Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Η προ σκόπευση και η σημασία της
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 11, 2009 9:38 am 
Άβαταρ μέλους

Για να έχουμε επιτυχία στο κυνήγι μας ειδικά στα πτηνά σημασία μεγάλη παίζει η προ σκόπευση !
Εδώ δύο πολύ καλά άρθρα γι αυτήν , πώς και γιατί !
:wink:

Η ανάλυση της προσκόπευσης
Γράφει ο Μπάμπης Αιγινήτης

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=961

Η τεχνική της σκόπευσης
Του Μανώλη Μαθιουδάκη Ναυπηγού Μηχ/γου Μηχ/κού

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=3823

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Η προ σκόπευση και η σημασία της
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 11, 2009 5:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Ενδιαφέροντα άρθρα .
Εγώ κάνω τα εξείς . στα αργά θηράματα τα προσπερνάω και μετράω απλά 123 και ρίχνω ενώ στα γρήγορα 123456 και πάλι ρίχνω και έχω αποτελέσματα :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 11, 2009 5:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ αντίστοιχα ένα μέτρο στα αργά και τρία μέτρα περίπου στα γρήγορα , παίζει σημασία όμως καιρός , αέρας

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 11, 2009 7:46 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο στην σωστή προσκόπηση όπως η ταχύτητα των σκαγιών :wink:

http://origin.ethnos.gr/article.asp?cat ... id=2522886

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 12, 2009 11:29 am 
Άβαταρ μέλους

Καλό είναι όταν πατάμε την σκανδάλη να συνεχίζουμε την πορεία του όλου μπροστά από το πουλί και όχι να σταματάμε την κίνηση του . :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 31, 2010 9:24 pm 
Άβαταρ μέλους

- Στο λειόκαννο η εντολή είναι γνωστή: εστιάζεις στον στόχο και όχι στο όπλο.
- Στο ραβδωτό εστιάζεις στην ακή και το κλισιοσκόπιο, ενώ ο στόχος φαίνεται θαμπά.

Τα βιολογικά δεδομένα είναι αδιάσειστα: τα μάτια μας δεν μπορούν να εστιάσουν σε πάνω από μια απόσταση ανά πάσα στιγμή και επίσης τα μάτια δεν μπορούν να διατηρήσουν εστίαση όταν κοιτάζουν άδειο ουρανό. Οταν λοιπόν σκοπεύουμε με λειόκαννο σε έναν στόχο με φόντο τον ουρανό, ενώ τα στόμια πάνε μπροστά για προσκόπευση με φόντο τον άδειο ουρανό, πού εστιάζουν τα μάτια μας; Αν μείνουν εστιασμένα στο θήραμα, η προσκόπευση πάει περίπατο. Αν κοιτάξουν μπροστά, τότε αναγκαστικά θα εστιάσουν στο όπλο και αυτό -μας λένε οι δάσκαλοι- είναι κακό...

Ας πάμε τώρα στο ραβδωτό όπλο. Εκεί το έργο του σκοπευτή δεν είναι απλά να πλήξει τον στόχο (το αγριογούρουνο στην συγκεκριμένη περίπτωση), αλλά ένα συγκεκριμένο σημείο στο σώμα του ζώου. Επιπλέον, στο μεγάλο θήραμα υπάρχει και η αποφυγή πλήγματος στα ανεπιθύμητα σημεία του ζώου, π.χ. στο στομάχι και την κάτω κοιλιακή χώρα. Το βίντεο δείχνει έναν κυνηγό με καραμπίνα Α-5 με ανοικτά σκοπευτικά, που καταβάλλει ακαριαία το θήραμα σε απόσταση 50 μέτρων. Με ανοικτά σκοπευτικά είναι λογικό ότι ο κυνηγός αυτός εφάρμοσε την τεχνική του ραβδωτού όπλου: δηλαδή εστίαζε στην ακή και όχι στον στόχο, οπότε παραβίαζε την πάγια εντολή των δασκάλων σκοποβολής λειόκαννου.

Αντιθέσεις...
Μια χώρα που αδιαμφισβήτητα έχει μεγάλη εμπειρία σε κυνήγι με ραβδωτό όπλο είναι η Αμερική. Τα ελάφια που θηρεύονται κάθε χρόνο στην Αμερική είναι εκατομμύρια, και πολλά από αυτά θηρεύονται εν κινήσει, από κυνηγούς που χρησιμοποιούν ραβδωτά όπλα. Οι Αμερικανοί ειδικοί συμβουλεύουν την εφαρμογή της γνωστής τεχνικής του ραβδωτού, με τα μάτια εστιασμένα στην ακή, άρα παραβιάζεται η συνταγή της εστίασης στο στόχο που προτείνουν οι δάσκαλοι του κινητού στόχου.

Πώς συμβιβάζονται οι αντικρουόμενες αυτές απόψεις περί εστίασης;

Ο βραβευμένος κινηματογραφιστής και κυνηγός Ρότζερ Μπάρλοου είχε βρει μια λύση δική του. Για να διατηρήσει την σκοπευτική του εικόνα στην προσκόπευση φανταζόταν τα πουλιά με επιμηκυμένες μύτες. Ετσι, είχε μεν την εστίαση του στο θήραμα, αλλά το κόλπο της μύτης του επέτρεπε να διατηρήσει την σωστή προσκόπευση. Ο Μπάρλοου, σαν κινηματογραφιστής που ήταν, είχε ερευνήσει την ανθρώπινη όραση και η γνώμη του έχει αυξημένη βαρύτητα...
Μια ανάλυση της μεθόδου του Μπάρλοου δείχνει ότι, το ?κόλπο? του διατηρούσε την ΣΧΕΣΗ μεταξύ στομίου και στόχου. Αυτή η σχέση προφανώς είναι το σημαντικότερο στοιχείο στην προσκόπευση, είτε αυτή γίνεται με λειόκαννο είτε με ραβδωτό όπλο. Αυτή η σχέση προέχει της εστίασης, και αυτή είναι το κύριο συστατικό της επιτυχίας. Λογικά αυτή πρέπει να είναι η συνταγή που επιτρέπει σε δύο ομάδες σκοπευτών - τους «λειόκαννους» και τους «ραβδωτούς»- να έχουν επιτυχίες, ενώ χρησιμοποιούν δραστικά διαφορετικές τεχνικές και διαφορετικά σημεία εστίασης των ματιών.
Οταν ο σκοπευτής διατηρεί σταθερή την οπτική σχέση μεταξύ στόχου και όπλου, εξυπακούεται ότι τα μάτια του είναι εστιασμένα όπως τον έχουν διδάξει οι δασκάλοι του, και ανάλογα με τον τύπο του όπλου του, ραβδωτό ή λείο. Ομως, ο σκοπευτής έχει στην αντίληψη του την σχέση όπλου-στόχου όταν ρίχνει και, επειδή διατηρεί την σχέση αυτή σταθερή, εφαρμόζει την σωστή προσκόπευση και δεν αφήνει το όπλο του να σταματήσει την κίνηση του. Τελικά η σκοπευτική εικόνα δεν είναι απλά θέμα εστίασης, αλλά η διατήρηση δύο τουλάχιστον στοιχείων- στόχου και όπλου- σε μια σταθερή σχέση. Και αυτή σχέση υπερέχει από όποια εστίαση των ματιών.

Ενα πείραμα
Αν σας έχει μπερδέψει η υπόθεση εστίαση, κάντε το εξής απλό πείραμα. Προτείνετε το χέρι σας και δείξτε με το δάκτυλό σας ένα μακρινό αντικείμενο, π.χ. μια κολώνα της ΔΕΗ σε απόσταση 50 μέτρων. Αφήστε το βλέμμα σας στην κολώνα. Πώς φαίνεται το χέρι σας όταν εστιάζετε στην κολώνα; Επειτα, ενώ το χέρι δείχνει την κολώνα, εστιάστε στο χέρι σας. Πώς φαίνεται η κολώνα; Μπορείτε να έχετε και το χέρι και την κολώνα στην ίδια καθαρή εστίαση ταυτόχρονα;
Νικήτας Κυπρίδημος

Απο ethnos.gr

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 31, 2010 10:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Νομίζω οτι είναι απο τις βασικότερες αρχές στο κυνήγι.Υπάρχουν περιπτώσεις που η προσκοπευση που πρέπει να κάνεις είναι τόσο μεγάλη που δεν σου πάει να βάλεις το όπλό σου τόσο μπροστά απο το θήραμα.Σε όποιον έχει τύχη να τουφεκίσει πέρδικα που κατεβαίνει την ρεβέρα νομίζω ότι καταλαβαίνει τι θέλω να πώ.!!! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 01, 2010 9:18 am 
Άβαταρ μέλους

Ηπροσκόπιση έχει τεράστια σημασία στο κυνήγι σε όλα τα θηράματα .
Ειδικά στην ένερξη στο τρυγόνι είναι απαραίτητη και πρέπει να είναι και μεγάλη .
Ανάλογα την ταχύτηατα του από μισό μέτρο έως και ενάμιση λόγου του πεταγματός του αλιώς μην το είδατε τον παντελή.
Πάντως όντος αν δεν το κάνεις ενστικτωδως σε εξενίζει :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 01, 2010 12:30 pm 
Άβαταρ μέλους

H σωστή προσκόπευση είναι ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία για να έχεις επιτυχία.
Εγώ κάνω πρόβες μόνος μου η με έναν φίλο με μία μηχανή εκτόξευσης από διάφορα σημεία .
Αλλά η πραγματική προπόνηση γίνεται στο κυνήγι και εμένα με ενοχλεί καμιά φορά που η κάννη φεύγει πολύ μπροστά από το πουλί αλλά ως δια μαγείας αυτό πέφτει .
Τις περισσότερες αποτυχίες τις έχω όταν σκοπεύω πάνω στο ίδιο το πουλί .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 12, 2012 6:07 pm 

anarmodios έγραψε:
H σωστή προσκόπευση είναι ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία για να έχεις επιτυχία.
Εγώ κάνω πρόβες μόνος μου η με έναν φίλο με μία μηχανή εκτόξευσης από διάφορα σημεία .
Αλλά η πραγματική προπόνηση γίνεται στο κυνήγι και εμένα με ενοχλεί καμιά φορά που η κάννη φεύγει πολύ μπροστά από το πουλί αλλά ως δια μαγείας αυτό πέφτει .
Τις περισσότερες αποτυχίες τις έχω όταν σκοπεύω πάνω στο ίδιο το πουλί .

λογικο ειναι αυτό γιατί άμα ρίχνεις επάνω στο πουλί και δεν συνεχίζεις την κίνηση η τουφεκιά σου εχει μείνει πίσω

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: