Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 6 από 7   [ 98 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγώντας στα Σκόπια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 28, 2012 9:20 am 
Άβαταρ μέλους

Και για να μηγν ξεχνιόμαστε μιάς και τα Σκόπια ανοίγουν την 1η Αυγούστου και οι διαφιμήσεις για ανοιχτές αγκαλίτσες και φιλάκια που μας περιμένουν για να μας πουλήσουν τα μεταναστευτικά θηράματα και άλλα τέτοια ........
Να θυμάστε αυτά εδώ h-make-t578.html

ΟΥΤΕ ΕΝΑ EURO ΣΤΟΥΣ Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 28, 2012 10:40 am 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 06, 2012 11:08 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΠΡΟΣΟΧΗ που πάτε και με ποιόν πάτε στα Σκόπια , αν και προσωπική άποψη ούτε ένα ευρώ στους Σκοπιανούς....

Εικόνα

ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ : ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΥΘΟ http://cazador1.blogspot.gr/2012/08/blog-post_5.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 06, 2012 2:42 pm 
Άβαταρ μέλους

προσοχη...........πεφτει πολυ κοροϊδία εκεί μέσα............ΠΡΟΣΟΧΗ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 06, 2012 6:59 pm 

Σίγουρα δεν θα πήγαινα ούτε εγώ. Απλά υπάρχει μία εξαίρεση. Οι σκύλοι αγώνων σε πεδινή πέρδικα όλο την ψάχνουν, την βρίσκουν, κάνουν την ακινησία τους αλλά δεν έχουν ποτέ μία ουσιαστική επιβράβευση των κόπων τους.
Για να παραμείνει το πάθος και να αυξηθεί περισότερο για έρευνα της πεδινής πέρδικας είναι ο μοναδικός τρόπος και λόγος να παει αυτά τα συγκεκριμένα σκυλιά στα Σκόπια για να γευτούν λίγο την πέρδικα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 07, 2012 10:14 am 
Άβαταρ μέλους

Δεν θα διαφωνήσω συνάδελφε αλλά θα μπορούσες αντι να τα ακουμπίσεις στους Σκοπιανιούς να τα δώσεις στους Βούλγαρους η τους Σέρβους ........

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 07, 2012 5:38 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
ΠΡΟΣΟΧΗ που πάτε και με ποιόν πάτε στα Σκόπια , αν και προσωπική άποψη ούτε ένα ευρώ στους Σκοπιανούς....

Εικόνα

ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ : ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΥΘΟ http://cazador1.blogspot.gr/2012/08/blog-post_5.html

Μια χαρά και περαστικά μας :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 09, 2012 4:59 pm 

kinofilos έγραψε:
Δεν θα διαφωνήσω συνάδελφε αλλά θα μπορούσες αντι να τα ακουμπίσεις στους Σκοπιανιούς να τα δώσεις στους Βούλγαρους η τους Σέρβους ........

Γιατί "δυστυχώς" οι πεδινές πέρδικες στα Σκόπια είναι καλύτερης ποίοτητας (πιο άγριες) εν σχέση με αυτές στη Σερβία ή στη Βουλγαρία.
Και επειδή αναφέρθηκα εξ αρχής για σκύλους αγώνων χρειάζονται μόνο καλό και δύσκολο θύραμα δεν ενδιαφέρει η ποσότητα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 13, 2012 11:03 am 
Άβαταρ μέλους

Φραγκίσκος έγραψε:
kinofilos έγραψε:

Γιατί "δυστυχώς" οι πεδινές πέρδικες στα Σκόπια είναι καλύτερης ποίοτητας (πιο άγριες) εν σχέση με αυτές στη Σερβία ή στη Βουλγαρία.
Και επειδή αναφέρθηκα εξ αρχής για σκύλους αγώνων χρειάζονται μόνο καλό και δύσκολο θύραμα δεν ενδιαφέρει η ποσότητα.

Δεν έχεις και άδικο οι Βούλγαροι κάνουν πολλές απελευθερώσεις πεδινών φασιανών τσούκαρ .
Οι Σέρβοι όχι όμως έχουν άγρια πουλιά πολύς καλής ποιότητας :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 13, 2012 2:09 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Πήγα και πήρα και εγώ ένα από τα ένθετα αφού είδα ότι έχει κυνήγι πέρδικας καινούργιο ...
Τελικά τι απογοήτευση ήταν κυνήγι πεδινών και ορεινής στα Σκόπια...
Μάλλον το κυνήγι της ορεινής πέρδικας στην Ελλάδα δεν συμφέρει πια (μόνο ένας Χριστογιάννης υπήρχε στην αρχή...) , τώρα όπου είναι πιο εύκολο μέρη και πληθυσμοι πουλιών όπως στα Σκόπια ...
:|

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 13, 2012 6:13 pm 
Άβαταρ μέλους

25 λεπτα ηταν;η ηταν χαλασμενο το δικο μου ;μαλλον για το ιδιο ενθετο μιλαμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 14, 2012 8:57 am 
Άβαταρ μέλους

Το πήρα και εγώ είχε δύο κυνήγια πεδινήςαρχή και τέλος και στην μέση κυνήγι ορεινής πρέπει να ήταν σίγουρα πολύ παραπάνω από 25 λεπτά .
Μπορεί να ήταν χαλασμένο το δισκό σου στείλτο και θα σου στείλουν άλλο σίγουρα. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 16, 2012 10:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Και μένα το εν λόγω dvd δεν μ'άρεσε καθόλου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 16, 2012 11:01 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ νομίζω πάλι ότι το κυνήγι γίνεται πρωτίστως για γούστο, για καλή διάθεση, για καλή καρδιά, για φιλίες. Δηλαδή για να ανοίγει η καρδιά μας. Το οποίο σημαίνει ότι με αυτόν που κυνηγώ μαζί, θα μπορώ να πιω και μια ρετσίνα, να πούμε και δυο-τρεις χαζομάρες εγκάρδια και φιλικά και αν τον δω μετά από ένα-δυο χρόνια θα του πω και ένα "γειά σου".
Άντε λοιπόν να δεχτώ να κυνηγήσω κάπου μακριά για να δω κάτι διαφορετικό, να βρω θηράματα, να ρίξω τουφεκιές,να χορτάσω κυνήγι. Να πάω έτσι στον Καναδά π.χ. ή στην Αγγλία θα το δεχτώ αν και είναι λίγο ξενέρωτοι, αλλά είναι καλά παιδιά και θα κάνουμε καλή παρέα, θα πούμε και δυο κουβέντες, θα κάνουμε και την πλάκα μας και θα ξέρω ότι τουλάχιστον είναι αληθινοί.
Αλλά να πάω στα Σκόπια και να ξέρω ότι το βράδυ που κοιμάμαι οι Σκοπιανοί συνοδοί μου μπορεί να με βρίζουν ή να μου πετάνε μπηχτές για το όνομα Μακεδονία και άλλα τέτοια ύπουλα και κρυψίβουλα... Ε, όχι ρε παιδιά, και να μου το χαρίσουν τέτοιο κυνήγι, ΔΕΝ πάω. Δεν γουστάρω.
Προσωπική άποψη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 17, 2012 1:04 pm 

Γεια σας και απο μενα φιλοι μου...

Αν και καινουριος στην παρεα,θα καταθεσω και γω την αποψη μου περι του κυνηγιου στα Σκοπια....

Την πρωτη φορα που πηγαμε ηταν τον αυγουστο του 2008 με το που ανοιγε το κυνηγι εκει.Ειμασταν 4
Ελληνες με ενα Navara και ενα Pajero.Ξεκινησαμε με μεγαλη χαρα για κατι καινουριο και με μια σχετικη σιγουρια,μιας και τα 2 απο τα 4 μελη της παρεας ειχαν ξαναπαει και συγκεκρημενα ο ενας ειχε και εμπορικες συναλαγες και γνωστους.Η πρωτη εντυπωση ηταν μετρια...Οταν ειμασταν στα συνορα ενιωσα την προθεση τους να μας εκμεταλευτουν στο επακρο!!!!!!!!!! Ηταν τοσο εντονο που αρχισα να χαλιεμαι και παροτι εχω πατριωτικες-εθνικιστικες αποψεις,δεν πηγα προκατειλημενος και εν γενει η σταση μου ηταν παντα θετικη.Ομως αυτο δεν αρκει για να αποκομησεις και εξισου θετικη αποψη και αναμνησεις.

Αφου λοιπον μας επριξαν με κατι παραβολα για τα οπλα και τα σκυλια κτλ κτλ,αναγκαστηκαμε να δωσουμε 20ευρω σε εναν τελωνιακο υπαληλο για να ξεμπερδευουμε.Επειδη ο πατερας μου ηταν εν ενεργεια ενστολος αξιωματικος,ειδαν την ταυτοτητα και ξεχασαν το παραμυθι τους και την αγενεστατη συμπεριφορα.Μας κρατησαν πανω απο μιση ωρα και οταν χρειαστηκε να χρησημοποιησουμε την τουαλετα,δεν βρησκαμε πουθενα σημαδια ή επιγραφες που να ενημερωνουν το που ειναι οι τουαλετες,και αφου ειδε ο πατερας μου το που ειναι,πηγε και οταν βγηκε τον εβρησε ενας μουλος τελωνιακος!!!!Τον εβρησε στην γλωσσα του αλλα για κακη του τυχη γνωριζω αρκετα καλα τα Σερβικα(ειναι κατα 90% ιδια γλωσσα) και τον τακτοποιησα κανονηκα. :mrgreen:

Αφου λοιπον μπηκαμε στα Σκοπια,μας ανακοινωσε ο εκπροσωπος του τοπικου κυνηγετικου συλογου οτι δεν θα κυνηγησουμε ορτυκια παρα μονο τρυγονια,αρα,τζαμπα κουβαλαγαμε και πευδευαμε τα σκυλακια μας!Κυνηγησαμε 5 μερες περιπου στην ευρυτερη περιοχη της Δοιρανης.
Απο θυραματα οχι κατι ιδιαιτερο ωστε να δικαιολογει τετοιο ταξιδι και απο συμπεριφορα,ενα χαλι μαυρο!!!!!!!Εκτος 2 ανθρωπων ολοι οι αλλοι που γνωρησα ηταν (συγνωμη για την εκφραση) ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ!!!! Ολοι και παντου κοιταγαν το πως θα μας κλεψουν,στο ξενοδοχειο,στις ταβερνες,στα ψιλικατζιδικα,στο βενζιναδικα κτλ κτλ.Εβλεπαν ελληνικες πινακιδες και ετριβαν τα χερια τους!!!

Ξαναπηγα στα Σκοπια τον Οκτοβρη για πεδινη περδικα,ειχε πολλα κοπαδια αλλα η εκμεταλευση και η κοροιδια πηγε συννεφο!!!Και τοτε ειπα οτι δεν θα ξαναπατησω!!!

Το 2009 τα αλλα 2 ατομα της παρεας ξαναπηγαν και οταν τους ζητησαν 200 ευρω για την τοπικη αδεια(τιγαρ ),οι δικοι μας τσινησαν και οταν ρωτησαν γιατι πηγε τοσο ακριβα και ζητανε 200 ευρω η απαντηση ηταν: '' Eτσι,αν δεν θελετε δεν πειραζει,υπαρχου και αλλοι μαλακες ελληνες που θα ερθουν"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Απο αυτο και μονο ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!!!!!
Επειδη εχω φιλους στο Βελιγραδι και γνωστους για κυνηγι στο Νις(Σερβια) ορκιστικα στο εαυτο μου αοτι αν ποτε παω σερβια οδικωε ,δεν προκειτε να τους αφησω ουτε μια δραχμη!!!!Και τα καυσαερια του space gear μου που θα τους αφησω πολυ θα ειναι!!!!

-Οι πιο πολλοι απο αυτους ειναι ημιαιμοι σλαβοι με ρομα!
-Κρυφομουσουλμανοι και απεχθανοντε τους Ελληνες και τους Σερβους(ορθοδοξοι λαοι)
-Προτιμουν του Αλβανους και τους Τουρκους
-Εχουν την εντυπωση οτι η Ελλαδα θελει τα εδαφη τους και γιαυτο μας σιχενοντε ακομα πιο πολυ
-Υπαρχουν πολλα κρουσματα κλοπων και μαφιας
-Γνωρισα 2 περιπτωσεις που μου προτιναν να πηδηξω την κορη τους (17ετων) για 60ευρω!!!! :shock:
-Ειδικα στον νοτο ,τα πιο πολλα ατομα γνωριζουν σπαστα ελληνικα αλλα κανουν τις παπιες και μιλανε οποτε τους συμφερει
-Πινουν μπυρα σαν τρελοι
-Γνωρισα μεγαλα λαμογια που νομιζαν οτι ο κυνηγετικος συλογος ειναι μαγαζακι τους κτλ κτλ(Δεν μπενω σε λεπτομεριες/ονοματα γιατι δεν εχει νοημα)
-Δεν κυνηγανε σχεδον ποτε φτερωτα θυραματα,μονο γουρουνια-ελαφια-κουνελια γιατι δυστυχως πεινανε
-Απο φυσσιγια παρτε δικα σας γιατι εκει εχει ακτι ελληνικα αλλα τα εχουν πανακριβα
-Σχεδον κανει δεν ξερει αγγλικα(ουτε καν τα βασικα)
-Μεγαλη ανεργεια
-Ο απλος λαος δειχνει να μην πολυνοιαζεται περι του μακεδονικου ζητηματος,αλλα στο βαθος τους ενοχλει και εχουν επιθετικη σταση

Γενικα αν γνωρισα εκει περιπου 50 ατομα τα 2 εχω ξεχωρισει και κραταω μαζι τους επαφες και πραγματικα βλεπεις οτι ειναι πολυ διαφορετικοι και ολος τυχαιως...ορθοδοξοι!!! :)

Σας προτινω και σας παρακαλω να μην πατε για κυνηγι,δεν μπορει να εχουν τετοια εχθρικη σταση και εκεις να πηγαινουμε ετσι απλα λες και παμε για καφε!!!Και αυτο το λεω πιο πολυ στα πατριωτακια μου τους μακεδονες μας που το εχουν για ψωμοτυρι!!!!
Δεν θα ξαναπηγαινα ποτε παρολο που ξερω οτι υπαρχουν δυνατοτητες για "τρελο" κυνηγι!!!

Προτινω να πηγαινουμε στη Σερβια οπου εκει τα πραγματα ειναι το ακριβως αντιθετο!Γνωριζω καλα αυτον τον λαο και πραγματικα δεν εχουν καμια σχεση με του σκοπιανους,ακομα και οι ιδιοι του θεωρουν "βρωμογυφτους"! Εχω 2 γνωστους που αναλαμβανουν κυνηγι στη σερβια και πραγματικα θα νιωσετε την αγαπη που εχουν οι Σερβοι για 'μας!!

Προφανως παντου υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι... Αλλα οι Σερβοι ειναι αλλλλο πραγμα!!!Εχουμε πολλα κοινα και στο χιουμορ.... 8)

Αυτα τα "ολιγα"!!!!!! :lol:

Salute!!!!!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 6 από 7   [ 98 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: