Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 8 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: κουβέρτες + δάγκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 26, 2012 8:35 pm 

Συνάδελφοι,

1.
Τι υλικό χρησιμοποιείτε σαν υπόστρωμα πάνω στο δάπεδο του σπιτιού των σκυλιών σας; Εγώ χρησιμοποιώ κουβέρτες αλλά όλα τα σκυλιά που περάσανε από τα χέρια μου είχαν την ίδια συνήθεια: τις σκίζουν ή/και τις βγάζουν εκτός σπιτιού όπου συχνά λερώνονται σε ακαθαρσίες που δεν έχω προλάβει να καθαρίσω ή βρέχονται σε νερά βροχής. Έχω καταλήξει να έχω αρκετές διαφορετικές που πλένονται και στεγνώνονται εναλλάξ αλλά τον χειμώνα δεν στεγνώνουν καλά και η υγρασία που παραμένει δεν κάνει καλό. Χώρια το σπαστικό του συνεχούς (σχεδόν καθημερινού) πλυσίματος. Έχω δοκιμάσει να καρφώσω μοκέτα στο δάπεδο του σπιτιού. Και αυτή την σκίσανε σε λίγη ώρα αλλά και τον χειμώνα με το μπες-βγες βρέχεται και αυτή και δεν μπορώ να την βγάλω να στεγνώσει λόγω καρφώματος. Έχετε κάποια ιδέα;

2.
Το ένα από τα 2 σκυλιά μου, ένα κουτάβι κούρτσχααρ 7 μηνών αρσενικό με δαγκώνει συνεχώς. Όχι επιθετικά ούτε γρυλλίζει ή δαγκώνει. Αλλά δαγκώνει πολύ συχνά και καμμιά φορά δυνατά. Τα μπατζάκια μου, τα ρούχα μου, τα χέρια μου όταν πάω να του βάλω το περιλαίμιο, ή και όταν πάω να τον χαιδέψω (όχι πάντα). Τον ταρακουνάω από το δέρμα του σβέρκου λέγοντας ΜΗ αλλά καμμιά φορά επιτίθεται περισσότερο οπότε δεν θέλω να συνεχίσω την κόντρα αυτή. Ταυτόχρονα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την επίδοσή του στην βασική του εκπαίδευση και είναι απόλυτα υπάκουος (εκτός από αυτούς τους τσαμπουκάδες με τα δαγκώματα). Με ανησυχεί το ότι δεν το κόβει αυτό το κουσούρι αν και 7 μηνών. Αυτό το δάγκωμα το κάνει στον χώρο του μόνο και όχι σε βόλτα ή εκπαιδευτικό. Να σημειώσω πως αυτό το κάνει από 2.5 μηνών που αγοράστηκε αλλά δεν βλέπω να σταματάει...

Ευχαριστώ

Στράτης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: κουβέρτες + δάγκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 26, 2012 8:53 pm 
Άβαταρ μέλους

stratis75 έγραψε:
Συνάδελφοι,

1.
Τι υλικό χρησιμοποιείτε σαν υπόστρωμα πάνω στο δάπεδο του σπιτιού των σκυλιών σας; Εγώ χρησιμοποιώ κουβέρτες αλλά όλα τα σκυλιά που περάσανε από τα χέρια μου είχαν την ίδια συνήθεια: τις σκίζουν ή/και τις βγάζουν εκτός σπιτιού όπου συχνά λερώνονται σε ακαθαρσίες που δεν έχω προλάβει να καθαρίσω ή βρέχονται σε νερά βροχής. Έχω καταλήξει να έχω αρκετές διαφορετικές που πλένονται και στεγνώνονται εναλλάξ αλλά τον χειμώνα δεν στεγνώνουν καλά και η υγρασία που παραμένει δεν κάνει καλό. Χώρια το σπαστικό του συνεχούς (σχεδόν καθημερινού) πλυσίματος. Έχω δοκιμάσει να καρφώσω μοκέτα στο δάπεδο του σπιτιού. Και αυτή την σκίσανε σε λίγη ώρα αλλά και τον χειμώνα με το μπες-βγες βρέχεται και αυτή και δεν μπορώ να την βγάλω να στεγνώσει λόγω καρφώματος. Έχετε κάποια ιδέα;

2.
Το ένα από τα 2 σκυλιά μου, ένα κουτάβι κούρτσχααρ 7 μηνών αρσενικό με δαγκώνει συνεχώς. Όχι επιθετικά ούτε γρυλλίζει ή δαγκώνει. Αλλά δαγκώνει πολύ συχνά και καμμιά φορά δυνατά. Τα μπατζάκια μου, τα ρούχα μου, τα χέρια μου όταν πάω να του βάλω το περιλαίμιο, ή και όταν πάω να τον χαιδέψω (όχι πάντα). Τον ταρακουνάω από το δέρμα του σβέρκου λέγοντας ΜΗ αλλά καμμιά φορά επιτίθεται περισσότερο οπότε δεν θέλω να συνεχίσω την κόντρα αυτή. Ταυτόχρονα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την επίδοσή του στην βασική του εκπαίδευση και είναι απόλυτα υπάκουος (εκτός από αυτούς τους τσαμπουκάδες με τα δαγκώματα). Με ανησυχεί το ότι δεν το κόβει αυτό το κουσούρι αν και 7 μηνών. Αυτό το δάγκωμα το κάνει στον χώρο του μόνο και όχι σε βόλτα ή εκπαιδευτικό. Να σημειώσω πως αυτό το κάνει από 2.5 μηνών που αγοράστηκε αλλά δεν βλέπω να σταματάει...

Ευχαριστώ

Στράτης

Καλησπερα Στρατη σχετικα με τις κουβερτες:Αν μπορεις βαλε τριφυλλι η στρωσε κατι σε μαλλινο η ροκανιδι.Τωρα με το δαγκωμα θα το κοψει απο μονος του.Απλα αδιαφορισε οταν το κανει και βαλ τον να κατσει μεχρι να ηρεμησει.Τα σκυλια σε δοκιμαζουν παντα μεχρι που τα παιρνει στην ιεραρχια ακομα και μεσα απο το παιχνιδι με τα ψευτικα δαγκωματα.Μην ανησυχεις θα το κοψει μονος του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 27, 2012 9:57 am 
Άβαταρ μέλους

στρατη ειναι θεμα ιεραρχιας.πρεπει να του δωσης να καταλαβει οτι ο αρχηγος εισαι εσυ.εγω διαλεγω τα σκυλια μου να ειναι δυναμικα ζωα με ολα τα θετικα και τα αρνητικα αλλα δεν τους αφηνω κανενα περιθωριο σε θεματα ιεραρχιας με εμενα.ειναι ενα πολυ μεγαλο θεμα αυτο που ανοιγεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 27, 2012 6:40 pm 

Epaniel,

Αυτό το γνωρίζω, είναι σαφώς θέμα ιεραρχίας. Όλα τα κουτάβια κάνουν τέτοια ή παρόμοια πράγματα για να επιβληθούν.

Και εμένα τα κούρτσχααρ μου είναι ιδιαίτερα κυρίαρχα σκυλιά και κουράστηκα αρκετά για να επιβάλλω ιεραρχία. Χρειάζεται σκληρό αλλά ποτέ βίαιο κοντρόλ.

Απλώς δεν είχα παρόμοια περίπτωση σε τέτοια ηλικία. Δεν θέλω να γίνω πιο αυστηρός με τον σκύλο σε αυτή την ηλικία. Ακόμα χτίζουμε εμπιστοσύνη

Όπως προανέφερα, βασική υπακοή (ζιτς, πλατς, μπλαιπ) ανάκληση + απόρτ είναι τέλειος. Αυτό δείχνει πως έχει καταλάβει την ιεραρχία αλλιώς θα με έγραφε...

Στράτης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 27, 2012 8:13 pm 

μονο στο χωρο του σου κανει τετοια κολπα;παντος μην τον αφησεις γιατι ακομα ειναι μικρος,εαν πιασει τους 15,16 μηνες βλεπω να θελει να σε φαει,για μενα μολις ξεκιναει το παιχνιδι αυτο να τον κοβεις,επιβλητικη φωνη και βαλτον τιμωρια,2,3 φορες θα το κοψει,επαναλαμβανω μην τον αφησεις,θα εχεις σοβαρο προβλημα στο μελλον

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 28, 2012 8:54 am 
Άβαταρ μέλους

Κυριαρχία εναντίον αρχηγίας http://www.go-outdoor.gr/%CE%B6%CF%89%C ... =component :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 28, 2012 11:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Για να μην κρυώνουν τα σκυλιά σου από κάτω να τους βάλεις 1 κομμάτι dow. Είναι η καλύτερη επιλογή γιατί κατ'αρχήν είναι μονωτικό υλικό, είναι σκληρό υλικό οπότε δεν θα μπορούν να το βγάλουν έξω και δεν θα είναι τόσο σκληρό ώστε να τα πληγιάσει αν ξαπλώνουν ώρες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 29, 2012 11:25 am 
Άβαταρ μέλους

Κόψτου το τώρα που είναι μικρός να καταλάβει ότι εσύ είσαι το αφεντικό της παρέας.
Όταν στο κάνει βάλτον κάτω και πίεσε τον στον χώμα απλά πίεσε τον κάτω για λίγα λεπτά .
θα δεις ότι θα καταλάβει ότι αν το κάνει θα υποστεί το παραπάνω σκηνικό και θα σταματήσει τελείως χωρίς να αλλοιωθεί ο χαρακτήρας του. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 8 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: