκια. Αλλωστε, η συνεχής χρήση ισχυρών φυσιγγίων θα κουράσει πρόωρα ένα όπλο που δεν είναι φτιαγμένο για τέτοια χρήση και θα αρχίσουν τα προβλήματα (κουνημένα κλειδιά, κλπ).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 11, 2012 2:39 pm 

Eυχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 11, 2012 3:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Hunter.Gr έγραψε:
Σε κάννη με εσωτερικά τσοκάκια, δεν πρέπει ποτέ να ρίξουμε χωρίς κάποιο τσοκάκι βιδωμένο στο άκρο της.

Ούτε με κάννη με εξωτερικά τσοκ πρέπει να ρίχνουμε χωρίς να έχουμε βιδωμένο πάνω τσοκ.

Σε αγώνα σκοποβολής όπου ρίξαμε μονόβολα, δεν θυμάμαι πόσα πάντως λίγα, όσοι σκοπευτές έριξαν με κάνη με εξωτερικά τσοκ χωρίς καθόλου βιδωμένο τσοκ, μετά δεν ξαναβίδωνε το τσοκ τους.
Και το μονόβολο δεν ήταν κάποιο δυνατό, αλλά ένα τσέχικο με πλαστικό περίβλημα στο μολύβι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 11, 2012 3:15 pm 

Οταν βγαζω το εξωτερικο τσοκ εχω μια μουφα που βιδωνει για να προστατευει τα πασα της κανης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 11, 2012 6:26 pm 

Ακριβώς γιατί στο σημείο που έχει περαστεί το πάσο έχει αδυνατίσει το μέταλλο
Ο φίλος που βάζει τη μούφα κάνει πολύ καλή δουλειά γιατί αντισταθμίζει το βάρος του και δεν χάνει και το ζυγίζμα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 14 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: