Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 7 από 7   [ 98 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγώντας στα Σκόπια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 17, 2012 6:53 pm 
Άβαταρ μέλους

mirage έγραψε:
Γεια σας και απο μενα φιλοι μου...

Αν και καινουριος στην παρεα,θα καταθεσω και γω την αποψη μου περι του κυνηγιου στα Σκοπια....

Την πρωτη φορα που πηγαμε ηταν τον αυγουστο του 2008 με το που ανοιγε το κυνηγι εκει.Ειμασταν 4
Ελληνες με ενα Navara και ενα Pajero.Ξεκινησαμε με μεγαλη χαρα για κατι καινουριο και με μια σχετικη σιγουρια,μιας και τα 2 απο τα 4 μελη της παρεας ειχαν ξαναπαει και συγκεκρημενα ο ενας ειχε και εμπορικες συναλαγες και γνωστους.Η πρωτη εντυπωση ηταν μετρια...Οταν ειμασταν στα συνορα ενιωσα την προθεση τους να μας εκμεταλευτουν στο επακρο!!!!!!!!!! Ηταν τοσο εντονο που αρχισα να χαλιεμαι και παροτι εχω πατριωτικες-εθνικιστικες αποψεις,δεν πηγα προκατειλημενος και εν γενει η σταση μου ηταν παντα θετικη.Ομως αυτο δεν αρκει για να αποκομησεις και εξισου θετικη αποψη και αναμνησεις.

Αφου λοιπον μας επριξαν με κατι παραβολα για τα οπλα και τα σκυλια κτλ κτλ,αναγκαστηκαμε να δωσουμε 20ευρω σε εναν τελωνιακο υπαληλο για να ξεμπερδευουμε.Επειδη ο πατερας μου ηταν εν ενεργεια ενστολος αξιωματικος,ειδαν την ταυτοτητα και ξεχασαν το παραμυθι τους και την αγενεστατη συμπεριφορα.Μας κρατησαν πανω απο μιση ωρα και οταν χρειαστηκε να χρησημοποιησουμε την τουαλετα,δεν βρησκαμε πουθενα σημαδια ή επιγραφες που να ενημερωνουν το που ειναι οι τουαλετες,και αφου ειδε ο πατερας μου το που ειναι,πηγε και οταν βγηκε τον εβρησε ενας μουλος τελωνιακος!!!!Τον εβρησε στην γλωσσα του αλλα για κακη του τυχη γνωριζω αρκετα καλα τα Σερβικα(ειναι κατα 90% ιδια γλωσσα) και τον τακτοποιησα κανονηκα. :mrgreen:

Αφου λοιπον μπηκαμε στα Σκοπια,μας ανακοινωσε ο εκπροσωπος του τοπικου κυνηγετικου συλογου οτι δεν θα κυνηγησουμε ορτυκια παρα μονο τρυγονια,αρα,τζαμπα κουβαλαγαμε και πευδευαμε τα σκυλακια μας!Κυνηγησαμε 5 μερες περιπου στην ευρυτερη περιοχη της Δοιρανης.
Απο θυραματα οχι κατι ιδιαιτερο ωστε να δικαιολογει τετοιο ταξιδι και απο συμπεριφορα,ενα χαλι μαυρο!!!!!!!Εκτος 2 ανθρωπων ολοι οι αλλοι που γνωρησα ηταν (συγνωμη για την εκφραση) ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ!!!! Ολοι και παντου κοιταγαν το πως θα μας κλεψουν,στο ξενοδοχειο,στις ταβερνες,στα ψιλικατζιδικα,στο βενζιναδικα κτλ κτλ.Εβλεπαν ελληνικες πινακιδες και ετριβαν τα χερια τους!!!

Ξαναπηγα στα Σκοπια τον Οκτοβρη για πεδινη περδικα,ειχε πολλα κοπαδια αλλα η εκμεταλευση και η κοροιδια πηγε συννεφο!!!Και τοτε ειπα οτι δεν θα ξαναπατησω!!!

Το 2009 τα αλλα 2 ατομα της παρεας ξαναπηγαν και οταν τους ζητησαν 200 ευρω για την τοπικη αδεια(τιγαρ ),οι δικοι μας τσινησαν και οταν ρωτησαν γιατι πηγε τοσο ακριβα και ζητανε 200 ευρω η απαντηση ηταν: '' Eτσι,αν δεν θελετε δεν πειραζει,υπαρχου και αλλοι μαλακες ελληνες που θα ερθουν"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Απο αυτο και μονο ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!!!!!
Επειδη εχω φιλους στο Βελιγραδι και γνωστους για κυνηγι στο Νις(Σερβια) ορκιστικα στο εαυτο μου αοτι αν ποτε παω σερβια οδικωε ,δεν προκειτε να τους αφησω ουτε μια δραχμη!!!!Και τα καυσαερια του space gear μου που θα τους αφησω πολυ θα ειναι!!!!

-Οι πιο πολλοι απο αυτους ειναι ημιαιμοι σλαβοι με ρομα!
-Κρυφομουσουλμανοι και απεχθανοντε τους Ελληνες και τους Σερβους(ορθοδοξοι λαοι)
-Προτιμουν του Αλβανους και τους Τουρκους
-Εχουν την εντυπωση οτι η Ελλαδα θελει τα εδαφη τους και γιαυτο μας σιχενοντε ακομα πιο πολυ
-Υπαρχουν πολλα κρουσματα κλοπων και μαφιας
-Γνωρισα 2 περιπτωσεις που μου προτιναν να πηδηξω την κορη τους (17ετων) για 60ευρω!!!! :shock:
-Ειδικα στον νοτο ,τα πιο πολλα ατομα γνωριζουν σπαστα ελληνικα αλλα κανουν τις παπιες και μιλανε οποτε τους συμφερει
-Πινουν μπυρα σαν τρελοι
-Γνωρισα μεγαλα λαμογια που νομιζαν οτι ο κυνηγετικος συλογος ειναι μαγαζακι τους κτλ κτλ(Δεν μπενω σε λεπτομεριες/ονοματα γιατι δεν εχει νοημα)
-Δεν κυνηγανε σχεδον ποτε φτερωτα θυραματα,μονο γουρουνια-ελαφια-κουνελια γιατι δυστυχως πεινανε
-Απο φυσσιγια παρτε δικα σας γιατι εκει εχει ακτι ελληνικα αλλα τα εχουν πανακριβα
-Σχεδον κανει δεν ξερει αγγλικα(ουτε καν τα βασικα)
-Μεγαλη ανεργεια
-Ο απλος λαος δειχνει να μην πολυνοιαζεται περι του μακεδονικου ζητηματος,αλλα στο βαθος τους ενοχλει και εχουν επιθετικη σταση

Γενικα αν γνωρισα εκει περιπου 50 ατομα τα 2 εχω ξεχωρισει και κραταω μαζι τους επαφες και πραγματικα βλεπεις οτι ειναι πολυ διαφορετικοι και ολος τυχαιως...ορθοδοξοι!!! :)

Σας προτινω και σας παρακαλω να μην πατε για κυνηγι,δεν μπορει να εχουν τετοια εχθρικη σταση και εκεις να πηγαινουμε ετσι απλα λες και παμε για καφε!!!Και αυτο το λεω πιο πολυ στα πατριωτακια μου τους μακεδονες μας που το εχουν για ψωμοτυρι!!!!
Δεν θα ξαναπηγαινα ποτε παρολο που ξερω οτι υπαρχουν δυνατοτητες για "τρελο" κυνηγι!!!

Προτινω να πηγαινουμε στη Σερβια οπου εκει τα πραγματα ειναι το ακριβως αντιθετο!Γνωριζω καλα αυτον τον λαο και πραγματικα δεν εχουν καμια σχεση με του σκοπιανους,ακομα και οι ιδιοι του θεωρουν "βρωμογυφτους"! Εχω 2 γνωστους που αναλαμβανουν κυνηγι στη σερβια και πραγματικα θα νιωσετε την αγαπη που εχουν οι Σερβοι για 'μας!!

Προφανως παντου υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι... Αλλα οι Σερβοι ειναι αλλλλο πραγμα!!!Εχουμε πολλα κοινα και στο χιουμορ.... 8)

Αυτα τα "ολιγα"!!!!!! :lol:

Salute!!!!!!!!!!!

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ.....
ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΡΑΙΕΣ & ΕΥΚΟΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥΣ...
ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΩ ΤΑΞΙΖΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ & ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ....
ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΟΣΑ ΣΥΝΕΒΗΣΑ ΕΓΙΝΑΝ ΝΟΤΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΙΡΑΝΗ ΠΟΥ ΟΙ ΕΚΕΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ & ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ....
ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΕΙΧΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΠΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ (& οταν λεω παλιεσ ενοω πριν ξυπνησουν με τα φραγκα μας απο το κυνηγι)....
ΑΛΛΑ & ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΣΑ....
ΧΙΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕΡΒΙΑ....
ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΕΙ ΚΥΝΗΓΙ & ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥΣ
ΑΣΙΓΚΡΙΤΑ ΠΑΝΩ & ΑΠΟ ΕΜΑΣ
topic-t338.html

ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΟ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2012 9:30 am 
Άβαταρ μέλους

ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ MIRAGE...ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ... :wink:

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2012 6:32 pm 
Άβαταρ μέλους

εδω ρε παιδια δεν μπωρουμε να κυνηγισουμε στην χωραμας :shock: θα παμε και στο εξωτερικο; και που; στα σκοπιααα;;; :twisted: :twisted: προτιμο να παω στη ταγκανικα,,παρα σαυτους :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 21, 2012 9:51 am 
Άβαταρ μέλους

Η χώρα του τίποτε που θέλει με την κλοπή της ιστορίας της Μακεδονίας να αποκτήσει υπόσταση .......!
Αυτό που δεν καταλαβάινω εγώ είναι τους δικούς μας που για ένα κυνήγι βουλώνουν τα αυτιά τους και τα μάτια τους ........ :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 23, 2012 7:29 am 
Άβαταρ μέλους

kinofilos έγραψε:
Η χώρα του τίποτε που θέλει με την κλοπή της ιστορίας της Μακεδονίας να αποκτήσει υπόσταση .......!
Αυτό που δεν καταλαβάινω εγώ είναι τους δικούς μας που για ένα κυνήγι βουλώνουν τα αυτιά τους και τα μάτια τους ........ :(

Φίλε αυτό δυστυχώς είναι χαρακτηριστικό του λαού μας :( .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 25, 2012 10:59 am 

Oλα αυτα γινοντε γιατι ο λαος μας ,εδω και πολλες δεκαετιες,μεγαλωσε χωρις να εχει ουτε τις βασικες αξιες που θα επρεπε να ειχε και δυστυχως ακομα και τωρα δεν κανει τιποτα για να βελτιωθει!! Ο "ωχαδερφισμος" κυριαρχουσε και κυριαρχει!Το πως θα κοιταξουμε την παρτη μας και ολα τα αλλα δεν μας νοιαζουν,υπαρχουν πολλα παραδειγματα στην καθημερινοτητα μας που ζουμε με τετοιες λογικες!
Ποσες φορες δεν εχουν υπαρξει κυνηγοι που εκαναν "γενοκτονιες" θυραματων αδιαφοροντας για το μελλον.Εχω παραδειγματα συμπατριωτων μου (απο Πατμο) που ενω εχουν γεννηθει και μεγαλωσει σε αυτο το νησι,με το που ανοιγει η νησιωτικη περδικα,ακομα και την πρωτη μερα φευγει ο καθενας με 40 περδικες!!!!!και μετα,ενω εχει αρκετα κοπαδια,σε 5-6 μερες δεν εχει μεινει τιποτα και αυτο ειναι τραγικο γιατι μιλαμε για τον τοπο τους,ενα μικρο νησι που κατα βαση,τα θυραματα ειναι "πριβε" .Δεν σεβοντε τιποτα!

Παντα αναρωτιομαστε τι κανει το κρατος για μας και οχι τι κανουμε εμεις γιαυτο!Την δεκαετια του 90' η ξενομανια γιγαντοθηκε αφηνοντας το οτιδηποτε ελληνικο να φυτοζωει! Αντιμετωπιζουμε τα θυραματα και τα δαση λες και ειναι ξενα,λες και ανοικουν σε αλλο λαο!Ποσσες φορες ,κυνηγοι,εχουν παρατησει τα σκουπιδια τους στο βουνο?ποσσες φορες εχουμε παρανομησει και αν τους πεις κατι,τσαμπουκαλευοντε και σου λενε "κοιτα την δουλεια σου"...
Για να μην αναφερθω στο γεγονος οτι σχεδον κανενας μας δεν μαζευει τα αδεια φυσσιγια! :?

Αυτο που θα πρεπει να κανουμε πραξη,ειναι οτι,ολοι μας θα πρεπει να αφησουμε τους εγωισμους και την υπεροψια και να αλλαξουμε μυαλα και πραξεις στην καθημερινοτητα μας....Να δουμε τι μπορουμε να κανουμε εμεις για την χωρα μας και να μην περιμενουμε απο αλλους...να μην ξεχναμε την ιστορια μας και το ποιοι ημαστε και να "κοιταμε" τροπους να γινουμε καλυτεροι σε ολους τους τομεις...Να μην αφηνουμε τα λεφτα μας σε ξενα προιοντα και πολυεθνικες και να στυριζουμε τα ελληνικα προιοντα.
Απορω πως μπορουν μερικοι να πηγαινουν για κυνηγι στα σκοπια την ιδια ωρα που η κυβερνηση και μεγαλο μερος των σκοπιανων λυγουρευοντε το τιμημενο ονομα της μακεδονιας οπως και τα εδαφη μας... Πριν λιγα χρονια πολλοι ελληνες απο ολη την Ελλαδα πολεμησαν για αυτο το ονομα και την αξιοπρεπεια και τωρα εμεις τους ξεπουλαμε για το κυνηγι και τα θυραματα!

Δυστυχως πολλα τα ασχημα μας και το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να αρχισουμε να αλλαζουμε οι ιδιοι απο μονοι μας...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 25, 2012 9:22 pm 
Άβαταρ μέλους

http://www.lifo.gr/now/world/6807?comme ... ts_order=r ετσι για να μην ξεχναμε ρε γαμωτο. :x

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 26, 2012 7:17 am 
Άβαταρ μέλους

mirage έγραψε:
Oλα αυτα γινοντε γιατι ο λαος μας ,εδω και πολλες δεκαετιες,μεγαλωσε χωρις να εχει ουτε τις βασικες αξιες που θα επρεπε να ειχε και δυστυχως ακομα και τωρα δεν κανει τιποτα για να βελτιωθει!! Ο "ωχαδερφισμος" κυριαρχουσε και κυριαρχει!Το πως θα κοιταξουμε την παρτη μας και ολα τα αλλα δεν μας νοιαζουν,υπαρχουν πολλα παραδειγματα στην καθημερινοτητα μας που ζουμε με τετοιες λογικες!
Ποσες φορες δεν εχουν υπαρξει κυνηγοι που εκαναν "γενοκτονιες" θυραματων αδιαφοροντας για το μελλον.Εχω παραδειγματα συμπατριωτων μου (απο Πατμο) που ενω εχουν γεννηθει και μεγαλωσει σε αυτο το νησι,με το που ανοιγει η νησιωτικη περδικα,ακομα και την πρωτη μερα φευγει ο καθενας με 40 περδικες!!!!!και μετα,ενω εχει αρκετα κοπαδια,σε 5-6 μερες δεν εχει μεινει τιποτα και αυτο ειναι τραγικο γιατι μιλαμε για τον τοπο τους,ενα μικρο νησι που κατα βαση,τα θυραματα ειναι "πριβε" .Δεν σεβοντε τιποτα!

Παντα αναρωτιομαστε τι κανει το κρατος για μας και οχι τι κανουμε εμεις γιαυτο!Την δεκαετια του 90' η ξενομανια γιγαντοθηκε αφηνοντας το οτιδηποτε ελληνικο να φυτοζωει! Αντιμετωπιζουμε τα θυραματα και τα δαση λες και ειναι ξενα,λες και ανοικουν σε αλλο λαο!Ποσσες φορες ,κυνηγοι,εχουν παρατησει τα σκουπιδια τους στο βουνο?ποσσες φορες εχουμε παρανομησει και αν τους πεις κατι,τσαμπουκαλευοντε και σου λενε "κοιτα την δουλεια σου"...
Για να μην αναφερθω στο γεγονος οτι σχεδον κανενας μας δεν μαζευει τα αδεια φυσσιγια! :?

Αυτο που θα πρεπει να κανουμε πραξη,ειναι οτι,ολοι μας θα πρεπει να αφησουμε τους εγωισμους και την υπεροψια και να αλλαξουμε μυαλα και πραξεις στην καθημερινοτητα μας....Να δουμε τι μπορουμε να κανουμε εμεις για την χωρα μας και να μην περιμενουμε απο αλλους...να μην ξεχναμε την ιστορια μας και το ποιοι ημαστε και να "κοιταμε" τροπους να γινουμε καλυτεροι σε ολους τους τομεις...Να μην αφηνουμε τα λεφτα μας σε ξενα προιοντα και πολυεθνικες και να στυριζουμε τα ελληνικα προιοντα.
Απορω πως μπορουν μερικοι να πηγαινουν για κυνηγι στα σκοπια την ιδια ωρα που η κυβερνηση και μεγαλο μερος των σκοπιανων λυγουρευοντε το τιμημενο ονομα της μακεδονιας οπως και τα εδαφη μας... Πριν λιγα χρονια πολλοι ελληνες απο ολη την Ελλαδα πολεμησαν για αυτο το ονομα και την αξιοπρεπεια και τωρα εμεις τους ξεπουλαμε για το κυνηγι και τα θυραματα!

Δυστυχως πολλα τα ασχημα μας και το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να αρχισουμε να αλλαζουμε οι ιδιοι απο μονοι μας...

Δυστυχώς είναι πολύ σωστά τα άνω γραφόμενα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 7 από 7   [ 98 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: