Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 26 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κοιτάξτε χάλια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 29, 2012 10:05 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

LostTargetsm έγραψε:
Πιπίνα η πάπια

Εικόνα

Πιπίνα έλεγαν τη λευκή πάπια με το γκρίζο φτερό. Η Πιπίνα ζούσε στη λιμνούλα που βρίσκεται μέσα στον Εθνικό κήπο, μαζί με τις άλλες πάπιες δυο κύκνους και μια οικογένεια χήνες, κολυμπούσε χαρούμενη στα γαλάζια νερά τις λιμνούλας.

Άνθρωποι κυρίως παιδάκια ερχόντουσαν και τάιζαν τις πάπιες και τα άλλα πτηνά. Ψίχουλα, σουσάμι από κουλούρια ήταν το κυρίως μενού. Μόλις έφταναν οι άνθρωποι όλη η παρέα των πουλερικών έφευγαν φοβισμένα στην άλλη πλευρά τις λιμνούλας και μόλις έβλεπαν τη τροφή δειλά δειλά πλησίαζαν και τσιμπούσαν τα ψιχουλάκια. Οι άνθρωποι φάνταζαν τεράστιοι στα μάτια μιας πάπιας και η μορφή τους ήταν αλλόκοτη, προκαλούσε φόβο.

Η Πιπίνα ξεπέρασε γρήγορα το φόβο της κι έτσι όταν πλησίαζαν άνθρωποι ενώ οι άλλες πάπιες έτρεχαν να κρυφτούν, η Πιπίνα έβγαινε μπροστά φτερούγιζε χαρούμενα και τραγουδούσε, πα πα πα πι, πι πα πα πι πι πι πι. Τα παιδιά γελούσαν και οι γονείς ήταν χαρούμενοι, γιατί τα παιδιά τους έμοιαζαν ευτυχισμένα. Έτσι η Πιπίνα έτρωγε τη μερίδα του λέοντος από τα ψίχουλα και μέρα με τη μέρα έβρισκε νέους τρόπους να διασκεδάζει μικρούς και μεγάλους, έμοιαζε να χορεύει μέσα στο νερό της λιμνούλας.

Τα καμώματα της πάπιας σύντομα έγιναν γνωστά σε πολύ κόσμο και η λιμνούλα με τις πάπιες μάζευε εκατοντάδες οικογένειες κάθε μέρα, ειδικά τις Κυριακές γινόταν σωστό πανηγύρι. Μέχρι και μικροπωλητές το πήραν χαμπάρι και πουλούσαν τροφή για τις πάπιες μα και μαλί τις γριάς, παγωτά, ξηρούς καρπούς, παιχνίδια, λούνα παρκ θύμιζε, η περιοχή της λιμνούλας.

Οι άλλες πάπιες οι δύο κύκνοι, ο χήνος η χήνα και τα τέσσερα χηνόπουλα, άρχισαν να δυσανασχετούν με τα καμώματα της Πιπίνας. Από τη μία ζήλευαν γιατί η Πιπίνα έτρωγε πολύ περισσότερο φαγητό μα και γιατί μονοπωλούσε το ενδιαφέρον των παιδιών. Μα από την άλλη δεν μπορούσαν να τιθασεύσουν το φόβο τους, από ένστιχτο μόλις έβλεπαν αυτά τα μεγάλα τερατόμορφα πλάσματα που ονομάζονται άνθρωποι, έτρεχαν να κρυφτούν. Αυτός ο φόβος είχε αποτυπωθεί στα γονίδια τους και όταν το είδος τους ζούσε ελεύθερο στη φύση τα βοηθούσε να επιζούν και να πολλαπλασιάζονται.

Έτσι λοιπόν περνούσαν οι μέρες με την Πιπίνα να είναι το αστέρι του κήπου και να προσελκύει τον κόσμο στη λιμνούλα. Ώσπου μια μέρα μετά το σούρουπο δυο μελαψοί άνδρες πλησίασαν τη λίμνη, η Πιπίνα άρχισε να τους κάνει παιχνίδια, "πα πα πα" έκανε ο ένας και άπλωσε το χέρι του. Η Πιπίνα πλησίασε νομίζοντας πως έχει τροφή και ήθελε να φάει από το χέρι του, αυτός την άρπαξε, με μια κίνηση της έσπασε το λαιμό και την έριξε σε ένα σάκο που κρατούσε.

Επιτέλους θα φάμε Σουμπαχάν είπε ο ένας άνδρας στον άλλο, πάμε στο εγκαταλελειμμένο σπίτι που κοιμόμαστε να την ψήσουμε..... Είχανε τρεις μέρες να βάλουν κάτι στο στόμα τους πεινούσαν.

Αφιερωμένο στο μετανάστη που είχα δει πριν από χρόνια στο Άλσος της Νέας Φιλαδέλφιας να σπάει το λαιμό μιας πάπιας και να τη βάζει σε μια νάυλον σακκούλα, μετά άρχισε να τρέχει.

Μπορεί να αγαπάω τα ζώα μα αγαπώ και τους ανθρώπους και ξέρω τι σημαίνει να πεινάς

http://purple-hazeblogspotcom.blogspot. ... st_25.html

:(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 29, 2012 4:39 pm 
Άβαταρ μέλους

+++ 11111 συμφωνο απολυτα κ επαυξανω. αυτη η κακομοιρα η χωρα ποσους να ταισει και πως? πεινανε οι κακομοιριδες!! ασ τρωνε οτι βρουνε ! μα τι εγιναν τοσα ΣΥΣΥΤΙΑ που υπαρχουν στην ελλαδα? Α!!ΞΕΧΑΣΑ ειναι δικο τους εθιμο να σφσζουν σκυλια!! αλλα βλεπεις δεν φτανουν ουτε οι παπιες ουτε τα σκυλια..πους να πρωτοταισουμε? ..τους αλβανους,? πακιστανους,βουλγαρους,ινδους,μπαγκλαντεσιανους,τουρκους,αιγυπτιους,ρουμανους,ταυλανδους,βιετναμεζους, αν και Γιατί ΑΚΟΜΑ η πολιτεία δεν έχει αλλάξει τη νομοθεσία που αφορά τους βασανισμούς και θανάτωσης ζώου από πλημμέλημα σε έγκλημα; ο νομος λεει ..(Όποιος συλλαμβάνεται ότι κακοποιεί ή μεταχειρίζεται ζώα θα τιμωρείται πλέον με χρηματική ποινή (μη εξαγοράσιμη) 30.000 ευρώ, αλλά και με ποινή φυλάκισης.) τι θα λεει για ξεκοιλιασμα -κοψιμο κεφαλιου σκυλου? μου εβαλες ιδεα.. στην χειρωτερη. . (συντομα που θα πεινασουμε κ εμεις...!!) εχει ο γειτονας ενα ωραιο.. κουτσχαρακι .. που το μεγαλωνει σαν παιδι του..! δεν νομιζω να με παραξηγησει και να οργισθει αν δει ενα τσουρμο πακιστανους να το γδερνουν!! επειδη δεν εμεινε τιποτα αλλο να φανε στους δρομους?? ετσι και αλλιως ειναι εθιμο δικο τους :shock: (....Μπορεί να αγαπάω τους ανθρωπους μα αγαπώ και τα σκυλια) http://www.google.gr/imgres?q=%CF%80%CE ... 2,s:0,i:71 Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us http://www.eglimatikotita.gr/2012/02/bl ... _4974.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 29, 2012 7:00 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου δεν κατάλαβες αυτό που θέλησα να σου πω με το παραπάνω αρθράκι... ότι η πείνα φέρνει ανεξέλεγκτες και αποτρόπαιες καταστάσεις ...
Κάποιοι κάποτε σε αεροπορικό δυστύχημα για να επιβιώσουν έφαγαν τα πτώματα των συνεπιβατών τους ...
Δεν είμαι υπέρ της παρουσίας των παρανόμων μεταναστών εδώ και οι συγκεκριμένες πράξεις με γεμίζουν αποτροπιασμό και ανησυχία , αλλά η πείνα είναι πείνα και όταν πεινάς πραγματικά οι πράξεις σου είναι ανάλογες ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 29, 2012 7:54 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΠΕΙΝΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΙ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΙΒΑΛΟΥΣ ΛΑΘΡΑΙΟΥΣ :evil:
ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΩΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ
Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΕ ΕΝΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΕΝΑΣ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΛΑΦΙ..

ΣΑΝ ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΟ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΨΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΕ ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥΣ..

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΕΦΤΑΣΕ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΥΝΕΛΗΦΘΗ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΡΟΧΑΙΟΥ ΜΕ ΘΥΜΑ ΕΝΑ ΘΥΡΑΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΟΠΗ ΤΟΥ ΘΥΡΑΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ..

ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΕΛΑΦΙ?
ΑΠΟ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΖΩΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΠΕΤΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΕΠΑΝΩ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΙΚΑ ΤΟΥ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ :shock: :shock:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΙ Η ΕΣΤΩ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ :?
ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΥΛ...ΣΕΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΕΔΩ ΚΑΝΕΙ :evil: :evil:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 01, 2012 10:48 am 
Άβαταρ μέλους

Αναφορά-σοκ Φιλοζωικής προς Εισαγγελία Αθηνών για αφανισμό των ζώων από τους αλλοδαπούς! :!: :!:

http://www.gpeppas.gr/periodiko/1-6-12.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 22, 2012 9:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Δειτε στο ihunt.gr τη οπλοφοροι αλητες κυκλοφορουν.Απορω πως εμεινε ψυχραιμος ο ανθρωπος και δεν εγινε της ΠΟΥ....ΝΑΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 09, 2014 1:32 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

I don't like' για τους επιδειξίες του διαδικτύου ... http://www.gpeppas.gr/apopsis/9-1-2014.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 14, 2014 5:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδια για να πουμε ολοι ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που αναδειχτηκαν μεγαλοι ''κυνηγοι'' :evil: :evil: :evil: :evil: :( :(

Δοξαστε τους

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 09, 2014 4:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Τι έλεγε ο αντικυνηγός δημοσιογράφος…

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΥΡΤΣΟΣ (υποψήφιος ευρωβουλευτής και δημοσιογράφος-εκδότης)

Είπε μεταξύ άλλων, στο ραδιοφωνικό σταθμό, (το έτος 2010) σχολιάζοντας τηλεφωνική συνέντευξη της τότε Υπουργού Περιβάλλοντος κυρίας Μπιρμπίλη με θέμα (και) το κυνήγι.

-‘’Τώρα πηγαίνω στο εξοχικό μου και περπατάω σε διάφορα δάση και πρέπει να έρπω για να μη με πυροβολήσουν. Και μετα διαβάζω ότι έχει καταργηθεί η περίοδος, ότι το ένα ή το άλλο, δηλαδή γι’ αυτό… Είμαστε φοβερή χώρα. Έχω προσυπογράψει όλες τις θέσεις της κας Μπιρμπίλη, αυτές τουλάχιστον που μας παρουσίασε. Αυτός είναι ο δρόμος πλέον…’’

-ΣΧΟΛΙΟ: Το παραπάνω απόσπασμα των λόγων του κ Κύρτσου είναι επίκαιρο αφού σε λίγες μέρες έχουμε ευρωεκλογές όπου ο συγκριμένος αντικυνηγός είναι υποψήφιος με την Νέα Δημοκρατία. Λεπτομέρεια. Κάποτε, Πριν από καμιά δεκαριά χρόνια, ο κ Κύρτσος έτριβε τα χέρια του, ως διευθυντής του Ελεύθερου Τύπου και του ένθετου ‘’Τύπος-Κυνηγι’’ . Τότε δεν είχε κανένα πρόβλημα με τους κυνηγούς μια και τις καλές εποχές του ανέβαζαν την κυκλοφορία με καμιά δεκάρια χιλιάδες φύλλα. Ας μην τα ξεχνάμε όλα αυτά όταν θα ψηφίζουμε ….

Kynoclub

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 01, 2015 8:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Ihunt.gr.κυνηγος πυροβολησε κυνηγο!!!!!!!!!!
γιατι εχουμε πολλα μπουμπουκια που θελουν να λεγοντε κυνηγοι :shock:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 25, 2019 10:35 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

A country boy can survive…

….ένα από τα ομορφότερα, κλασσικά country τραγούδια. Σ’έναν από τους πανέμορφους στίχους του, ο στιχουργός, που ζει στα δάση του Αμερικάνικου Νότου, μιλώντας για τον φίλο του, που ζει στη Νέα Υόρκη, λέει: «ο παππούς μου μου έμαθε πώς να ζω από τη γη, ο δικός του παππούς του έμαθε να είναι businessman”. Σ’ένα μικρό τραγούδι συμπυκνωμένη μια πολύ μεγάλη αλήθεια: η τεράστια διαφορά μεταξύ «Βορείων» και «Νοτίων». Κάτω από την ίδια σημαία και την περίπου ίδια γλώσσα δυό εντελώς διαφορετικοί λαοί. Άλλη κουλτούρα άλλα ήθη και έθιμα, άλλοι τρόποι. Αλλιώτικοι άνθρωποι…
Για μένα, που είχα την τύχη να ζήσω, έστω για λίγο και την ευτυχία να κυνηγήσω στις νότιες πολιτείες της Αμερικής και για όλους σχεδόν όσους γνώρισαν τους δυό λαούς της, ο Αμερικάνικος εμφύλιος δεν ήτανε και τόσο εμφύλιος ούτε η ένωση ήταν και τόσο ένωση, οι διαφορές παραμένουν. Απλά πράματα: Διαφορετική η γη, διαφορετικοί κι οι άνθρωποί της. Άσφαλτος και ουρανοξύστες από τη μια, βουνά, δάση και βάλτοι από την άλλη. Κουστουμαρισμένοι, προγραμματισμένοι, φοβισμένοι άνθρωποι που τρέχουν ασταμάτητα κυνηγώντας το «Αμερικάνικο όνειρο» από τη μια, ροδοκόκκινοι, ηλιοψημένοι, γλεντζέδες και φωνακλάδες άνθρωποι, που ζουν το δικό τους όνειρο απ’την άλλη…
Τι μας νοιάζουν όλα αυτά εμάς;

Μας νοιάζουν! Τελικά φαίνεται πως και στην Ελλάδα, η απόσταση που χωρίζει τον τρόπο με τον οποίο σκέφτονται και λειτουργούν οι κάτοικοι των αστικών κέντρων από τον τρόπο που σκέφτονται και λειτουργούν οι κάτοικοι της υπαίθρου όσο πάει και μεγαλώνει. Γενιά με τη γενιά κι όσο τα σημεία επαφής (οι συγγενείς κι οι φίλοι που μείνανε στο χωριό όταν η Ελληνική κοινωνία χτυπήθηκε από την επιδημία της αστυφιλίας) λιγοστεύουν, τόσο το χάσμα μεγαλώνει.
Για τον κάτοικο της πρωτεύουσας, όποιος δεν μένει στην πόλη είναι «βλάχος», άσχετο αν είναι Θρακιώτης, Σαρακατσάνος ή Πόντιος! Για τον κάτοικο του Έβρου, όποιος ξένος έρθει για κυνήγι είναι «Αθηναίος», άσχετο αν έρχεται από τα Τρίκαλα, τη Λαμία ή τη Σπάρτη.
Και το «βλάχος» και το «Αθηναίος» έτσι όπως χρησιμοποιούνται εμπεριέχουν μια δόση απαξίωσης και, ενίοτε, μια υποψία έχθρας...

Η οργή του φαινόταν απ’τον τρόπο που περπατούσε. Ο κορμός του ριγμένος μπροστά, το κεφάλι σκυφτό, τα μάτια σηκωμένα… μέσα από τα φρύδια έβλεπε. Τα χέρια σφιγμένα γερά, σε μια στάση που φαντάζομαι θα είχαν οι σαρισσοφόροι του στρατού των Μακεδόνων όταν προέλαυναν κρατώντας το μακρύ δόρυ. Ορμητικά μπήκε στο καφενείο, ορμητικά, άγρια κοίταξε τριγύρω, ορμητικά κινήθηκε προς το μέρος μου όταν με εντόπισε. Δεν ήξερα τι θύμωσε τόσο τον Θόδωρο, παλιό καλό φίλο και συνκυνηγό, μα ήξερα ότι ψάχνει εμένα…
Δεν χαιρέτησε κανέναν, αντίθετα απ’τις συνήθειές του, ούτε κι εμένα. Βλοσυρός έκατσε στο τραπέζι μου, στο απέναντι κάθισμα.
-Τι’ναι βρε Θόδωρε; Γιατί είσαι φουρκισμένος; Τρομάζεις τον κόσμο…
-Αθηναίοι κυνήγησαν στο χωράφι μου στις καινουργιές.
- Εμ.. ηλιόσπορο καλοωριμασμένο, σε πλαγιά… ρέμα δίπλα, δεντρομάνι πυκνό απ’την άλλη, πουλάκια πάντα κράταγε, κάποιος θα το κυνηγούσε. Ντόπιος ή ξένος τι σημασία έχει;
-Έλα, είπε και σηκώθηκε. Δεν είχα όρεξη ν’αφήσω το τσιπουράκι μου στη μέση, μα όταν ο Θόδωρος είναι σ’αυτή την κατάσταση δεν του λές όχι…
Σ’όλη τη διάρκεια της διαδρομής δεν αλλάξαμε λέξη. Σταμάτησε το αγροτικό δίπλα στον μεγάλο μεσέ, στην άκρη του χωραφιού, εκεί που οι «συνάδελφοι» είχανε στήσει τον καταυλισμό τους την προπαραμονή της έναρξης. Μου έδειξε με το χέρι, χωρίς πάλι να μιλήσει…
Δύο μεγάλα άδεια χαρτόκουτα κι ένα τρίτο που μέσα του είχε κουτιά από κονσέρβες, πλαστικά πιάτα και κύπελλα, κομμάτια από χαρτί κουζίνας, σακκούλες και διάφορα άλλα ψιλοπράματα. Ένα γύρω σκορπισμένα μπουκάλια από νερά και ποτά, πακέτα τσιγάρων, αποδείξεις από μάρκετ και διόδια, 14 κουτιά από φυσίγγια, ένα σπασμένο καρεκλάκι…
Λίγο πιο πέρα, ανάμεσα σε δυό πουρνάρια ήτανε η τουαλέτα. Εκεί οι επισκέπτες, μαζί με το περιεχόμενο του εντέρου τους παράτησαν χαρτιά, μωρομάντηλα κι άλλα μπουκάλια του νερού…
Πήρα τη μια από τις άδειες κούτες, ξεκίνησα να μαζεύω. «Άστα» μου είπε ο Θόδωρος «θα τα μάσω εγώ. Εσύ πήγαινε να δεις μέσα, το χωράφι. Τράβα ίσα στη γκορτσούλα, θα τη βρεις τη φυλάχτρα».
Είναι ένα πυκνό, ψηλό, στο ύψος του στήθους, γιομάτο καρπό, καλοψημένο ηλιόσπορο, έτοιμο για αλώνισμα. Κινούμαι με το πλάι, αργά, προσεκτικά, μη σπάσω κάνα κοτσάνι, μη πλαγιάσω κανένα φυτό, γιατί αν πέσει δεν το πιάνει η μηχανή, μένει κάτω, πάει χαμένο…
Και ξαφνικά βρίσκομαι σ’ένα πλάτωμα 4Χ4 μέτρα, μπορεί και παραπάνω. Τα ηλιόσπορα σπασμένα, πατημένα, διαλυμένα. Μόνα όρθια δυό – τρία τσαλιά που προφανώς χρησιμοποιήθηκαν για να κρεμαστεί κάποιο δίχτυ παραλλαγής. Τρία κουτάκια από χυμούς, δυό ποτηράκια από «σπαστούς» καφέδες, με τη ζελατίνα της συσκευασίας τους, τα φακελάκια του καφέ και της ζάχαρης, τα καλαμάκια τους να βολτάρουν στο σκοπό του ανέμου, ακόμα δυό μπουκάλια του νερού, πακέτα τσιγάρων, καμιά τριανταριά κάλυκες, λίγα πούπουλα… μια τυπική, παραδοσιακή φυλάχτρα τρυγονοκυνηγού…
Από το ξέφωτο αυτό, της καταστροφής, ξεκινούν ακτινωτά καμιά δεκαριά διάδρομοι από σπασμένους και πεσμένους ηλιόσπορους. Οι δρόμοι ανάκτησης των θηραμάτων. Πιο πέρα άλλο «ξέφωτο» μικρότερο κι άλλο, κι άλλο. Το ζικ – ζακ της έρευνας για το σκοτωμένο που δεν βρέθηκε με την πρώτη…
Γόπες παντού, σ’ένα χώρο γιομάτο ξερόχορτα, μεσούσης της αντιπυρικής περιόδου…

Όταν γύρισα στον καταυλισμό ο Θόδωρος είχε ήδη μαζέψει τα σκουπίδια, τα είχε φορτώσει στην καρότσα. Φαινόταν πιο ήμερος. Πρόσφερε τσιγάρο. Το πήρα και κάτσαμε στη σκιά να το καπνίσουμε…
-Κοίτα τριγύρω. Όλο πέτρα είναι ο τόπος. 30 πλατφόρμες έβγαλα για να το κάμω χωράφι. Μία – μία με το χέρι τις φορτώσαμε, η κυρά κι εγώ. Ο σχωρεμένος ο πατέρας μου σαν το πρωτόδε «τρελάθηκες ρε» μου λέει, «γίνεται το νταμάρι χωράφι; Τσάμπα σκοτωνόσαστε».
Και το’καμα χωράφι, Γιώργη. Το καλύτερο, το πιο δυνατό. Τα είδες τα λιόσπορα. Βούρτσα. Πυκνά και γιομάτα, άδειο τσόφλι δεν θα βρεις. Να φάνε τα πουλιά του Θεού, να πάρω κι εγώ το μερτικό μου. Να ζήσω τη φαμίλια. Πολύς ο κόπος. Απ’ το πρωί ως το βράδυ καταλιακού, τσαπίζαμε τ’αγριόχορτα, μη γίνει ζούγκλα με τις βροχές τις φετεινές. Που λεφτά για μεροκάματα. Η κυρά με τη μέση τη σακατεμένη, εγώ που δόξα τω Θεώ αντέχω σα μουλάρι κι η κόρη μου με την κοιλιά στο στόμα. Πολύς ο κόπος…
Ησυχάσαμε για λίγο, ανάψαμε δεύτερο τσιγάρο…
-Να γράψεις γι’αυτά…
-Έχω γράψει. Ξανά και ξανά. Κι εγώ κι άλλοι. Μα δεν καταλαβαίνουν όλοι, Θόδωρε. Δεν είμαστε και όλοι έτσι όμως. Οι πολλοί είμαστε σωστοί, οι λίγοι μας χαλούν την εικόνα..
-Τρείς ήταν οι αλήτες. Τις τρείς γωνιές του χωραφιού πιάσανε κι οι τρείς τα ίδια κάμανε. Η μισή παραγωγή είναι στο χώμα. Κι εγώ κυνηγός είμαι, μα δεν πήγα να ρημάξω το βιός τους.
Τι κι αν έγραψες; Να ξαναγράψεις, που να τους γράψουνε την πλάκα… να το διαβάσουν τα παιδιά τους, να μη γίνουνε σαν τους γονιούς… αυτοί νομίζουνε πως πατάς ένα κουμπί και γίνεται η δουλειά. Δεν έχουν πιάσει τσάπα στο λιοπύρι, παίρνουνε το μισθό τους κάθε μήνα, δεν νοιώθουνε πως είναι να περιμένεις μια φορά το χρόνο να πάρεις τη σοδειά, να τη φτωχοπουλήσεις, να πορευτείς μέχρι του χρόνου…

Του έταξα πως θα ξαναγράψω, μα, για να πω την αλήθεια, δεν το’χα σκοπό. Βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια. Μα, μια βδομάδα μετά, διάβασα κάπου, πως κάποιοι αγρότες ζήτησαν χρήματα από κυνηγούς για να μην αλωνίσουν τα χωράφια τους κι αυτό μ’έβαλε σε σκέψεις. Όχι, φυσικά δεν συμφωνώ με αυτή την πρακτική. Κι όποιο κορόιδο πληρώσει για να κυνηγήσει σε έναν ελεύθερο κυνηγότοπο, απλά και μόνο συμβάλει στην μαύρη ρεζερβοποίηση της υπαίθρου. Κι αν αυτή η κατάσταση γίνει αποδεκτή από τους κυνηγούς ή έστω από κάποιους «κυνηγούς», του χρόνου θα πρέπει να πληρώσει πάλι και να πληρώσει περισσότερα. Κι ύστερα, όποιος έχει παραπάνω χρήματα θα ρεζερβάρει το καλύτερο καρτέρι τηλεφωνικά. Εκσυγχρονισμός! Αμερικανάκια γινήκαμε!
Μόνο που εδώ είναι οι Νότιοι με τα λεφτά κι οι Βόρειοι με τα γούστα…
Αηδίες πράγματα… Κάντε μου τη χάρη...

Υ.Γ. φυσικά δεν πρέπει να πληρώνουν οι κυνηγοί «με το κεφάλι» για να κυνηγήσουν. Αρκεί εκεί που κυνηγούν να μη ρημάζουν τα κεφάλια των ηλιόσπορων, πετώντας τα στο χώμα. Γιατί, συνάδελφοι, αν δεν σεβόμαστε το μόχθο του αλλουνού, αν καταστρέφουμε στο διάβα μας την περιουσία του, αν προκειμένου να εξυπηρετήσουμε τους πόθους και να πετύχουμε τους στόχους μας γκρεμίζουμε τα όνειρα και χαλάμε τα σχέδια του, αν δεν μπορέσουμε να συνυπάρξουμε αρμονικά, τότε τα κυνηγοτόπια – καλλιεργούμενες εκτάσεις πολύ σύντομα θα γίνουν άτυπες, πανάκριβες ρεζέρβες ή θα πάψουν να είναι κυνηγοτόπια.
Ο Θόδωρος χτές αλώνισε το χωράφι του. Με βάση την παραγωγή που πήρε σε σχέση με τον καρπό που έμεινε στο χώμα, η ζημιά του αγγίζει τα 800ευρώ. Ακόμη κι αν τον είχανε πληρώσει οι τρείς ουγκάγκαλοι πενήντα ευρώ το κεφάλι, μέσα με τα τσαρούχια θα ήτανε.
Ένας πολύ καλός κυνηγότοπος χάθηκε… ο Θόδωρος ορκίστηκε πως δεν θα ξανασπείρει ηλιόσπορο στο συγκεκριμένο χωράφι.

Γιώργος Θαλασσινός https://www.facebook.com/thalassinos1/p ... __tn__=K-R

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 26 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: