Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 15 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ. ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 06, 2011 7:27 pm 
Άβαταρ μέλους

LUCAS έγραψε:
μου χάρισαν ενα αρσενικό σέττερ γνήσιο απο έναν φίλο, τώρα ειναι 7 μηνών και λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ πολύ με την βασική του εκπάιδευση, έτσι λοιπόν πέρασα στην εκπαίδευση φέρμας λόγω περιορισμένου χρόνου κτλ.
Του έχω βάλει ορτύκια να βρεί και τα βρίσκει και τα φερμάρει για 1 δευτερόλεπτο και μετά ορμάει και τα τρώει...
στην έρευνα του στο βουνό είμαι σχεδόν ικανοποιημένος.... οταν περπατάμε μαζί ανοίγεται στα 20-30 μέτρα θετικό για εμένα... οταν σταματάω σε σημείο με μεγάλη ορατότητα απομακρύνεται και εως 60-80 μετρα. αν λοιπόν του φωνάξω να έρθει καθυστερεί να γυρίσει σε μενα.
μπαίνει σε σημεία που χωράει μόνο ποντικός, σε σημεία με πολλά αγκάθια, αλλα σε ενα πολύ πυκνό δεν μπαίνει με τίποτα , και απλά κάνει κύκλους γύρω του.
μου έχει βγάλει εναν λαγό χωρίς φέρμα και απομακρύνθηκε πάρα πολύ και δεν με άκουγε.... παρα λίγο να τον χάσω.
κυνηγάει τις κότες του θείου μου.
τρώει οτι κουράδα βρεί, απο κατσίκας-προβάτου-γάτας-άρκαλου.
αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας το γράψω. αυτά προς το παρόν....
λίγη βοήθεια για να μην αποκτήσω και εγω ψυχολογικά....
υγ: εχω και βίντεο αν θελετε να δειτε, απλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω εδω.

==========================================================================

Φίλοι μου επανέρχομαι μετά απο 4 σχεδόν μήνες προπόνησης και με φοβερές αλλαγές πλέον στο σκυλάκι μου!

1.Σταμάτησα να του βάζω πουλιά, και πέρασα στο κουνέλι, πραγματικά είδα φοβερό πάθος στο κυνήγι και την ιχνηλασία του κάθε κουνελιού που του έβαζα ( έκρυβα),(ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ)
κάθε 2-3 μέρες 2ωρη βόλτα σε ευκολο σημείο με λαγούς και λαγουδάκια στο βουνό κοντά στο σπίτι μου, τρελαινόταν στις μυρωδιές και δεν ξεκολλούσε η μύτη του απο το έδαφος,(κανονικός κρητικός ιχνηλάτης μου κατάντησε ) μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα που τον έβγαζα χωρίς ντουφέκι μου είχε ξεφωλιάσει 2 λαγούς.(τους κυνηγούσε και έκανε σαν να έκλαιγε).
2.βέβαια επειδή ξεχνιόταν και απομακρυνόταν πολύ οταν τους έψαχνε αλλά και όταν τους κυνηγουσε κατέφυγα στο κολλάρο και σώθηκα@@@!!!!! στον προειδοποιητικό ήχο γυρίζει τρεχοντας σε μένα επειδή γνωρίζει οτι μετά έρχεται το ρεύμα! στα ζώα δεν φοβάμαι πλέον με το κολλάρο, 2 οι φορές που έκανε κίνηση να τα κυνηγήσει και αμέσως ρεύμα! δεν το ξαναέκανε, μάλιστα απομακρύνεται κιολας αμα τα βλεπει!
3.σταμάτησε να τρώει κουράδες λόγω κολλάρου.

--Την Κυριακή που τον έβγαλα με όπλο σε ενα φαράγγι, μου έβγαλε ουτε 10 λεπτά που τον είχα κατεβάσει απο το αυτοκίνητο και του είχα φορεσει το κολλάρο, κατεβαίνει το φαράγγι, το ανεβαίνει απέναντι απο εμένα και πάει καρφί στη φωλιά του λαγού και τον ξεφωλιάζει, πετάγεται ενας λαγός χωρίς υπερβολές 2,5-3 κιλά πάνω απο το κεφάλι του και κανει ο σκυλαρος μου κίνηση να τον πιάσει με το στόμα του!!! και αυτό ήταν!!! παει ο λαγός, σημάδευα το ξεφωλιασμα και λαγός και σκύλοςείχαν γίνει ένα! κολλητά και δεξια με την φωλιά ήταν ενας βράχος 2 μετρα ύψος...απο πίσω ο λαγός! παει ο λαγός. απο μπροστα ο σκύλος, στο γκρεμό ο σκύλος, απο απεναντι εγώ ο μαλακας λες και εβλεπα θρίλερ ήταν η φάτσα μου. ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μου και ας γίνω ρεζίλι.--

Αρχίζω και χαίρομαι ομως για το σκυλάκι μου, αποδίδουν καρπούς οι προπονήσεις του ολο το καλοκαιρι στη ζέστη, ευχαριστημένος απο την έρευνα και τις αποστάσεις της, πολύ ευχαριστημενος στο πυκνό και γενικά με το κυνηγι του λαγού.
Απορίες...
πειράζει που δεν τον εχω παει για περδικα? μπας και δεν θα μου κανει τιποτα τωρα που εμαθε στο λαγό?
παίζει να τον μαθω να μου τον γυρνάει τον λαγό?
παίζει να τον μάθω να γαυγίζει πριν το ξεφώλιασμα??
μου είπαν οτι τον εχω κουρασει πολύ στις προπονήσεις και στις βόλτες στο βουνο ολο το καλοκαίρι και οτι μπορει να παθει μεγαλοκαρδίαση,?? τωρα εκλεισε 1 έτους στην ηλικία.
να πάρω 2ο σκύλο να τον βοηθάει λίγο, ίσως στο κυνήγι του λαγού? και αν ναιτι σκύλο?
συγνώμη που σας κούρασα αλλά εχω δεθεί τοσο με τον σκυλάκο μου που εύχομαι να με συντροφεύει σε όλη του τη ζωη στα κυνηγια μας!
ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

ΥΓ: ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ> http://www.geta.gr/eshop/index.php?page ... virtuemart
ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΤΙΜΗΣ - ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ-ΑΝΤΟΧΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ. ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 06, 2011 9:32 pm 

Για την μεγαλοκαρδία, εδώ: http://alectorisgraeca.phpbb24.com/dcm-t2308.html, είναι σε εξέλιξη...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 06, 2011 9:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε LUCAS θα σου πω τη γνώμη μου, όχι στο θέμα της εκπαίδευσης (γιατί δεν σκαμπάζω και πολλά) αλλά στο θέμα της χρήσης ενός σέττερ στο κυνήγι του λαγού.
Πολύ ωραία αυτά που μας περιγράφεις και ο σκυλάκος σου φαίνεται να έχει μανία με τους λαγούς. Ομολογώ πως σέττερ με πάθος στο λαγό δεν έχω δεί. Έχω δεί όμως κούρτσχαρ. Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι ενα σκυλί που δεν ακολουθεί την κανονική, παραδοσιακή και αγωνιώδης για εμάς τους λαγοκυνηγούς, διαδικασία εύρεσης, ξεφωλιάσματος και καταδίωξης του λαγού, δεν με συγκινεί καθόλου. Σίγουρα το αποτέλεσμα της κάρπωσης θα είναι μεγαλύτερο, αλλά εσένα θα σε γεμίζει?
Σκέψου ενα όμορφο πρωϊνό, να αμολάς το λαγόσκυλο και να σου βρίσκει ντορό, να πηγαίνει αργά και μεθοδικά στο γιατάκι και να καταδιώκει μανιωδώς τον "μουστάκια". Εγώ προσωπικά χρειάζομαι δεύτερο σώβρακο :lol:
Εκεί λοιπόν είναι η μαγεία ενός λαγοκυνηγιού.
Φυσικά αν σε ευχαριστεί ο σκύλος δεν υπάρχει λόγος να τον σταματήσεις. Τώρα για 2ο σκυλί δίπλα του είναι λίγο παράξενη η περίπτωση σου. Σαν τι σκυλί σκέφτεσαι να βάλεις? Αν βρείς καποιο λαγωνικό το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα ταιριάζουνε. Αν πάρεις πάλι κάποιο σέττερ πιστεύω οτι θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να ακολουθήσει το σκύλο σου στο κυνήγι του λαγού. Τέτοια σκυλιά σαν το δικό σου σπανίζουν.
Φιλε LUCAS να είσαι πάντα καλά και να απολαμβάνεις το κυνήγι
Τόλης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 06, 2011 9:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα φιλε.Καταρχην δεν ξεκαθαρισες γιατι θες τον σκυλο σου για λαγο ή για πουλια;Αν τον θες για λαγο 1ον εκανες λαθος επιλογη φυλης.2ον αν τον βγαζεις μονο για λαγο ξεχνα τα πουλια γιατι ποτε δεν θα τα κυνηγησει οπως αρμοζει στη φυλη του αλλα και λαγο ποτε δεν θα κυνηγησει σωστα.
Αν τον θελεις για πουλια μεχρι στιγμης εκανες αρκετα λαθη:1) η χρηση του κολαρου μπορει να αποβει καταστρεπτικη για ενα σκυλο φερμας χωρις εξειδικευμενες γνωσεις σε σκυλους φερμας.2)δεν χρησιμοποιεις κουνελι για την εκπαιδευση του αλλα ουτε και καταχρηση ημερου θυραματος και μαλιστα κακης ποιοτητας δηλαδη να μην μπορει να πεταξει με αποτελεσμα να το πιανει ο σκυλος και να το τρωει.
Αυτο δεν σημαινει οτι ο σκυλος αχρηστευτικε ομως πρεπει απο εδω και περα να ασχοληθεις με την εκπαιδευση του δηλαδη να ακουει στο ελα,κατσε, φυγε,να τον εκπαιδευσεις στο απορτ και να τον βγαζεις για κυνηγι μονο φτερωτων θυραματων.Να αφησεις στην ακρη το κολαρο και να χτισεις την υπακοη του οχι στο φοβο του στον προηδοποιητικου ηχο αλλα στην μεταξυ σας σχεση αφεντικου-φιλου-συγκυνηγου.Ισως τωρα να χρειαστεις λιγο παραπανω χρονο για να του δωσεις να καταλαβει τι ζητας μιας και μεχρι στιγμης εκανες λαθη αλλα αν επιμεινεις και ασχοληθεις μαζι του θα τα καταφερεις.Μπορεις στο φορουμ να βρεις τους τροπους να επιτυχεις βημα βημα την εκπαιδευση του μιας και ειναι πολυ πληρες με εμπειριες αλλων κυνηγων και χρησιμες συμβουλες.Κι εγω νεος κυνηγος ειμαι και εκανα αρκετα λαθη αλλα ψαχνοντας και ρωτωντας την βρισκεις την ακρη.Καλη επιτυχια και καλη συνεχεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 07, 2011 9:50 am 
Άβαταρ μέλους

Με μπέρδεψες με τα κουνέλια και τον λαγό !
Πάντως γεγονός είναι ότι α μάθει στα κουνέλια και λαγό δύσκολα μετά θα φερμάρει σταθερά τα πουλίά .
Συνήθως θα κανει στιγμιαία φερμα και μετα θα ορμάει στο θήραμα .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 07, 2011 2:50 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα ,
μετα απ όλα αυτά που έγιναν καλός η κακός .... εγώ θα σου έλεγα να κάνεις το εξής !
Αν θέλεις το σκύλο που όπως γράφεις παραπάνω είναι Σεττερ να σου κυνηγάει και πουλιά κόφτον τώρα από τον λαγό .
Ρίχτον στα πουλιά και βγάλε τα συμπεράσματα σου όχι όμως από ένα -δύο εκπαιδευτικά αλλά από ένα κύκλο αυτών ενός -δύο μηνών .
Αν ο σκύλος φερμάρει στο τριχωτό έστω και λόγο έχεις πιθανότητες με λίγη βοήθεια να φερμάρει και τις πέρδικες πιο σταθερά με λίγο εκπαίδευση η και από μόνος του αν είσαι λίγο τυχερός .
Για γυρίσματα - κλαφουνίσματα δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν γνωρίζω !
Για την μεγαλοκαρδία αν το έχει λιώσει στο βουνό σε ηλικία απο πέντε εως ενός έτους ναι υπάρχει κίνδυνος , δες το αντίστοιχο θέμα post49198.html#p49198
Για το δεύτερο σκύλο ξεκαθάρισε τις θέλεις να κυνηγάς περισσότερο και πώς τριχωτό φτερωτό η και τα δύο και μετά το συζητάμε , πάντως υπάρχουν σκυλιά που κάνουν και για τα δύο κυνήγι με τις ανάλογες υποχωρήσεις !
Για ότι τρώει τα πάντα σημαίνει ότι πεινάει , διάβασε το αντίστοιχο θεμα ! topic-t85.html

Για το βίντεο κανε ένα λογαριασμό στο youtube είναι δωρεάν , ανέβασε το εκεί και μετά είναι πολύ εύκολο να το βάλεις και εδώ !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 07, 2011 9:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ασχετα οτι δεν χαρηκα και τοσο.
Διάβασα ολα τα θέματα που αφορουν την εκπαίδευση σκύλων φερμας, κάπου στις 10 καρτέλες ειχα ανοίξει και με καμποσες σελίδες η καθε μια.

Έχουμε και λέμε.
Αύριο πάω να πάρω μερικά ντόπια ορτύκια (δεν βρίσκω ιταλικα) και 1-2 πεδινές.<στο κλουβί για μερικές ημέρες ίσως και εβδομάδες.

1.αρχίζω εκπαίδευση βασική υπακοή με ανταμοιβή γλυκάκια. (λέξεις>ελα-κάτσε-πηγαινε-μη)
αν περάσει τις δοκιμασίες προχωράμε στο
2.απορτ (λέξεις>παρτο-φερτο-εκει) παντα με επιβράβευση.
3.σταθεροποιηση φέρμας (αν θα υπαρξει καθολου φερμα) με ορτυκι και πεδινη, πάντα με λουρί και ποτέ να μην την πιάσει.
4.ακινησια κατα το ξεσήκωμα και τον πυροβολισμό (κατι πολύ δύσκολο για τον σκυλο μου)
αυτά πιστεύω ειναι τα βήματα που μου μενουν να κανω και απο λαθος μου δεν τα εκανα.
διορθωστε με σε οποιο νομιζετε οτι κανω λαθος και προσθέστε μου οτι νομιζετε εσεις.
οσον αφορα την ερευνα ειμαι πολυ ευχαριστημενος. στον εντοπισμό θα δειξει....

-----υγ1: εχω παρατηρησει δειγματα ανθρωποφοβίας, μαλλον λόγω του απομονωμενου χωρου που μεγαλωσε.<θεωρω οτι ειναι καλό , σε περιπτωση που τον χασω και παει να τον κλεψει καποιος δεν θα τα καταφεει να τον πιασει. την γνωμη σας.

-----υγ2:σε αυτο το βίντεο βλέπω ενα ποίντερ να φερμάρει λαγό! βέβαια με λάθος τρόπο αλλά... φερμάρει λαγό, ποσο δυσκολο ειναι να μάθει να φερμάρει πουλιά και λαγό μαζί??? :roll: φαντάζομαι το όνειρο κάθε κυνηγού ειναι να εχει ενα σκυλί φέρμας για όλα τα θυράματα.ποσο εύκολο ειναι αυτο?
-----υγ3:για την καμερα δενμου απαντησε κανεις. οσο για βίνταο στο youtube δεν θα ανεβασω να βλεπουν ολοι τα λάθη μου και εμενα. θα προσπαθησω να το ανεβασω εδω
και παλι σας ευχαριστώ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 08, 2011 9:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Πρωτα τον ριχνεις στα πουλια,να γινει καλος σαυτα, και μετα ο λαγος ειναι τυχαια συναντηση. Αν πεσει κοντα και τον ξερει θα τον φερμαρει.
Υπαρχουν φυλες γενικου κυνηγιου που φερμαρουν πτερωτα και ιχνηλατουν τριχωτα σε κοντινες αποστασεις(ντραχτααρ), οποτε τετοια σκυλια με εφεση στη τριχα μπορει να εχουν καλυτερα αποτελεσματα σε γενικο κυνηγι. Ενας γνωστης της εκπαιδευσης,οταν παρει ενα τετοιο σκυλι ντορο απο λαγο, μπορει να του δωσει παραγγελμα με εντολη να ιχνηλατησει, αλλα τετοιου ειδους εκπαιδευση ξεφευγει απο απλες συμβουλες στο διαδυκτιο.

Αν ενας σκυλος ειναι πολυ καλος στα πουλια δυσκολα θα βρισκει ευκολα λαγο και το αντιστροφο, αφου το καθε θυραμα απαιτει διαφορετικο τροπο εργασιας. Οποτε κανεις υποχωρησεις,αναλογα τι σε ενδιαφερει περισσοτερο να κυνηγησεις, επιλεγεις και τον αντιστοιχο σκυλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 24, 2011 12:24 pm 
Άβαταρ μέλους

παιδια καλημερα σας.
Ακουστε την συνεχεια, πηγαμε για κυνηγι "υποτιθεται" περδικας, σε υψόμετρο 800μετρων, φτάσαμε νυχτα ακόμα και ακουγες τις περδικες πολυ κοντα, ξεκινησαμε λοιπόν την αναζητηση και το αποτελεσμα να περναει 2 μετρα απο την περδικα να μην της δινει σημασια και να ψαχνει για λαγο, την σηκωσα εγω και οχι ο σκυλος, βρηκα λοιπον και πηρα 2 ιταλικα ορτυκια και παλι δεν τους εδωσε σημασια. πιστευω οτι ειναι χασιμο χρονου να τον εκπαιδευω στα πουλια, γνωστοι μου εδω κυνηγανε λαγο με κουτσχαρ, ποιντερ, επανιελ και σεττερ. οποτε αφου το εχει θα τον αφησω εκει. ενας φιλος μου που πηγαμε εκπαιδευση μαζι και κυνηγαει με ιχνηλατες και ενα ποιντερ λαγο, μου εδινε 500 ευρω να του τον πουλησω.... κατι θα ξερει.... :) μην ξεχναμε οτι ειναι 1 ετους και εχει στο ιστορικο του 6 εως τωρα ξεφωλιασματα. καμια συμβουλη??

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 24, 2011 5:12 pm 
Άβαταρ μέλους

LUCAS έγραψε:
παιδια καλημερα σας.
Ακουστε την συνεχεια, πηγαμε για κυνηγι "υποτιθεται" περδικας, σε υψόμετρο 800μετρων, φτάσαμε νυχτα ακόμα και ακουγες τις περδικες πολυ κοντα, ξεκινησαμε λοιπόν την αναζητηση και το αποτελεσμα να περναει 2 μετρα απο την περδικα να μην της δινει σημασια και να ψαχνει για λαγο, την σηκωσα εγω και οχι ο σκυλος, βρηκα λοιπον και πηρα 2 ιταλικα ορτυκια και παλι δεν τους εδωσε σημασια. πιστευω οτι ειναι χασιμο χρονου να τον εκπαιδευω στα πουλια, γνωστοι μου εδω κυνηγανε λαγο με κουτσχαρ, ποιντερ, επανιελ και σεττερ. οποτε αφου το εχει θα τον αφησω εκει. ενας φιλος μου που πηγαμε εκπαιδευση μαζι και κυνηγαει με ιχνηλατες και ενα ποιντερ λαγο, μου εδινε 500 ευρω να του τον πουλησω.... κατι θα ξερει.... :) μην ξεχναμε οτι ειναι 1 ετους και εχει στο ιστορικο του 6 εως τωρα ξεφωλιασματα. καμια συμβουλη??

Τώρα αφού έμαθε το τριχωτό και χωρίς τις γνώσεις και εμπειρία που απαιτούντε για να το επαναφέρεις καλύτερα δώστον αν δεν σε ενδιαφέρει ο λαγός και πάρε ένα καινούργιο σκύλο φέρμας και ξεκίνα από την αρχή :!: :arrow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 24, 2011 8:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα συμφωνήσω με τον παραπάνω συνάδελφο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 24, 2011 8:36 pm 
Άβαταρ μέλους

και εγω το ιδιο θα σου προτεινα αν δεν εχεις τις γνωσεις ειναι πολυ δυσκολο να το επαναφερεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 24, 2011 8:41 pm 
Άβαταρ μέλους

με το σκυλι εχω δεθει πολυ και δεν προκειται να το δωσω. απλα θα το τελειοποιησω στο λαγο....και ισως καποτε αξιζει πανω απο 3000 ευρω. αλλα ουτε και τοτε να το δωσω... :) εχουμε ολοκληρη σεζον μπροστα μας... ασε να δουμε....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 24, 2011 9:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Καταρχας μπραβο που δεν αποχωριζεσαι ετσι ευκολα το σκυλο σου αφου δεν ειναι ενα αψυχο πραγμα για να το ανταλλαξης η να το πουλησης.Ομως το ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ειναι ενας δεικτης φτεροτου θυραματος.Το να κυνηγας η να εκπαιδευεις ενα σεττερ να κυνηγα λαγο ειναι λαθος.Υπαρχουν καταξιομενες φυλες για το συγκεκριμενο κυνηγι,
διωξης ,ξεφωλιαστες η ακομα και φερμας οπως τα ηπειρωτικα ,αλλα και εδω εχω προσωπικα αντιρησεις.
Ενας εκπαιδευτης, θα σε βοηθουσε αφου το σκυλακι ειναι χρονιαρικο οπως λες.
ΦΙΛΙΚΑ..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 24, 2011 10:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε Greg , συμφωνω σε οσα λες, αλλά χρηματα δεν υπάρχουν για εκπαιδευτές, εφόσον λοιπόν του αρεσει να κυνηγαει λαγό και οχι πουλια, αστον εκει, ισως απο μόνος του με τον καιρό αναπτύξει ενδιαφέροντα και στα πουλιά, ετσι θα εχω και εγω 2 σε 1 σκυλί.δεν τον πιεσα στο λαγό...μονος του μου εδειξε οτι το προτιμαει, εγω στα πουλιά τον εκπαίδευα... Άσε που δεν μπορω να καταλάβω το εξης ... πως εδω στην Κρήτη οι περισσότεροι λαγοκυνηγοί χρησιμοποιούν στο λαγό σκυλιά φέρμας και ας με διαψέυσει κάποιος κρητικος συνάδελφος.
υγ: θα προσπαθησω το σαβ/κο που θα εχω και τον αδερφο μου παρεα στο κυνηγι να τραβηξω βίντεο... οι εχοντες σκυλιά φερμας να το δουν καθιστοί ...!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 15 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: