Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 21 από 29   [ 425 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 29  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011-2012
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 25, 2011 10:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς στα μέρη μου τα πουλιά είναι ανύπαρκτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 26, 2011 9:34 am 
Άβαταρ μέλους

free έγραψε:
Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή καλό πέρασμα(όχι τεράστιο) από Νότια Κρήτη.
Εγώ πήγα μόνο χτες, όπου γινόταν το έλα να δεις από κόσμο.
Την Παρασκευή συναίβει και ένα ατύχημα, ευτυχώς όχι σοβαρό.
Σχεδόν όλα τα πουλιά μικρά-φετεινά με πολύ λίπος και δε δεχόταν φέρμα. Πολύ ποδάρωμα.
Με τόσο κόσμο δεν κατάφερα να ευχαριστηθώ κυνήγι, παρόλο που έκανα 10 πουλιά.
Αρκετοί συνάδελφοι, φορούσαν παραλλαγή ή σκούρα ρούχα, πράγμα ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ με τέτοιες συνθήκες.

Α ξέχασα να πω ότι και Ξηρόκαμπο(Ανατολική Κρήτη-Λασίθι) μάθαμε ότι είχε πολύ καλό πέρασμα το Σάββατο.
Για Δυτική Κρήτη δεν ξέρω. Ας μας πουν οι Χανιώτες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 26, 2011 10:33 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα και καλη εβδομαδα!Μολις τωρα επεστρεψα απο εξοδο προς Αναβυσσο.Δεν ειχε πουλια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 26, 2011 4:13 pm 

ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΝΗΣΙ.ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ.ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΤΡΙΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 26, 2011 6:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Συναδελφοι δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εγινε χτες πρωτη φορα στη ζωη μου ειδα τοσα πολλα ορτυκια.Ο χειροτερος κρατουσε 15 πουλια.
Χαμος..Υπηρχε περιπτωση που σηκωνοντουσαν 3,4 μαζι.
Εμπειρια μεγαλη δεν νομιζω να ξαναζησουμε συντομα κατι τετοιο στην Κυπρο.
Τα σκυλια τρελαθηκαν..
Χτες η Σκυλα μου θα εκανε πανω απο 15 φερμες.Δυστυχως φιλε Γιωργο δεν ειχαμε καμερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 26, 2011 10:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Υπάρχουν αυτοί πιου βάζουν μηχανάκια και κάνουν εκατόμβες τα ορτύκια.
Είναι σίγουρα κακοί.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι άλλοι που είναι χειρότεροι κατά τη γνώμη μου.
Αυτοί που περιμένουν τους προηγούμενους να βάλουν μηχανάκι για να χτυπήσουν ορτύκια, ξεπερνάνε κατά πολύ το όριο και μετά κατηγορούν τους πρώτους ότι βάζουν μηχανάκια και ξεκληρίζουν τα ορτύκια.
Μου έλεγε κάποιος γνωστός "μηχανοκίνητος", ότι "Αν ερχόταν όλοι αυτοί και έκαναν το όριο ο καθένας και μετά έφευγαν, δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Αλλά να έρχονται, ξέροντας ότι έχουμε βάλει μηχανάκι, να χτυπάνε 20, 30, 40 ή παραπάνω πουλιά ο καθένας τους και μετά να κάτηγορούν εμάς, ότι εμείς βάζουμε μηχανάκι και ξεκληρίζουμε τα ορτύκια, αυτό το θεωρώ απαράδεχτο. Για αυτό φέτος θα το βάλουμε σε μέρη που δεν είναι εύκολα προσβάσιμα, να καθόμαστε να τουφεκάμε μόνοι μας, χωρίς τους εξυπνάκηδες."

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 26, 2011 10:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλα δεν μπορω να καταλαβω πως τους αφηνεται εστω και να κανουν αυτη τη δουλεια....????Αυτοι δηλαδη ειναι πιο μαγκες απο εμας?τι εχουν παραπανω?Να σας πω εγω τι δεν εχουν α****ια δεν εχουν και δεν θα γινουν ποτε τους κυνηγοι ουτε και σκυλια θα εχουν...Δηλαδη εμεις ο υπολοιπος κοσμος ειμαστε οι μαλακες που προσπαθουμε εστω να φτασουμε το οριο αν δεν εχει κοψει καποιο μηχανακι εστω καποια λιγα ορτυκια που μπορει και να πεσουν σε καποιο μερος...Να μην κυνηγησει δηλαδη το μεγαλητερο ποσοστο του κοσμου να κυνηγησουν μονο αυτοι???Αυτο και αν ειναι εγωιστικο και ανανδρο......Χωρια τη ζημια που γινεται στα ορτυκια ΟΧΙ επειδη θανατωνεται μεγαλος αριθμος αλλα πολυ περισσοτερο που καταστρεφεται η φυλη τους και αυτο γιατι???
Γιατι πολυ απλα το να σε καλουν προς αναπαραγωγη και στο τελος οχι μονο αναπ. δεν υπαρχει αλλα θανατος...αυτο πολυ ευκολα μπορει καποιος να καταλαβει την μακροχρονια ζημια που θα γινει στο θηραμα αυτο.Εστω και φυσιολογικα τα πουλια δεν θα απαντουν ουτε ακομη και στο αληθινο καλεσμα!!!!!Μην τους αφηνεται κανουν πολυ σοβαρη ζημια...............

Στην μέση του A.ωκαιανού το εφτιαξα ,η τρελα παει απο το δ/ξπλοιο στα βουνα!
http://www.youtube.com/watch?v=xry7vOJoUGI

Υ.Γ. Αν ήμασταν όλοι κυνηγοί τότε δεν θα υπήρχε θήραμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 10:41 am 
Άβαταρ μέλους

Δύο ορτύκια σήμερα με το ζόρι και αυτά !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 1:11 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα,
Την η Κυριακή ήμουν Μάνη .
Οι κόρες μου ενθουσιάστηκαν με την περιοχή , Πύργους , την πέτρα , με τα χρώματα της τοπικής φύσης και της εκεί θάλασσας , τσακίσανε τα φραγκόσυκα και τα σύκα ! :D
Ξεκίνησα το μεσημέρι προς απόγευμα για ορτυκότοπους και βρέθηκα να κάνω δρομολόγια στα Μανιάτικα βουνά για περδικοτόπια , τελικά κάτι ανακάλυψα αφού ξέσκισα το αυτοκίνητο στα κατσάβραχα , τα βάλαμε στο πίσω μέρος της μνήμης για μελλοντικά ορεινά πρότζεκτ ... απίστευτα σχεδόν απάτητα μέρη πάντως , πανέμορφα ! :D
Αρκετοί κυνηγοί διασκορπισμένοι στα μέρη χαλάρωσης περιμένοντας το απόγευμα , αποφάσισα να πάω σε κάποιο μέρος που θυμόμουνα από παλιά, λίγο περίεργο και πιο δεύτερο από τα κλασικά ορτυκοτόπια των περασμάτων της περιοχής !
Στην αρχή για καμία ώρα ήμουν μόνος μου μετά ήρθε και ένας ντόπιος που δεν με ενόχλησε καθόλου κυνήγησε απέναντι με ένα σεττεράκι , τα είπαμε τα κυνηγετικά και στο τέλος με τον άνθρωπο ! :D
Το απογευματινό απέφερε 4 συναντήσεις και τρία στην τσάντα ελάχιστα ορτύκια σε αραιές αποστάσεις μεταξύ τους και δύσκολα μέρη του τόπου , τραβήχτηκαν βίντεο με δύο πολύ όμορφες φάσεις πάνω από την Θάλασσα η μία στην δύση του ήλιου με το εξής για μένα υπέροχο γεγονός !
Το τελευταίο ζευγάρι τα πόιντερ έξω και με την γιαγιά να ακολουθεί όπως μπορεί , δύο συναντήσεις εκ των οποίων η μία στην επιστροφή με την δύση , εντοπίζει ο Λού και φερμάρει ένα ορτύκι , η Κάρμεν τα δικά της μία πλαγιά απέναντι , ξαφνικά όπως τραβάω βίντεο ακούω σούρσιμο και βλέπω την γιαγιά να έρχεται κούτσα κούτσα και να συναινεί ,μετά να κάνει αυτό που ήξερα πάντα να το κάνει καλά να κλείνει την διαφυγή στα πουλιά , δηλαδή έναν κύκλο και να βάζει το ορτύκι ανάμεσα σε μένα και τον Λού το οποίο δεν είχε διαφυγή από πουθενά για να μην πολυλογώ το ορτύκι σηκώθηκε μετά από μεγάλη φέρμα κάθετα και το έχασα , μία τρομερή σκηνή βίντεο αρκετών λεπτών που όταν την είδα προ ολίγου συγκινήθηκα με την σκύλα ίσως η τελευταία της τόσο όμορφη κυνηγετική συμπεριφορά !
Εξι η ώρα αφύπνιση και βουρ για το Ταίναρο, σε κλασσικό μέρος 40-50 αυτοκίνητα δεν έχει που να παρκάρεις , ο Χάρακας δεν είναι τίποτε μπροστά του , αλλά ήθελα να βγάλω εκεί φωτογραφίες , τελικά τους άφησα να ξεκινήσουν κάποιοι μέσα στην νύχτα σχεδόν και εγώ απολάμβανα το ήλιο να ανατέλλει από το αριστερά του ακρωτηρίου Ταίναρο ο τελευταίος σταθμός του γνωστού κόσμου για τους αρχαίου πρόγονους μας από εκεί και πέρα το άγνωστο για κείνους !
Κατά τις οκτώ από τόσους κυνηγούς σε όλη την γύρω περιοχή να είχαν πέσει αραιές περίπου τριάντα- σαράντα τουφεκιές και ευτυχώς , γιατί ήμουν βέβαιος έτσι που κυνηγάνε πυκνά και ο ένας κόντρα στον άλλο πολλές φορές είναι τρομερά επικίνδυνο ειδικά αν έχει πουλιά και αφού είδαν ότι είχε λίγα ορτύκια άρχισαν να φεύγουν ένα ένα αυτοκίνητο !
Τότε ξεκίνησα εγώ , τρεισήμισι ώρες περίπου κυνήγι , οκτώ ορτύκια σε ένα απίθανα όμορφο μέρος !
Τελικός κυνηγετικός απολογισμός 11 ορτύκια , 1100 χιλιόμετρα , 800 φωτό και λίγα βίντεο . αλλά τεράστια ευχαρίστηση και υπέροχες εικόνες που θα με ακολουθούν για πάντα !!
Φεύγοντας περάσαμε άλλη μία φορά από τον αρχαίο ναό και τα κορίτσια άφησαν ένα αναμνηστικό παρουσίας και ότι τους θυμόμαστε στην πόρτα του άλλου κόσμου και των νεκρών σύμφωνα με τους αρχαίους προγόνους μας, κάτι που τα κορίτσια το ένιωσαν πολύ !

φωτό κλπ μόλις τις κατεβάσω. ;)

ΕικόναΕικόνα

ΕικόναΕικόνα

ΕικόναΕικόνα

Εικόνα

ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 3:26 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Τελικός κυνηγετικός απολογισμός 11 ορτύκια , 1100 χιλιόμετρα , 800 φωτό και λίγα βίντεο . αλλά τεράστια ευχαρίστηση και υπέροχες εικόνες που θα με ακολουθούν για πάντα !!

Αυτά είναι τα ωραία!!! Μπράβο Γιώργο να είστε καλά να ξαναπάτε.!! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 4:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα και από εμένα συνάδερφοι. Σε 9 εξόδους στα Λεγραινά έχω κάνει φέτος 2 ορτύκια και έχω δει 5.
Την τελευταία φορά που πήγα ήταν την Κυριακή που πραγματικά δεν είχε τιποτα...
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
http://www.youtube.com/watch?v=XJG5l4VIB34
Αφιερώνω το τραγουδάκι σε όλους εκείνους που έχουν παρόμοια στατιστικά και επιμένουν να προσπαθούνε (όπως κάνω κι’εγώ) για να γελάσει λίγο το χειλάκι τους!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 5:42 pm 
Άβαταρ μέλους

Μπραβο Γιωργο!Μερη με αγρια ομορφια!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 5:59 pm 
Άβαταρ μέλους

ΟΜΟΡΦΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΕΡΜΕΣ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΑ...
ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΣΥΝΔΟΙΑΖΕΙΣ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 6:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα σας Συναδελφοι,

Αρχικα θελω νας σας ενημερωσω οτι στην Κυπρο δεν υπαρχη οριο στα ορτυκια δευτερο οτι πουλια υπηρχαν σε ολο το νησι το περασμενο Σαββατοκυριακο και τριτο για μενα και την παρεα μου ηταν αναπαντεχο αφου να σκεφτειτε την τελευταια ωρα ειχαμε ξεμηνει απο φυσιγγια και δανειζε ο ενας στον αλλον.Τωρα αν εβαλε καποιος μηχανακι σιγουρα δεν εχουμε ευθυνη εμεις δεν φανταζομαι να περιμενατε να φευγαμε.Τελος παντων εγω σας ευχομαι να εχετε και εσεις τετοιες μοναδικες συναντησεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2011 7:25 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΩΣ ΓΙΩΡΓΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗΣ 19:00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΗΣΟΥΝ 3-4 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗ ΠΡΟΣ ΤΡΙΠΟΛΗ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΤΕΙΛΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΚΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΚΑΦΕ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 21 από 29   [ 425 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 29  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: