Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 2 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 17, 2007 11:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Πριν μερικά χρόνια & συγκεκριμένα το 2002 είχα την τύχη να κυνηγήσω στον Καναδά.
Το ταξίδι μας εκεί ήταν σε ανταπόδωση φιλοξενίας φίλων τα προηγούμενα χρόνια στην ΕΛΛΑΔΑ. Ταξίδεψα μαζί με την γυναικά μου.Ο ένας φίλος μας εκεί ήταν & αυτός φανατικός κυνηγός & είχε κανονίσει το πρόγραμμα έτσι που για μια εβδομάδα κάθε πρωί είχε κυνήγι. & ένα Σάββατο ολοημερο. Την εποχή που πήγαμε (μέσα ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ) είχε αφθονία υδροβίων & θερμοκρασίες -10 έως -20 βαθμούς. Μέναμε στο Μόντρεαλ & κυνηγούσαμε μέχρι & μια ώρα δρόμο μακριά. Οι εξορμήσεις μας γινόταν το πρωί την ώρα που οι χήνες βγαιναν στα οργωμένα χωράφια από καλαμπόκι για φαγητό. Οι λευκές ήταν σε τεραστία κοπάδια των 500-1000 κομματιών , ενώ οι καναδέζικες σε μικρότερα κοπάδια από 10 – 50 .Οι λευκές ζύγιζαν περίπου 1,5 -2,00 κιλά ενώ η καναδέζικες 3,5 – 4,5. Οι καναδέζικες πανέξυπνα πουλιά που ήθελαν πολύ υπομονή & αρκετή προετοιμασία με ομοιώματα & καλή τεχνική στο κάλεσμα τους.
Αυτά που μου έκαναν εντύπωση ήταν τα εξής.
Για να κυνηγήσεις σε ένα χωράφι εάν είχε φάρμα (τα χωράφια εκεί ήταν τουλάχιστο από 100 στρέμματα & πάνω το καθένα τα ποιο πολλά 500 & πάνω) έπρεπε να πάρεις την άδεια από το ιδιοκτήτη. Εάν άλλοι είχαν πριν πάρει άδεια & πλησιάζανε το κοπάδι ή είχαν κάνει προετοιμασία δεν μπορούσες να πας & εσύ.
Η άδεια ήταν συγκεκριμένη για κάθε είδος θηράματος & για κάθε επαρχια.Πχ άλλη άδεια για παπιά, άλλη για ελάφι , άλλη για λαγούς κτλ.
Απαγορευόταν η χρήση μόλυβδων σκαγιών στα υδρόβια θηράματα . Μονό ατσαλένια (άρα μικρότερες αποστάσεις βολής) κάτι που μου δυσκολεύε στον υπολογισμό της απόστασης,
Υπήρχε παντελής έλλειψη κυνηγετικών σκύλων αξιόλογων .Μονό κάτι σπάνιελ υπήρχαν & λαμπραντορ .
Υπήρχε διαφορετική ρυθμιστική θήρας για κάθε επαρχία πχ η καναδέζικη χήνα αλλού επιτρεπόταν & αλλού όχι.
Υπήρχε δακτυλιωσή θηράματος πχ ελάφι, μούς , αρκούδα…..η οποία γινόταν στον σύλλογο μόνο για θηράματα χοντρά.
Σε ερώτηση μου γιατί ήμασταν υποχρεωμένοι να πάμε στον σύλλογο μόλις χτυπούσαμε ελάφι (δυστυχώς δεν χτυπήσαμε) μου απάντησαν ότι αν δεν πάμε θα μας καρφώσουν οι γείτονες μόλις μας δούνε να το γδέρνουμε. Εγώ τους είπα να το γδάρουμε στο βουνό & αυτοί μου απάντησαν πως κάτι τέτοιο δεν το είχαν σκευτει!!!!!!!!!!!!!!!!!αλλα & ποτέ δεν θα το έκαναν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(κυνηγετική παιδεία).
Όταν σε ένα κοπάδι χήνες χτυπήσαμε πάνω από 30 κομμάτια με δυο καραμπίνες πήραμε από κάτω μόνο 10 γιατί τόσες επιτρεπόταν να χτυπήσεις. Καταλαβενετε πως ένιωσα οταν έβλεπα να τις παρατάμε κάτω & να φεύγουμε & όμως μου είπαν « αφού τόσες μονό μπορούμε να πάρουμε & αν στον δρόμο μας σταματήσει η θηροφυλακη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η χρήση ομοιωμάτων στην καναδέζικη χήνα ήταν υποχρεωτική (10 σε κάθε άτομο μίνιμουμ).
Σας στέλνω & μερικές φωτο από χήνες για να καταλάβετε το μέγεθος τους.
Οι αναμνήσεις πάντως από υδρόβια θα μου μείνουν βαθιά χαραγμένες στο μυαλό μου.

Εικόνα
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:48 am 
Άβαταρ μέλους

Λοιπόν παιδιά σας καλημερίζω πάλι, μετά οπό αρκετούς μήνες για εκπαίδευση και δουλειά στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στον Καναδά.
Ο Καναδάς πανέμορφος και τα εδώ κυνηγητικά άλλου πλανήτη που λέμε.
Πολύ κυνήγι , σε ότι μπορείς να φανταστείς , με ιδιαίτερη εμφάνιση στα υδρόβια και στα τριχωτά.
Η δε κυνηγητική αγορά ο παράδεισος κάθε κυνηγού.
Σιγά σιγά θα σας περιγράψω μόλις προσαρμοστώ πάλι στην ελληνική πραγματικότητα , κάποια πράγματα που έζησα εκεί και λίγες κυνηγητικές εξόδους που έκανα, όπως σε υδρόβια και χήνες .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 2 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: